Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gdzie macie sterowniki do ogrzewania podłogowego?


Gagandzia

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 385
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Same kabelki nie wystarczą, musi byc jeszcze mozliwosc sterowania temperaturą w pomieszczeniach, nie wszyscy ją (mozliwosc) mają.

 

Nie po to się robi muła, żeby nim później próbować sterować.

Jedynie w dużych domach ma to jakiś sens, ale tylko gdy wiemy, że pewne pomieszczenia będą przez dłuższy czas inaczej używane. W mniejszych nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sterowanie pogodowe. Szkoda kasy na te sterowniki, siłowniki.

Po drugie masz podłogę zawsze letnią, a tak to masz skoki temperatury, a nie ciągłe dogrzewanie.

Jesli masz domek pietrowy, to polecam CI rozdzielić obiegi, górny mieszacz na pietro i osobny mieszacz na parter.

Ja tak zrobiłem i nie żałuję. Gdybym nie rozróżniał pięter, to na piętrze bym miał 2-3 stopni więcej niż na parterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz domek pietrowy, to polecam CI rozdzielić obiegi, górny mieszacz na pietro i osobny mieszacz na parter.

Ja tak zrobiłem i nie żałuję. Gdybym nie rozróżniał pięter, to na piętrze bym miał 2-3 stopni więcej niż na parterze.

 

A nie wystarczyłoby na piętrze przydławić obiegi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wystarczyłoby na piętrze przydławić obiegi?

 

Po wykresach w swoim domu widzę że to by się nie sprawdziło, bo pompy chodzą różnie (inne straty ciepła ma parter, inne piętro i to w różnych porach - parter potrzebuje równomiernie ciepło przez całą dobę, piętro szybciej się wychładza w nocy za to w dzień potrzebuje dużo mniej ciepła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namawiał mnie na sterowniki instalator Viessmana. Cwanie namawiał na położenie kabelków od każdego pokoju, żeby w przyszłości dokupić sterowniki. Są one jednak bardzo drogie a ich użyteczność przy dużej bezwładności ogrzewania jest żadna. Natomiast warto kupić czujnik pogodowy i warto rozdzielić obiegi osobno piętro osobno parter - jak to zostało już napisane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namawiał mnie na sterowniki instalator Viessmana. Cwanie namawiał na położenie kabelków od każdego pokoju, żeby w przyszłości dokupić sterowniki. Są one jednak bardzo drogie a ich użyteczność przy dużej bezwładności ogrzewania jest żadna. Natomiast warto kupić czujnik pogodowy i warto rozdzielić obiegi osobno piętro osobno parter - jak to zostało już napisane.

 

To czy bardzo drogie to dosc subiektywna ocena

http://allegro.pl/salus-dobowy-cyfrowy-termostat-ert30-i5518929085.html

te akurat takie drogie nie są

Co do uzytecznosci to jak widze na są same opinie tych którzy takiego sterowania nie mają i swoje zdanie wyrazają na podstawie własnych przemyslen i opinii tych którzy równiez regulacji strefowej nie posiadają. Precyzja regulacji temperatury przy rzekomo bardzo bezwładnej podłogówce dochodzi do 0,1 oC czego przykładem są wpisy i zdjecia uzytkownika w dziale dom inteligentny na tym forum, jak znajde to wkleję link

To czy taka regulacja cos daje poza komfortem to trzeba sprawdzic wykonując pomiary przy regulacji strefowej i np pogodowej. Do tej pory nikt sie takimi pomiarami nie pochwalił ale opinii negatywnych jest mnóstwo. Moze tak dla równowagi moze sie wypowiedzą uzytkownicy takiego sterowania. wiem ze są na forum choc nie jest ich duzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozśmieszaj mnie asolt

 

Dane techniczne:

 

