Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gdzie macie sterowniki do ogrzewania podłogowego?


Gagandzia

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 385
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No a jak jest z tym sterowaniem w kazdym pokoju? Jezt sens? Zalezy mi tez na wygodzie i latwosci regulacji jak zajdzie taka potrzeba

 

O ile podniesienie temperatury w nowych, dobrze ocieplonych domach nie jest problemem, o tyle jej obniżenie może trwać wręcz kilka dni. W takim razie po co to sterowanie, skoro na reakcję w dół trzeba tak długo czekać? Pieniądze wywalone w błoto. Będziesz się podniecał sterowaniem, które w praktyce będzie tylko drogim i zbędnym dodatkiem.

Ewentualnie jak jest duży dom można podzielić go na dwie, trzy strefy, przy mniejszym nie ma kompletnie sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno. Cedź słowa wypisywane przez płatne profile, często namawiają do jakichś rozwiązań, bo zwyczajne na nich zarabiają.

 

Moja rada.

Poprowadź sobie kabelki od rozdzielacza do każdego pomieszczenia i pomieszkaj bez tych sterowników ze dwa sezony. Jeżeli stwierdzisz, że są ci do czegoś potrzebne, to je sobie założysz. Ja jeszcze o nikim takim nie słyszałem, kto by po tym czasie w domu dobrze zaizolowanym w nie zainwestował. Po tym czasie sam zrozumiesz brak ich sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wieloletni uzytkownik pompy ciepła kol. TwójPan z tego forum jest wrecz przeciwnego zdania mając regulatory strefowe, ktore chciał miec i jest z nich zadowolony, nikt ich mu nie wmuszał. Ale co on sie na tym zna, przeciez najwiecej na dany temat mają ci którzy tego konkretnego rozwiazania nie mają.

Co do słusznosci hejtowania nasze zdania są na ten temat calkowicie odmienne, jezeli chodzi o hejt w ogolnosci to wakacje od forum są za niego swoistą nagrodą.

TwójPan jest mówisz "wieloletnim użytkownikiem" pompy ciepła ??? :D

Już wiem,że przy strefowym grzaniu bez bufora conajmniej w pojemności podłogówki ok 200l będzie lipa.Dobrze,że goście z GHS wzięli to na klatę i zrobią to na własny koszt.Błędy się zdażają,a ja ze strefowego i komfortu nie zrezygnuję :)

Czyli oprócz dodatkowego kosztu za sterowniki dochodzi dodatkowy koszt osprzętu i komplikacji instalacji.

Ale kto bogatemu zabroni wyrzucić kasę w błoto ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
O jakim koszcie mówimy? Powiedzmy 10 stref regulowanych oddzielnie w domu 2 piętrowym, w stosunku do pogodówki i regulacji ręcznej na rotometrach.

Witam sąsiada ;)

Nie ma czegoś takiego jak "regulowanie ręczne przy rotametrach",robi się to raz na początku użytkowania,zakładając,że nie jest to hotel gdzie goście sporadycznie przyjeżdżają tylko normalnie i codziennie użytkowany dom.

Można założyć ale w jakim celu jak reakcja temperatury w pomieszczeniu na sterownik tylko o 0,5st.C będzie trwała co najmniej kilka jak nie kilkanaście godzin ?

Gdzie sens tego ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam sąsiada ;)

Nie ma czegoś takiego jak "regulowanie ręczne przy rotametrach",robi się to raz na początku użytkowania,zakładając,że nie jest to hotel gdzie goście sporadycznie przyjeżdżają tylko normalnie i codziennie użytkowany dom.(...)

 

Witam sąsiada. :) Oczywiście miałem na myśli regulacje na początku użytkowania. Nie na co dzień. :p To jak jest z tą ceną za strefy i regulację, te 1.5k zł czy 2k zł to cena realna? ktoś się jeszcze wypowie?

