Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom w Tamaryszkach 2N2 -adaptacja projektu -prośba o pomoc


Adaxis

Recommended Posts

Witam, b. proszę o pomoc w adaptacji projektu "Dom w Tamaryszkach 2N2"

Wizji jest sporo, ale na pierwszy rzut idzie zmiana dla nas najbardziej istotna - przesunięcia ścianek wraz z pionem wentylacyjnym w zakresie parteru -chodzi o nieznaczne zwiększenie szerokości łazienki, kuchni i ew. wiatrołapu, kosztem likwidacji spiżarni. Wydaje nam się, że te dodatkowe ok. 112 cm można by podzielić "sprawiedliwie" np. w ten sposób:

1. Łazienka: 140 + 40 = 180 cm

2. Wiatrołap: 193 + 30 = 223 cm

3. Kuchnia: 308 + 42 = 350 cm

 

Oczywiście przesunięcie komina wiąże się ze zmianą wymiarów na poddaszu:

4. Łazienka 2: 324+70 = 393 cm (320x393) -robi się za duża

5. Pokój (4): 446 - 42 = 404 cm (475x404)

 

Co sądzicie z Waszego doświadczenia, jakie byłoby optymalne przesunięcia dla tych 3 pomieszczeń na parterze, aby nie zaburzyć znacząco na poddaszu? Warto? Przeszkadza jeszcze konflikt drzwi zewn. wejściowych i wiatrołapu -byłyby po skosie, czyli drzwi zewn. też musiałyby ulec przesunięciu.

Parter_oryg1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir -dzięki za odpowiedź/propozycję, wydaje się atrakcyjna, bo byłby tylko 1 komin w kotłowni -stamtąd wentylacja również garażu.

Brak kominka w salonie =brak komina, brak komina na granicy łazienka-garaż, łazienka na dole wentylowana przerzutem w podsufitce do pionu w kuchni, a pion kuchenny wyprowadzony na strychu elastycznymi przewodami (? -aby uniknąć szczytu dachu) i podpięte do kominków dachówkowych -gdzieś takie widziałem. Moje proponowane pzresunięcia źle wpływają na poddasze użytkowe (pion wentylacyjny!), więc poprawiam się, nie chodzi o tak duże przesunięcia, ale nawet 10-20cm robi różnicę. Cenowo jednak mechaniczna wychodzi drożej i zużycie prądu... :)

Łazienka - choćby +10 cm to wg nas warto -10 cm może da się poprzez zmniejszenie szer. drzwi -10cm? Pozdrawiam

 

Edit:

1. znalazłem rozwiązania komina wentylacyjnego w kalenicy, np. TUTAJ więc ostatecznie może być wentylacja naturalna (ew. wspomagana gdzieś wentylatorem) w pionie went. w kuchni (komin 1) i komin 2 w kotłowni (b/z) z tym, że wentyluje garaż i sypialnię/garderobę na górze.

2. otwór drzwi zewn. 100 to chyba jednak info dla murarza, więc zdaje się, że one już są o szerokości 90cm, więc nie uda się tym sposobem zwiększyć 10 cm łazienki. Pojawia się pomysł powiększenia 10-20cm łazienki, kosztem przesunięcia drzwi zewn i wiatrołapu o 10-20cm w stronę kuchni, aby nie było konfliktu drzwi łazienkowych i wiatrołapu. To powoduje jednak konflikt słupka i drzwi wejściowych -chyba trzeba by było też przesunąć 10-20cm słupek i zadaszenie wejścia :)

Edytowane przez Adaxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zmiany są mało istotne,łazienka 140cm jest w sam raz,u góry masz dużą rodzinną.Kuchnia 308cm tez wystarczająca mam 270cm i jest ok.Wiatrołap ma duża szafę i miejsce na wieszak nie ma potrzeby go powiększać a spiżarka jak najbardziej się przyda.

Jeśli chcesz coś zmienić to poszerz dom od strony dziennej o 0,5m jak się da (można zmniejszyć wykusz jeśli działka wąska) bo 433cm szerokość salonu to dość mało,jest tv,wystający kominek przestrzeń kanapowa ma zaledwie 13m,dalej już stół.To tutaj zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu,a łazienką się nie przejmuj :yes:

Zajrzyj tutaj

http://www.izadominika.mojabudowa.pl/?page=1

http://www.asi-k.mojabudowa.pl/

http://archon.pl/projekty-domow-forum-temat/8063

Edytowane przez kinka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kinka - dzięki za odzew, za konkretne uwagi i linki! Na razie jesteśmy totalne zakręceni i wiele różnych pomysłów adaptacji do naszej działki, której kształt narzuca pewne zmiany i tak np. u nas cz. ogrodowa będzie na południe, tj. od strony wykusza, więc przenosimy taras na południe, rezygnujemy z projektowej i eksponowanej elewacji ogrodowe na rzecz strony z wykuszem.

