Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkład z otwieranymi drzwiczkami


aglar

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 89
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

aglar to Ci kominiarz zamieszał, dopytaj zduna czy na pewno nie da się rozprowadzić tego ciepła, jak kumaty to się da.

 

Dopytam, aczkolwiek może chodziło mu nie o to, że się nie da, tylko że się nie opłaca, ze względu właśnie na mniejszą wydajność.

 

@kominiarz, oglądałem kominki otwarte, również się kopcą :)

a8b9ac3d00fd5f500de374e078d39cf32.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pierwsze rozpalenie nowego kominka. Wiadomo, że po następnych rozpaleniach będzie to inaczej wyglądało. Przy porządnym paleniu szamot się oczyści. Nie będzie katastrofy. Ale na zewnątrz nie ma prawa poddymiać. Nawet przy went mechanicznej w domu. Są także inne sposoby na wygląd wnętrza. Na przykład płyta żeliwna - ozdobna na tylnej ścianie. Jak odkopię foto to zamieszczę kominek otwarty długo użytkowany i nie okopcony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem, źle pobudowane się kopcą

jak zrobisz zgodnie ze sztuką się nie kopcą

 

To samo dotyczy chyba i wkładu? Jeżeli dobrze zainstalowany i umiejętnie rozpalany, to też nie powinien kopcić. Nie do końca więc przemawia do mnie ten argument.

U mnie kominek ma pełnić funkcję relaksacyjno-dogrzewającą, więc wkład nie jest obligatoryjny, choć swoje zalety ma. Np. jak już się napatrzę na ogień przy otwartym wkładzie, to go przymknę, dorzucę parę polan i mogę spokojnie pójść spać. Czy przy otwartym mogę zostawić palenisko bez opieki - wątpię, chyba że pomogą te dodatkowe drzwiczki.

 

Na zachętę wrzucam kominki otwarte ze swoich inspiracji. Na początek kominek z włoskiego domu w górach, który został przerobiony z .... obory.

 

a911634508acca44a622244eef7ad9f6.png

 

Kominek mały, nie głęboki, bez dolotu powietrza, nic nie kopci, czasem strzela, ale klimat niepowtarzalny, spałem przy nim :) Drewno dosyć szybko się wypala, ale nie ma ono grzać tego domu (ogrzewanie gazowe) choć ciepło daje. A tutaj inna perspektywa:

 

a82b6e489d7ca3738b8f52b9065e2ea0.png

 

Inne foty:

 

też Włochy, włoska karczma:

 

6aeaaa8a67967ae107ec12265876072e2.png

 

Wersja z drzwiczkami:

 

07aec3185437fcce4fd348a1e5391ce9.png

 

Wersja "na bogato", to chyba dom w Bieszczadach:

 

7a923a8fddcc009067ace644b921c3871.png

 

Budowa:

 

a99d86dbd204ca3470930f5a8867b7a7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek otwarty to dziś luksus.

Na którego nie każdego stać.

Fakt. Nie da się nim ogrzać każdego domu. To prawda.

Ale pisząc, że 20% zostaje w domu to przesada.

To opinia, która mija się z prawdą . Osoba, która pisała ten artykuł chyba nigdy nie paliła nawet zwykłego ogniska.

 

W jaki sposób kominek otwarty bije każdą skrzynkę na ogień?

Spójrz dokładnie na załączony kominek przeze mnie i na tą zakopconą skrzynkę co zamieściłeś.

Tylko spójrz na to bezinteresownie.

Faktycznie 20% to przesada. Zwykle to góra 15% wykorzystanej energii z kupionego drewna...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie 20% to przesada. Zwykle to góra 15% wykorzystanej energii z kupionego drewna...

