Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator - jak to jest ?


Recommended Posts

Witam,

 

byłem u znajomego w domu, ma zamontowanego Brinka, ale co mi się nie podoba ? duszność ! w całym domu duszno ... byłem u niego w różnych okresach i cały czas tak samo ...

 

Niedługo chce zakładać u siebie, ale po tym co zobaczyłem mam wątpliwości ...

 

czy u mnie też tak będzie ?

 

Pozdrawiam

Filip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duszno latem... Zbyt duża wilgotność. Wentylacja tłoczy ciepłe powietrze do chłodniejszego domu. Wilgotność względna powietrza rośnie.

Latem odzysk ciepła ma sens przy klimatyzacji. W lepszych centralach, na lato wyłącza się nawiew - funkcja "otwarte okno" . Zwiększenie strumienia, pogorszy sytuację.

Duszno zimą... to już tylko wina zbyt słabej wentylacji. Należy zwiększyć strumień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duszno latem... Zbyt duża wilgotność. Wentylacja tłoczy ciepłe powietrze do chłodniejszego domu. Wilgotność względna powietrza rośnie.

Latem odzysk ciepła ma sens przy klimatyzacji. W lepszych centralach, na lato wyłącza się nawiew - funkcja "otwarte okno" . Zwiększenie strumienia, pogorszy sytuację.

Duszno zimą... to już tylko wina zbyt słabej wentylacji. Należy zwiększyć strumień.

 

Wyłącza się nawiew przy + 30oC. Ciekawe!! A wystarczy parę metrów rury fi 160 na -100-150cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącza się nawiew przy + 30oC. Ciekawe!! A wystarczy parę metrów rury fi 160 na -100-150cm.
W zeszłym wieku, coś takiego wchodziło w grę, dziś już nie przejdzie. GWC jest połączone z wentylacją, dlatego już się go nie stosuje. Nie wszystkie pokoje trzeba chłodzić a wentylować tak. Do chłodzenia powinny być kanały antybakteryjne jest tam wilgoć. Przy chłodzeniu z gwc musi być znacznie przewymiarowany wentylator nawiewny. '

Nie, Szanowny Panie nydar, rozwiązań z lat 90-tych dziś już się nikomu nie wciśnie, no chyba, że ktoś niezbyt rozgarnięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym wieku, coś takiego wchodziło w grę, dziś już nie przejdzie. GWC jest połączone z wentylacją, dlatego już się go nie stosuje. Nie wszystkie pokoje trzeba chłodzić a wentylować tak. Do chłodzenia powinny być kanały antybakteryjne jest tam wilgoć. Przy chłodzeniu z gwc musi być znacznie przewymiarowany wentylator nawiewny. '

Nie, Szanowny Panie nydar, rozwiązań z lat 90-tych dziś już się nikomu nie wciśnie, no chyba, że ktoś niezbyt rozgarnięty.

 

Szanowny Pan myli dom energooszczędny ze zwykłym domem ,wymagającym klimatyzacji . W domu energooszczędnym GWC wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Pan myli dom energooszczędny ze zwykłym domem ,wymagającym klimatyzacji . W domu energooszczędnym GWC wystarcza.

 

Kiedyś słaby projektant popełniał coś takiego:

to nie jest izolacja.jpg Nie izolował na zimę, tylko na lato. Ciepło z domu było odprowadzane przez fundament do gruntu, a styropian chronił przed zyskami słonecznymi. Zimą było drogo, ale latem dawało się wytrzymać.

W domu bez "klimatyzacji" do gruntu bez pompy ciepła, nie ma jak nadmiaru ciepła odprowadzić. GWC jest za słabe i dmucha wszędzie.

Poza tym rewersyjna pompa ciepłą, zimą daje ze 120W 1500. !!! Sprężarki na prąd stały pracując na poniżej 50% są nieporównywalnie efektywniejsza niż na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jedyne rozwiązanie to zamontować klimatyzacje ? jest to nowo budowany budynek i można jeszcze pozmieniać parę rzeczy ...
No nie! Wiesz jak jest z Brzęczkowskim, nie wiadomo ile w tym co pisze prawdy ile jego wymysłów nie mających nic wspólnego z rzeczywistością tak jak te ze stratami do gruntu. Coś z nim jest nie tak, mówiąc delikatnie.

Klima jest tania to fakt. Może w zimie dogrzewać to drugi fakt.

Wystarczy jednak na pokój a nie na cały dom to po pierwsze, po drugie klima to, podobnie jak klima w samochodzie urządzenie podatne na rozmnażanie się bakterii. Ma plusy i minusy. Wolałbym sto razy zrobić sobie skuteczny GWC zamiast niej jak i zadbać o to, by dom się nie przegrzewał. Klima to wymuszony kompromis. Za gorąco w domu, co jest zwykle efektem złego projektu więc inaczej jak klimą czy GWC ciężko dom schłodzić. Jak nie musisz nie instaluj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jedyne rozwiązanie to zamontować klimatyzacje ? jest to nowo budowany budynek i można jeszcze pozmieniać parę rzeczy ...