 

Rozważaliśmy wydłużenie ale wzdłuż kalenicy (chyba najprościej) nawet o 1m. Poszerzenie możliwe bo po długości działki, ale chyba z punktu widzenia projektu bardziej skomplikowane. Ponadto dod. pom. gospodarcze za kotłownią (wyrównanie ścian), ale nie wiem jak to zrobić i czy to nie zepsuje wyglądu :) -ten pomysł padł dzisiaj, gdy znajomy rzucił, że 1 garaż to masakra i posłuży raczej za pom. gospodarcze. Przed wizytą u architekta musimy podjąć w końcu decyzje a tu mętlik w głowie.

Edytowane przez Adaxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schodowe kombinacje - podejście drugie.

 

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/b6ecff6ed267.jpg

 

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/59ec7dac6ec7.jpg

 

Wydłużyłam główną część domu przesuwając zachodnią ścianę o ok.1m(albo więcej lub mniej - ile uznacie za stosowne). Ścianę między schodami a gabinetem przesunęłam o głębokość dwóch schodków czyli ok.53cm(czyli gabinet i pokój nad nim są dłuższe w sumie o ok.47cm). Klatka schodowa ma teraz ok.340cm zamiast 290cm - pozwoliło to przenieść schodek z najniższego(wystającego na hol) biegu do środkowego(wzdłuż ściany garażu) oraz dodać jeden schodek żeby podnieść spocznik do poziomu sypialni nad garażem. Wejście na schody jest teraz dalej od wiatrołapu - inaczej spocznik mógłby wypaść w miejscu gdzie w pomieszczeniu nad garażem skos już zbyt nisko schodzi(ale to trzeba by sprawdzić). Niestety przejście z garażu nie prowadzi już przez kotłownię(która była śluzą izolującą część dzienną od odgłosów i zapachów garażowych) ale jest za to bliżej kuchni i łazienki. Schody mają parametry jak w oryginale czyli bez zwiększania wysokości stopni i spłycania ich. Narysowałam dodatkową ścianę między holem a salono-jadalnią ale może nie będzie potrzebna.

Na poddaszu - wejście ze spocznika wprost do sypialni z garderobą a drzwi do łazienki nieco przesunięte. Słupki w łazience i pokoju przy schodach też przesunięte ale nie wiem czy z sensem ;)

 

Powyższe zmiany nie przeszkadzają w ewentualnym poszerzeniu dolnej łazienki, wiatrołapu i kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alicyja - wypadałoby przekląć z... zachwytu! Nie będę teraz specyfikował, ale Ty wiesz, że za 1 zamachem rozwiązałaś kilkanaście "problemów" i powstały... udogodnienia -jutro przeanalizuję dokładniej. Rozumiem, że jesteś architektem i poprowadzisz do końca ten projekt, bo trudno będzie znaleźć architekta który to ogarnie ;) :yes: Edytowane przez Adaxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alicyja -czekałem ale cisza... Wracam więc do podsumowań i kończących pytań do Ciebie a może i innych również:

1. Wejście z holu do garażu pod schodami - czy konieczne podwójne drzwi (śluza)? Wchodzi też w grę 1 schodek lub nachylenie...

2. Łazienka (3) na parterze powiększona z 140 do ok. 160cm - czy dopuszcza się drzwi otwierane do środka? Czy w PB jest twardy wymóg otw. na zewnątrz czy tylko zalecenie?

3. Taras narożny -południowo-zachodni, czyli od wykusza do połowy elewacji zachodniej -czy widzisz/widzicie tam zadaszenie od strony zachodniej zamiast balkonu? Zrezygnowalibyśmy z zadaszenia od strony wykusza (przy wykuszu), bo psuje elewację ogrodową, a dalibyśmy zamiast balkonu na tej przedłużonej ścianie zachodniej... Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaprojektować przecież można na zewnątrz a zamontować do wewnątrz.

 

Głownie chodzi o bezpieczeństwo osoby, która straci przytomność w małej łazience - mogłyby być problemy z otwarciem drzwi otwieranych do środka, gdyby na podłodze leżało bezwładne ciało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prośbę Adama zamieszczam podsumowanie dotychczasowych rozważań.

