Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gdzie macie sterowniki do ogrzewania podłogowego?


Gagandzia

Recommended Posts

Gość Arturo72
Spokojnie, post był do kogo innego, nie rozumiem tych nerwów. Nie mataczę bo nie znam tego uzytkownika a jedynie czytałem jej posty. Ty wiesz lepiej czy ona ma byc zadowolona czy nie. Nie narzucaj nikomu swojego myslenia, nie masz sterowników nie masz regulatorów ok, nie kazdy ma pompe on-off i grzeje akumulacyjnie. Sa tacy którzy mają inne zródła grzewcze i chcą inaczej sterowac temperaturą. Czy myslisz ze kogos zmuszam do takiego a nie innego sposobu regulacji. Nie wszyscy muszą miec tak jak ty (wiem ze ty masz najlepiej) inni chcą miec inaczej. TB tez narzuca jeden jedyny słuszny sposób ogrzewania i ocieplania, nie idz tą drogą.

Jest zadowolona bo po pierwsze do tej pory miała grzejniki zamiast podlogowki a to jest inna bajka a po drugie ma takie same odczucia jak każdy z wyregulowana podlogowke czyli nie przegrzewa pomieszczeń i nie jest w nich zimno co jest spowodowane dużą bezwładnościa i akumulacja samej podlogowki a nie sterowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 385
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jest zadowolona bo po pierwsze do tej pory miała grzejniki zamiast podlogowki a to jest inna bajka a po drugie ma takie same odczucia jak każdy z wyregulowana podlogowke czyli nie przegrzewa pomieszczeń i nie jest w nich zimno co jest spowodowane dużą bezwładnościa i akumulacja samej podlogowki a nie sterowników.

 

Co ty tam wiesz Arturo... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam położenie, jeszcze na etapie budowy, przewodów elektrycznych w przegrodach (min. 4 x 0,75), dla ewentualnego sterowania ogrzewaniem podłogowym. Popieram podpowiedzi instalatorów Viessmana jak i Asolta, często mam kontakt z inwestorami którzy podpytują o ceny automatyki radiowej bo ktoś zaspał z kabelkami jak był na to odpowiedni czas.

 

Zastosowanie termostatów w poszczególnych pomieszczeniach pozwala na zróżnicowanie temp. w tych pomieszczeniach. Regulacja temp. w pomieszczeniu za pomocą regulacji przepływu na rozdzielaczach jest stosunkowo dyskomfortowa.

 

Po drugie automatyka pozwala tez na oszczędności energii elektrycznej do zasilania pomp obiegowych jak i źródła ciepła - wyłącza je gdy temp. w poszczególnych pomieszczeniach są uzyskane.

 

Tak, automatyka ma za zadanie utrzymywać temp. na stałym poziomie ale co gdy zechcę ją zmienić, mam biegać z imbusem po rozdzielaczach, nie wyobrażam sobie takiej sytuacji - swoje rozdzielacze regulowałem jakieś 10 lat temu, w tym czasie zdążyłem wymienić proste termostaty na dokładniejsze z opcją sterowania tygodniowego. Jestem z nich bardzo zadowolony - w moim przypadku temp. w pomieszczeniach ustawione są na 18-20st. C, nie wyobraża sobie temp. rzędu 22st. C przy ogrzewaniu podłogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Zastosowanie termostatów w poszczególnych pomieszczeniach pozwala na zróżnicowanie temp. w tych pomieszczeniach. Regulacja temp. w pomieszczeniu za pomocą regulacji przepływu na rozdzielaczach jest stosunkowo dyskomfortowa.

Po drugie automatyka pozwala tez na oszczędności energii elektrycznej do zasilania pomp obiegowych jak i źródła ciepła - wyłącza je gdy temp. w poszczególnych pomieszczeniach są uzyskane.