Prawie darmowe ogrzewanie powietrza i komfort latem , Bierze tyle co centrala z gwc daje nieporównywalnie więcej i mniej kosztuje. Przestaliśmy robi gwc 6 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie, pieprzycie psa w łańcuch, chciałem przypomnieć co jest tematem tego wątku:

 

 

Witam,

 

byłem u znajomego w domu, ma zamontowanego Brinka, ale co mi się nie podoba ? duszność ! w całym domu duszno ... byłem u niego w różnych okresach i cały czas tak samo ...

 

Niedługo chce zakładać u siebie, ale po tym co zobaczyłem mam wątpliwości ...

 

czy u mnie też tak będzie ?

 

Pozdrawiam

Filip

 

Pytanie:

  • jak jest ustawiona wentylacja(pewnie z oszczędności chodzi na minimum)?
  • Czy w ogóle jest włączona?
  • czy pracuje nawiew i wywiew?
  • jak jest wykonana i wyregulowana?
  • i pewnie znalazło by się jeszcze wiele innych jak? i czy?

Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym sto razy zrobić sobie skuteczny GWC zamiast niej jak i zadbać o to, by dom się nie przegrzewał.

Klimatyzacja kanałowa 7 kw, jest wystarczająca by chłodzić salon, hol i 3 sypialnie na poddaszu - w domu 140 - 180 m2.

Z całą instalacją i podłączeniem nie powinno kosztować to więcej jak 10 - 12 tys.

 

A ile kosztuje skuteczny GWC

I rolety na wszystkie oknach od strony pd i zach - powiedzmy 8 sztuk?

Pytam o cenę z wykonawstwem i rolety wolałbym elektryczne.

 

Wyjdzie taniej?

A masz zadowolonego użytkownika proponowanego przez Ciebie systemu?

 

Bo ja z klimy zadowolony jestem bardzo, chłodzę/dogrzewam kiedy chcę.

Klima ma funkcje osuszania.

Po wyłączeniu sprężarki, kręci wentylatorem by osuszyć wymiennik

Odpływ skroplin wykonany mam poprawnie.

Nie ma żadnych problemów z wilgocią, bakteriami czy grzybami.

Porównanie do klimy samochodowej raczej nietrafione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

byłem u znajomego w domu, ma zamontowanego Brinka, ale co mi się nie podoba ? duszność ! w całym domu duszno ... byłem u niego w różnych okresach i cały czas tak samo ...

 

Niedługo chce zakładać u siebie, ale po tym co zobaczyłem mam wątpliwości ...

 

czy u mnie też tak będzie ?

 

Pozdrawiam

Filip

 

Tobie sie wydaje, ze duszno, to jest typowe.

 

ZMierz wilgotnosc, jakims porzadnym sprzetem, moze i CO2 by zmierzyc.

 

Ja mierzylem, dusznosci w pomiarach nie widac, wiec skad taka reakcja?

 

Odpowiedz jest bardzo prosta - nie ma wyczuwalnego ruchu powietrza !!!

 

Ile razy ja to juz slyszalem :( W domu PPMy ponizej 400, wilogtnosc 30-35%, wchodzi ktos wychowany w bloku i co? I mu duszno :p

 

Mozna takiemu zafundowac przeciag, i chocby wdychal spaliny z rury wydechowej to powie, ze juz nie duszno :)

 

Naprawde nienawidze naduzywania tego okreslenia w kontekscie domu z wentylacja mechanicza, bo nijak nie odpowiada to rzeczywistosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobie sie wydaje, ze duszno, to jest typowe.

 

ZMierz wilgotnosc, jakims porzadnym sprzetem, moze i CO2 by zmierzyc.

 

Ja mierzylem, dusznosci w pomiarach nie widac, wiec skad taka reakcja?

 

Odpowiedz jest bardzo prosta - nie ma wyczuwalnego ruchu powietrza !!!

 

Ile razy ja to juz slyszalem :( W domu PPMy ponizej 400, wilogtnosc 30-35%, wchodzi ktos wychowany w bloku i co? I mu duszno :p

 

Mozna takiemu zafundowac przeciag, i chocby wdychal spaliny z rury wydechowej to powie, ze juz nie duszno :)

 

Naprawde nienawidze naduzywania tego okreslenia w kontekscie domu z wentylacja mechanicza, bo nijak nie odpowiada to rzeczywistosci.

