Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gdzie macie sterowniki do ogrzewania podłogowego?


Gagandzia

Recommended Posts

Wiem wiecej niz sie to Tobie wydaje, zdawało mi sie na forum szukasz informacji co do podłogówki, a dzieki Liwko stałes sie kolejnym forumowym hejterem. Widac nastepuje zmiana pokoleniowa, jedni hejterzy odchodzą bo sa banowani, albo nie znaduja dyskutantów, ale za to przychodzą nowi.

Pytałes na temat systemu Rehau i podpierałes sie reklamami, odpowiedziałem co na ten temat mysle, nagle na watek wkracza Liwko ze swoim sterowaniem, ja na temat sterowania rehau sie nie wypowiadałem. Pytałes w innym watku co do kosztów tego systemu, nikt nie odpowiedział. Nie sądze aby z takim twoim nastawieniem do forum ktos oprócz Liwka sie odpowiadał na te zapytania.

 

 

na temat poziomu wiedzy nie twierdze ze jesr inaczej.. na pewno wiesz wiecej.. ot chocby w temacie sensu i logiki instalowania sterwników podłogówki w domu o coraz lepszej izolacyjnosci termicznej Między innymi w tej branzy masz na pewno większa wiedze, której nie tylko mi ale pewnie i wielu wqielu innym osobom na tym forum brak.

 

 

Tak pytałem o Rehau. Dostałem od Ciebie odopowiedzi i??? coś jeszcze?? mam ci wysłac podziekowania ? jakis bukiet kwiatów czy co ?

 

Skonczył sie temat Rehau - zaczał sie temat sensu sterówników w domach o coraz lepszej termoizolacyjnosci. W miedzyczasie ja czytam watek od poczatku i dochodze do wniosku podzielanego przez Liiwko iz stosowanie sterowników w powyzej opisanych budynkach jest bezsensem.

Fakt nie wypowiadałeś sie na temat sterowania rehau poniewaz nie sadze by ktos ten tenat poruszał. A juz na pewno nie ja.

 

Moje pytania o rehau dotyczyły technologii robienia poodłogówki w tym systemie w porownaniu z innymi systemami. O sterowaniu w tym systemie nie wspomniałem ani słowem.

 

Fakt pytałem o koszty by móc porównac z oferttą jaka otrzymałem od goscia z Viessmanna - cos w tym dziwnego ?? Halo !! No nikt nie odpowiedział.. no i ? Czy to świadczy o mnie? czy o tym ze nikt nie jest specem w tym temacie chocby na takim poziomie jak ty w temacie sterowania podłogówka w domach o coraz lepszej termoizolacyjności.

 

twój "forumowy hejter" :D

Edytowane przez forscher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 385
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Znajdz ten post i zacytuj mnie, nie przypominam sobie abym tak napisał (dosłownie, a nie wg twojej interpretacji). Czekam.

 

Przywrócę ci pamięć.

 

Im bardziej domy będą energooszczedne tym wiekszy bedzie nacisk na precyjną regulacje temperatury, postepu nie zatrzymasz.

 

Jakbyś nie wiedział, to napisałeś to w tym temacie. Łapy opadają "fachowcu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przywrócę ci pamięć.

 

 

 

Jakbyś nie wiedział, to napisałeś to w tym temacie. Łapy opadają "fachowcu".

 

 

Zgadza sie tak napisałem, regulacja temperatury jest w dobie energooszczednosci i pasywnosci kluczową sprawą. Ty zapewne nie masz zadnej regulacji temperatury w swoim systemie grzewczym? Przewyzszenie tylko o 1 oC temperatury zadanej to wzrost o 6-7% zapotrzebowania na ciepło.

Co jest złego w precyzyjnej regulacji temperatury, regulacja ta moze odbywac sie róznymi metodami w zaleznosci od systemu grzewczego i zródła grzewczego.

Kontekst był taki jezeli walczymy o kazdą kWh to oprócz ocieplenia, wm wazna jest precyzyjna regulacja temperatury. A najbardziej precyzyjna jest regulacja strefowa, problem w tym ze nie zawsze ekonomicznie i technicznie uzasadniona, kazdy przypadek jest inny. Cóz wiecej tłumaczyc, taki specjalista jak ty wie to lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak pytałem o Rehau. Dostałem od Ciebie odopowiedzi i??? coś jeszcze?? mam ci wysłac podziekowania ? jakis bukiet kwiatów czy co ?

 

S

 

Wypowiedziałem sie temacie Rehau ze nie widze uzasadnienia ekonomicznego stosowania tego systemu oraz to ich reklama zero konkretnch intersujacych koncowego uzytkownika informacji. Nie ma problemu z moimi wypowiedziami na Rehau, chwalił nie będę bo pomimo braku zastrzezen co do jakosci (jest bardzo dobra) wysoka cena powoduje ze ten system jest nieopłacalny. Bardzo szkoda ze Liwko sie na ten temat nie wypowiedział, ja wiarygodny dla Ciebie byc nie muszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie tak napisałem, regulacja temperatury jest w dobie energooszczednosci i pasywnosci kluczową sprawą. Ty zapewne nie masz zadnej regulacji temperatury w swoim systemie grzewczym? Przewyzszenie tylko o 1 oC temperatury zadanej to wzrost o 6-7% zapotrzebowania na ciepło.

