Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze systemu grzewczego - dom 100m2 z podpiwniczeniem


drza

Recommended Posts

Skoro potrafisz liczyć to tym bardziej nie rozumiem Twoich "wyborów". Jeżeli chodzi tylko i wyłącznie o taniość i bezpieczeństwo wojenne to zapewne rozważasz też tarkę zamiast automatu, westfalkę zamiast kuchenki i komórkę zamiast lodówki:confused: Ludzie! obudźcie się mamy XXI wiek - KTO w dzisiejszych czasach rozważa ogrzewanie domu OGNISKIEM:jawdrop:

 

A co mają powiedzieć te miliony ludzi mieszkających w blokach, kamienicach i domach ogrzewanych z sieci? Jak będzie awaria sieci to mają budować kominy? :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ceny gotowych buforów:

 

1500l fi 980x2000h =2505zł

 

1800l fi 980x2400h =2805zł

 

2150l fi 1200x2000h=3100zł

 

Dolicz transport, pewnie z 5 stówek.

Do tego dolicz wężownicę CWU i solarną po 35/40zł za mb. Czyli do CWU minimum 800zł.

 

Ceny z firmy zajmującej się produkcją baniaków.

 

Do pompy ciepła także potrzebny jest baniak. Nie wiem ile kosztuje, pewnie ze 3tys.

 

500 litrowy z tej samej firmy to koszt 1200zł + transport + wężownica do CWU Cu (minimum 800zł).

 

Bufory wykonane tak jak w temacie poniżej:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OMG niezła dyskusja z tego wywiązała:popcorn:

Muszę pewne rzeczy jeszcze raz wyjaśnić.

To że jestem nowym forumowiczem nie znaczy, że urodziłem się wczoraj, nic wcześniej nie czytałem na dany temat i w ogóle lepiej żebym się nie wypowiadał.

W żadnym wypadku ślepo nie bronię mojej koncepcji kocioł zasypowy + bufor. Wyraźnie napisałem jakie to ma wady. Jednak długo rozważałem kwestię ogrzewania i biorąc wszystkie za i przeciw wyszło, że takie rozwiązanie to najlepszy kompromis między kosztem a komfortem. Szczególnie, że na tym etapie budowy każde 10tys. będę dokładnie oglądał z obu stron przed wydaniem.

 

Niektórzy piszą, że to XXI wiek. Zgadza się, z pewnością wszystkie te miejskie ciepłownie pozyskują ciepło w eko, łatwy i przyjemny sposób. Oczywiste jest, że to tylko ciemny lud pali w piecach.

 

A tak w ogóle to witam wszystkich :welcome: :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy piszą, że to XXI wiek. Zgadza się, z pewnością wszystkie te miejskie ciepłownie pozyskują ciepło w eko, łatwy i przyjemny sposób. Oczywiste jest, że to tylko ciemny lud pali w piecach.

Było o tym setki dyskusji do których nie chcę mi się nawet wracać, ale tak w skrócie...

Ciepłownie miejskie i elektrownie również pozyskują energię z opału, ALE robią to w technologii jakiej Ty nie jesteś w stanie zastosować w domu, poza tym trują miejscowo dostarczając ciepło, czy energię do tysięcy odbiorców, a Ty zamierzasz podtruwać swoją okolicę tylko dla własnej korzyści i to jest ta subtelna RÓŻNICA. I TAK masz rację ciemny to lud co do nowego domu pakuje śmieciucha:sick: I chyba wolę aby się tym na forum nie chwalił i nie podpierał tego obliczeniami, bo jeszcze znajdą się naśladowcy, a ja już na prawdę mam dość tych trucicieli we własnej okolicy:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też kiedyś myślałem o podobnym rozwiązaniu. dzisiaj bym już w to nie poszedł. dolicz jakieś straty na buforze. użytkowa temperatura CWU to minimum 40*C, czyli taka powinna być minimalna temperatura wody w buforze. jak zagrzejesz do 80*C, to masz do dyspozycji 40*C, czyli 44 kWh na każde 1000 litrów. nie wiem ile pójdzie na CWU. jeśli już wykładasz kasę na dom o obciążeniu 3 kW, to wg mnie nie warto wrzucać 10 tys. (albo więcej) w obsługową kotłownię z kominem. chyba, że masz darmowe drewno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Projekt jaki wybrałem to:

http://z500.pl/projekt/34/Z34,projekt-domu-na-mala-dzialke-tani-w-budowie-ekonomiczny-w-uzytkowaniu/dane-ogolne.html

 

Będę robił podpiwniczenie bo mam działkę ze spadkiem i każdy architekt mi tak doradza.

 

Powiem tak ...

 

Dom mały , nowy , z podłogówką w 100%.

 

Nie ma co się zastanawiać ...

