Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pytanie o drewno


jacek.zoo

Recommended Posts

Hej, mam pytanie techniczne co do skladowania drewna. Bo na wiosne chce wybudowac drewutnie na ok 20m3 drewna. Mam dwie opcje,

1) krotsza a glebsza, glebokosc ok 1.5m czyli na 3 szczepki

2) dluzsza a wezsza, glebokosc ok 1m czyli na 2 szczapki

Mi bardziej odpowiada wersja 1 bo nie bede mial az tak duzej sciany z drewna na dzialce. Z drugiej strony moj tato uwaza ze jak uloze 3 szczapki to ta srodkowa moze nie schnac. Moze troche o planach drewutni, konstrukcja z kantowek 10x10 moze 8x8, zobacze jeszcze, dach pokryty gontem jednospadowy, nie wiem tez ile okapy wycgnac poza obrys drewutni. Podloga to albo kostka betonowa osadzona na gruncie albo deski z 10cm nad gruntem zeby wymiana powoetrza byla, tez nie wiem co bedzie lepsze. Scian jako tako nie bedzie, co 10-12cm deska tej samej wysokosci, zeby to bylo stabilne.

Pomozcie czy opcja 1 zda egzamin, i co dac na podloge i jakie okapy. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Potrzymaj drewno połupane ze dwa-trzy miesiące (letnie !) na kupce...potem możesz układać w przewiewnej drewutni nawet w kilku rzędach....Podłogi możesz nie robić. Poukładaj na kamieniach polnych. W miarę dużych i luźno położonych...Okap im większy, tym "lepsiejszy"..

 

Jak ułożysz drewno między kantówkami 10X10, powygina je. Grubsze, albo "złapane" na środku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja z kantówki 60x120, można mniej ale zachowane proporcje. Decyzja co do głębokości zależy od "przewiewności" miejsca posadowienia drewutni. Gdy jest duży naturalny przewiew można układać na 1,5 m. Należy przewidzieć konieczność ułożenia drewna, co roku 1/2 pojemności, bez konieczności przekładania. Pod drewutnią prosta płaszczyzna bez możliwości zbierania się wody, drewno układane na gretingu (wąskie deski) co najmniej 10 cm nad podłożem. (Kamienie polne utrudniają przepływ powietrza i kłopot z uzyskaniem równej powierzchni) Przy dachu jednospadowym góra okap ca 10 cm dół np 30 cm.(bez rynny)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Drewutnia w mojej subiektywnej ocenie to konkretne schronienie dla polan.Mam już 9 lat polana leżą na tych samych wcześniej zaimpregnowanych paletach.Ważne dla mojego widzimisię i dla widzimisię drewna jest to by drewutnia w miarę możliwości stanęła w miejscu dość przewiewnym.Pojemność mojej to około 15 mp.Według mojej oceny powinieneś autorze topiku dokonać podziału by zawsze palić sezonowanym.Ja w ostentacyjny sposób dokonałem podziału jej na trzy ,gdzie jedną poświeciłem na dojrzewanie surowego.W dwóch pozostałych jest sezonowane dwa rodzaje buk i grab.Podział był spowodowany złym wyborem wsadu przez rodzinę gdy mnie nie było. Moje drewno w dwóch czy trzech rzędach umiejętnie staram się dylatować.Dach drewutni dwu spadowy pokryty onduline z gąsiorem na wierzchu i siatką. z konstrukcją w całości drewnianą.Z boku schowek na porąbane małe szczapki-rozpałkę pojemności około 1mp.Konstrukcja stoi na kotwach 70 cm jeśli dobrze pamiętam.Wzdłuż drewutni mam położoną kostkę a dach wysunięto jest z jednej i drugiej strony jakieś 30 cm.Podejście po kostce fajne ale spadający deszcz uderza w dolne partie polan.Myślę nad rynnami.Z drugiego boku przewiewny składzik na narzędzia itp.W kominku palę zawsze z różnymi odstępami ,a drewno w myśl panującej zasady min dwuletnie.Teraz dokupiłem 4mp surowego graba i do sekcji dojrzewającej .

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle drewutnie zrobic dl 5,5m gl 1,5 wys 2,3, prawie 20mp. Wolalbym dluzsza ale ponoc jak konstrukcja ma do 5,5m mozna ja postawic 1,5m od plotu, jezzcze musze to sprawdzic. Chce zrobic konstrukcje zeby co 1,5m byly belki z kotwami, i do tych belek przybic deski, co automatycznie zrobi mi 3 ,,pomieszczenia,, zeby nie mieszac drewna. Teraz pale drewnem ktore kupilem 2 lata temu, z 2 miesiace temu kupilem kolejne 10mp, tak licze zuzycie na ok 7mp na sezon to akurat drewutnia na 20m powinna wystarczy na calosc. Podloge mysle zrobic z takich desek jak na tsrasy, takie ryflowane. Sciany jak pisalem deski z przerwami. Miejsce w ktorym stanie jest mega przewiewne, od zachodu co najczesciej wieje z 20m nie ma budynku, takze myske ze dobrze wydmucha drewno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
U nas, na ziemi były betonowe słupy elektryczne, by ochronić drewno przed wilgocią z gruntu.

