Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominki akumulacyjne Brunner, Unico, Nordpreis i Spartherm


zaper13

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 107
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzięki za pochwalenie, zawsze to da komuś jakieś wyobrażenie jak kominek się może sprawować i czego się spodziewać.

Poniżej przedstawiam 5 zdjęć paleniska podczas pracy:

 

1. tak wygląda u mnie rozpalenie, w środku mamy 3 polny, trochę drobnicy rozsypanej na dole, do tego u góry rozpałka z pociętych palet. Taki wygląda u mnie wsad około 12-13kg. Podczas rozpalania góra robi się trochę czarna ale po 30 min się czyści.

2. już podczas palenia, ciężko jest to uchwycić ale środek faktycznie robi się "biały"

3. podczas kończenia palenia (zdjęcie ze światłem w tle)

4. podczas kończenia palenia (zdjęcie bez światła w tle) już na tym etapie za chwilę będę zamykać szyber na 30mm

5. tak wygląda następnego dnia przed rozpoczęciem palenia, można zauważyć delikatne jeszcze żarzenie efekt takiego małego żarzenia da się dopiero osiągnąć przy wsadach powyżej 10kg. Tylko raz udało mi się zrobić że cała powierzchnia się jeszcze żarzyła przed następnym paleniem 24h

 

wsad1.jpg

wsad2.jpg

wsad3.jpg

wsad4.jpg

wsad5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

zaper13 - Ładnie wygląda ten kominek, ze zdjęć wynika, że jest biały, co to za materiał? Wygląda na to, że wystarczy go postawić i nic już nie trzeba z nim robić, oczywiście jeśli komuś kolor odpowiada. Czy kominek musi być odsunięty od ściany ? Bo jeśli tak to taka mała wada, lepiej chyba wyglądają zwykłe wkłady, które de facto są odsunięte, ale zabudowa to ukrywa. Czy widać u ciebie rurę odprowadzająca spaliny? Na niektórych zdjęciach ją widać na niektórych nie.... Jak z ceną (Salzburga L+1) da się zejść poniżej 20 tyś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

zaper13 - Ładnie wygląda ten kominek, ze zdjęć wynika, że jest biały, co to za materiał? Wygląda na to, że wystarczy go postawić i nic już nie trzeba z nim robić, oczywiście jeśli komuś kolor odpowiada. Czy kominek musi być odsunięty od ściany ? Bo jeśli tak to taka mała wada, lepiej chyba wyglądają zwykłe wkłady, które de facto są odsunięte, ale zabudowa to ukrywa. Czy widać u ciebie rurę odprowadzająca spaliny? Na niektórych zdjęciach ją widać na niektórych nie.... Jak z ceną (Salzburga L+1) da się zejść poniżej 20 tyś?

 

Odpowiem za zapera13 :) - uzytkuje Salzburga mniejszego w wersji M.

minimalne odległości od ściany to dla materiału palnego minimum 150 mm z tyłu i min 100 po bokach, tak miałem w warunkach montazu. Dla niepalnych możesz postawic z odstępem 50 mm. U mnie jest ca 7 cm od sciany komina.

Ten biały kolor to efekt malowania farbą. Malujesz na kolor jaki chcesz.

Piec w wersji surowej jest szary i nie przypomina wersji na gotowo. Materiał to specjalny beton kumulujacy ciepło.

Rura spalinowa może być do góry lub z tułu bezpośrednio w komin. decyzja inwestora :)

Co o do ceny oczywiscie się nie wypowiem bo nie wiem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Kominek akumulacyjny

Model " Piec Twardowskiego"

Wkład piecowy ze stali Corten model RomotopDynamic KV 025L

Całość wykonana w technice tzw hypokaustum

Miejsce realizacji Nadarzyn / Stara Wieś

 

Czy mógłbyś wyjaśnić na czym polega Twój hypokaustum (czy nie nadużywasz nazwy?) bo na zdjęciu nic nie widać.?

Czy pod podłogą masz drugie palenisko?