 

Tylko i wyłącznie pompa ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było o tym setki dyskusji do których nie chcę mi się nawet wracać, ale tak w skrócie...

Ciepłownie miejskie i elektrownie również pozyskują energię z opału, ALE robią to w technologii jakiej Ty nie jesteś w stanie zastosować w domu, poza tym trują miejscowo dostarczając ciepło, czy energię do tysięcy odbiorców, a Ty zamierzasz podtruwać swoją okolicę tylko dla własnej korzyści i to jest ta subtelna RÓŻNICA. I TAK masz rację ciemny to lud co do nowego domu pakuje śmieciucha:sick: I chyba wolę aby się tym na forum nie chwalił i nie podpierał tego obliczeniami, bo jeszcze znajdą się naśladowcy, a ja już na prawdę mam dość tych trucicieli we własnej okolicy:(

 

 

Rozumiem, że jeździsz również samochodem elektrycznym. Przecież nie będziesz truł innych uczestników ruchu drogowego spalając paliwo albo co gorsza olej napędowy.

Współczuje trucicieli w okolicy. Co do spalania w kotlach, to duża część ludzi po prostu nie umie palić lub pali byle co w kotle. Np. w kotle górnego spalania pali od dołu itp. Temat też był wałkowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja powiem tak. Obydwa systemy mają swoje zalety. Jak jesteś na etapie adaptacji weź PC bo bez obsługowa jednak drożej w inwestycji ale chyba warto. Jeśli boisz się wojny i innych katastrof i awarii. Wystarczy kominek i jakiś zapas brykietu ewentualni śmieciuch z marketu.

A co do pierdzielenia że mamy XXI w to w Donbasie też mieli XXI w a zrobił się XIX. warto przewidywać rożne komplikacje w życiu.

Wypośrodkuj to co tu ludzie piszą i wybierz ale nagonka na PC jest bardzo nachalna. Zastanów się czy warto mieć 10000 i bawić się węglem czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że jeździsz również samochodem elektrycznym. Przecież nie będziesz truł innych uczestników ruchu drogowego spalając paliwo albo co gorsza olej napędowy.

Współczuje trucicieli w okolicy. Co do spalania w kotlach, to duża część ludzi po prostu nie umie palić lub pali byle co w kotle. Np. w kotle górnego spalania pali od dołu itp. Temat też był wałkowany.

 

Posiadamy w rodzinie 2 samochody benzynowe, użytkowane sporadycznie, raczej staramy się jeździć rowerami - nie tyle dla ekologii co nawet dla własnego zdrowia.

Skoro tak wiele osób nie potrafi palić to proszę abyś nie propagował tego typu ogrzewania, bo jak widać, słychać i czuć nie jest to optymalne rozwiązanie, jest jedynie w miarę tanie, a chyba nie tylko o to w życiu chodzi, a jeśli tylko o to, to jeszcze raz zachęcam do zakupu tarki, westfalki i wykopania ziemianki, bo to jest zupełnie, ale to zupełnie to samo co podpalanie ogniska w nowiuśkim, energooszczędnym domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ponieważ komin będzie i tak wybudowany zdecydowałem się na rozwiązanie: dobry kocioł zasypowy + bufor ciepła (wężownica cwu + solary). Koszty takiego rozwiązania to około 2500 + 3500. Z

 

Podałem wyżej ceny.

Dobrego górniaka nie kupisz za 2,5 tys.

Nie kupisz gotowego bufora za 3,5 tys.

Nikt za free Ci tego nie złoży w całość.

 

Bufor 2 tys litrów z wężownicami do CWU i solarów to masz koszt 3100zł + wężownica do cwu 25mb za 1000zł + wężownica pod lejek do solarów z 12mb to 480zł + koszt transportu + pewnie jakieś dodatkowe wejśćia co podniesie koszt ze 100zł

Suma to około 4,7tys + koszt transportu, koszt ocieplenia.

Pewnie zamknie się w 5,5tys.

Kotła nie będę wyliczał. Tylko że jednym załadunkiem nie obskoczysz takiego bufora drewnem.

 

Chyba że masz na myśli samoróbki w piwnicy. Ale o tym nie piszesz.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ci map78 pisał wyżej,do pompy nie potrzebujesz już NIC,wpinasz ją bezpośrednio do rozdzielacza.

Do kotła potrzebujesz jeszcze masę drogiej armatury żeby wpiac go w rozdzielacz czyli dodaj jeszcze min.2 pompki obiegowe,zawór czterodrogowy,mieszczacz i dużo jeszcze zaworów zabezpieczjacych itp itd.czyli koszt systemu na węgiel znacznie wzrośnie.

