Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, jestem na forum nowym użytkownikiem. Przeszukałam jednak forum i nie znalazłam żadnej informacji na temat Biura Projektowo-Wydawniczego POSTAW DOM z Jeleniej Góry. Interesuje mnie ich Projekt domu BW-49 wariant 2 NOWOŚĆ jednak nie mogę znaleźć żadnej informacji na temat danego biura oraz tego projektu. Zdaje sobie sprawę iż jest to nowy projekt lecz o samym biurze też nie znalazłam żadnej opinii. Czy ktoś już zamawiał w danej firmie projekt? Z góry dziękuję za pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 year później...

Witam

 

Chciałem zapytać czy koszt postawienia domu jak z tytułu jest osiągalny - 150 Tysięcy PLN - za SSZ. Link do projektu - https://www.extradom.pl/projekt-domu-bw-49-wariant-2-JGC1132 . Podejrzewam, że ciężko będzie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale nadchodzi w naszym życiu moment decyzji o zmianie lokum. I zastanawiam się czy będę w stanie postawić taki domek, tak żeby w nim zamieszkać (nie muszą być wszystkie pokoje umeblowane czy zrobiona druga łazienka) za około 250-270 tys PLN. Kupno mieszkania połowę mniejszego to koszt 350 tyś PLN i w tej kwocie chciałbym się zmieścić z działką i domem.

 

Ktoś mnie sprowadzi na ziemie i zabije moje marzenia o domu, czy mam szanse na własny dach nad głową :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten projekt był moim faworytem praktycznie do samego końca i miałem go budować. Ma dobry układ pomieszczeń, jest niewielki, prosty w budowie, jedynie taras nad garażem miałem zastąpić dachem, żeby nie przeciekał. Jednak musiałem z niego zrezygnować bo po prostu nie mieścił mi się na działce tak jak chciałem o przeszło metr. Kwota 350 tys jest kwotą realną, jednak nie wiem co z tą działką bo ceny działek sięgają lekko 100 tys. Ja bym ocenił stan deweloperski na 250 tys zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, że dach by na garażu przeciekał? Jest to aż tak trudne do odpowiedniego zaizolowania i odprowadzenia wody ? Właśnie taki taras mi się bardzo podoba, ale opcja z dachem nad garażem i strychem na jakieś graty to też fajna opcja. Czy ktoś więcej jest w stanie się wypowiedzieć w temacie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi przeciekać, ale to kwestia kosztów i dobrej ekipy. Jest to po prostu miejsce na zrobienie dużej ilości błędów wykonawczych.

Taniej kupić suszarkę na pranie niż wykończyć taki taras, który będzie tylko do suszenia prania służył (Bo do czego innego?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taras po jakimś czasie zacznie przeciekać, płytki odpadną itd. Są jakieś metody wykorzystujące żywicę jako uszczelniacz i wykończenie posadzki ale niewiele jest fachowców od tego i dość drogo to wychodzi, za tą kasę zrobisz dach. Strych będzie mało użyteczny ale będziesz miał spokój na lata z takim dachem, a taras zamiatać trzeba, konserwować, zakrywać na zimę, barierki robić. Wiem że fajnie mieć widok z tarasu bo ja też lubię ale w domu ważniejsze jest dla mnie użyteczność, trwałość i ekonomia niż zachcianka, moda i widoki ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W parterówce nie budujesz pełno-nośnego stropu, schodów, masz mniejsze straty na komunikacji. Nie musisz ocieplać połaci dachowych, tylko kładziesz ocieplenie bezpośrednio na wiązarach (jest go mniej, bo mniejsza powierzchnia). Nie musisz robić drogich k-g, tylko zwykły tynk. Instalacja wod-kan jest krótsza. Nie trzeba drogich okien połaciowych.

Jak projekt indywidualny można zaoszczędzić na lżejszym zbrojeniu fundamentu, o ile konstruktor będzie rzetelny.

 

Fundament i dach są tylko niewiele większe.

 

