Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem ze sterowaniem ogrzewaniem podłogowym wodnym


MarysiaMarysia

Recommended Posts

Witam,

 

włączyłam piec, założyłam sterowanie ogrzewaniem podłogowym (Danfoss CF2+) na poszczególnych strefach, ustawiłam temperaturę komfortu na sterowniku pieca na 25 st C, w poszczególnych strefach ustawiłam temperatury:

24 st. C w łazience, 22 st.C w salonie, w obu pokojach 20 st. C ... i po 16 godzinach w poszczególnych pomieszczeniach mam temperatury:

20 st. C w łazience, 20,3 st. C w salonie, w jednym pokoju 18 st.C w drugim pokoju 20 st.C.

Krzywa grzewcza została ustawiona na wartość 0,6, zaś zredukowana temperatura na 3 st.C.

 

Odnoszę wrażenie, że ogrzewanie nie działa. Czy ktoś może mi pomóc i wyjaśnić, gdzie może być problem?

 

pozdrawiam! Marysia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dlaczego tak niska temperatura zredukowana (czyli w nocy tylko 3 o).

 

Dlaczego tak niska temperatura zredukowana (czyli w nocy tylko 3 o).

 

dobę wcześniej temperaturę zredukowaną miałam ustawioną na 18 stopni - wtedy na wyświetlaczu Vitotronic na piecu widniała ikonka "księżyc". Ponieważ temperatury w strefach przy tak zredukowanej temperaturze były bardzo podobne, niemal nie różniły się, wówczas pomyślałam, że to ta zredukowana temperatura do 18 stopni uniemożliwia nagrzanie pomieszczeń do temperatury wyższej.

Po zmniejszeniu z 18 na 3 st.C ikonka księżyca zniknęła z wyświetlacza i wtedy pomyślałam, że skoro ten zredukowany tryb grzania został wyłączony to teraz nie ma ograniczenia i ciepło w poszczególnych pomieszczeniach będzie takie jak ustawiłam na poszczególnych regulatorach ściennych w tychże pomieszczeniach ....

błąd w myśleniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

księżyca nie będzie bo w trybie zredukowanym są 3 stopnie a ja nie ustawiałam czasowych, w ciągu doby, zmian temperatury ... yyy

 

Trzeba się zdecydować na któryś sposób ogrzewania, ale w twoim wypadku przy zastosowaniu sterowników pomieszczenia wydaje się tryb party lub nocny z podniesieniem temperatury do 22oC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba się zdecydować na któryś sposób ogrzewania, ale w twoim wypadku przy zastosowaniu sterowników pomieszczenia wydaje się tryb party lub nocny z podniesieniem temperatury do 22oC

 

Zakładając sterowanie ogrzewaniem i czujnik pogodowy liczyłam na to, że jeżeli na poszczególnym sterowniku w każdym pomieszczeniu ustawię temperaturę taką, jaką chcę aby była w tym pomieszczeniu, to czujnik pogodowy będzie pilnował a sterowanie elektroniczne rotametrami będzie regulowało przepływy na poszczególnych obiegach i nie będę musiała załączać jakiegoś trybu innego ogrzewania ...

Nie chcę w każdym pomieszczeniu ustawiać niższej temperatury w nocy a wyższej w tym czasie kiedy będę przebywać w domu bo podobno nie jest to ekonomiczne.

Bo lepiej jest aby piec pracował i włączał się wtedy, gdy czujniki zasygnalizują spadek temperatury w pomieszczeniu niż żeby włączał się wtedy, gdy zaprogramowany czas trybu zredukowanego mija i przychodzi, zaprogramowany, czas temperatury komfortu w mieszkaniu. Ponoć takie nadganianie temperatury sprawia, że piec spala więcej gazu niż gdyby pracował bez przełączania się z trybu zredukowanego na czas kiedy w pomieszczeniu powinna nastać temperatura normalna (komfortu dla użytkownika).

