Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprawność rekuperatora - TEMPERATURY uzyskiwane


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 173
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wczoraj wpadłem przejazdem do klienta, który narzekał na zbyt niską temperaturę na nawiewie, bo miał 11'C przy -3'C na zewnątrz i 21'C w środku. No to rzeczywiście mało, pytam czy wymieniał filtr - tak, dwa tygodnie temu.

Podkładam anemometr pod anemostaty, a tutaj 2x słabiej wyciąga niż nawiewa. No to otwieram klapę i patrzę na filtr - wyciąg całkowicie zabity masą syfu. Pokazuję właścicielowi, ten sobie przypomina - no tak, tydzień temu robili gładzie na górnej kondygnacji przy załączonym reku :-)

Zdziwiłem się, bo aluminiowe wymienniki Jan-Gazów pięknie pracują, tylko jeśli strumień wywiewanego ciepłego powietrza jest 2x mniejszy niż nawiew, to cudów nie ma i temperatura nawiewu będzie niska.

Dlatego pamiętajmy o czystych filtrach, w szczególności wyciągowe szybciej się zapychają (bo wewnątrz jest brudniejsze powietrze niż na zewnątrz), i w efekcie często jest słaby odzysk mimo świetnego wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkładam anemometr pod anemostaty, a tutaj 2x słabiej wyciąga niż nawiewa.

 

jeśli strumień wywiewanego ciepłego powietrza jest 2x mniejszy niż nawiew, to cudów nie ma

 

Indiana, co się dzieje w takiej sytuacji i w sytuacji odwrotnej, np. przy rozmrażaniu wymiennika?

Przecież po ustabilizowaniu ciśnienia w domu, do lekkiego (jakiego?) nadciśnienia lub podciśnienia, strumienie w końcu się zrównoważą? Po jakim czasie?

Nie osiągniemy w normalnym domu próżni, ani dwóch atmosfer.

Czy ciśnienie wyrównuje wówczas bardziej powietrze zasysanie z kanałów nawiewnych przez pracujący wywiew, nawet gdy nie pracuje wentylator nawieweny, czy bardziej wyrównują to wszelkie nieszczelności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indiana, co się dzieje w takiej sytuacji i w sytuacji odwrotnej, np. przy rozmrażaniu wymiennika?

Przecież po ustabilizowaniu ciśnienia w domu, do lekkiego (jakiego?) nadciśnienia lub podciśnienia, strumienie w końcu się zrównoważą? Po jakim czasie?

Nie osiągniemy w normalnym domu próżni, ani dwóch atmosfer.

Czy ciśnienie wyrównuje wówczas bardziej powietrze zasysanie z kanałów nawiewnych przez pracujący wywiew, nawet gdy nie pracuje wentylator nawieweny, czy bardziej wyrównują to wszelkie nieszczelności?

Obstawiam że większość tego powietrza wleci nieszczelnościami ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam brinka excellent 400 ustawiony tylko na 50m3 (nawiew=wywiew) i tak wilgotność tylko 39% w domu przy 3 osobach.

Dom parterowy 160mkw, reku na zimnym strychu w otulinie, kanały na stropie wokół nich 10cm styropianu, potem wylewka 6cm i na to 15cm dobrej wełny, ale na razie wełna tylko na trasie kanałów.

kanały na stopie2.jpg

Część kanałów nad garażem.

kanały na stopie.jpg

W domu 21-22, z anemostatów nawiewa 14-16C, przy wyjściu z reku 12C - czyli strop podgrzewa kanały.

Na pewno tracę 2C na trasie skrzynki reku.

Edytowane przez misiupl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mnie zawsze zastanawia, czemu takie duże wymienniki. Ponad 400 m3/h dla małego domu?

Czemu takie duże montujecie? Czym się kierujecie?

Niech sobie to pracuje na max 200-250 m3/h; typowo połowa tego. A gdy 250 jest za mało? Żaden problem - można otworzyć okno lub nawet dwa!

Ciekaw jestem co na to nagrzewnice elektryczne w tych urządzeniach, przy takich mrozach i minimalnych wydajnościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re Gorbag:

95% nowych domów to sita, można puścić sobie nawiew na 100% i wyciąg zatrzymać i nic się nie stanie - po prostu przez setki dziur będzie nawiewało / wywiewało lewe powietrze. Powstanie oczywiście niewielkie nad/podciśnienie które będzie tym większe, im szczelniejszy dom, ale ogólnie żadna to przeszkoda dla silnych wentylatorów.

