Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gotowe zabudowania a granice działki


TheArt

Recommended Posts

Witam

 

kupiłem dom w centrum miasta, działeczka malutka akurat taka jaka powierzchnia domu i budynku magazynowego. Właściwie to nie dom mieszkalny ale budynek handlowo usługowy i będę go przekształcał w mieszkalny. Do niego przynależy budynek magazynowy, który jest właściwie garażem tzw. blaszakiem ale o nieco większych rozmiarach niż zwykły garaż. Trzymano tam półfabrykaty. Co ciekawe na planie zagosp. przestrz. jest on pokazany jako murowany.

 

O to co chciałem Was zapytać to

 

1. Czy w miastach są inne przepisy odnośnie odległości od granic działki bo jak czytam muratora to wiele mówicie o wymogach 3 albo nawet 4 metrów od granicy co tutaj byłoby niemożliwe do wykonania. Z dwóch stron do domu przylegają budynki miasta.

2. Czy ten budynek magazynowy mogę wymurować skoro w zagospodarowaniu jest oznaczony jako murowany? I czy mogę tam parkować samochód? Jeden jegomosc z urzędu mówił mi, ale chyba bardziej złośliwie, że ten garaż stoi częściowo na ich działce i jest nielegalny przez co będzie do rozbiórki. Poprzeglądałem więc mapki i na każdej tenże jest naniesiony więc można chyba domniemywać że jest legalny. Ze względu na to że budynek jest stary to nie ma odpowiednich papierów.

3. Dom stoi na działce w użytkowaniu wieczystym, jak wygląda przekształcenie we własność i czy w ogóle o to się starać w centrum miasta czy szkoda zachodu? Czy za 30 lat (na tyle jest użytkowanie) będą mogli mi odmówić przedłużenia?

 

Dzieki za wszelkie odpowiedzi.

 

Dodam jeszcze mapke, czerwona linia to granica dzialki

http://i.imgur.com/17lsY5s.png

Edytowane przez TheArt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki jest MPZP dla tego terenu?

 

Bo odległości od granicy dotyczą zabudowy wolnostojącej.

Przecież szeregowce czy bliźniaki stoją w ostrej granicy.

 

Oznaczenia garażu na mapce nie oznacza, że stoi on legalnie.

Mapka nie sankcjonuje prawa tylko inwentaryzuje przestrzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe na planie zagosp. przestrz. jest on pokazany jako murowany.

Czyli jak jest pokazany?

 

Czy ten budynek magazynowy mogę wymurować skoro w zagospodarowaniu jest oznaczony jako murowany?

Nie możesz.

 

Poprzeglądałem więc mapki i na każdej tenże jest naniesiony więc można chyba domniemywać że jest legalny.

To, że coś jest na mapie nie znaczy, że jest legalne.

 

Ze względu na to że budynek jest stary to nie ma odpowiednich papierów.

Kupiłeś z dobrodziejstwem inwentarza, o takich rzeczach trzeba myśleć podczas podpisywania umowy. Oczywiście poprzedni właściciel mógł Cię świadomie wprowadzić w błąd, ale tutaj zostaje tylko sąd.

 

Czy w miastach są inne przepisy odnośnie odległości od granic działki bo jak czytam muratora to wiele mówicie o wymogach 3 albo nawet 4 metrów od granicy co tutaj byłoby niemożliwe do wykonania. Z dwóch stron do domu przylegają budynki miasta.

 

Jeżeli dzisiaj chcesz coś robić musisz się trzymać poniżej zacytowanych przepisów.

Kiedyś jak budowano domy różnie z tym bywało.

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690)

 

§ 12.

 

1. Jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271–273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:

 

1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,

 

2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.

 

2. Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

 

3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271–273, dopuszcza się:

 

1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m,

 

2) sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej,

 

3) rozbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy zostaną zachowane jego dotychczasowe wymiary, a także nadbudowę tak usytuowanego budynku o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być otworów okiennych lub drzwiowych,

 

4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

 

4. Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2 i 3, powoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania w rozumieniu art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

 

5. Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż:

 

1) 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa,

 

2) 4 m do zwróconego w stronę tej granicy otworu okiennego umieszczonego w dachu lub połaci dachowej.

 

6. Budynek inwentarski lub budynek gospodarczy, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271–273, nie może być sytuowany ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego na sąsiedniej działce budowlanej budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego lub budynku użyteczności publicznej, lub takiego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

 

7. Odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną do podziemnej części budynku, a także budowli podziemnej spełniającej funkcje użytkowe budynku, znajdujących się całkowicie poniżej poziomu otaczającego terenu, nie ustala się.

Edytowane przez Mobe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mobe

... bardzo fajnie, że dałeś cytat z WT_Warunków Technicznych ( też mnie korciło ;) ) i faktycznie jest tak, że jeśli Warunki Zabudowy / zapisy Planu Miejscowego nie będą mówić inaczej, to można zapomnieć o np. zbliżeniu parterowego garażu ( jaki by nie był ) do sąsiedniego budynku ( np. 3-y kondygnacyjnego )

- do WT należałoby dodatkowo "dopiąć " poza Warunkami Zabudowy / zapisami Planu Miejscowego, również przepisy pożarowe ( odległości miedzy budynkami ), czy choćby mocno rozważyć kwestie zacieniania, przesłaniania, ... itp dla projektowanego budynku, ale również budynków sąsiednich.

 

- pisałem X razy na FM :

przed zakupem działki warto " zapukać " do projektanta dla ANALIZY DZIAŁKI, jej chłonności, czy też możliwości zabudowy w oparciu o przypisane do niej uwarunkowania.

 

Elfir

- nie można w sposób dowolny interpretować Warunków Technicznych. Odległości w zagospodarowaniu nie dotyczą TYPU ZABUDOWY, odnoszą się do wszystkich budynków ! , jedynie WZ mogą dopuszczać ( ale też i wymuszać ) inne rozwiązania dla konkretnego terenu, czy też konkretnej działki budowlanej.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...