Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czas na Gryf w wolnych chwilach


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 689
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zbiornik super. Ogromny i na pewno po zalaniu to już w ogóle będzie :-)

Powiem Ci, że u mnie były największe emocja jak wszystko przygotowywałem, załatwiałem, robiłem szafkę itp.

Teraz to już tak jakoś mniej fanu...glony rosną i zbiornik prezentuje sie fajnie przez 3 dni potem szyby zarastają...(chyba za dużo światła dzienne i lampy))

Do tego rośliny pomarniały i rosną tylko z 2 strony zbiornika... Na razie biorę na przetrzymanie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas akurat więcej słychać tv niż muzyki, po za tym u nas muzykę jak już to słychać w tle, jazz, rock, metal, trąbka, saxofon.

 

Zbiornik ma 208x60x50 to jakieś 624l. Planujemy mieć tam coś na wzór jednego z forumowiczów "przedpola rivii"

 

Roślinniaka już miałem, ale muszę sobie przypomnieć wszystko. Jak reagują rośliny na braki itp, glony... .

 

ssnpSER.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Drażniła mnie studnia, a w zasadzie rura wystająca z ziemi. Z rury 20cm+siatka+klej do styro zrobiłem ala pień zakrywający studnię.

 

pbSrOz8.jpg

 

BFjIc47.jpg

 

FRlZUEN.jpg

 

lab9BOJ.jpg

 

Kilka dni temu zrobiliśmy kolejne szczepki hortensji, plan jest taki aby posadzić je przed ogrodzeniem.

 

mbpHO1t.jpg

 

A tu już ukorzenione z patyczków ciętych wczesną wiosną.

 

dFClkUo.jpg

 

6WTzCYd.jpg

 

I standardowe zdjęcie z dachu.

 

ov3pogC.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Przed ogrodzeniem frontowym posadzone kolejne rośliny.

ot1YWIH.jpg

rqogQKD.jpg

74nyCOC.jpg

 

 

 

Berberysy, żurawki z własnej hodowli, hortensje na końcach ogrodzenia, miskanty,

 

W środek pójdą hortensje w 2 gatunkach, miś polarny i vanilla. Ale to czekamy na następny rok. Sadzonki ukorzenione. Żurawek zrobiliśmy latem prawie 150 sadzonek.

3Q32bB9.jpg

SaALim9.jpg

3Q32bB9.jpg

ZPpI6kR.jpg

XhKy1Cq.jpg

 

W końcu uporządkowaliśmy najdalej odległą trójkątną cześć ogródka. Teren wysypany zrębkami bezpośrednio na ziemię. Nie lubię geoszmat.

 

0jMxcbT.jpg

CLDL99p.jpg

 

Od 2 msc rosną również skrzypy zimozielone w donicach aby nie rozchodziły się mocno na boki

DcvgAjk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 3 weeks później...
No i piątek 13, w nocy budzi mnie kapanie wody, na połączeniu węża z końcówką na górze zaczęło kąpać. Wylało się ok 40l wody. Zalany salon i szafka. Zgłosiłem w niedzielę do generali. A dziś odszkodowanie wpłynęło na konto. Wycenilem szkodę na 2500 dostałem 2240z groszami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek trzynastego miałem urodziny, nie mogłeś mieć gorzej. ;) Przykra sprawa, ale dobrze że chociaż wypłacili kasę. Ja po zalaniu starego domu zrobiłem w nowym wszędzie czujki powodziowe i zawór odcinający, poza tym wszędzie gdzie się da robię rurki sztywne, bo wężyki to straszny badziew.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Zużycie 2020

Pobór energii dom

 

Taryfa 1 -2654kWh

Taryfa 2 -3346kWh

Razem 6000kWh

 

Pobór energii pc

Taryfa 1 -663kWh=497,25zł

Taryfa 2 -1570kWh=706,50zł

Razem -2233kWh=1203,75zł

 

Średnie zużycie cwu dla 4 osób miesięcznie nie przekraczało 100kWh. Rocznie ok 1200kWh pobranej energii.