Wyliczeń w Muratorze było od groma, chyba co roku pojawia się artykuł na ten temat. Oczywiście dotyczy to małych, prostych, kompaktowych domów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym co wyjdzie taniej czy sam parter czy z poddaszem to już nieraz wychodziło różnie. W parterze nawet na mały domek 100 mkw trzeba mieć odpowiednią działkę bo sam obrys to lekko 10m x 10m samych pomieszczeń mieszkalnych a do tego doliczyć trzeba jakiś garaż w bryle (żeby nie płacić podatku) i z 10 m robi się 14 m i bezużyteczny kawał dachu nad garażem. Ogólnie parterówka taka nawet 100 mkw będzie miała czterospadowy dach i wiesz co ... powierzchnia będzie podobna co dwuspadowy ale koszt będzie większy ze względu na ilość gąsiorów, ilość rynien, łączników. Pod dachówką będziesz miał wielką przestrzeń z której nie wynika nic, bo będzie tam zimno, wyjść trudno, graciarnia się zrobi. Można mieć dwuspadowy dach na takiej parterówce ale wygląda to jak czapka i nie ma z tego korzyści. Z resztą było tutaj tematów od liku i nie ma co powtarzać. Ja miałem te same dylematy co Ty i wybrałem inny projekt, może nie jest ładny, super przestronny, z niewielkim salonem i garażem, ale to pozwoliło zaoszczędzić kasę. Jest prosty, bez udziwnień, garaż ma w bryle mały ale średnie auto się zmieści, nad garażem duży pokój, na parterze pokój dodatkowy niby na starość, kotłownia mała ale mam CO z sieci więc więcej mi nie potrzeba, brak balkonów, taras ziemny, brak okien dachowych, dach dwuspadowy najprostszy jaki może być o w miarę niedużej powierzchni (170 mkw), jeden niewielki komin. Co zadecydowało o wyborze parterówka czy z poddaszem ? Dwa istotne czynniki - pierwszy to rozmiar działki, musiałem trzymać się linii zabudowy, a drugi to chęć spokoju i oddzielenia się od głośnego parteru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego zwracam uwagę - MAŁY dom.

W 100m2 zmieścisz się z garażem?

 

Bo inaczej to jest takie pisanie - chcę budować 100m2, ale nie liczę garażu, kotłowni, składziku, bo to się wybuduje za darmo :D

 

Dlaczego parterówka ma mieć czterospadowy dach?

Nie bardzo wiem dlaczego dwuspadowy wygląda źle? Dla mnie właśnie jak dziwna czapka wygląda czterospadowy.

I ty teraz piszesz, że masz duży pokój na poddaszu nad garażem i dodatkowy na parterze - serio na 100m2?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty jak zwykle się czepiasz, mam 120 mkw p.u. plus 25 mkw kotłownia z garażem, ale tylko dzięki temu że mam poddasze bo na w samej parterówce bym się nie zmieścił na działce bo po samej podłodze na gruncie by było 145 mkw, a tą trzeba solidnie ocieplić co podnosi koszt budowy. Teraz mam 55 mkw na gruncie plus 25 mkw na gospodarcze. Mówiłem że parterówka nie musi mieć czterospadowego dachu może mieć dwuspad, albo płaski na upartego. Po prostu dach wielospadowy lepiej pasuje do parterówki - tak twierdzi wiele ludzi, mnie tam wszystko jedno, byle było solidnie i niedrogo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli masz 145 m2 - prawie 50% więcej powierzchni niż chce Pat.

I to zgadza się z wyliczeniami - dom powyżej 120-130 m2 taniej wychodzi piętrowy (lub z poddaszem) niż parterowy.

 

Chyba, że Pat chce 100m2 użytkowej.

Ale wówczas dom może mieć całkowitej 120, 150 lub 200m2 - a to już drastyczne różnice w kosztach budowy. Bo powierzchnia gospodarcza za darmo się nie buduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej podał projekt domu BW 49 który ma 99 mkw p.u. plus 25 mkw pomieszczeń gospodarczych więc na tym się oparłem. Nie bardzo wiem skąd to bierzecie ten domysł że jak ktoś podaje że chce dom 100 mkw to wlicza w to dwustanowiskowy garaż 40 mkw. Mieszkanie w bloku też mam 64 mkw ale nie wliczam w to piwnicy, balkonu i kawałka klatki schodowej i strychu, bo by mi wyszło na minusie to gdzie mieszkam. Cena wybudowania i wykończenia powierzchni mieszkalnej jest inna niż tej gospodarczej więc nie można generalizować. No ale tu się zgodzę, mała parterówka czyli taka 80-100 mkw p.u. bez garażu i kotłowni (jakieś wewnętrzne pomieszczenie techniczne tylko) faktycznie będzie tańsza niż z poddaszem, ale wystarczy dokleić garaż i się wszystko miesza bo trzeba dołożyć fundament, dach, ściany, jakieś okno, bramę i koszt rośnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a za darmo dostajesz garaż w bloku czy też musisz go dokupić? :D

 

Koszty budowy pow. gospodarczej do stanu deweloperskiego nie są specjalnie niższe od kosztów budowy innych pomieszczeń. Brama garażowa tania nie jest.

Różnice pojawiają się dopiero przy wykończeniu w stylu tanie-drogie płytki.

 

Garaż, kiedy jest dostawiony do budynku, może stać nawet na fundamencie punktowym z podłogą na gruncie. Nie musi mieć wspólnej konstrukcji z domem - co akurat dobrze wychodzi na likwidacji mostków cieplnych. I nie piszę tu o garażu wolnostojącym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...