Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gdzie macie sterowniki do ogrzewania podłogowego?


Gagandzia

Recommended Posts

A po co mi to jak wiem jak reaguje dom,jakie zmiany temperatury i jak reaguje podlogowka czyli po jakim czasie występują zmiany temp.W

w domu.

Gość sądzę ze ma podobnie jak ma murowany dom bo fizyka jest jedna :) Sciema zawsze tylko dla naiwnych.

 

Czyli nie. tak myslałem. Po co sie naocznie przekonac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 385
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jasiu to dobry przykład kable zużywają mu prądu jak huta aluminium i tak jest szczęśliwy

 

A czy jasiek ma tak ocieplony dom jak ty?, nie sadze a nawet jestem tego pewny. ok 11000 kWh na wszystko (z cwu) to nie tak duzo na jak czysty prąd i nieco słabiej ocieplony budynek.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko, masz dokładnie takie samo podejście do przekombinowanych układów jak ja :). 5 lat doświadczenia mieszkania z OP bez żadnych sterowników oprócz pogodówki. A dom niemały. Jestem zwolennikiem prostoty i ekonomii (tylko mi się tyle pisać nie chce..)

 

Niemożliwe, przy gazie? A co na to asolt? :eek: :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz to mysl, nie to nie interesuje, podałem Jaska jako przykład i nie zamierzam rozkladac jego przypadku na czynniki pierwsze

 

A szkoda. Napisałem do jaśka, poczekajmy na jego opis. Ale coś mi się wydaje, że trafiłeś asolt w samo sedno, ale dla ciebie kulą w płot. Poczekajmy, będzie wesoło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano nic, jednemu pasuje drugiemu nie, jezeli stosujemy strefowe przy gazie to nie ma potrzeby stosowac pogodówki która tez darmo w niektórych kotłach nie jest.

 

Z moich obserwacji wynika, że pogodówka sprawdzi się o wiele lepiej bo będzie reagować z wyprzedzeniem. Dom, zwłaszcza z OP ma sporą bezwładność. Sterowanie pogodowe wcześniej "zauważy", że temperatura na zewnątrz spada i "przygotuje" układ do tego. Kocioł zaczyna lekko pracować, zanim jeszcze nastąpi spadek temperatury wewnątrz. Przy sterowaniu strefowym bez pogodówki (na termostatach pok.) reakcja nastąpi dopiero wtedy gdy temperatura w pokoju spadnie o te 0,5 st (wynika z histerezy). Poza lepszym komfortem, pogodówka zapewni też mniejsze zużycie gazu. Moja kosztowała 600 zł, a pomieszczeń mam w domu powiedzmy 10. Pogodówka wychodzi sporo taniej (a ile prościej) niż sterowanie strefowe. Ale oczywiście, co kto lubi. Ja tam zbędnych gadżetów nie potrzebuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Z moich obserwacji wynika, że pogodówka sprawdzi się o wiele lepiej bo będzie reagować z wyprzedzeniem. Dom, zwłaszcza z OP ma sporą bezwładność. Sterowanie pogodowe wcześniej "zauważy", że temperatura na zewnątrz spada i "przygotuje" układ do tego. Kocioł zaczyna lekko pracować, zanim jeszcze nastąpi spadek temperatury wewnątrz. Przy sterowaniu strefowym bez pogodówki (na termostatach pok.) reakcja nastąpi dopiero wtedy gdy temperatura w pokoju spadnie o te 0,5 st (wynika z histerezy). Poza lepszym komfortem, pogodówka zapewni też mniejsze zużycie gazu. Moja kosztowała 600 zł, a pomieszczeń mam w domu powiedzmy 10. Pogodówka wychodzi sporo taniej (a ile prościej) niż sterowanie strefowe. Ale oczywiście, co kto lubi. Ja tam zbędnych gadżetów nie potrzebuję.

