Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

jaka płyta fundamentowa powinna być do budynku NF15? czy może być grzejna czy raczej odizolowana podłogówka od płyty? Chodzi o późniejsze sterowanie całym systemem np. obniżanie temp. w danym pomieszczeniu? Czy takie same zasady są do budynku NF40?

Czy ktoś z Was ma taką płytę grzewczą NF15 z podłogówką razem?

Dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/207270-p%C5%82yta-fundamentowa-pod-dom-szkieletowy-pasywny-grzewcza-czy-nie/
Udostępnij na innych stronach

W domu pasywnym nie robi się CO bo tym w takim domu nie da się sterować, tzn może się da ale tanie to nie będzie. Jeżeli masz miejsce to zrób sobie dom parterowy bo wtedy w wersji ścian szkieletowych możesz zrobić taką płytę płyta pod szkielet1.jpg sam taką planowałem ale na działce nie zmieści mi się dom parterowy wiec muszę pójść w inną stronę. Zrobisz sobie taką ścianę konstrukcja ściany1.15x150.jpg i dasz 70-100cm granulatu w suficie to przy większości pakietach zamiast tradycyjnych okien i WM z odzyskiem ponad 90% to zapotrzebowanie nie przekroczy 10kWh/m2. Wtedy przy powierzchni ok.100m2 (3pokoje, salon, kuchnia+spiżarka, wiatrołap, wc i łazienka) dogrzewasz promiennikami w pokojach i salonie a w kuchni, łazienkach, wiatrołapie i pomieszczeniu gosp. dajesz płytki i kable w kleju. Wtedy na dogrzewanie pójdzie niecałe 1000kWh/m2 i przy płaskiej taryfie (bo taka jedynie jest sensowna w takim domu) koszt za dogrzanie nie przekroczy 600zł. Mi na dom parterowy OZC pokazało zapotrzebowanie 6kWh/m2 i to jest możliwe wiec koszty ogrzewania jeszcze niższe. Nie musisz się szczypać z CO a promienniki powiesić na ścianie czy suficie to żadna filozofia. Jedynie do cwu pompę ciepła wypadałoby zastosować aby koszt tego też nie był zbyt duży. Koledzy na forum uważają że w takim domu największym problemem może być przegrzewanie się domu wiec na to najlepiej porobić dobre okapy od południa i przy odpowiedniej szczelności gwc powinno wystarczyć z WM. Jak to nie będzie pomagać to najwyżej sobie klimę za 2-3k wpakujesz do salony i po problemie. Koszt budowy domu będzie podobny do NF40 ale za to rachunki niższe i komfort wyższy.
Koszt budowy domu będzie podobny do NF40 ale za to rachunki niższe i komfort wyższy.

 

To taka kamilowa teoria. Nie mieszkał ani w jednym, ani w drugim domu, ale wie :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...