 

Nie przesadzaj znowu że potrzeba do kotła dużo drogiej armatury jak się na tym nie znasz. Aby zmieszać wodę do podłogówki wystarczy jeden zawór 4D i jedna pompa, CWU może w bojlerze grzać się grawitacyjnie. Można zamiast 4D dać tylko 3D termostatyczny + pompa i tak jak poprzednio CWU grzać grawitacyjnie i to wystarczy. Ja mam dwie pompy do CO bo chciałem mieć niezależnie regulowane temperatury na poziomach w domu, do tego mam kolejną do CWU aby też mieć niezależnie regulowaną temperaturę w CWU. Można też zrobić to dokładnie jak jest to w pompie ciepła na zaworze 3D sterowanym i pompa będzie przełączana w zależności co ma grzać i zawór 3D termostatyczny do obniżenia temperatury na podłogówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem wyżej ceny.

Dobrego górniaka nie kupisz za 2,5 tys.

Nie kupisz gotowego bufora za 3,5 tys.

Nikt za free Ci tego nie złoży w całość.

 

Bufor 2 tys litrów z wężownicami do CWU i solarów to masz koszt 3100zł + wężownica do cwu 25mb za 1000zł + wężownica pod lejek do solarów z 12mb to 480zł + koszt transportu + pewnie jakieś dodatkowe wejśćia co podniesie koszt ze 100zł

Suma to około 4,7tys + koszt transportu, koszt ocieplenia.

Pewnie zamknie się w 5,5tys.

Kotła nie będę wyliczał. Tylko że jednym załadunkiem nie obskoczysz takiego bufora drewnem.

 

Chyba że masz na myśli samoróbki w piwnicy. Ale o tym nie piszesz.

 

To zależy jakiej mocy kocioł. 12kW znanej firmy na D (celowo nie podaje nazwy, bo zostanę zwyzywany od lobby piecowego) kosztuje 2350. Natomiast faktycznie bardziej podoba mi się model 15kW, który kosztuje 2650 +przesyłka, co pewnie da koło 3000zł.

 

Bufor 1000l golas z przesyłką to 2000zł.

Wężownicę cwu planuję zrobić z nierdzewki karbowanej 650zł za 50m DN20.

Wężownica do solarów 25m DN16 325zł.

Razem z końcówkami, nyplami itp. obie wężownice powinny wyjść nieco ponad 1000zł.

Wężownice będę układał na konstrukcji z płaskowników/drutów. Za nieco większe pieniądze można też próbować z miedzi, ale z tą karbowaną nierdzewką powinno daleko łatwiej pójść.

 

Pozostanie tylko rozcięcie bufora, wspawanie dodatowych muf, kolanek hamburskich, lejka i gotowych wężownic.

To akurat będę zlecał po znajomości. W 500zł spokojnie powinno się to zamknąć.

Podejrzewam, że jeszcze taniej i prościej będzie wziąć gotowe wężownice, lejek, udać się do zakładu ślusarkiego robiącego bojlery i powiedzieć: "Panie, zrób mi pan taki duży bojler i włóż węzownice, lejek tak jak na rysunku".

Faktycznie ocieplenia nie policzyłem, ale liczę też na odpadki z ocieplania domu i posadzek.

 

Jeżeli taki zestaw zadziała jak myślę i będę zadowolony z rezultatów, to nie wykluczam dołożenie drugiego bufora 1000l równolegle (oczywiście bez bebechów).

Jeżeli nie, to pomyślę nad PC woda-woda, o ile pojawi się więcej modeli na rynku w przystepnych cenach i z przyzwoitą gwarancją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie porady i opinie. Nie spodziewałem się, że wytworzy się taka dyskusja. Mam teraz inne spojrzenie na kilka spraw.

WnioskI:

Do małego domu dobrze ocieplonego lepiej dołożyć kasy i zamontować pompę ciepła. Oprócz pompy bedzie kominek w salonie jako zapasowe źródło ciepła.

Temat założyłem bo miałem wątpliwości. U mnie w kotlinie kłodzkiej nikt nie montuje pompy ciepła, wszyscy ekogroszek, nawet w nowych nowoczesnych, dobrze ocieplony domach. Wszyscy mówią że sama pompa ciepła powietrze woda nie da rady, że rachunki za prąd mnie zniszczą.

Nawet lokalni architekci odradzają pompę. Jeden powiedział żeby montować piec na ekogroszek, przez Internet mozna rozpalić więc super wygoda. Jeden tylko młodszy architekt, kierownik mówi że pompa fajna i sam się zastanawia do swojego domu -pompa lub pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze kupić kospela, taryfa G12W i lecieć na tym.

Po zimie da się kupić używkę w cenie do 1,5 tys zł.

Zestaw zawiera pompę, naczynie wzbiorcze, tylko podłączasz kabelki + rury z podłogówki.

Tu masz nówkę: link

 

używany: link

 

Cena 1kWh z prądu w taniej taryfie u mnie to 25gr. Minimalnie drożej od gazu.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...