Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna bez rekuperatora


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 50
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A propos Luny - na podstawowym biegu bierze 55W. Po zgrubnych szacunkach wyszło mi, że odzysk wystarczy na roczny koszt prądu.

Korzyść to komfort, a nie pieniądze.

 

Wady: zamarza, delikatna obudowa, brak dobrych filtrów i sterowania. Za 1500 kupisz gotową centralkę, ale trzeba dokupić zewnętrzne filtry i sterowanie. Zależnie od lokalizacji centralki trzeba też myśleć o problemie zamarzania. Z 1500 robi się 2000 zł.

 

Jakbym leciał po taniości (jeszcze bardziej niż z Luną) to pewnie zostałbym przy jednym wentylatorze, albo nawiew albo wywiew, zależnie od innych czynników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem i wysłałem maila, zobaczymy czy dostane odpowiedź.

 

Oczywiście nadal cisza. No cóż , skończy się na tym że kupie dwa wentylatory i filtry i do pudełka kartonowego włożę:).

e_gregor - mi zalęzy jeszcze na filtrowaniu powietrza, szczególnie w okresie grzewczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
A propos Luny - na podstawowym biegu bierze 55W. Po zgrubnych szacunkach wyszło mi, że odzysk wystarczy na roczny koszt prądu.

 

Dodatkowo użytkując Lunę płaci sie 200zł rocznie więcej niż przy Brinku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. Zacznę od tego, że sam buduję swój domek i za własne pieniążki, więc muszę liczyć się z każdym groszem i wpadłem na pomysł, żeby zrobić wentylację mechaniczną w kuchni i łazienkach (czerpnie) i skierować powietrze do garażu, który jest częścią domu i tu instalacja by się kończyła :)

Jest sens robić coś takiego? reku jest drogie a mi chodzi tylko o to aby nie było pleśni w domu przy czym nie tracić ciepła wyrzucając je na zewnątrz tylko ogrzewać nim nieco garaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. Zacznę od tego, że sam buduję swój domek i za własne pieniążki, więc muszę liczyć się z każdym groszem i wpadłem na pomysł, żeby zrobić wentylację mechaniczną w kuchni i łazienkach (czerpnie) i skierować powietrze do garażu, który jest częścią domu i tu instalacja by się kończyła :)

Jest sens robić coś takiego? reku jest drogie a mi chodzi tylko o to aby nie było pleśni w domu przy czym nie tracić ciepła wyrzucając je na zewnątrz tylko ogrzewać nim nieco garaż.

 

Zimą razem z ogrzanym powietrzem z domu wylatuje wilgoć. Jak ją odprowadzisz do nieogrzewanego garażu, to wykropli ci się na ścianach/drzwiach itp, więc grzyba będziesz miał nie w domu tylko w garażu.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, co chcesz zrobić - żeby była wentylacja to musi być i nawiew i wywiew. Czerpnia to miejsce, gdzie wlatuje do domu świeże powietrze. Zużyte wylatuje wyrzutnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W garażu mam wentylacje grawitacyjną. Gdzieś wyczytałem o takim rozwiązaniu, że powietrze z domu trafiało do garażu, tylko, że tam był rekuperator i cały dom był wentylowany mechanicznie.

Rozważam też (o ile takie rozwiązanie jest ok), żeby ze wszystkich pomieszczeń zrobić wyciąg do garażu, tyle, że bez nawiewów w części mieszkalnej (jedynie kanały wentylacyjne - kominowe) grawitacyjne w łazienkach, kuchni, garażu i kotłowni.

Edytowane przez zigfrid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c

Rozważam też (o ile takie rozwiązanie jest ok), żeby ze wszystkich pomieszczeń zrobić wyciąg do garażu, tyle, że bez nawiewów w części mieszkalnej (jedynie kanały wentylacyjne - kominowe) grawitacyjne w łazienkach, kuchni, garażu i kotłowni.

Albo źle coś napisałeś albo zrobisz sobie niezły burdel. Chyba nie do końca wiesz o co chodzi w wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
Ale za Brinka płaci się 3000 zł więcej na starcie. W razie konieczności raczej zrobię coś samemu niż wydam 5-6-8-10 tys. zł na samą centralkę.

 

Twój wybór. Luna jest tania ale droższa w eksploatacji. Poza tym jest to wyrób do dalszej samodzielnej przeróbki.

Brinka montujesz, podłączasz i zapominasz.

 

Ale masz rację. Za to się płaci wiecej. Masz chęci, czas i trochę żyłki majsterkowania to najlepszym rozwiązaniem będzie budowa reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wentylacji chodzi chyba o to, żeby wymienić powietrze, więc jeśli wyciągnę powietrze z domu to już połowa sukcesu. Pomińmy to gdzie będzie trafiać zużyte powietrze a rozważmy tylko to czy samo wyciągnięcie powietrza załatwi sprawę z wilgocią w domu zimą i czy nie będzie jakiegoś podciśnienia, które będzie wpływać na komfort? Jest sens iść w tym kierunku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wentylacji chodzi chyba o to, żeby wymienić powietrze, więc jeśli wyciągnę powietrze z domu to już połowa sukcesu. Pomińmy to gdzie będzie trafiać zużyte powietrze a rozważmy tylko to czy samo wyciągnięcie powietrza załatwi sprawę z wilgocią w domu zimą i czy nie będzie jakiegoś podciśnienia, które będzie wpływać na komfort? Jest sens iść w tym kierunku?

 

Wszystkie budowle deweloperskie oparte są o mechaniczny wyciąg powietrza i wyrównanie ciśnienia (nawiew) poprzez nawiewniki okienne.

Działa.

Czy jest to komfortowe?

Najlepiej zapytaj użytkowników.

 

Czy jest sens iść w tym kierunku?

Tak - jeśli jesteś świadom konsekwencji i będziesz to robił samemu.

Trzeba dobrze przemyśleć: Jak poskładać klocki, by wszystko do siebie pasowało.

Ciężko będzie jedynie znaleźć komponenty pasujące wydajnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie sam myślę o WM bez reku z racji oszczędności podczas instalacji, co prawda jest tania LUNA ale czytając opinie o niej , wołabym jednak coś lepszego ale bez reku w tej ceni.Mam parę pytań

1. Czy taka wentylacja bez reku , jeżeli pobiera powietrze tyle co potrzeba, nie wychładza bardziej domu w porównaniu do WG ?

2. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem z rozmowy, że taka wentylacja działa na zasadzie nawiewników higro w oknach i wyciągu w pomieszczeniach mokrych przez centralę. Czy to jest wentylacja WM ?

3. Wiem, że nie da się określić kosztu WM z reku bez dokładnej wyceny. Załóżmy dom 10x11m z poddaszem i centralą lepszą jak LUNA, jaki koszt by był z robocizna itd itp ? 10 tys? 15 tyś? ( wszystko robi zatrudniona firma )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...