Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Mowa o temperaturze nie ogrzewanej podłogi. Nie grzanej od wielu miesięcy.

 

Nie wiem gdzie mieszkasz ,ale tam gdzie ja jest zimno.

Być może dlatego że obok rzeka i jeziora a miejscowosć położona w pradolinie Wisły.

Jest u nas zimniej o około 3-4 stopnie niż w w oddalonym od nas o kilkanaście km mieście.

W tym miesiącu mieliśmy kilka dni z temperaturą bliską 0 ..

 

Moja też nie grzana dopiero teraz ruszona i raz w sierpniu przy pierwszym nieuruchomieniu grzałek. Umnie też zimniej niż w centrum wiochy do kanału noteckiego ok 100m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też w łazience włączyłem bo zimno jakby ktoś straszył prawie. mam pytanie czy zmniejszenie obrotów w splicie spowoduje obcięcie mocy gzrewczej czy po prostu będzie leciało bardziej ciepłe powietrze o tym samym strumieniu, bo na AUTO klimatyzator zwiększa obroty jak zwiększa temperaturę tak jakoś mi się wydaje.

 

Btw u mnie dziś klima chodzi cały czas bez taktowania. Czy to ma tak być?

 

Podejrzewam że nie zmniejsza mocy ale zmniejsza sprawność.

 

Im większy przepływ powietrza tym zimniejszy nawiew ale i zimniejszy powrót do Jednostki zewnętrznej. Na moje to itak grosze ale ja często walczyłem o grosze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że nie zmniejsza mocy ale zmniejsza sprawność.

 

Im większy przepływ powietrza tym zimniejszy nawiew ale i zimniejszy powrót do Jednostki zewnętrznej. Na moje to itak grosze ale ja często walczyłem o grosze:)

 

Tak się dopytuję bo mi ten I pieg najbardziej podchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też na filtrach siada coś sporo syfu a czyszczę przed okresem grzewczym, i przed chłodniczym. Niczego nie zauważyłem klima jak każda inna. Mój już przy takiej temperaturze 6,5*C i deszczu zaczyna jechać z defrostami wychodzę ale okazów lodu nawet grama nie doświadczyłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też na filtrach siada coś sporo syfu a czyszczę przed okresem grzewczym, i przed chłodniczym. Niczego nie zauważyłem klima jak każda inna. Mój już przy takiej temperaturze 6,5*C i deszczu zaczyna jechać z defrostami wychodzę ale okazów lodu nawet grama nie doświadczyłem.

 

też mi dziś defrostuje, ale poza tym działa non-stop na niewielkich obrotach. Ja co tydzień przejeżdżam szczotką z włosiem na górze tam gdzie wloty i okoliczne ściany i sufit przy okazji sprzątania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sięgam muszę drabinę przynosić i stół przestawiać do sufitu boję się wchodzić 7m nad ziemią na drabinie to słaby pomysł:) U mnie taktuje wyłącza się na jakiś czas i jedzie dalej zadana 23*C Do czyszczenia kupiłem jakiś Climex, i do dezynfekcji też, 1l pojemniki i przyznam że dają radę i bez problemu wszystko czyszczą za komplet 50 PLN starczy na jakieś 3 lata..

 

W trakcie dnia ustawiam 2 bieg, na noc albo 1 albo tę opcję "silent" choć z racji bardzo wysokiego sufitu na ziemi jest trochę chłodniej niż pod sufitem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to możliwe żeby kaisai fly miał jakiś algorytm pracy który się "uczy" dostosowuje do warunków zewnętrznych? Jak we wrześniu były skoki temperatury i cięzko było ustawić bo czekał 5-6 h pracował 1-2 h tak teraz pracuje non-stop tylko sobie moduluje teperatura jak drut nastawione 22 i jest 22,1-22,5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to możliwe żeby kaisai fly miał jakiś algorytm pracy który się "uczy" dostosowuje do warunków zewnętrznych? Jak we wrześniu były skoki temperatury i cięzko było ustawić bo czekał 5-6 h pracował 1-2 h tak teraz pracuje non-stop tylko sobie moduluje teperatura jak drut nastawione 22 i jest 22,1-22,5

 

Jedziesz na pilocie czy czujniku w klimie? Jesli na pilocie to czy jesteś pewienczy pilot nie zgubił sygnału?