Zakres temperatury pracy: 230VAC / 50 Hz

Max. prąd przełączeniowy: 10 (2) A

Histereza: 0.5 ºC

Zakres pracy temperatury: 5ºC - 30ºC

Dokładność ustawienia temperatury: 0.5 ºC

Zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe: TAK

Poziomy temperatury: 1

Ilość programów: 1

 

To G... a nie sterownik do mieszania w podłogówce. Nadaje się tylko do tego aby w niej właśnie nie mieszać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozśmieszaj mnie asolt

 

Dane techniczne:

 

Zakres temperatury pracy: 230VAC / 50 Hz

Max. prąd przełączeniowy: 10 (2) A

Histereza: 0.5 ºC

Zakres pracy temperatury: 5ºC - 30ºC

Dokładność ustawienia temperatury: 0.5 ºC

Zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe: TAK

Poziomy temperatury: 1

Ilość programów: 1

 

To G... a nie sterownik do mieszania w podłogówce. Nadaje się tylko do tego aby w niej właśnie nie mieszać!

 

Cóz Ciebie tak smieszy, ten regulator ma utrzymywać zadaną temperaturę z okresloną dokładnoscią (histerezą) i to własnie wykonuje, i wykonuje bardzo dobrze. Tak wynika z moich obserwacji oraz obserwacji uzytkowników. Twoje dywagacje są na ten tema bezprzedmiotowe, nie widziałes tego regulatora podczas pracy, nie mozesz nic na ten temat powiedziec a dyskutujesz jakbys miał mnóstow badan i pomiarów mozliwosci tego regulatora. Zawsze chcesz byc mądrzejszy niz jestes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11.jpg

 

To na zdjęciu to mój rozdzielacz - jeden z trzech - a ponieważ jestem przed wykończeniem wnętrza i przed malowaniem ścian mógłbym jeszcze położyć kable do sterowania podłogówką z każdego pomieszczenia do rozdzielacza. Tylko że całym układem steruje jedna pompa z mieszaczem, a rozdzielacze nie mają własnych pomp. Rozumiem, że do poprawnego działania sterowania należy ułożyć kable z każdego pomieszczenia do rozdzielacza? Czy kabel 4 x 1 mm będzie OK? Rozumiem, że przy rozdzielaczu powinno też być zasilanie 230 V? Rozumiem, że sterownik ma wbudowany czujnik temperatury i można je ulokować np przy włączniku światła, żeby jakoś to wyglądało ?

 

I taki układ będzie jakoś regulował moją podłogówką? Bo są układy sterujące tez pompą?

 

-> http://allegro.pl/inteligentna-podlogowka-sterowanie-6-sekcji-i5484905503.html

 

Czy w ogóle to ma sens i cel ?!?!?

Edytowane przez piotrek0m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóz Ciebie tak smieszy, ten regulator ma utrzymywać zadaną temperaturę z okresloną dokładnoscią (histerezą) i to własnie wykonuje, i wykonuje bardzo dobrze. Tak wynika z moich obserwacji oraz obserwacji uzytkowników. Twoje dywagacje są na ten tema bezprzedmiotowe, nie widziałes tego regulatora podczas pracy, nie mozesz nic na ten temat powiedziec a dyskutujesz jakbys miał mnóstow badan i pomiarów mozliwosci tego regulatora. Zawsze chcesz byc mądrzejszy niz jestes

 

Przyganiał kocioł garnkowi.

Autor wątku pyta o sterowniki w każdym pokoju. Skoro mają być w każdym, to i muszą być siłowniki. Wytłumaczyłem mu, że dla domu w okolicach 130m2 to bez sensu, a poparłem to własnym doświadczeniem. Ty natomiast nie pierwszy raz twierdzisz, że podłogówką można sterować. A skoro tak twierdzisz, to ten programator nie nadaje się do sterowania, a tylko (i tu się z tobą zgodzę) do podtrzymywania przez cały czas określonej temperatury. I teraz powiedz mi mój ty uczony guru tego forum, jak zamierzasz tym sterownikiem np. obniżać temperaturę w określonych godzinach? Wiesz czym autor chce ogrzewać swój dom, że taki sterownik proponujesz? Tak jak napisałem, ten sterownik nadaje się tylko do tego, aby podłogówką nie mieszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyganiał kocioł garnkowi.

