Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jaki rekuperator do małego domu 90m2 użytkowej


Recommended Posts

zakładam wątek, bo nie chcę się podczepiać pod czyjeś wątki o domu 200-400m

dom parterowy, piec kondensacyjny, kominek z dgp,

90m użytkowej + garaż ogrzewany 19m i pom. gosp 5m

kubatura 560m

póki co mieszkać będą 2 osoby plus duży pies ;)

kiedyś może liczba mieszkańców zwiększy się do 3-4 osób.

reku będzie stać w garażu ogrzewanym,garaż wielki nie jest, w sumie im mniejsze reku tym byłoby lepiej, ale ostatecznie nie to będzie kryterium wyboru

 

 

dostałam od instalatora wycenę na:

 

Zehnder Comfoair 350 Basic - 8,6k netto

Cosmovent 500 EC Luxe 6,8k netto

 

czy to nie przesada na taką małą chałupkę?

razem z całym materiałem i robocizną wyszło ponad 17k brutto w przypadku tańszej centrali...

nie ma opcji, za dużo ;)

 

jaką centralę polecacie w moim przypadku?

Edytowane przez malydomekpodlodzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 199
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

zakładam wątek, bo nie chcę się podczepiać pod czyjeś wątki o domu 200-400m

dom parterowy, kominek z dgp,

90m użytkowej + garaż ogrzewany 19m i pom. gosp 5m

kubatura 560m

póki co mieszkać będą 2 osoby plus duży pies ;)

kiedyś może liczba mieszkańców zwiększy się do 3-4 osób.

reku będzie stać w garażu ogrzewanym,garaż wielki nie jest, w sumie im mniejsze reku tym byłoby lepiej, ale ostatecznie nie to będzie kryterium wyboru

 

 

dostałam od instalatora wycenę na:

 

Zehnder Comfoair 350 Basic - 8,6k netto

Cosmovent 500 EC Luxe 6,8k netto

 

czy to nie przesada na taką małą chałupkę?

razem z całym materiałem i robocizną wyszło ponad 17k brutto w przypadku tańszej centrali...

nie ma opcji, za dużo ;)

 

jaką centralę polecacie w moim przypadku?

 

Przy ogrzewaniu kominkiem odradzam robić rekuperację.

A co do kosztów, to od 3000zł (najtaniej) do 9000zł (najwyższa półka) brutto 23% materiały. Składa to się dość prosto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładam wątek, bo nie chcę się podczepiać pod czyjeś wątki o domu 200-400m

dom parterowy, kominek z dgp,

90m użytkowej + garaż ogrzewany 19m i pom. gosp 5m

kubatura 560m

póki co mieszkać będą 2 osoby plus duży pies ;)

kiedyś może liczba mieszkańców zwiększy się do 3-4 osób.

reku będzie stać w garażu ogrzewanym,garaż wielki nie jest, w sumie im mniejsze reku tym byłoby lepiej, ale ostatecznie nie to będzie kryterium wyboru

 

 

dostałam od instalatora wycenę na:

 

Zehnder Comfoair 350 Basic - 8,6k netto

Cosmovent 500 EC Luxe 6,8k netto

 

czy to nie przesada na taką małą chałupkę?

razem z całym materiałem i robocizną wyszło ponad 17k brutto w przypadku tańszej centrali...

nie ma opcji, za dużo ;)

 

jaką centralę polecacie w moim przypadku?

Jak już musisz mieć rekuperator to najtańszy jakiś, taki za 3 tyś z instalacją o, którym pisze wyżej Brzęczkowski wystarczy w zupełności. Nie daj z siebie robić jelenia, zresztą przeczytaj sobie ten wątek (pomijając kłótnie :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za około 4 tys. zł - czytaj wpisy np. fotohobby, sporo pisał o swojej centralce, bodajże Vent Axia.

 

U mnie od roku hula Luna z Dospela. Centrala z dodatkami kosztowała około 2000 zł. Dodatki do gołej centrali to sterowanie na transformatorze, zewnętrzne filtry i kabel przeciwzamrożeniowy. Jak chcesz i możesz sam się tym pobawić i ma być tanio, to opcja warta rozważenia. Szczególnie jeśli centralka będzie w garażu, a nie jak u mnie na nieogrzewanym strychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wątek czytałam, nie do przebrnęcia

czy może się wypowiedzieć ktoś, kto ma dom o podobnych gabarytachi użytkuje swój reku od jakiegoś czasu?

np reku w granicach 3-4k?

wycenę za 8 już mam ;)

 

Zapytaj jeszcze WojciechC z wątku "mamy nowego wynalazcę", sama jestem ciekawa jaką cenę proponuje za swój rekuperator.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?241155-Mamy-nowego-wynalazc%C4%99

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za około 4 tys. zł - czytaj wpisy np. fotohobby, sporo pisał o swojej centralce, bodajże Vent Axia.

 

U mnie od roku hula Luna z Dospela. Centrala z dodatkami kosztowała około 2000 zł. Dodatki do gołej centrali to sterowanie na transformatorze, zewnętrzne filtry i kabel przeciwzamrożeniowy. Jak chcesz i możesz sam się tym pobawić i ma być tanio, to opcja warta rozważenia. Szczególnie jeśli centralka będzie w garażu, a nie jak u mnie na nieogrzewanym strychu.

 

i jak luna się sprawdza?

fotohobby ma kinetic 250, już jego wątek obczaiłam wczoraj, reku w moim budżecie :)

szukam sprawdzonej przez kogoś alternatywy w podobnej cenie, żeby mieć porównanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luna? Działa :) Raz na 3 miesiące zmieniam filtry i tyle. Czasem podkręcę na maksa, ale nie ma dużej rezerwy dmuchania. Do przeciągu bardzo daleko.

