Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja w domu do 100m2


Recommended Posts

Cześć,

 

Tematów jest dużo, jednak proszę o zrozumienie. Dom pow. użytkowa 98m2.

 

Pomimo, że sso już jest wraca temat WM w domyśle była WG. Ciągle podświadomie gnębi mnie czy nie robiąc jej za jakiś czas nie będę z tego powodu "płakał". Czy jednak póki można nie tracąc większych $ i wykonać mechanicznej.

 

Ogrzewanie PC. Ocieplenie styro ściana 20cm, fundament 15, strop min 20cm, ściany szczytowe od strony poddasza jak i sam dach również będzie ocieplone. Okna 3 szyby, drzwi ocieplone, podobnie jak brama garażowa. Każdy starszej daty że po co się pakować w koszta.

 

Od razu napiszę, nie stać mnie na firmę do montażu. Nie ma mowy, dołoże 1-2k i będzie lepszy rekuperator. Czy mogę liczyć na wydatek max 5-6k aby mieć WM?

 

Rozmieścić kanały na strychu, rekuperator strych, w suficie umieścić anemostaty. Czerpnia w szczycie jak i wyrzut.

 

Poniżej przykładowe rozmieszczenie. Niebieski rekuperator, czerwony wyciąg, zielony nawiew. Czy nawiewy lepiej umieścić koło okna?

 

Bez nazwy-2.jpg

 

Dobrze myślę?, potrzebuje np.

do rozprowadzenia rura typu przewód izolowany termoflex 100mm lub taka elastyczna zielona, czerpnia i wyrzutnia, przewody pomiędzy czer/wyrz do reku, skrzynki rozdzielcze.

 

Jestem w tym zielony. Czy np. zamawiając projekt jest tam wszystko i mogę się podpierać, Czy uda się coś zobić razem z Wami aby to działało, było ciche.

 

Jako rekuperator Luna 200, VUT 200

Edytowane przez cob_ra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz wydatek 5-6k a celujesz w reku za 1,5-2 + reszta 1,5k....

 

Pomyśl o czymś lepszym... za 4k kupisz już dobrą centralę, z której będziesz zadowolony....

Najlepiej jakbyś mógł postawić reku gdzieś na dole w kotłowni albo gdzieś i wtedy Kinetic'a i będziesz zadowolony bankowo.

 

Jeśli jednak zdecydujesz się na opcję centrala do 2k to wybierz ventsa mistalova porównywał go z Luną i polecał bardziej.

 

A wyrzutnia może w dachu? Nie zafajdasz sobie ścian...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ze średnicą przewodów, to jakoś trzeba przeliczyć, czy układam rury, łączę w całość uruchamiam i anemostatami sobie reguluje przepływ? Samym reku już ustalam typową wymianę powietrza?

Szczerze wolałbym centralę na strychu. Wtedy nie kombinuje z kanałami, dobrze rozumiem? Jakie lepsze kanały flex zielone czy termoflexy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica przewodów uzależniona jest od materiału jakiego użyjesz... Jak robisz na PE-FLEXie to najlepiej 75/63 wyliczasz ile potrzeba dostarczyć lub odebrać powietrza i montujesz. Lub robisz to na termoflexach średnica max 100 tu najlepiej użyć 80mm... Ale.... No właśnie wszystko ma ale... wymierz ile czego potrzeba potem skrzynki. Wg mnie lepsze są zielone...

Czy centrala na strychu czy w kotłownie wg mnie nie ma różnicy a przynajmniej będzie mieć cieplej. Wychodzisz kanałami do góry i rozkładzasz po poddaszu a centrala w przypadku Kinetica schowana w szafce i sterowanie pod ręką :) Poszukaj zdjęcia, które wrzucał kolega fotohobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, obecnie jest 2+1

mam 4 punkty nawiewne, przyjmując 30m3 na osobę; sypialnia 2 osoby(60m3), gabinet 1 osoba(30), pokój dziecka 1 osoba (30), salon 3 osoby(90) mamy ok 210m3/h.

3 punkty wywiewne, wc-50m3, łazienka 50m3, kuchnia jako wnęka, okno fix, indukcja 50m3 mamy ok 150m3

 

W dobry sposób zaczynam liczyć?

 

Jako kubatura wentylowana biorę tylko pomieszczenia z wentylacją, czy pow. użytkowa?