Tak naprawdę daleki jestem od wydawania pieniędzy na coś zbędnego. Argumenty za pogodówką i 1 strefą są dla mnie bardzo rozsądne, choć widzę, że Asolt mocno obstaje przy regulacji stref.

W tej chwili wynajmuję lokal, w którym kuchnia i łazienki wraz z przedpokojem i częścią salonu grzane są podłogówką. Faktycznie ciężko sobie wyobrazić jakieś bezpośrednie sterowanie tej podłogówki jak w tym kiepskim lokalu, w 150 letniej kamienicy nagrzane przez 2 godziny podłogi utrzymują ciepłotę przez kolejne 12h. Faktem jest,że wszystkie znane mi domy posiadają regulację w każdym pokoju, łazience... Inna sprawa jak to funkcjonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pandzik

Ja jeszcze też nie wiem czy będę zakładał sterowanie. Na wszelki wypadek pociągnąłem kabelki od czujników temperatury do stref, którymi chciałbym sterować i kabelki do rozdzielaczy. Wszystko schodzi do piwnicy. Kosztuje to tyle co nic, a zawsze mam furtkę, żeby coś zmajstrować później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ustawić temp powiedzmy 2 stopnie niższą w 2 pokojach niż w pozostałych nie mając sterowników w pokojach ?

 

Zmniejszając odpowiednio za pomocą rotametrów przepływy w pętlach pomieszczeń, w których chcemy obniżyć temperatury. Tak samo, jak robią to sterowniki pokojowe za pomocą siłowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A jak ustawić temp powiedzmy 2 stopnie niższą w 2 pokojach niż w pozostałych nie mając sterowników w pokojach ?

Na rotametrach w rozdzielaczu,zmniejszasz przepływy w tych pomieszczeniach.

Z drugiej strony jak masz tam cały czas otwarte drzwi to temperatura będzie dazyla do wyrownania się z sąsiednimi pomieszczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam jakiegoś hydraulika bylem obejrzeć wykonane roboty jeden bardziej doświadczony zrobił podlogowke na zwykłych rozdzielaczach bez przeplywomierzy wszystko działa jak należy ,drugi mniej doswiadczony wykonal na rozdzielaczach z przeplywomierzami siłowniki termostaty jak zobaczyłem to wow ta pierwsza obejrzana robota wydała mi się taka prymitywna grzeją tak samo a na dodatek ta pierwsza stawia mniejsze opory hydrauliczne którego fachowca wybrać.?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy - czy chcesz mieć instalację ładnie zrobioną, czy z małymi oporami hydraulicznym. :) Możesz też tego pierwszego poprosić o założenie rozdzielacza z rotametrami.

 

To oczywiście był przykład aby co niektórzy zrozumieli o co w tym wszystkim chodzi większość wybierze tego drugiego bo się wydaje ze się bardziej zna a tak naprawdę taka instalacjia jest prostsza bardziej wybacza błędy bo jeśli nawet coś bedzie niedowymiarowane to nie ma problemu wszystkie obiegu się zamkną a ten niedogrzany w końcu osiągnie temp.A najlepsze to jest wciskanie siłowników i przekonywanie ze musi być ozc ale jak jest popyt na to czemu tak nie robić dodatkowa kasa i gospodarka się kręci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

No i na proste pytanie o koszt takiego sterowania strefami nie padła żadna odpowiedz. Ciekawe czemu? :)

Tzn padła jedna ale została od razu zanegowana przez zwolenników tychże,

 

@pandzik

Ja jeszcze też nie wiem czy będę zakładał sterowanie. Na wszelki wypadek pociągnąłem kabelki od czujników temperatury do stref, którymi chciałbym sterować i kabelki do rozdzielaczy. Wszystko schodzi do piwnicy. Kosztuje to tyle co nic, a zawsze mam furtkę, żeby coś zmajstrować później.