Co jest złego w precyzyjnej regulacji temperatury, regulacja ta moze odbywac sie róznymi metodami w zaleznosci od systemu grzewczego i zródła grzewczego.

Kontekst był taki jezeli walczymy o kazdą kWh to oprócz ocieplenia, wm wazna jest precyzyjna regulacja temperatury. A najbardziej precyzyjna jest regulacja strefowa, problem w tym ze nie zawsze ekonomicznie i technicznie uzasadniona, kazdy przypadek jest inny. Cóz wiecej tłumaczyc, taki specjalista jak ty wie to lepiej.

 

Ale ja mam precyzyjną regulacje na swoich 130 metrach. Dokonałem jej imbusem z IKEI dołączonym do szafek. Niemal co do milimetra precyzyjna.

 

A najbardziej precyzyjna jest regulacja strefowa, problem w tym ze nie zawsze ekonomicznie i technicznie uzasadniona

 

A tutaj już zaczynasz mówić ludzkim głosem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe podsumowanie, bo już mi się nie chce o tym pisać.

 

Dla domów małych, około 130 metrowych i mniejszych, w miarę ocieplonych, sterowanie strefowe jest bezpodstawne.

Dla domów większych czasami wystarczy zrobić dwie, a czasami trzy strefy i wystarczy. Nie potrzeba (moim zdaniem wręcz bzdura) pakować sterowników i siłowników dla każdego pomieszczenia.

Jeżeli ktoś nie jest pewien, to niech pociągnie kabelki do wszystkich pomieszczeń i pomieszka bez sterowania ze dwa lata. Jeżeli będzie dyskomfort, łatwo będzie można to zainstalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe podsumowanie, bo już mi się nie chce o tym pisać.

 

Dla domów małych, około 130 metrowych i mniejszych, w miarę ocieplonych, sterowanie strefowe jest bezpodstawne.

Dla domów większych czasami wystarczy zrobić dwie, a czasami trzy strefy i wystarczy. Nie potrzeba (moim zdaniem wręcz bzdura) pakować sterowników i siłowników dla każdego pomieszczenia.

Jeżeli ktoś nie jest pewien, to niech pociągnie kabelki do wszystkich pomieszczeń i pomieszka bez sterowania ze dwa lata. Jeżeli będzie dyskomfort, łatwo będzie można to zainstalować.

 

Nie wiem skąd jestes bo bym ciebie zaprosił do domu 125 m2 wktórym jest 7 stref grzewczych zebyc zobaczył jak to działa i jakie są odczucia uzytkownika. Tak to tylko teoretyzowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że zapomina się o wentylacji, która w 99% przypadków (mam na myśli WM), sterowania (precyzyjnego, automatycznego) strefowego nie ma.

 

Nie jestem fachowcem, ale podstawy fizyki znam (tak mi się wydaje :cool: ) - przeto, jakieś nadzwyczajne oszczędności, z tego tytułu, nie występują, bo to co się wystudziło, nagrzać się musi.

O bezwładności nie wspominam.

Precyzyjna regulacja strefowa, będzie niezbędna, kiedy mamy jakieś pomieszczenia używane sporadycznie.

 

Moim zdaniem - oczywiście.

Edytowane przez sSiwy12
Takie tam babole "orto"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd jestes bo bym ciebie zaprosił do domu 125 m2 wktórym jest 7 stref grzewczych zebyc zobaczył jak to działa i jakie są odczucia uzytkownika. Tak to tylko teoretyzowanie.

 

A ten dalej swoje :bash:

 

Najwidoczniej to dom durszlak, skoro trzeba kontrolować te temperatury w różnych pomieszczeniach!

Już ci kiedyś zadałem pytanie, na które do tej pory nie odpowiedziałeś. W moim domu mam wahania temperatury spowodowane akumulowaniem energii w taniej taryfie. Te wahania są rzędu 0,5-1 stopnia. Gdybym tego akumulowania nie robił, nie miałbym niemal zupełnie wahań (a domu nie mam jakoś super hiper izolowanego). W takim razie czym różniła by się temperatura w salonie, kuchni i pokojach +22 bez sterowania i +22 ze sterowaniem? Czym by się różniła temperatura w łazienkach +24 bez sterowania i +24 ze sterowaniem? Czym by się różniła temperatura w sypialniach +20 bez sterowania, od +20 ze sterowaniem? No czym???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Precyzyjna regulacja strefowa, będzie niezbędna, kiedy mamy jakieś pomieszczenia używane sporadycznie.