 

Na początku myślałem, że kubatura pow. użytkowej ok 265m3, dam rekuperator 300m3/h. Do tego kanały 75/63 zepnę w całość podłączę i zobaczę jak działa.

Edytowane przez cob_ra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 4 punkty nawiewne, przyjmując 30m3 na osobę; sypialnia 2 osoby(60m3), gabinet 1 osoba(30), pokój dziecka 1 osoba (30), salon 3 osoby(90) mamy ok 210m3/h.

3 punkty wywiewne, wc-50m3, łazienka 50m3, kuchnia jako wnęka, okno fix, indukcja 50m3 mamy ok 150m3

To tylko cyferki, a papier wszystko przyjmie. Wyliczyłeś 210m3 nawiewu i 150m3 wywiewu. Gdzie zniknie brakujące 60m3? :)

Projektant by Ci wszystko ładnie rozpisał co z czym się bilansuje i że tu jest tyle, a tu tyle, ale skąd będziesz wiedział, czy w sypialni masz 65 czy 55m3 i w sumie co to za różnica?

 

W tym momencie mam około 100m3/h na 4 osoby i w domu jest za sucho. Niestety nie mogę zmniejszyć przepływu, to już minimum. Dom jak Twój - 98m2.

Centralka cały rok chodzi na tym minimum, zwiększam przepływ okresowo do szacowanych 200m3/h, ale to raz na kilka dni na krótko. Pośrednich ustawień praktycznie nie używam.

 

5-6k zł wystarczy Ci na własnoręcznie zrobioną instalację WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gorbag Zastanawiałem się nad tymi brakującymi m3 z wywiewu, roumiem, że najlepiej jakby było 1:1? A jakby w kuchni zwiększyć wyciąg. Wydaje mi się te 50m, które znalazłem w rozpiskach będzie za słabo, szczególnie, że u nas będzie użytkowana normalnie, nie stołowanie się na mieście, kuchnia na pokaz. I wtedy już by się zrównało mniej więcej.

 

 

Krum Wydaje mi się, że jak pisałeś dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie kanałów pe-flex 75/63 stosowanie mniejszego przekroju już będzie stawiało za duży opór? Ile metrów? musiałbym policzyć ale najlepiej chyba jakby umieścić centralnie na podaszu i przewody byłyby równej długości?

 

 

Do tego skrzynkę rozprężną pe-flex do anemostatu, tylko widziałem 2x75-jedną zaślepiam a podpinam tylko jeden kanał na tą chwilę wychodzi 7szt.

Przedłużenie skrzynek ponieważ mam strop terriva. Skrzynki rozdzielaczowe od rekuperatora już na zamówienie wykonują? Na tą chwilę nawiewna na 4x75 oraz wywiewna 3x75. Czy lepiej typowa, a otwory nie użyte zaślepić?

 

Czerpnia, wyrzutnia przewody elastyczne izolowane, średnica dopasowana do wyjścia z centrali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebrałem wszystkie znalezione informacje do kupy.

 

Wentylacja oparta na normach higienicznych określającą ilość powietrza jaką należy dostarczyć każdej przebywającej osobie.

30m3/h dla każdej osoby

 

Nawiew

Sypialnia- 2 osoby 60m3/h /Anemostat fi125/liczba przewodów 2

Pokój dziecka- 1 osoba 30m3/h anemostat fi100/liczba przewodów 1

Gabinet- 1 osoba 30m3/h anemostat fi100/liczba przewodów 1

Salon- 3 osoby 120m3/h Anemostat fi125/liczba przewodów 3

 

Łącznie 240m3/h

 

Wywiew

Kuchnia 100m3/h anemostat fi125/liczba przewodów 2

Łazienka 70m3/h anemostat fi 125/liczba przewodów 2

WC 50m3/h anemostat fi 100/liczba przewodów 1

Garderoba 20m3/h anemostat fi 100/liczba przewodów 1(jeśli powstanie w przyszłości)

 

Łącznie 240m3/h

 

Kanały oparte na rurach pex fi75

 

Rozdzielacze

Nawiew 1 szt z ilością króćców 7x75mm

Wywiew 1 szt z ilością króćców 7x75mm

 

Skrzynki rozprężne

1szt skrzynki 3x75

2szt skrzynki 2x75

4szt skrzynki 1x75

 

Rekuperator

Do 300m3/h. Chyba lepiej dać większy i niech pracuje na niskim biegu pobierając mniejszą energię.