 

Może sie skusze. A jak to jest jak w pokoju mamy np. 2 czy 3 petle, jeden kabelek sterownik trzeba podpiąć do tych 2 czy 3 rotometrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sie skusze. A jak to jest jak w pokoju mamy np. 2 czy 3 petle, jeden kabelek sterownik trzeba podpiąć do tych 2 czy 3 rotometrów?

Tak. 3 pętle = 3 siłowniki(zaworki) i od każdego z nich przewód do centralki umieszczonej gdzieś w okolicy rozdzielacza i przewód od centralki do sterownika(termostatu) w pokoju i tak z każdą następną strefą - pomieszczeniem. Na początku wystarczy, że poprowadzisz przewody z pomieszczeń z termostatami w okolice rozdzielaczy, bo tam musisz zaplanować centralki, a od centralek jeszcze przewód do kotła, czy innego źródła ciepła. Jeśli masz parter i piętro, to zazwyczaj potrzebne są dwie centralki. Jeśli znajdziesz jedną wystarczająco dużą centralkę, która zapewni obsługę wszystkich stref, to instalujesz ją na jednej kondygnacji (zwykle w kotłowni), a z drugiej kondygnacji od rozdzielacza ciągniesz same przewody do tej centralki. Wszystko zależy ile jest stref do obsługi. Zaplanuj strefy, poszukaj informacji i produktów w necie np.

http://www.e-term.pl/auraton-8d-pro-przewodowa-listwa-sterujaca-silownikami-ogrzewania-podlogowego-aurlal8dp0000.html

http://www.e-term.pl/auraton-4d-pro-przewodowa-listwa-sterujaca-silownikami-ogrzewania-podlogowego-aurlal4dp0000.html

lub bezprzewodowo http://www.auraton.pl/produkty/auraton-8000/

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co kilka przewodow do jednej strefy sterowanej jednym termostatem?

 

Tak jak napisałem, wystarczy przeczytać całość, albo chociaż pierwsze zdanie do końca. Od termostatu strefy jeden przewód do centralki lub bezprzewodowo. Reszta jak na obrazku. Tyle że na obrazku każda strefa ma jedną pętlę. Jak jest salon z jadalnią i kuchnią otwarte na siebie lub w półotwarte jako jedna strefa i tam razem jest 5 pętli, to jeden termostat podłączony do centrali, ale dla tej strefy przynależy 5 siłowników spiętych w centralce lub na listwie/kostce i wtedy można jednym do centralki, pełna dowolność zależna od pomysłu podłączającego

auraton_te230_schemat_lvoc-d9.jpg

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie cały dom to 146m2 składa się z 12 pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym tj. parter i piętro i to wszystko jest zarządzane jednym sterownikiem umieszczonym na ścianie wewnętrznej pomiędzy dziennym a jadalnią (jedno duże pomieszczenie na parterze). To jest sterowanie zaworem trójdrogowym przy buforze, reszta na rotometrach raz ustawionych (po rozdzielaczu na kondygnacji). Nic więcej nie potrzeba, wszystko działa samo raz ustawione w zeszłym roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie cały dom to 146m2 składa się z 12 pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym tj. parter i piętro i to wszystko jest zarządzane jednym sterownikiem umieszczonym na ścianie wewnętrznej pomiędzy dziennym a jadalnią (jedno duże pomieszczenie na parterze). To jest sterowanie zaworem trójdrogowym przy buforze, reszta na rotometrach raz ustawionych (po rozdzielaczu na kondygnacji). Nic więcej nie potrzeba, wszystko działa samo raz ustawione w zeszłym roku.

 

Ja też tak miałem i się u mnie nie sprawdziło, bo albo miałem chłodno na piętrze albo za ciepło na parterze. Musiałem rozdzielić układ na dwie niezależne strefy (parter i piętro) i dać po jednym sterowniku inaczej zwanym termostatem na każdą strefę. Dom 300m2 i 18 pomieszczeń (garażu nie liczę).

Taki z tego wniosek , że dom domowi nie równy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...