 

http://images3.fotosik.pl/171/8ffa82e1f33ccb8d.jpg

 

chcialem zapytac o jeszcze jedna kwestie, bo na poaczatku drewutnia miala byc na takim przeciagu jak na zdjeciu powyzej, i praktycznie caly dzien w sloncu. Ciagle analizuje i kombinuje i bardziej by mi pasowalo postawic ja za domem, tzn od polnocnej strony dom jest 4m od granicy, przy plocie jest zywoplot z tujek, zdalobu to egzamin zeby drewutnie zrobil z metr od domu i z metr od tujek? Przewiew tu jest, ale slonca nie ma, duzy to problem? Drewno bedzie schlo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile mnie pamiec nie myli drewno nalezy skladowac min. 2 metry (jesli nie 4) od dzialki sasiada,

o czym niewielu wie i nie wynika to z przepisow dobrosasiedzkich, ale ppoz.

teoretycznie nawet jesli sasiad sie na to godzi, nie powinienes tak robic.

a zycie to inna sprawa...

 

 

chcialem zapytac o jeszcze jedna kwestie, bo na poaczatku drewutnia miala byc na takim przeciagu jak na zdjeciu powyzej, i praktycznie caly dzien w sloncu. Ciagle analizuje i kombinuje i bardziej by mi pasowalo postawic ja za domem, tzn od polnocnej strony dom jest 4m od granicy, przy plocie jest zywoplot z tujek, zdalobu to egzamin zeby drewutnie zrobil z metr od domu i z metr od tujek? Przewiew tu jest, ale slonca nie ma, duzy to problem? Drewno bedzie schlo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile mnie pamiec nie myli drewno nalezy skladowac min. 2 metry (jesli nie 4) od dzialki sasiada,

o czym niewielu wie i nie wynika to z przepisow dobrosasiedzkich, ale ppoz.

teoretycznie nawet jesli sasiad sie na to godzi, nie powinienes tak robic.

a zycie to inna sprawa...

 

Proszę o źródło - przepis. Być może będę przenosił opał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile mnie pamiec nie myli drewno nalezy skladowac min. 2 metry (jesli nie 4) od dzialki sasiada,

o czym niewielu wie i nie wynika to z przepisow dobrosasiedzkich, ale ppoz.

teoretycznie nawet jesli sasiad sie na to godzi, nie powinienes tak robic.

a zycie to inna sprawa...

 

teoretycznie tak, ale jest wyjatek ze na kazde 500m2 dzialki mozna postawic takie cos 1,5m od granicy jezeli ma dlugosc do 5,5m, czyli moge postwwic dwie :)

A z tymi czteroma metrami to tez nie jest twk do konca, bo wg przepisow nie mozna posadzic nawet drzewa, czyli na kazdej dzialce dookola teoretycznie powinien byc czterometrowy pas ppoz.

Teraz mi tylko chdzi o drewno, w twkiej formule moge zrobic na 2 szczapki a nie na 3 jak wczesniej planowalem, takze moim zdaniem lepiej, ale wolalem dopytac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posadzenie drzewa to co innego niz skladowanie opalu. a o tym wyraznie jest mowa. nie widze tu konfliktu

teoretycznie tak, ale jest wyjatek ze na kazde 500m2 dzialki mozna postawic takie cos 1,5m od granicy jezeli ma dlugosc do 5,5m, czyli moge postwwic dwie :)

A z tymi czteroma metrami to tez nie jest twk do konca, bo wg przepisow nie mozna posadzic nawet drzewa, czyli na kazdej dzialce dookola teoretycznie powinien byc czterometrowy pas ppoz.

Teraz mi tylko chdzi o drewno, w twkiej formule moge zrobic na 2 szczapki a nie na 3 jak wczesniej planowalem, takze moim zdaniem lepiej, ale wolalem dopytac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

... przecież wtedy Ci jeszcze baterie do wilgotnościomierza działały ...

:p

Pozdrawiam.

 

Głębia twoich przemyśleń jest powalająca. W 1979 r. nie miałem jeszcze wilgotnościomierza i pomimo ogromnego wysiłku intelektualnego nie mogę znaleźć związku pomiędzy - odległości wymaganej przez przepisy p. pożarowe a działaniem wilgotnościomierza. Pomóż, wytłumacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz zamiast przechowywania materiałów palnych zrobić sobie ażurową przesłonę drewnianą przestrzenną;-)

Co do działki to pytanie powinno brzmieć dlaczego ja kupiłeś przecież nieznajomość prawa nie usprawiedliwia;-)

 

Nieznajomość prawa także nie usprawiedliwia ciebie.Ażurowa przesłona też ma swoje obostrzenia.Czytaj paragrafy i nie wprowadzaj zamętu.Jak zrobiłem ażurek od sąsiada to za tydzień musiałem go ściąć do wysokości 2.5 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...