 

Autorzy takich artykułów zapomnieli, że ciepło z płomieni jest ulotne. Zapomnieli także, że to w fazie żaru można zapanować nad energią, która nie musi uciekać bezpowrotnie kominem. Nie takie pałace ogrzewano niegdyś kominkami otwartymi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorzy takich artykułów zapomnieli, że ciepło z płomieni jest ulotne. Zapomnieli także, że to w fazie żaru można zapanować nad energią, która nie musi uciekać bezpowrotnie kominem. Nie takie pałace ogrzewano niegdyś kominkami otwartymi :D

 

Czy mógłbyś rozwinąć trochę te Twoje myśli bo nijak tego nie rozumiem co masz na myśli. I jeszcze jedno: a ile furmanek drewna spalali dziennie ogrzewając te pałace.

I jeszcze gdybyś wskazał miejsce gdzie "odkopałeś" ten nieskazitelnie czysty kominek po kilku paleniach bo zapewne jest to ewenement na skalę kosmosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorzy takich artykułów zapomnieli, że ciepło z płomieni jest ulotne. Zapomnieli także, że to w fazie żaru można zapanować nad energią, która nie musi uciekać bezpowrotnie kominem. Nie takie pałace ogrzewano niegdyś kominkami otwartymi :D

 

Nooooo....:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezakłócona wizja ognia i wbrew stereotypom grzeje doskonale

 

Sprawność 10-15% ?

 

Po zakończonym paleniu doskonale wentyluje dom, czasem wyciąga ciepłe powietrze kominek a czasem nawiewa , w tym drugim przypadku zapach komina jest dominującym w całym domu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś rozwinąć trochę te Twoje myśli bo nijak tego nie rozumiem co masz na myśli. I jeszcze jedno: a ile furmanek drewna spalali dziennie ogrzewając te pałace.

I jeszcze gdybyś wskazał miejsce gdzie "odkopałeś" ten nieskazitelnie czysty kominek po kilku paleniach bo zapewne jest to ewenement na skalę kosmosu.

 

Kominek otwarty to dziś luksus, na którego nie każdy może sobie pozwolić. Wiadomo, że spalimy w nim troszkę więcej drewna niż w skrzynce na ogień zwanej kominkiem, ale nie są to jakieś kosmiczne różnice. Bez przesady :)

Powyżej napisałem, że to pierwsze próbne rozpalenie. Gdzie go odkopałem? w zasadzie nigdzie - budujemy takie kominki.

Każdy kominek będzie lepiej grzał jak się ogarnie kwestię podtrzymania fazy żaru. Zwróć uwagę na kąty ścian w tym kominku otwartym, pobudowane jest to w taki właśnie sposób aby kominek miał największy "zasięg" czyli promieniowanie gdy w palenisku jest nagrzana masa żarowa już bez dymu przy zamkniętej gardzieli ze szczelnym szybrem.

kominek otwarty_2.jpg

kominek otwarty_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność 10-15% ?

 

Po zakończonym paleniu doskonale wentyluje dom, czasem wyciąga ciepłe powietrze kominek a czasem nawiewa , w tym drugim przypadku zapach komina jest dominującym w całym domu....

 

owszem, jak nie ma szczelnego szybra, który zamykamy jak nie użytkujemy kominka

kominki otwarte bez szybra to błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są także inne sposoby na wygląd wnętrza. Na przykład płyta żeliwna - ozdobna na tylnej ścianie. Jak odkopię foto to zamieszczę kominek otwarty długo użytkowany i nie okopcony.

 

W następnym poście piszesz "odkopałem" i dajesz foto nieskazitelnie czystego kominka. Ja własnie w związku z tym pytałem, jak to możliwe, że po kilku paleniach jest taki czysty.

ELITA FORUM - powinno do czegoś zobowiązywać a nie wykręcania się sianem więc wyjaśnij konkretnie o co chodzi. Pewien forumowicz kiedyś pisał, że jak włożył do kominka 10kg drewna to żar był jeszcze po dwóch tygodniach (nie mogę odnaleźć tego postu). Jak opowiadam to ludzie boki zrywają i nie wierzą, że na Forum takie coś wypisują.

Gdybyś mógł wyjaśnić "ciepło z płomieni jest ulotne".

Pisząc "masa żarowa" masz zapewne na myśli tlące się znaczne ilości węgla drzewnego; czy w tym przypadku odważyłbyś się zamknąć szczelnie szyber?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...