No dokładnie tak jest a asolt głupa tnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika, że pogodówka sprawdzi się o wiele lepiej bo będzie reagować z wyprzedzeniem. Dom, zwłaszcza z OP ma sporą bezwładność. Sterowanie pogodowe wcześniej "zauważy", że temperatura na zewnątrz spada i "przygotuje" układ do tego. Kocioł zaczyna lekko pracować, zanim jeszcze nastąpi spadek temperatury wewnątrz. Przy sterowaniu strefowym bez pogodówki (na termostatach pok.) reakcja nastąpi dopiero wtedy gdy temperatura w pokoju spadnie o te 0,5 st (wynika z histerezy). Poza lepszym komfortem, pogodówka zapewni też mniejsze zużycie gazu. Moja kosztowała 600 zł, a pomieszczeń mam w domu powiedzmy 10. Pogodówka wychodzi sporo taniej (a ile prościej) niż sterowanie strefowe. Ale oczywiście, co kto lubi. Ja tam zbędnych gadżetów nie potrzebuję.

 

Obserwowałem działanie działanie regulatorów z funkcją PWM, silowniki sie załaczały i wyłaczały dosłownie co kilka minut czas otwarcia był zmienny i zalezał jedynie od biezących strat. Dozowanie energii było bardzo precyzyjne. Po co przygotowywac kocioł na spadek temperatury skoro regulator na biezaco dozuje tyle energii ile trzeba, start kotła to tylko kilka sekund, zmiana mocy jeszsze szybsza. To czy pogodówka zapewnia mniejsze zuzycie gazu to tylko twoje przypuszczenia, nie miałes mozliwosci sprawdzenia ile by było przy regulacji strefowej, przypuszczenia i gdybania nigdy nie zastapią pomiaru w warunkach rzeczywistych.

Na temat co kto lubi sie nie wypowiadam.

Co do histerezy i algorytmu działania salusa bo taki obserwowałem to nie jest tak ze włacza sie tylko wtedy gdy opadnie temp o 0.5 oC i wyłacza sie wtedy gdy wzrosnie o 0.5 ponad zadaną. Ale to trzeba zaobserwowac w praktyce, Arturo chciaz ma taką mozliwosc nie chce.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie tak jest a asolt głupa tnie.

 

Tak dokładnie nie jest, jak jest tego nie wiesz, a mógł bys sie dowiedziec, daje taką mozliwosc, trudno, nie chcesz, nie zmuszam

Radziej obserwuje tylko swoje sterowanie, innego nie widział to co ma powiedziec

Zapraszam ciebie do obserwacji ale ty wolisz leciec z epitetami

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt połowa mojego domu to przestrzen otwarta[a sypialnia w narożniku wschod-północ ma cały sezon grzewczy i tak zakręcone ogrzewanie ponieważ nie spada tam i tak poniżej 19

także takie sterowanie jakoś u mnie nie zadziała raczej

 

Dlatego tez piszę ze do pomp ciepła a szczegolnie on-off (Liwko) lub znacznie przywymiarowanych (jak uciebie) technicznie jest niewykonalne i bez sensu. To tez wynika z rozmieszczenia pomieszczeń, kazdy przypadek jest inny, a wrzucanie wszystkiego do jednego wora czyli jedno rozwiazanie dla wszystkiego przypomina mi rozwiazania TB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Obserwowałem działanie działanie regulatorów z funkcją PWM, silowniki sie załaczały i wyłaczały dosłownie co kilka minut czas otwarcia był zmienny i zalezał jedynie od biezących strat. Dozowanie energii było bardzo precyzyjne. Po co przygotowywac kocioł na spadek temperatury skoro regulator na biezaco dozuje tyle energii ile trzeba, start kotła to tylko kilka sekund, zmiana mocy jeszsze szybsza. To czy pogodówka zapewnia mniejsze zuzycie gazu to tylko twoje przypuszczenia, nie miałes mozliwosci sprawdzenia ile by było przy regulacji strefowej, przypuszczenia i gdybania nigdy nie zastapią pomiaru w warunkach rzeczywistych.

Na temat co kto lubi sie nie wypowiadam.

Co do histerezy i algorytmu działania salusa bo taki obserwowałem to nie jest tak ze włacza sie tylko wtedy gdy opadnie temp o 0.5 oC i wyłacza sie wtedy gdy wzrosnie o 0.5 ponad zadaną. Ale to trzeba zaobserwowac w praktyce, Arturo chciaz ma taką mozliwosc nie chce.

To jak co kilka minut obserwowales zalaczajace się i wylaczające się siłowniki to musiał to być SSO bez okien,innego wyjścia nie widzę przy takich stratach ciepła.

Nie zapominaj,że rozmawiamy o kilku m3 betonu nagrzanego do jakiejś tam temperatury i domu murowanym o dużej bezwładności i niskich stratach ciepła.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...