 

Wyprodukowanej energii 7976 przez pc

czas pracy sprężarki 1167

ilość startów sprężarki 1159

 

Zużycie rekuperatora 289kWh

 

Koszt czystej kWh PGE G12W

Taryfa 1 75gr

Taryfa 2 45gr

 

Pobór energii przez akwarium

Grudzień 141kWh

Edytowane przez cob_ra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, wyprodukowana energia tyczyła się pompy ciepła. Foto jeszcze poczeka. Plan jest jeszcze na układanie kostki w 2021. Ale momentami zastanawiam się czy warto iść w kostkę czy nie wysypać grysem bazaltowym. A krawężniki granitowe pozostawić odsłonięte na 3-4cm wysokości. Może to ciekawie wyglądać, dodatkowo jakby pomiędzy grys włożyć podkłady dębowe(cięte nowe u sąsiada).

 

Obrzeża sam robiłem, zabawy z tym troszkę jest, ale dla nas forumowiczów, co sporo sami zrobią to chyba najprostrza rzecz do wykonania. Piasek+cement jedynka 15:1. Już 3 rok się trzyma i nawet kostka się nie odkleja, robiłem to na wilgotnym betonie a kostkę maczałem w wodzie przed ułożeniem.

 

Teraz przy postawionym akwarium zużycie mocno wzrośnie, po miesiącu widzę że udział zużycia prądu z 3 akwarii spokojnie osiągnie rocznie 2k kWh, a jeszcze jedno stawiam po nowym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobór energii pc

Taryfa 1 -663kWh=497,25zł

Taryfa 2 -1570kWh=706,50zł

Razem -2233kWh=1203,75zł

 

Hmm, u mnie powierzchni ogrzewanej jest 150m2 i za ostatni rok kalendarzowy zapłaciłem 1500zl za ogrzewanie gazem + CWU 4 os. przy temp średniej 22 stopnie. A powierzchni ogrzewanej 50% więcej. Izolacje mamy podobne.

Czyli gaz nie tak zły jakim go malują...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, u mnie powierzchni ogrzewanej jest 150m2 i za ostatni rok kalendarzowy zapłaciłem 1500zl za ogrzewanie gazem + CWU 4 os. przy temp średniej 22 stopnie. A powierzchni ogrzewanej 50% więcej. Izolacje mamy podobne.

Czyli gaz nie tak zły jakim go malują...

 

Zły nie jest, pod warunkiem że jest w pobliżu.

Zawsze najlepszy jest dobrze zaizolowany dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za rok będzie miał wiecej przez akwarium :-)

 

U nie zużycie za 2020 to prawie 8400 z czego 2200 1taryfa 6200 2taryfa...

1 wychodzi 72gr

2 wychodzi 27gr

W domu ciepłeko 24-24,5 stopnia -> kedyś mi 20 wystarczyło, teraz mi zimno jak jest 23 :-/

 

 

U mnie wzrosło zużycie odkąd nauka zdalna jest i home office....

W cześniej do 16 w domu nie było nikogo teraz wszyscy są cała dobe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk

 

Tak u nas kosztuje niestety rejon łódź teren.

 

hektor80

 

Jakbym miał gaz w drodze to bym go brał.

 

PaRa

 

Zgadzam się izolacja to podstawa, czy ja mam zrobione dobrze? Nie wiem, testu szczelności nie robiłem, termowizji też.

 

uciu

 

Będzie więcej niż koszt przygotowania cwu i ogrzewania rocznie...... Jak już teraz przy nie pełnym wymniarze oświetlenia sam baniak jeden pobiewa miesięcznie prawie 150kWh, dojdzie do 200, a gdzie reszta zbiorników..... Co prawda małe bo 20l, 35 i 155 jak wejdzie.... Coś w temperaturze jest, jak mieliśmy 22 w pierwszym roku super ciepło, kolejny 22,5 a teraz 23. Jak spada poniżej 22st to mnie telepie..... Chyba PESEL daje znać.

 

Nauka zdalna+praca zdalna nauczycielki daje się we znaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...