Autor wątku pyta o sterowniki w każdym pokoju. Skoro mają być w każdym, to i muszą być siłowniki. Wytłumaczyłem mu, że dla domu w okolicach 130m2 to bez sensu, a poparłem to własnym doświadczeniem. Ty natomiast nie pierwszy raz twierdzisz, że podłogówką można sterować. A skoro tak twierdzisz, to ten programator nie nadaje się do sterowania, a tylko (i tu się z tobą zgodzę) do podtrzymywania przez cały czas określonej temperatury. I teraz powiedz mi mój ty uczony guru tego forum, jak zamierzasz tym sterownikiem np. obniżać temperaturę w określonych godzinach? Wiesz czym autor chce ogrzewać swój dom, że taki sterownik proponujesz? Tak jak napisałem, ten sterownik nadaje się tylko do tego, aby podłogówką nie mieszać.

 

Nie ma sensu przy podłogówce zmieniac temperatur kilka razy na dobę, nie tylko z powodu bezwładnosci podłgówki ale głownie z powodu akumulacyjnosci samego budynku, nawet przy wyłaczeniu ogrzewania temp nie spadnie poniezej stopnia w ciagu doby czy kilknastu godz. to po co zmniejszac okresowo temp. To jest ekonomicznie bez sensu, moze w jakim hotelu, motelu gdzie jest nieregularne korzystanie to takie obnizanie ma sens (moze nie przy podłogówce) w normalnie uzywanym i prawidłowo ocieplonym budynku jest niecelowe. Nie napisałem ze ten regulartor ma mieszac podłgówkę (nie bardzo wiem co to znaczy ale mniejsza z tym)

Nie wiem jaki jest system grzewczy u autora watku, ale zawsze rozwiazanie mozna znalezc.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]323643[/ATTACH]

 

To na zdjęciu to mój rozdzielacz - jeden z trzech - a ponieważ jestem przed wykończeniem wnętrza i przed malowaniem ścian mógłbym jeszcze położyć kable do sterowania podłogówką z każdego pomieszczenia do rozdzielacza. Tylko że całym układem steruje jedna pompa z mieszaczem, a rozdzielacze nie mają własnych pomp. Rozumiem, że do poprawnego działania sterowania należy ułożyć kable z każdego pomieszczenia do rozdzielacza? Czy kabel 4 x 1 mm będzie OK? Rozumiem, że przy rozdzielaczu powinno też być zasilanie 230 V? Rozumiem, że sterownik ma wbudowany czujnik temperatury i można je ulokować np przy włączniku światła, żeby jakoś to wyglądało ?

 

I taki układ będzie jakoś regulował moją podłogówką? Bo są układy sterujące tez pompą?

 

-> http://allegro.pl/inteligentna-podlogowka-sterowanie-6-sekcji-i5484905503.html

 

Czy w ogóle to ma sens i cel ?!?!?

 

Moze opisze pokrótce jak ja to wykonuję, z kazdego pomieszczenia gdzie jest regulator prowadzę przewody (linka 4x1 lub 4x0,75) do do jednego miejsca, tam montuję rozdzielnicę. W rozdzielnicy instaluję listwy sterujące (takie jak z linka lub odpowiedniki innych producentów) do rozdzielnicy prowadze kable wieloozyłowe z szafek rozdzielaczy, ilosc przewodów to ilosc regulatorów w danym rozdzielaczu + 1 (przykład: dany rozdzielacz ma 10 pętli, które zasilają 5 pomieszczen/regulatorów, potrzebny kabel 6 zyłowy np 6x1.0 lub 6x0,75 dobrze wykorzystac kable sterownicze - ponumerowane zyły)

Do rozdzielnicy doprowadzamy zasilanie oraz kabel sterujacy pompą obiegową. Oczywiscie wszystko uzaleznione od zródła ciepła.