Jakie masz duże kanały grzejne w podłodze? itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i kratka wywiewna nad piecem, co piec nagrzeje - kratka wywali

kiedyś jak piece brały z pomieszczenia były także doskonałą wentylacją tych pomieszczeń - wentylacją przy podłodze

teraz jest moda aby brały przy suficie - tam gdzie najwięcej ciepła się gromadzi :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec należy nazywać piecem, kominek kominkiem a hypokaustum to jest pewna idea która jest w nazwie zawarta. Dobrze byłoby szanować rzemieślniczą ideę i nie szastać nazwą dla byle kominka czy pieca. Połączył piec z kominkiem, nie wiedział jak tego potworka nazwać no to ciach; HYPOKAUSTUM.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i to racja że hypokaustum to pewna idea co nie znaczy że nie może być modyfikowana. Konstrukcje są modyfikowane, zmieniane i często zacierają się granice między pierwotnymi pomysłami. Przykładem kominek, współczesne konstrukcje daleko odbiegają od otwartego paleniska, to pytanie kiedy kominek przestaje być kominkiem i czy można go nazwać piecem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I starożytnej Grecji i troszkę zmodyfikowane w średniowieczu. Nawet to greckie czy rzymskie kanały nie tylko pod podłogą miewały, Stefan coś słabo wujka g... odpytywał.

 

Oj słabo... czasami ktoś zobaczy ze 2 obrazki i...... już "zna się "...

Przecież najciekawsze obecnie HYPOKAUSTUM to grzanie na np 2 pietrach w kilku pomieszczeniach , całość napędzana jednym paleniskiem w salonie .

Bardzo fajny temat w przypadku nowoczesnych domów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony mogę dodać jeszcze to że w moim przypadku za kominkiem(wolnostojący od ściany odchodzi 5cm) udało mi się zrobić oświetlenie. Na ścianie miałem miejsce na kinkiet który nigdy nie powstał tam, więc kupiłem oprawę zwykła do tego żarówkę nocną 7W i tak mam za kominkiem podświetlenie tylniej części kominka (koszt 15zł). Daje to dość ciekawy efekt aureoli z tyłu kominka. Oczywiście kto chce może bawić w ledy do tego kolorowe i po całej wysokości i szczero kości kominka ale mi takie małe światełko wystarcza w sam do TV gdy kominek nie jest używany danego dnia. Może kiedyś inne oświetlenie tam zainstaluje.

Sterowanie szybrem odbywa się ręcznie. Dla chcącego nic trudnego można by robić sterowanie elektryczne ale wówczas kominek by się oszpeciło.

Ja bardziej skłaniam się do sterownika własnej produkcji który będzie dostosowany do konkretnie mojego kominka. Sterownik który najbardziej by mi pasował to Tatarek ale tam nie 2 funkcji które w moim modelu by się przydały. Może gdyby szybry były elektryczne wówczas był by jak znalazł.

Co do samych temperatur i palenia jeszcze kilka słów. Teraz próbuje palić od dołu i cały wsad obróciłem o 180 stopni (chyba to się nazywa metoda skandynawska). Na dole rozpałka, 2 kawałki po 1-2kg drzewa i na górę klocek o masie 8-10kg. Daje to że temperatura na kominku jest mniejsza na obudowie i na wyjście z komina. Ale żeby to osiągać trzeba odpowiednio dużo wcześniej niż zawsze poustawiać wszystkie klapy/szybry. Rezultat jest tego taki że przy odpowiednim ustawieniu rano po całej nocy mam bardzie nagrzaną obudowę i wylot spalin niż podczas przymykania ustawienia tych przepustnic. Dodam że mam zainstalowany czujnik czadu i dymu gdyby miało coś iść nie tak.

Oczywiście rezultat końcowy w domu jeśli chodzi o temperaturę jest taki sam czy palę od góry przy wysokich temperaturach czy od dołu przy niższych temperaturach ale bardzo długo trzymającym się żarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek akumulacyjny

Model " Piec Twardowskiego"

Wkład piecowy ze stali Corten model RomotopDynamic KV 025L

Całość wykonana w technice tzw hypokaustum

Miejsce realizacji Nadarzyn / Stara Wieś

 

Wow, ale fajna klasyka.

Moja Babcia ma "podobny" piec z lat 70-tych. Akumulacja trzyma ponad 20h.

mms_img12149112250[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...