 

Tak, automatyka ma za zadanie utrzymywać temp. na stałym poziomie ale co gdy zechcę ją zmienić, mam biegać z imbusem po rozdzielaczach, nie wyobrażam sobie takiej sytuacji - swoje rozdzielacze regulowałem jakieś 10 lat temu, w tym czasie zdążyłem wymienić proste termostaty na dokładniejsze z opcją sterowania tygodniowego. Jestem z nich bardzo zadowolony - w moim przypadku temp. w pomieszczeniach ustawione są na 18-20st. C, nie wyobraża sobie temp. rzędu 22st. C przy ogrzewaniu podłogowym.

Bzdury,bzdury,bzdury i jeszcze raz bzdury.

Być może tak jest w hotelu,gdzie się różnicuje temperatury w pomieszczeniach raz na parę dni ale nie w użytkowanym na co dzień domu jednorodzinnym.

Tam wystarczy jednorazowa regulacja przy pierwszym sezonie zimowym na rotametrach i tylko tyle.

 

Ja mam w każdym pomieszczeniu od 2 lat średnio 21,5-22,5st.C bez żadnych sterowników,kabelków i duper sznitów.

Jak napisałem,w hotelu gdzie nie są użytkowane pomieszczenia owszem ale nie w domu jednorodzinnym.

W domu jednorodzinnym użytkowanym na co dzień kabelki,sterowniki w każdym pomieszczeniu przy podłogówce to głupota i wyrzucenie kasy w błoto.

 

KAN-therm,zadam Ci takie samo pytanie jak asoltowi:

asolt,salon 32m2 gdzie jest wylewka 7cm czyli daje nam to ok.2,24m3 betonu nagrzanego do 26st.C i temp.W domu 22st.C.

Po jakim czasie te 2,24m3 uzyska temp taką,żeby w domu pojawiło się 21,9st.C i po jakim czasie pojawi się w domu 22st.C A nie 22,2st.C ?

Jak operujemy dziesiątkami st.C to jedziemy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze zapytaj kogos kto uzytkuje, o ile pamietam to np Cieszynianka z tego forum tak ma, (dla Liwka nie wiem kto jest ta Cieszynianka wiem tylko tyle ze ma takie sterowanie)

Moze lepiej zapytac uzytkownika niz opierac sie na wywodach tego kto nie ma imiał nie bedzie.

 

byłem u niej, widziałem...

sama narzekała na to rozwiązanie, przede wszystkim z tego powodu, ze ma kocioł gazowy z wysoka mocą startową. I to całe genialne sterowanie skutkuje tylko tym, ze piec intensywnie taktuje. Tyle w tej kwestii :p

(aha - i ona ma mixa podłogówka+ścienne tak na marginesie)

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłem u niej, widziałem...

sama narzekała na to rozwiązanie, przede wszystkim z tego powodu, ze ma kocioł gazowy z wysoka mocą startową. I to całe genialne sterowanie skutkuje tylko tym, ze piec intensywnie taktuje. Tyle w tej kwestii :p

(aha - i ona ma mixa podłogówka+ścienne tak na marginesie)

 

Jezeli by tego sterowania nie było kocioł by intensywnie nie taktował?? Ciekawe wnioski, po co dobieramy w takim razie kotły o jak najmniejszej mocy minimalnej?

Wystarczy zastosowac kazdy inny sposób regulacji temperatury niz strefowe i problem znika.

To forum to faktycznie skarbnica wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Szkoda ze podałes tak mało danych, ale domagasz sie precyzyjnych odpowiedzi.

Wiesz dobrze,że w nowych,dobrze zaizolowanych domach spadek temp.po 24h po całkowitym wyłączeniu ogrzewania to 1-1,5st.C a dalej brniesz.

Przy takiej różnicy gdzie jest miejsce na sterowniki w każdym pomieszczeniu i po jaką cholerę ?

Czy KAN-therm też o tym wie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli by tego sterowania nie było kocioł by intensywnie nie taktował?? Ciekawe wnioski, po co dobieramy w takim razie kotły o jak najmniejszej mocy minimalnej?

Wystarczy zastosowac kazdy inny sposób regulacji temperatury niz strefowe i problem znika.

To forum to faktycznie skarbnica wiedzy.