 

Mam w domu taki jeden pokój, taki dla gości. Ale nigdy dwa dni wcześniej nie wiem, czy mi ktoś z gości akurat tego dnia polegnie :rolleyes:

 

W dużych domach można wyznaczyć jakieś dwie-trzy strefy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten dalej swoje :bash:

 

Najwidoczniej to dom durszlak, skoro trzeba kontrolować te temperatury w różnych pomieszczeniach!

Już ci kiedyś zadałem pytanie, na które do tej pory nie odpowiedziałeś. W moim domu mam wahania temperatury spowodowane akumulowaniem energii w taniej taryfie. Te wahania są rzędu 0,5-1 stopnia. Gdybym tego akumulowania nie robił, nie miałbym niemal zupełnie wahań (a domu nie mam jakoś super hiper izolowanego). W takim razie czym różniła by się temperatura w salonie, kuchni i pokojach +22 bez sterowania i +22 ze sterowaniem? Czym by się różniła temperatura w łazienkach +24 bez sterowania i +24 ze sterowaniem? Czym by się różniła temperatura w sypialniach +20 bez sterowania, od +20 ze sterowaniem? No czym???

 

Ten dom ma zapotrzebowanie 6600 kWh/rok, wystarczy czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja mam precyzyjną regulacje na swoich 130 metrach. Dokonałem jej imbusem z IKEI dołączonym do szafek. Niemal co do milimetra precyzyjna.

 

 

 

A tutaj już zaczynasz mówić ludzkim głosem.

 

Nie wiesz o czym piszesz, co akurat mnie nie dziwi, za precyzyjna(?) regulację temperatury dla pomp ciepła odpowiada regulator pogodowy wraz z krzywą grzewczą.

Imbusem to dokonałes regulacji hydraulicznej układu grzewczego w miare dopasowajac moc grzejników podłgowych do strat pomieszczen w których są one zainstalowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że zapomina się o wentylacji, która w 99% przypadków (mam na myśli WM), sterowania (precyzyjnego, automatycznego) strefowego nie ma.

 

Nie jestem fachowcem, ale podstawy fizyki znam (tak mi się wydaje :cool: ) - przeto, jakieś nadzwyczajne oszczędności, z tego tytułu, nie występują, bo to co się wystudziło, nagrzać się musi.

O bezwładności nie wspominam.

Precyzyjna regulacja strefowa, będzie niezbędna, kiedy mamy jakieś pomieszczenia używane sporadycznie.

 

Moim zdaniem - oczywiście.

 

Regulacja strefowa ma byc zamiast innego systemu regulacji a nie obok, to niezrozumienie tematu. Albo regulacja strefowa albo pogodowa a nie ta i ta. Skoro nie ma regulacji pogodowej to zastepuje ją strefowa. Jakakolwiek regulacja byc musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......, to niezrozumienie tematu. Albo regulacja strefowa albo pogodowa a nie ta i ta. .

 

1. Może być i taka i taka - moim zdaniem bez sensu, ale może być (są sterowniki chodzące na "pogodówce" i "miejscówce")

2. Może też być "regulacja przedstawicielska" monitorująca tylko 1 "przedstawicielskie" pomieszczenie.

3. Można też bazować na temperaturze medium (tak jak np. w kotłach gazowych, czy PCi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Może być i taka i taka - moim zdaniem bez sensu, ale może być (są sterowniki chodzące na "pogodówce" i "miejscówce")

2. Może też być "regulacja przedstawicielska" monitorująca tylko 1 "przedstawicielskie" pomieszczenie.

3. Można też bazować na temperaturze medium (tak jak np. w kotłach gazowych, czy PCi).

 

ad 1 oczywiscie ze bez sensu po co dublujące sie systemy regulacji

ad 2 tak moze byc ale pozostałe pomieszczenia w okresach przejscowych są narazone na zmiany temperatury, najtansza mozliwa forma regulacji

ad 3 pogodówka, przy pmpach ciepła prawie niezastapiona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...

Cześć, jestem nowy, proszę o wyrozumiałość.

Przeczytałem cały ten temat i jestem głupi i niewiem co zrobić.

Kupuję bliźniaka od dewelopera. Parter 60m2 i poddasze użytkowe również 60m2. góra i dół ogrzewanie podłogowe. Na pewno kocioł będzie gazowy 2 funkcyjny Ariston genus premium evo ze sterownikiem pogodowym. Dwa rozdzielacze (dół i góra) z rotametrami na każdej pętli.

I też zastanawiam się czy jest sens zamontować w każdym pomieszczeniu termostat który będzie połączony z siłownikami na rozdzielaczu, by niezależnie utrzymywać temperatury. (Jestem jeszcze przed tynkami) Generalnie chodzi mi o to, że w jednym pokoju chcę mieć np. 22 stopnie a w drugim 20 st. Czy poza termostatami w pokojach i siłownikami jest możliwość aby uzyskać różne temp w różnych pokojach? Nie chcę wyrzucać kasy w błoto.

Dzięki z góry za pomoc.

Edytowane przez przemo81
doprecyzowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...