 

Teraz jak jest ciepło klima przez pierwsze 30min grzejje na minimum póżnij aczyna grzać z większą moca pobiera ok 450-500W aby dogrzać i się wyłączyć. Przy czujniku w klimie stara się grzać cały czas . Jednak przy tej temperaturze taktowała by jak głupia. Przy czujniku w pilocik chodzi z godzinkę póżnij stoi klika godzin.

 

Jeśli klima chodzi non stop to dobowo pobiera min 6,5kWh mowa o kaisaju.

 

Jeszcze nie ta pogoda aby się rozkręciła

 

 

Ona raczej się nie uczy tylko ma algorytm który trudno rozkminić myślisz że wiesz a tu nagle dupa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem korzystam z pilota jest na wysokości 90 cm od podłogi w klace schodowej , jeżeli wygnał by się zgubił lub bateria padła to chyba automatycznie wykorzystywany jest termostat w splicie? U mnie na tym termostacie strasznie taktował. Pracuje na prawdę na minimalnych obrotach powietrze jest ledwie ciepłe. Czasem jest bardziej gorące.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem korzystam z pilota jest na wysokości 90 cm od podłogi w klace schodowej , jeżeli wygnał by się zgubił lub bateria padła to chyba automatycznie wykorzystywany jest termostat w splicie? U mnie na tym termostacie strasznie taktował. Pracuje na prawdę na minimalnych obrotach powietrze jest ledwie ciepłe. Czasem jest bardziej gorące.

 

Przy złym ułożeniu pilota klima może chwytać sygnał ale może się gubić co kilka dni. Jesli klima nie odbierze dwóch sygnałów z rzędu to przełącza się na czujnik w klimie . Pomiar w pilocie co 3 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam się zastanawiać nad dołożeniem klimy, żeby dogrzewać w takim okresie przejściowym jak teraz i ew. zimą. Salon z otwartą kuchnią (32m2 + 11m2) i dochodzący korytarz (11m2), w sumie jakieś 130m3 (tak, mamy wysokość pomieszczeń 2,4m). Po przejrzeniu wątka rozważam Kaisai Fly 2,6kW, ale pytanie mam odnośnie sterowania WiFi - jakie są Wasze doświadczenia? Apka w sklepie nie ma zbyt pochlebnych opinii, a chciałbym raczej nią sterować (ustawienia temperatury, kierunków i mocy nadmuchu, harmonogram?).

 

Instalacje mam już pociągnięte do sześciu głównych pomieszczeń (z odprowadzeniem do kanalizacji, wyprowadzone w jedno miejsce na dachu), ale chyba zrobiłem błąd (posłuchałem instalatora). Przy tak niskim zapotrzebowaniu na ciepło (obliczeniowo 6kW dla budynku), praktycznie każda klima będzie chyba zbyt mocna (poza otwartym salonem). Potrzebowałbym multi o mocy 6-8kW, do której można by podpiąć 6 splitów (np. 5x1,5kW+2,5kW salon), a takich chyba nie ma (z reguły i tak by chodziły może max. 2-3 jednostki na raz). Może trzeba było zrobić po jednej klimie w centralnym punkcie na kondygnację, ale już po ptakach.

 

A może w ogóle w tej sytuacji coś innego?

Edytowane przez abes99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam się zastanawiać nad dołożeniem klimy, żeby dogrzewać w takim okresie przejściowym jak teraz i ew. zimą. Salon z otwartą kuchnią (32m2 + 11m2) i dochodzący korytarz (11m2), w sumie jakieś 130m3 (tak, mamy wysokość pomieszczeń 2,4m). Po przejrzeniu wątka rozważam Kaisai Fly 2,6kW, ale pytanie mam odnośnie sterowania WiFi - jakie są Wasze doświadczenia? Apka w sklepie nie ma zbyt pochlebnych opinii, a chciałbym raczej nią sterować (ustawienia temperatury, kierunków i mocy nadmuchu, harmonogram?).