 

Zmiany sugerowane przez Adaxis(Renatę i Adama):

- na ścianie zachodniej likwidacja balkonu, zamiast drzwi balkonowych zwykłe okna w pokojach na poddaszu i gabinecie, w salonie ściana zachodnia bez okna(preferowane miejsce na tv),

- w południowej ścianie dodatkowe drzwi tarasowe(90-100cm) w części wypoczynkowej a w kuchni okno(90-100cm) lub także drzwi tarasowe,

- w kotłowni(gaz) urządzona pralnia i suszarnia, dodanie małego okienka,

- rezygnacja z kominka(i komina) w salonie - zamiast niego biokominek,

- likwidacja komina w ścianie między garażem a łazienką,

- poprawienie schodów zbyt wystających na hol i ze spocznikiem poniżej poziomu sypialni nad garażem

- taras z zadaszeniem - od południa(działka rozciąga się na południe z niewielkim spadkiem) lub narożny płd-zach.,

- likwidacja spiżarni i poszerzenie pozostałych pomieszczeń od wschodu(łazienka, wiatrołap i kuchnia),

- w kuchni w miejscu przejścia z holu spiżarka o szerokości 60cm i głębokości 80cm, obok niej lodówka a dalej przy ścianie wiatrołapu(komin) kuchenka, zlew pod wschodnim oknem,

- zmniejszenie różnicy poziomu podłóg parteru i garażu - ze względu na spadek terenu można pozbyć się jednego z dwóch schodków,

- doświetlenie holu na poddaszu i klatki schodowej oknem dachowym lub świetlikiem

 

Na poniższych rysunkach:

- przedłużona główna część domu - ściana zachodnia przesunięta o 90cm(za radą architekta), okna w tej ścianie np.wszystkie 180cm,

- poszerzona klatka schodowa(przesunięcie ściany gabinetu), zmiana kierunku schodów, ze spocznika wejście wprost do sypialni nad garażem,

- dolna łazienka poszerzona do 160cm(drzwi 70cm w świetle ościeżnicy), wiatrołap do ok.220cm(drzwi 70cm), kuchnia ok.370cm.

- stworzona śluza z przejściem z garażu, schodek w połowie drogi między drzwiami, schowek pod schodami z podłogą na poziomie garażu,

- przesunięte drzwi w kotłowni o ok. 60cm od ściany domu - miejsce na zabudowę, szafę, pralkę itp., dodane okienko(chociaż może wystarczyłyby drzwi z przeszkleniem?),

- w łazience na poddaszu drzwi odsunięte od narożnika bo widziałabym tam blat na całą ścianę po prawej od wejścia.

- jakieś przykładowe umeblowanie kuchni i salonu, okna od południa oczywiście można przesunąć w razie potrzeby.

 

parter:

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/76b407f0c409.jpg

 

poddasze:

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/49dac37675f8.jpg

 

Do dyskusji - wątpliwości Adama lub moje:

- taras z zadaszeniem - jestem przeciwna wyciąganiu dachu po jednej stronie wykusza, proponowałam markizę, Adam teraz kombinuje z daszkiem od zachodu(bez balkonu).

- kwestia wymiarów i kierunku otwierania drzwi(np. wiatrołap-dolna łazienka), według mnie łazienkowe mogłyby się otwierać do środka jeśli już mają być max.szerokie i niekolidujące z drzwiami wiatrołapu,

- konieczność tworzenia śluzy czyli czy potrzebne są te dodatkowe drzwi w holu(na drodze do pralni to już trzecie), umiejscowienie schodka(uważam, że nie powinien być zaraz przy drzwiach) lub ewentualnie zrobienie pochyłej podłogi(?).

- czy drzwi łazienki górnej nie są za blisko schodów? Może lepiej zostawić je a w zamian przesunąć trochę ścianę pokoju?

- w kuchni wstępnie proponowałam m.in. przeniesienie płyty na wyspę/półwysep lub po drugiej stronie okna od frontu ale zdaje się, że płyta ma być przy ścianie wiatrołapu ze względu na komin(w końcu nie wiem co z nim - będzie czy nie), ewentualnie przeniesienie lodówki w kąt między oknami(dość daleko od wejścia), spiżarka(tylko większa niż 60x80cm) też była uwzględniana,

- średnio mi się podoba pomysł z postawieniem kanapy tyłem do "wszystkiego" - wykusza, jadalni, kuchni i holu - a przodem tylko do tv i kominka ale tv ma być widoczny z kuchni(chociaż to bardzo daleko i proponowałam raczej mały telewizorek w kuchni). Wchodziło też w grę ustawienie tv przy ścianie gabinetu a sofy lub narożnika pod oknem od południa(wyjście na taras z wykusza), odrzucona wersja z tv miedzy wykuszem a drzwiami tarasowymi.

 

Mam nadzieję, że udało mi się wypisać najważniejsze kwestie. Dziękuje za uwagę - jeśli komuś chciało się to czytać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...