 

przeczytaj jeszcze raz, odetchnij trochę...chyba masz za dużo zleceń i przemęczony jesteś :p

 

kocioł jest nie najlepiej dobrany, ma wysoką moc startową (typowy błąd, szczególnie x lat temu). Siłowniki odcinają poszczególne pętle i kocioł taktuje. Gdyby nie było sterowania strefowego, taktowanie prawdopodobnie dalej by było, tylko (znacznie) rzadsze.

 

proszę nie stawiać czyjegoś konkretnego przypadku na poparcie swojej tezy, jak się nie zna szczegółów :stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie było sterowania strefowego, taktowanie prawdopodobnie dalej by było, tylko (znacznie) rzadsze.

 

Słowo klucz : prawdopodobnie

Ja to interpretuje tak , moze sterowanie strefowe ma wpływ, moze nie ma, moze ma, ale nieznaczny.

Bez pomiarów bez tego sterowania i z nim to jest tylko gdybanie.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt do cholery jasnej! Co by mi dały te sterowniki, skoro u mnie raz ustawiona podłogówka (jak zresztą u większosci) utrzymuje prawie stałą temperaturę, a wahania wynikają jedynie z tego, że grzeję akumulacyjnie w drugiej taryfie i nie mam dodatkowego, drogiego, i miejsce zajmującego bufora? Gdybym grzał w G11, gazem, węglem, drewnem, olejem i czym tam popadnie, to tych wahań zupełnie by nie było! Po co więc te sterowniki i siłowniki? Nie matacz, że ktoś jest zadowolony, bo ludzie zadowoleni są zazwyczaj z inwestycji na które wydali swoje pieniądze, tylko napisz co bym dzięki nim zyskał??? Czy ta temperatura 22 stopnie była by dzięki nimi bardziej 22???

 

Nadal czekam asolt na odpowiedź.

Przy okazji KAN-therm może się wypowiedzieć.

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna dyskusja tylko do niczego nie prowadzi. Zresztą już nie pierwsza czy jedyna. Jedno strona drugiej nie przekonana. Kto nie ma siłowników i sterowania to go nie założy, kto ma to ich nie zdemontuje. Czyli brak możliwości porównania w tym samym domu układu ze sterowaniem i bez. Aby było jasne mam sama podłogówkę z pełnym sterowaniem - termostaty we wszystkich pomieszczeniach i siłowniki na pętlach - 110 m2. Nikt mnie nie namawiał, sam całość zainstalowałem. Ogrzewanie na gaz pompka z kotła z pogodowka. Zależało mi na stabilności temperatury w pomieszczeniu i łatwości jej zmiany. Nie reguluje wg, programu dobowego czy tygodniowego. Stabilność mam na poziomie 0,5 stopnia i nie wyobrażam sobie aby wahania były 1 czy więcej stopni. Co istotne mam posadzkę z anhydrytu 5 cm. Ma mniejsza kumulacyjność niż 7 cm betonu i lepiej przewodzi ciepło. A bym zapomniał ocieplenie: w podłodze 20cm styropianu, ściany 20 cm styropianu grafitowego, strop (porterówka ze stropem monolitycznym betonowym) 30 cm welny. Ja jestem zadowolony. Czego także życzę osoba bez sterowania. Niech każdy ma jak chce. Pozdrawiam wszystkich. Edytowane przez AndrzejH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna dyskusja tylko do niczego nie prowadzi. Zresztą już nie pierwsza czy jedyna. Jedno strona drugiej nie przekonana. Kto nie ma siłowników i sterowania to go nie założy, kto ma to ich nie zdemontuje. Czyli brak możliwości porównania w tym samym domu układu ze sterowaniem i bez. Aby było jasne mam sama podłogówkę z pełnym sterowaniem - termostaty we wszystkich pomieszczeniach i siłowniki na pętlach - 110 m2. Nikt mnie nie namawiał, sam całość zainstalowałem. Ogrzewanie na gaz pompka z kotła z pogodowka. Zależało mi na stabilności temperatury w pomieszczeniu i łatwości jej zmiany. Nie reguluje wg, programu dobowego czy tygodniowego. Stabilność mam na poziomie 0,5 stopnia i nie wyobrażam sobie aby wahania były 1 czy więcej stopni. Co istotne mam posadzkę z anhydrytu 5 cm. Ma mniejsza kumulacyjność niż 7 cm betonu i lepiej przewodzi ciepło. A bym zapomniał ocieplenie: w podłodze 20cm styropianu, ściany 20 cm styropianu grafitowego, strop (porterówka ze stropem monolitycznym betonowym) 30 cm welny. Ja jestem zadowolony. Czego także życzę osoba bez sterowania. Niech każdy ma jak chce. Pozdrawiam wszystkich.