 

Instalacje mam już pociągnięte do sześciu głównych pomieszczeń (z odprowadzeniem do kanalizacji, wyprowadzone w jedno miejsce na dachu), ale chyba zrobiłem błąd (posłuchałem instalatora). Przy tak niskim zapotrzebowaniu na ciepło (obliczeniowo 6kW dla budynku), praktycznie każda klima będzie chyba zbyt mocna (poza otwartym salonem). Potrzebowałbym multi o mocy 6-8kW, do której można by podpiąć 6 splitów (np. 5x1,5kW+2,5kW salon), a takich chyba nie ma (z reguły i tak by chodziły może max. 2-3 jednostki na raz). Może trzeba było zrobić po jednej klimie w centralnym punkcie na kondygnację, ale już po ptakach.

 

A może w ogóle w tej sytuacji coś innego?

 

Posiadam kaisai model fly o mocy grzewczej 2,9 kw , 2,6 kw to moc chłodnicza. Aktualnie ogrzewam nim cały dom, dodatkowo w łazience jest mata grzejna 0,38 kw oraz w przedziałach II strefy czyli 10h dziennie pracuje w jednym pokoju grzejnik konwektorowy atlantic f18 o mocy 0,5 kw. I to na razie jest wszystko.

 

Z aplikacji nie korzystam bo mam za stary android i nie jest to konieczne klimatyzator działa u mnie w oparciu o termostat w pilocie, w moim przypadku robienie przerw w ogrzewaniu przez wifi nie ma sensu bo nie wiem czy nadrobiłby spadek temperatury.

 

Możesz w prosty sposób zaprogramować start i stop klimy z wyprzedzeniem 24h bez wifi za pomocą 2 przycisków na pilocie.

 

Instalacja w 6 pomieszczeniach niech zostanie na lepsze czasy, załóż klimatyzację w salonie i od razu lub póxniej klimątyzator na piętrze tak ma Kulibob i na pewno nie ładuj się w multisplit bo to awaryjne i drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej by mnie interesował harmonogram na zasadzie: w tygodniu grzeje bardziej rano i wieczorem + całe weekendy, a w pozostałym czasie pyka sobie lajtowo i podtrzymuje tylko niższą temperaturę (to nie ma być główny system grzewczy). Salon akurat mamy na piętrze (główna część mieszkalna jest na piętrze), na parterze rzadziej używane pomieszczenia (pokój rozrywkowy, biuro na sporadyczne spotkania + słabiej grzane techniczne czy pomieszczenia na pierdoły), które z kolei właśnie bez sensu grzać cały czas podłogówką do komfortowej temperatury, a wygodnie byłoby móc szybko dogrzać klimą... Edytowane przez abes99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abes99

 

Mam 4 klimy. Po założeniu PC sporadycznie dogrzewam tam gdzie jest potrzeba trochę więcej ciepła nie wspominając o chłodzie w naprawdę upalne dni. Zacznij od jednej, lub 2 klim, jak radzą inni. Pewnie tyle wystarczy.

 

U mnie było kilka miejsc, gdzie słabiej docierało ciepło, ale jeden sezon grzewczy ta to działało.

Mając tej mocy PV pomyśl też o PC. Pewnie wystarczy najmniejsza do kupienia z tych co są na rynku - 4 kW, góra 5 kW. Mała nie tylko jest tańsza, ale bardziej "kulturalnie" będzie pracowała.

Zyskasz na pewno komfort cieplny w całym domu a do tego tanią ciepłą wodę. Przewiduję, że grzejąc pompą ciepła wodę prądu starczy Ci na wszystko i będą tylko opłaty stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...