 

PPM-y poniżej 400 są nie możliwe w domu gdzie przebywają ludzie. A to one są przyczyną wrażenia duszności .

WM latem zwłaszcza przy niskich biegach jest nieefektywna. Wpuszcza świeże powietrze pod sufitem a zużyte przeciska pod drzwiami. Tyle,że to zużyte,ciepłe,wilgotne z nadmiarem CO2 jest pod sufitem . Stąd wrażenie duszności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lepszych centralach, na lato wyłącza się nawiew - funkcja "otwarte okno".

 

Zastanawiałem się, czy nie zrobić czegoś takiego w gorszej centrali, czyli w najtańszej na rynku Lunie.

Czy używanie przez kilka miesięcy w roku okresowo tylko wentylatora wywiewnego mogłoby jakoś niekorzystnie wpływać na pracę pary wentylatorów w przyszłości, np. różnica w zużyciu silników i późniejszej pracy?

 

W upały okna otwieramy rano i wieczorami. Jak nie ma upałów, to okna otwarte czasem przez cały dzień, czasem przez pół dnia.

Wywiew musi chodzić cały czas, nawet żeby nie było cofki z kanałów wywiewnych, poza tym łazienki i kuchnia - wiadomo. Ale nawiew? Dodatkowe zużycie prądu.

 

Mając takie wyprowadzenie z odłączaniem nawiewu, mógłbym też sobie czasem dodatkowo ręcznie w zimie rozmrozić centralę.

 

Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się, czy nie zrobić czegoś takiego w gorszej centrali, czyli w najtańszej na rynku Lunie.

Czy używanie przez kilka miesięcy w roku okresowo tylko wentylatora wywiewnego mogłoby jakoś niekorzystnie wpływać na pracę pary wentylatorów w przyszłości, np. różnica w zużyciu silników i późniejszej pracy?

 

W upały okna otwieramy rano i wieczorami. Jak nie ma upałów, to okna otwarte czasem przez cały dzień, czasem przez pół dnia.

Wywiew musi chodzić cały czas, nawet żeby nie było cofki z kanałów wywiewnych, poza tym łazienki i kuchnia - wiadomo. Ale nawiew? Dodatkowe zużycie prądu.

 

Mając takie wyprowadzenie z odłączaniem nawiewu, mógłbym też sobie czasem dodatkowo ręcznie w zimie rozmrozić centralę.

 

Co myślicie?

 

To 100zł oszczędności, jeżeli okna są otwarte. A co się może stać? Nic . Wyłączanie nawiewu, w okresie grzewczym może skutkować zabrudzeniem kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To 100zł oszczędności, jeżeli okna są otwarte. A co się może stać? Nic . Wyłączanie nawiewu, w okresie grzewczym może skutkować zabrudzeniem kanałów.

 

OK, bardzo dziękuję za odpowiedź. Może spróbuję.

Odmrażanie przez wyłączenie nawiewu byłoby krótkotrwałe. Poza tym, jeśli cały czas działa wywiew, a okna są zamknięte, to kanały nawiewne, nawet przez okresy wyłączenia nawiewu, powinny trochę zasysać powietrze z zewnątrz, a nie działać jako wywiewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, bardzo dziękuję za odpowiedź. Może spróbuję.

Odmrażanie przez wyłączenie nawiewu byłoby krótkotrwałe. Poza tym, jeśli cały czas działa wywiew, a okna są zamknięte, to kanały nawiewne, nawet przez okresy wyłączenia nawiewu, powinny trochę zasysać powietrze z zewnątrz, a nie działać jako wywiewne.

 

W najnowszych centralach do domów bliskozeroenergetycznych jest bypass zimowy nie letni. Latem bypass się nie otworzy, ale zimą uchyla, dla rozmrożenia. Zimniejsze powietrze na nawiewie nie jest problemem, bo i tak ogrzewanie jest prawie za darmo . Około 5 gr kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

byłem u znajomego w domu, ma zamontowanego Brinka, ale co mi się nie podoba ? duszność ! w całym domu duszno ... byłem u niego w różnych okresach i cały czas tak samo ...

 

Niedługo chce zakładać u siebie, ale po tym co zobaczyłem mam wątpliwości ...

 

czy u mnie też tak będzie ?

 

Pozdrawiam

Filip

 

U mnie problem tez występuje ale tylko w lecie jak jest gorąco. Trochę jestem sam winny(brak GWC i żaluzji zewnętrznych). Tak więc latem bez otwarcia okna i wpuszczenia większej ilości chłodnego powietrza np. ranem jest cholernie gorąco i temu wydaje się też że duszno.

Zimą, i wiosną było ok.

Próbowałem zwiększać nawiew na noc ale niewiele daje, chyba że Brinkowy bypass jest kiepski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...