Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

płyta fundamentowa pod dom szkieletowy pasywny, grzewcza czy nie?


maciacho

Recommended Posts

Witam,

jaka płyta fundamentowa powinna być do budynku NF15? czy może być grzejna czy raczej odizolowana podłogówka od płyty? Chodzi o późniejsze sterowanie całym systemem np. obniżanie temp. w danym pomieszczeniu? Czy takie same zasady są do budynku NF40?

Czy ktoś z Was ma taką płytę grzewczą NF15 z podłogówką razem?

Dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu pasywnym nie robi się CO bo tym w takim domu nie da się sterować, tzn może się da ale tanie to nie będzie. Jeżeli masz miejsce to zrób sobie dom parterowy bo wtedy w wersji ścian szkieletowych możesz zrobić taką płytę płyta pod szkielet1.jpg sam taką planowałem ale na działce nie zmieści mi się dom parterowy wiec muszę pójść w inną stronę. Zrobisz sobie taką ścianę konstrukcja ściany1.15x150.jpg i dasz 70-100cm granulatu w suficie to przy większości pakietach zamiast tradycyjnych okien i WM z odzyskiem ponad 90% to zapotrzebowanie nie przekroczy 10kWh/m2. Wtedy przy powierzchni ok.100m2 (3pokoje, salon, kuchnia+spiżarka, wiatrołap, wc i łazienka) dogrzewasz promiennikami w pokojach i salonie a w kuchni, łazienkach, wiatrołapie i pomieszczeniu gosp. dajesz płytki i kable w kleju. Wtedy na dogrzewanie pójdzie niecałe 1000kWh/m2 i przy płaskiej taryfie (bo taka jedynie jest sensowna w takim domu) koszt za dogrzanie nie przekroczy 600zł. Mi na dom parterowy OZC pokazało zapotrzebowanie 6kWh/m2 i to jest możliwe wiec koszty ogrzewania jeszcze niższe. Nie musisz się szczypać z CO a promienniki powiesić na ścianie czy suficie to żadna filozofia. Jedynie do cwu pompę ciepła wypadałoby zastosować aby koszt tego też nie był zbyt duży. Koledzy na forum uważają że w takim domu największym problemem może być przegrzewanie się domu wiec na to najlepiej porobić dobre okapy od południa i przy odpowiedniej szczelności gwc powinno wystarczyć z WM. Jak to nie będzie pomagać to najwyżej sobie klimę za 2-3k wpakujesz do salony i po problemie. Koszt budowy domu będzie podobny do NF40 ale za to rachunki niższe i komfort wyższy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...