Kwestia usytowowania regulatora to inna rzecz, wazne zeby nie był w nasłonecznionym miejscu, blisko kominka/płyty grzewczej/innego urzadzenia emitujacego ciepło. Na ogół mozna instalowac blisko wylącznika swiatła

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Co do uzytecznosci to jak widze na są same opinie tych którzy takiego sterowania nie mają i swoje zdanie wyrazają na podstawie własnych przemyslen i opinii tych którzy równiez regulacji strefowej nie posiadają. Precyzja regulacji temperatury przy rzekomo bardzo bezwładnej podłogówce dochodzi do 0,1 oC czego przykładem są wpisy i zdjecia uzytkownika w dziale dom inteligentny na tym forum, jak znajde to wkleję link

To czy taka regulacja cos daje poza komfortem to trzeba sprawdzic wykonując pomiary przy regulacji strefowej i np pogodowej. Do tej pory nikt sie takimi pomiarami nie pochwalił ale opinii negatywnych jest mnóstwo. Moze tak dla równowagi moze sie wypowiedzą uzytkownicy takiego sterowania. wiem ze są na forum choc nie jest ich duzo

asolt,salon 32m2 gdzie jest wylewka 7cm czyli daje nam to ok.2,24m3 betonu nagrzanego do 26st.C i temp.W domu 22st.C.

Po jakim czasie te 2,24m3 uzyska temp taką,żeby w domu pojawiło się 21,9st.C i po jakim czasie pojawi się w domu 22st.C A nie 22,2st.C ?

Jak operujemy dziesiątkami st.C to jedziemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sens dawać sterowniki do ogrzewania podłogowego w każdym pokoju?

 

No to odpowiem jeszcze raz, bo asolt co raz bardziej komplikuje.

 

Dla domu w okolicach 130m2 nie ma sensu, wystarczy jeden sterownik, który opanuje cały dom. Być może przy większym domu powinny być dwa, a może nawet trzy sterowniki (wszystko zależy od domu), ale robienie przy podłogówce sterownika w każdym pomieszczeniu jest moim zdaniem bez sensu. Nigdy bym tak nie zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to odpowiem jeszcze raz, bo asolt co raz bardziej komplikuje.

 

Dla domu w okolicach 130m2 nie ma sensu, wystarczy jeden sterownik, który opanuje cały dom. Być może przy większym domu powinny być dwa, a może nawet trzy sterowniki (wszystko zależy od domu), ale robienie przy podłogówce sterownika w każdym pomieszczeniu jest moim zdaniem bez sensu. Nigdy bym tak nie zrobił.

 

To jest tylko Twoje zdanie (subiektywne) i nic wiecej, to wolne forum, kazdy moze wyrazic swoją opinię, nie masz i nie bedziesz miał takiego sterowania, nikt nie narzuca koniecznosci takiego a nie innego systemu regulacji temperatury. Oczywiscie ze bys tak nie zrobił bo nie masz technicznych mozliwosci wykonania takiej regulacji, kable to za mało. Łaczenie kilku pomieszczen (dwóch) to głupota (moze za wyjątkiem małych garderob przylegających do danego pokoju), ostatnio miałem taki własnie przypadek, klient dla oszczednosci ok 150 zł zazyczył sobie połaczenia 2 pomieszczeń na 1 regulatorze, przy czym regulator zamontowany był w pomieszczeniu naroznym, drugi pokoj z jedna scianą zewntrzna.

Po okresie grzewczym stwierdził ze to sie nie sprawdza i zaluje ze nie zainstalowano regulatora równiz w drugim pomieszczeniu. Ty gdybasz, a ja widzę jaka jest praktyka

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...