 

Re Martin:

Powiedz klientowi, że mu wystarczy 200 m3/h, gdy tymczasem klient stwierdza że "u kolegi wieje silniej" i instalacja schrzaniona, on chce tak samo jak u kolegi.

Już dwa razy wymieniałem reku Jan-Gaz 350 na większą 500-tkę, mimo iż przepływy mierzone na anemostatach były w normie, a jeszcze Jan-Gazy mają podaną wydajność pod obciążeniem, a nie gołą bez obciążenia jak większość zachodnich central. Czyli jeśli jest 350-tka to nawiewa przynajmniej 350m3/h, a to już naprawdę wystarcza na spory dom. Ale klienci chcą odczuwać powiew wiatru, a skoro klient nasz pan to tak robimy. Teraz wstawiam reku przewymiarowane o 20-40% i nie miałem od roku żadnych zastrzeżeń co do wydajności. Cena jest praktycznie taka sama. Większy reku może sobie chodzić na 30%, za mały na 150% nie pójdzie....

_John

Montuję centrale bez dodatkowej grzałki, dwóch klientów zgłaszało jakieś fiksacje przy największych mrozach, ale znowu tych mroźnych dni mamy od 2 do kilkunastu w roku więc kasa zaoszczędzona na prądzie jest nie do przecenienia. Nachalnie reklamowane tu centrale zeżrą więcej prądu do odmrażania wymiennika niż odzyskują ciepła w roku. Taki system jest według mnie do d..., ale cóż, jeśli ktoś koniecznie chce (bo ładniejszą skrzynkę z lepszym marketingiem będzie miał na strychu) to montuję mu taką centralę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montuję centrale bez dodatkowej grzałki, dwóch klientów zgłaszało jakieś fiksacje przy największych mrozach, ale znowu tych mroźnych dni mamy od 2 do kilkunastu w roku więc kasa zaoszczędzona na prądzie jest nie do przecenienia. Nachalnie reklamowane tu centrale zeżrą więcej prądu do odmrażania wymiennika niż odzyskują ciepła w roku. Taki system jest według mnie do d..., ale cóż, jeśli ktoś koniecznie chce (bo ładniejszą skrzynkę z lepszym marketingiem będzie miał na strychu) to montuję mu taką centralę....

Jesteś dla mnie gość Indiana. Pisałem to już ale niech tam. :) Nikt ze sprzedających i montujących rekuperatory udzielających się tu na forum nie udziela tak rzetelnych i fachowych odpowiedzi. ktokolwiek mnie pyta o fachowca od wentylacji polecam ciebie. Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie radzą te rekuperatory bez grzałki? Przecież nie ma cudów. Gdy na dworze jest -15 to jakoś to powietrze trzeba ogrzać, żeby z wentylacji nie leciało +2 w pokojach. Można oczywiście nadmuch nastawić mniejszy niż wyciąg - ale to oznacza, że dom zassie lewe powietrze szparami. To zassane powietrze też będzie miało -15 st.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie radzą te rekuperatory bez grzałki? Przecież nie ma cudów. Gdy na dworze jest -15 to jakoś to powietrze trzeba ogrzać, żeby z wentylacji nie leciało +2 w pokojach. Można oczywiście nadmuch nastawić mniejszy niż wyciąg - ale to oznacza, że dom zassie lewe powietrze szparami. To zassane powietrze też będzie miało -15 st.

 

Jeśli wymiennik jest mniej sprawny, tak (krzyżowy) to i bez rozmrażania pójdzie. Fakt, że "nastu" stopni nie uzyskasz.

Im sprawniejszy tym bardziej zamarza. A wtedy tylko grzałka, albo cykliczne obniżanie nawiewu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy starym sterowniku była możliwość minimum 30%, teraz po wymianie na nowy sterownik jest chyba możliwość 25%. Nie wiem jak wtedy ze sprawnością. Bo serwisanci nalegali żeby trzymać rekuperator na wyższych obrotach. I tak źle i tak nie dobrze.

 

W najnowszym sterowniku możesz wprowadzić korektę nawiewu i/lub wywiewu max 50% co pozwala obniżyć nawiew i/lub wywiew nawet do 15%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...