Prąd bierze, dmucha, daje tyle powietrza co potrzeba, a nawet coś odzyskuje. Z tego co pamiętam wychodziło mi około 70-85%.

Gorzej było przy mrozach około -17, temperatura nawiewu spadała w okolice zera, wtedy też trochę obawiałem się o zamarzanie wymiennika, ale jak byś miał centralkę w garażu, to raz że blisko i pod kontrolą, dwa że w ciepełku i odpływ nie zamarznie, nawet jeśli byłby szron na wymienniku. Odzysk też powinien być w tych warunkach lepszy.

 

Prawie zawsze chodzi na minimum (115V) i bierze wtedy 55W. Przeliczałem kiedyś odzysk na zużycie prądu i wychodzi mniej więcej na zero, tyle że ta wentylacja jednak zawsze jest, niezależnie od pory roku i pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że podepnę się do tego wątku, ale moje pytanie jest właściwie takie samo.

Co myślicie o urządzeniach Brookvent, np. http://www.brookvent.pl/wentylacja-mechaniczna-wentylacja-z-odzyskiem-ciepla-aircycle-1_2

Poszukuję właśnie rekuperatora do małego domku 72m2.

Myślicie, że lepiej wybrać reku z funkcją bypass czy jest to zbędne? Jak to się sprawdza w praktyce?

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie czy jest sens robienia rekuperatora dla domu ogrzewanego ekogroszkiem i (awaryjnie) kominkiem z płaszczem wodnym?

 

Nie. Wentylację z odzyskiem ciepła ze względów ekonomicznych, robi się po to, by nie robić kotłowni.

Jeżeli utrzymanie komfortowej temperatury i 200 l cwu dziennie kosztuje ponad 2000zł to jest źle wykonana instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie czy jest sens robienia rekuperatora dla domu ogrzewanego ekogroszkiem i (awaryjnie) kominkiem z płaszczem wodnym?

 

Rekuperacja - odzysk ciepła które uchodzi wraz ze zużytym powietrzem przy wentylacji.

Ogrzewanie - uzupełnianie strat ciepła budynku które uchodzi przez okna ściany dach podłogę.

Kominek z płaszczem - awaryjny sposób ogrzewania

 

Słuchanie rad Brzęczkowskiego powoduje, że wychodzi się jak Zabłocki na mydle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperacja - odzysk ciepła które uchodzi wraz ze zużytym powietrzem przy wentylacji.

Ogrzewanie - uzupełnianie strat ciepła budynku które uchodzi przez okna ściany dach podłogę.

Kominek z płaszczem - awaryjny sposób ogrzewania

 

Słuchanie rad Brzęczkowskiego powoduje, że wychodzi się jak Zabłocki na mydle.

 

Ogrzewanie które produkuje więcej ciepła niż ucieka przez przegrody, nie wymaga rekuperacji w wentylacji, Nawet może pogorszyć komfort.

Jaki sens jest przy rekuperacji robić np. ogrzewanie hydrauliczne. Czy można aż tak mało wiedzieć o domach? Zdaję sobie sprawę, że pierze się mózgi różnymi OZC, podaje się sprawności przekraczające 100% czy nawet DZ pompy ciepła zakopuje się w ziemi. Są nawet tacy, co przy pompie ciepła rurki w podłodze dają... nie uważa, Pan że należy szerzyć wiedzę? Za 4 lata wchodzi standard zeroenergetyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://domwent.pl/pl/p/Centrala-wentylacyjna-Kinetic-B-125-446342/2133

 

zobaczcie ten ja poszedłem w ślady fotohobby i kupiłem właśnie kinetica myślę że wystarczy do domu 120m2 trzy osoby.

 

Z tego co pisze w dzienniku kolega fotohobby ma on faktycznie mały pobór prądu nie zamarza do -10 jest cichy testowany u mnie bez kanałów. Na pierwszy rzut oka jakość wykonania jest dobra no i cena 3999zł.

Edytowane przez kwasniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będzie mrozów poniżej -4, to bardzo dobra centrala.

Wymiennik RS-160 ( to najlepsze wymienniki i taki jest w Sentinel ) zaczyna zamarzać przy -3.5 st.C. Centrala się wtedy wyłącza ( chyba, że coś w ostatnim czasie zmienili)

 

Z którego roku ten Sentinel?

Ma Pan do niego panel zewnętrzny?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam zewnętrznego sterownika. Rekuperator 2015 rok zwalnia dopiero przy -10 a przy minus 15 chodził z przerwami sprawdzone u fotohobby.

 

Jest sens dawać do czerpni, wyrzutni, skrzynek termoflexa 150mm jak reku i skrzynki mają 125mm?

Edytowane przez kwasniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam zewnętrznego sterownika.
http://www.vent-axia.com/product/kinetic-wired-remote-controller.html Taki Panu pasuje?

Rekuperator 2015 rok zwalnia dopiero przy -10 a przy minus 15 chodził z przerwami sprawdzone u fotohobby.

Wymiennik RS160 - badany nył bardzo dokładnie ( jak i inne ) pod kątem doboru mocy grzałki rozmrażającej WP_20140919_014.jpg i zaczyna zamarzać przy -3.5.

Jest sens dawać do czerpni, wyrzutni, skrzynek termoflexa 150mm jak reku i skrzynki mają 125mm?
Nie. Tylko radzę nie kupować chińskich kanałów, często śmierdzą.

WP_20140919_014.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...