 

 

 

 

Proszę o sugestię,

Edytowane przez cob_ra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, sugeruję 3x do łazienki :)

Przy 2 przewodach swobodnie możesz użyć anemostatów 100mm, a w salonie nie chcesz tego rozdzielić na 2 anemostaty?

 

I po co na co wywiew w garderobie? Gdzie tam wilgoć do wyciągania? zaburzysz sobie przepływ powietrza, jeśli już potrzebujesz to tylko nawiew!

I dlaczego usilnie chcesz zrównać powietrze nawiewane z wywiewanym?

I nie rury pex bo te to do podłogi raczej :p

 

Na koniec... skąd Ci pomysł przyszedł, że lepsza jednostka do 300m3 i dodatkowo na niższym biegu będzie pobierać mniej energii? To nie zależy do końca od tego jaki bieg i jaka wydajność.

Celowałeś w Lunę ona ma 200m3 i zrobić zużycie poniżej 50-55W ciężko.... A Ty chcesz dać jednostkę 300m3 to już rosną koszty.

 

Pomyśl nad Kinetic'iem 250 wystarczy aż nadto do Twojego domu, mocy dużo nie pobierze i odwdzięczy się ciszą!

Edytowane przez krum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 240m3/h to tylko teoria. W praktyce będziesz wentylował z taką wydajnością sporadycznie.

Na co dzień 70-100m3/h.

 

U mnie rekuperator 250m3, działa na 30%, pobiera 17W.

Czasem uruchamiam na 50% (gotowanie, albo trzy prysznice pod rząd w łazience), wtedy pobiera 32W.

Na 100% to przez rok dwa razy zdarzyło mi się go włączyć (error w kuchni :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 240m3/h to tylko teoria. W praktyce będziesz wentylował z taką wydajnością sporadycznie.

Na co dzień 70-100m3/h.

 

U mnie rekuperator 250m3, działa na 30%, pobiera 17W.

Czasem uruchamiam na 50% (gotowanie, albo trzy prysznice pod rząd w łazience), wtedy pobiera 32W.

Na 100% to przez rok dwa razy zdarzyło mi się go włączyć (error w kuchni :) )

 

Kolegi słuchaj dobrze prawi !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to teraz widzicie?

 

 

Sypialnia- 2 osoby 60m3/h

1xAnemostat fi125

liczba przewodów 2

 

Pokój dziecka-

1 osoba 30m3/h

1xanemostat fi100

liczba przewodów 1

 

Gabinet- 1 osoba 30m3/h

1xanemostat fi100

liczba przewodów 1

 

Salon- 3 osoby 120m3/h

2xAnemostat fi100/

liczba przewodów 1x2

 

Łącznie 240m3/h

 

Wywiew:

 

Kuchnia 100m3/h

anemostat fi125

liczba przewodów 2

 

Łazienka 70m3/h

anemostat fi 125

liczba przewodów 3

 

WC 50m3/h

anemostat fi 100

liczba przewodów 1

 

Łącznie 220m3/h

 

 

Kanały oparte na rurach pe-flex fi75 miałem je na myśli, a wcześniej źle napisałem.

 

Rozdzielacze

Nawiew 1 szt z ilością króćców 8x75mm

Wywiew 1 szt z ilością króćców 6x75mm

 

Skrzynki rozprężne

1szt skrzynki 3x75

4szt skrzynki 2x75

3szt skrzynki 1x75

 

Rekuperator Kinetic 250 faktycznie fajnie wygląda na papierze. Ale z centralą to czekać aż będzie wykończeniówka, czy razem z kanałami po tynkach a na czas prac zasłonić kanały i nie uruchamiać.

Edytowane przez cob_ra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałem się wcześniejszym wpisem że 2 anemostaty, a że większość czasu w salonie się spędza to dlatego. Chociaż w kuchnia jest jako wyciąg jeden z wpiętymi 2 kanałami.

 

WC mały, sądziłem, że wystarczy a traktujemy go jako pomocniczy, ale też zastanawiamy się czy zamiast niego nie zrobić garderoby. Może podpowiecie?

 

A tak jak po rozrysowaniu

went.jpg

 

Powód rozmieszczenia czerpni od strony południowej spowodowane jest tym, że od tej strony obserwujemy najmniej opadów, majmniej wieje. Umieszczenie samego we/wy blisko dachu.

 

Centrala po srodku aby przewody miały podobną długość, a skropliny łatwo odprowadzić do kanalizacji.

Edytowane przez cob_ra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...