 

W koncu głos rozsądku, ale jasnosci powinnienes podac wady tego rozwiązania , nawet jakby ich nie było, Nie moze byc tak zebys nie popełnił błedu je zakładając. Musi

byc samokrytyka. Wiem ze ma również je zainstalowane kol. homelogic, który również ceni stabilnosc temp. oraz łatwośc jej zmiany, co pokazuje w swoim wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
W koncu głos rozsądku, ale jasnosci powinnienes podac wady tego rozwiązania , nawet jakby ich nie było, Nie moze byc tak zebys nie popełnił błedu je zakładając. Musi

byc samokrytyka. Wiem ze ma również je zainstalowane kol. homelogic, który również ceni stabilnosc temp. oraz łatwośc jej zmiany, co pokazuje w swoim wątku.

Jaki glos rozsądku,co ty asolt pierd...:

Wytłumacz ten głos rozsądku na podstawie cytatu poniżej:

Zależało mi na stabilności temperatury w pomieszczeniu i łatwości jej zmiany.

Czy to wg asolta oznacza,że bez sterowników w każdym pomieszczeniu nie ma stabilnej temperatury ?

Jeśli tak to asolt naprawdę pierd..głupoty.

Czy bez sterowników w podłogówce + - 0,2st.C to nie jest stabilna tamperatura w pomieszczeniu ?

Wyobraź sobie asolt,że tak u mnie jest bez twoich kabelków i sterowników.

O jakiej zmianie temp w pomieszczeniu ten głos rozsądku wg asolta mówi i w jakim przedziale czasu ?

Czy obniżenie - 0,5st.C w przeciągu 16h to wg asolta i głosu rozsądku coś za co warto wydać dodatkową kupę pieniędzy ?

 

Co tam ten sterownik ma robić jak najbliższą zmianę temp.w pomieszczeniu i to o max.0,5st.C odczujemy za 16h ????

Nie świadomych rozumiem ale asolta,robiącego się za nie kumatego faceta lub wciskającego kazdemu kit nie pojmę...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki glos rozsądku,co ty asolt pierd...:

Wytłumacz ten głos rozsądku na podstawie cytatu poniżej:

 

Czy to wg asolta oznacza,że bez sterowników w każdym pomieszczeniu nie ma stabilnej temperatury ?

Jeśli tak to asolt naprawdę pierd..głupoty.

Czy bez sterowników w podłogówce + - 0,2st.C to nie jest stabilna tamperatura w pomieszczeniu ?

O jakiej zmianie temp w pomieszczeniu ten głos rozsądku wg asolta mówi i w jakim przedziale czasu ?

Czy obniżenie + - 0,5st.C w przeciągu 16h to wg asolta i głosu rozsądku coś za co warto wydać dodatkową kupę pieniędzy ?

 

Sterowanie pogodowe nigdy nie zapewni stabilniejszej temp w kazdym pomieszczeniu z osobna w porównaniu ze sterowaniem pomieszczeniowym. Jezeli ktos grzeje akumulacyjne i godzi sie na wahania temperatury to sterowniki nie dla niego. Nie kazdy ma pompe która prosto i tanio nie da sie sterowac pomieszczeniowo.