Czy dobrze zrozumiałam, że jeżeli w trybie nocnym (zredukowanym) ustawię temperaturę 18 st.C a w czasie gdy oczkuję temperatury normalnej ustawię 24 st.C w łazience a 22 st.C w salonie to wówczas piec w zadanym czasie będzie nadganiał temperaturę z 18 do 24 w łazience a następnie wyłączy się i łazienka wychłodzi się do temperatury 18 st. C kolejnej nocy? ... nie chcę takiego grzania ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co koleżanko napisałaś jest prawdą i co do tego nie będziemy dyskutować, jest tylko jedno ale. Żeby kocioł był wstanie nagrzać pomieszczenia musi dać odpowiednią ilość ciepła. Aby to uzyskać należy ustawić odpowiednią krzywą grzania i odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Dla zapewnienia tego co oczekujesz musisz ustawić komfort 24godz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi kolego masz w zupełności rację w kwestii nagrzania pomieszczenia. Zrobiłam dokładnie to: ustawiłam temperaturę komfortu na 24 godziny. Teraz podłogówka rozkręca się. A zatem pozostaje mi oczekiwać na ten moment aż się nagrzeje a dopiero potem będę mogła na poszczególnych sterownikach pokojowych regulować temperatury w pomieszczeniach. Na razie krzywa grzania ustawiona jest na 0,6 a temperatura komfortu na 23 stopnie w całym mieszkaniu.

Pozwolę sobie jeszcze tutaj do ciebie napisać jak tylko będę miała jakieś kolejne wątpliwości i będę potrzebować porady.

Pozdrawiam Cię gorąco! Marysia!

 

ps. to mój pierwszy w życiu kocioł i pierwsze w życiu doświadczenie z ustawieniem ogrzewania podłogowego. Choć instrukcja jest w miarę czytelna to jednak ten pierwszy raz do łatwego i przyjemnego nie należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ha! relacja z pola bitwy:

 

ustawiłam temperaturę komfortu na piecu 24 stopnie, grzanie przez całą dobę (bez wyznaczania okresu temperatury zredukowanej na razie aby nagrzać całe mieszkanie), na termostatach pokojowych ustawiłam 23 stopnie, w łazience 24 stopnie.

W chwili obecnej, po tygodniu temperatury w pomieszczeniach są następujące:

w salonie 23,4

w jednym pokoju 23

w drugim pokoju 21, 2 (przez tydzień nigdy temperatura nie obiła do 23 stopni, podłoga jest bardzo zimna i odnoszę wrażenie, że strefa w tym pokoju zupełnie nie grzeje, zdjęłam termostat ze ściany i położyłam na podłodze i wówczas w przeciągu może godziny pokazał temperaturę 18, 2 st.C)

w łazience tylko 22,5 pomimo zadanej temperatury 24 - łazienka jest zimna

 

Na razie jestem zielona - nie wiem o co chodzi. Dlaczego jeden pokój pozostaje zimny z bardzo zimną podogą, dlaczego w łazience nie ma 24 stopni pomimo, że na piecu ustawiłam temperaturę komfortu 24 st.C.

 

Czy ktoś ma jakiś pomysł co z tym zrobić? zybie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może problem leży nie w sterowaniu, a po prostu np. w zapowietrzonej instalacji czy jakichś wadliwych zaworach?

Jeden z wielu przypadków, gdy użytkownik OP w żaden sposób sterowania ogarnąć nie umie. Aż mi się ciśnie do głowy zdanie-po cholerę to sterowanie? By instalator i producent armatury zarobił więcej? Psu na budę ta automatyka.

W wielu wypadkach, w instalacjach domowych, najlepiej hula OP "na golasa", bez żadnej dodatkowej armatury. Kocioł-rozdzielacze z rotametrami-pętle grzewcze. To wystarczy, by tanio, łatwo i bez problemów uzyskać komfortowe ogrzewanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jednak dobrze podpowiedziałem "w ciemno" o zapowietrzeniu instalacji. To tak na chybił-trafił.

A nieco "mundry" w temacie (ale tylko nieco, naprawdę) jestem od kiedy rozpocząłem budowę swojego domu. Po prostu ok. 2 lata wcześniej przygotowywałem się teoretycznie. W dużej części właśnie na tym forum. Teraz mogę coś zrobić dla innych.

Zaufałem innym w "tej teorii" i użytkuję z zadowoleniem najprostszą i najtańszą instalację OP, jak tylko możliwe. Aż instalator (całkiem niegłupi zresztą) kręcił z niedowierzaniem głową że to będzie dobrze działać. Bez żadnej zbędnej automatyki, tylko pogodówka. A regulacja tego, dzięki dobremu projektowi, zajęła mi 3 razy po 10 minut. Tylko tyle.

Dlatego twierdzę, że do nowych domów, nic lepszego i tańszego do tej pory nie wymyślono.

Pozdrawiam! Szczególnie Marysię!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...