Istnieje jeszcze swiat bez pomp którego Ty nie zauwazasz. Nie moze byc tylko jedna prawda, prawda Arturo, prawda TB i prawdy jeszcze kilku innych.

Nie mówie o zmianie temp w ciagu 16 godz. gdzie to wyczytałes?, mówie o zmianie klika razy na sezon grzewczy i zapewne o takiej zmianie czy tez ustawieniu chodziło przedmówcy. Jak myslisz jak duza była ta kupa pieniedzy która wydał AndrzejH. Czy z tego powodu nie moze spac po nocy?

O histerezie -+0,2 oC przy sterowaniu pogodowym przy ogrzewaniu akumulacyjnym zapomnij. Mam dosc czesto pytania od posiadaczy pompy ciepła co zrobic zeby była jednakowa temperatura we wszystkich pomieszczeniach przy slonecznych dniach zimowych tych południowych i połnocnych pomieszczeniach.Zakładam z u Ciebie jest to róznica 0,2 oC u innych z racji nie nie mają tak wszystko super hiper jednak jest znacznie wieksza, co im poradzisz?

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Sterowanie pogodowe nigdy nie zapewni stabilniejszej temp w kazdym pomieszczeniu z osobna w porównaniu ze sterowaniem pomieszczeniowym.

Jeszcze raz pytam jeśli nie rozumiesz:

Co tam ten sterownik ma robić jak najbliższą zmianę temp.w pomieszczeniu i to o max.0,5st.C odczujemy za 16h ????

Czy + - 0,2st.C to jest stabilna temperatura w pomieszczeniu czy nie ???

 

Jezeli ktos grzeje akumulacyjne i godzi sie na wahania temperatury to sterowniki nie dla niego.

Albo robisz naprawdę z siebie błazna albo nie jarzysz.

Pytam się po raz któryś Ciebie,co masz na myśli pod pojęciem "wahania temperatury".

Czy wchodzę pod to określenie jak mam bez sterowników + - 0,2st.C w pomieszczeniu ????

 

Pierd..isz głupoty i to nieziemskie asolt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
.

Nie mówie o zmianie temp w ciagu 16 godz. gdzie to wyczytałes?, mówie o zmianie klika razy na sezon grzewczy i zapewne o takiej zmianie czy tez ustawieniu chodziło przedmówcy.

A po jaką cholerę ma zmieniać ustawienia kilka razy na sezon ???

Ja ustawiłem raz,dwa lata temu.

To też mi wytłumacz przy okazji wiedząc,że w nowych domach,dobrze izolowanych nie ma mowy o gwałtownej zmianie temperatury w pomieszczeniu.

 

Dlatego zasadne jest pytanie,jesli nie ma prawa być gwałtownej zmiany temperatury w pomieszczeniu to co sterowniki mają za zadanie ?

Nico ???

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz pytam jeśli nie rozumiesz:

Co tam ten sterownik ma robić jak najbliższą zmianę temp.w pomieszczeniu i to o max.0,5st.C odczujemy za 16h ????

Czy + - 0,2st.C to jest stabilna temperatura w pomieszczeniu czy nie ???

 

 

Albo robisz naprawdę z siebie błazna albo nie jarzysz.

Pytam się po raz któryś Ciebie,co masz na myśli pod pojęciem "wahania temperatury".

Czy wchodzę pod to określenie jak mam bez sterowników + - 0,2st.C w pomieszczeniu ????

 

Pierd..isz głupoty i to nieziemskie asolt

 

Nie rob z siebie mądzrejszego niz jestes, nie znasz sie na regulacji temperatury i piszesz glupoty, jakie 16 godz, skąd taki czas, jezeli mozesz to objasnij

Nie masz stabilnosci temperatury rzedu 0,2 oC, moze sie Tobie wydaje ze masz? Podaj wykresy temperatury we wszystkich pomieszczeniach twojego domu z rzdzielczoscią 0,1 oC to sprawdzimy, chwalic sie kazdy moze, a Ty chwalisz sie najwiecej.

Wahania -+0,2 oC to stabilna temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...