Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Wiek ma do rzeczy to że z roku na rok ocieplenia są coraz lepsze więc i zapotrzebowanie energetyczne domu spada.

@Kaizen kolega pytał o bieżące całe zużycie, wydaje się że nie podawałem całego zużycia na klimie.

 

Całkowite zużycie ee na klimie ~11,3 MWh

Całkowite zużycie ee z PC ~7 MWh

 

Skoro same klimy wzięły 4MWh, a PC razem z CWU 3,3 MWh, to zakładając z tego COP 2,5-3 (optymistycznie - średnio w roku raczej niższy) dla CWU zostaje, że PC wzięła tylko 2MWh na ogrzewania - 2x mniej, niż klima. To się nie dodaje. Musiałaby klima mieć średnio COP 2x mniejszy.

Czy może dużo zużyłeś klimą latem na chłodzenie, a zaliczyłeś do ogrzewania? W ogóle miałeś opomiarowane wszystkie klimy?

 

Wyliczając proporcje z zużycia jakie podaje sterownik Panasonic - zużycie kształtuje mi się na poziomie 75% CO / 25% CWU

Zatem z tych ~3,3 MWh - ~2,5 MWh na CO / ~0,8 MWh CWU

Mam wrażenie że tegoroczna zima była łaskawsza niż poprzednia - stąd mogą też być jakieś różnice.

Poza tym Amber Prestige (3,5KW) dmucha bardzo ciepłym powietrzem (chyba ~45stopni) - co może nie być bez związku z COP klimatyzacji.

MultiSplity dmuchają zdecydowanie chłodniejszym - chyba coś koło 35stopni. Dodatkowo MultiSplit był przewymiarowany ze względu że na 4 jednostki musiałem wziąć jedn. zew 8KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowite zużycie ee na klimie ~11,3 MWh

Całkowite zużycie ee z PC ~7 MWh

 

PC zaoszczędziła 4,3MWh z 6,5-7MWh które zużyły klimy + grzałka?

- ogrzewanie klimą + cwu to ~6,5-7 Mwh (~4 MWh klima + ~2,5-3 MWh cwu)

 

Owszem, przy podłogówce PC PW będzie może ze 20% oszczędniejsza. Ale nie 2 czy 3x. A przy grzejnikach różnica będzie znikoma.

 

Tak, względem grzałki będzie oszczędniejsza ze 2,5-3x średnio w sezonie (chyba, że ktoś będzie często dogrzewał ostatnie kilka stopni - wtedy pewnie SCOP na CWU spadnie w okolice 2).

 

I dla jasności - drążę temat, bo inni mogą uwierzyć, że PC będzie 2-3x oszczędniejsza od klimatyzatorów i zniechęcą się do nich.

 

Czyli realnie powinieneś zaoszczędzić rocznie co najwyżej

- przy podłogówce względem klimy 20% x 3,5MWh + 70% x 2,5MWh = 0,7MWh + 1,75MWh = 2,45MWh

- przy grzejnikach względem klimy 5% x 3,5 MWh + 70% x 2,5MWh = 0,175MWh + 1,75MWh = 1,925MWh

a nie 4,3MWh.

 

EOsT z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźcie poprawkę na łagodną zimę która mogla oszczędzić drugie tyle co PC bo wyjdą porównania ziemniaków z batatami.

 

Niby jak poopatrzymy na średnią z całego roku, to 2022 było 1,1* cieplejszy od 2021. Tyle, że to cały rok - a do ogrzewania interesuje nas tylko sezon grzewczy. Tu już różnica taka duża nie jest.

 

Średnie temperatury miesięczne:

attachment.php?attachmentid=464820

https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/

 

Średnia średnich IX-III

2021/2022 6,39

2022/2023 6,6

czyli różnica pomijalna.

ŚrednieTemp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby jak poopatrzymy na średnią z całego roku, to 2022 było 1,1* cieplejszy od 2021. Tyle, że to cały rok - a do ogrzewania interesuje nas tylko sezon grzewczy. Tu już różnica taka duża nie jest.

 

Średnie temperatury miesięczne:

attachment.php?attachmentid=464820

https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/

 

Średnia średnich IX-III

2021/2022 6,39

2022/2023 6,6

czyli różnica pomijalna.

 

Średnio to ja mam z moim kotem po 3 nogi. W mojej strefie (czyli opolszczyzna) sezon grzewczy był znacznie cieplejszy. Zużycie prądu, przy tym samym źródle ciepła i temperaturze wewnętrznej wyglądało tak:

 

2021/2022 1 820,00 kWh.

2022/2023 1 542,30 kWh.

 

czyli w tym przypadku różnica znaczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnia średnich IX-III

2021/2022 6,39

2022/2023 6,6

czyli różnica pomijalna.

 

Jak odejmiesz wrzesień (w którym niektórzy nie grzeją wcale, inni może połowę miesiąca) to różnica się potraja. Zresztą to są dane tylko dla Wrocławia.

Edytowane przez marvinetal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2021/2022 1 820,00 kWh.

 

Teraz się mijasz z prawdą czy mijałeś się 21-10-2022 pisząc o poprzednim, czyli tym samym, sezonie grzewczym:

 

Grzeję taką klimą przerobioną na pompę od 3 lat. Za poprzedni sezon zużyła 1660kWh prądu, w domu 24/7 22°C.

 

 

 

 

2022/2023 1 542,30 kWh.

 

czyli w tym przypadku różnica znaczna.

 

Skończyłeś już sezon grzewczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnio to ja mam z moim kotem po 3 nogi. W mojej strefie (czyli opolszczyzna) sezon grzewczy był znacznie cieplejszy. Zużycie prądu, przy tym samym źródle ciepła i temperaturze wewnętrznej wyglądało tak:

 

2021/2022 1 820,00 kWh.

2022/2023 1 542,30 kWh.

 

czyli w tym przypadku różnica znaczna.

Twój domek na malutkie okna? Niemieckie domki.... znam dobrzeTwoją miejscowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC zaoszczędziła 4,3MWh z 6,5-7MWh które zużyły klimy + grzałka?

 

 

Owszem, przy podłogówce PC PW będzie może ze 20% oszczędniejsza. Ale nie 2 czy 3x. A przy grzejnikach różnica będzie znikoma.

 

Tak, względem grzałki będzie oszczędniejsza ze 2,5-3x średnio w sezonie (chyba, że ktoś będzie często dogrzewał ostatnie kilka stopni - wtedy pewnie SCOP na CWU spadnie w okolice 2).

 

I dla jasności - drążę temat, bo inni mogą uwierzyć, że PC będzie 2-3x oszczędniejsza od klimatyzatorów i zniechęcą się do nich.

 

Czyli realnie powinieneś zaoszczędzić rocznie co najwyżej

- przy podłogówce względem klimy 20% x 3,5MWh + 70% x 2,5MWh = 0,7MWh + 1,75MWh = 2,45MWh

- przy grzejnikach względem klimy 5% x 3,5 MWh + 70% x 2,5MWh = 0,175MWh + 1,75MWh = 1,925MWh

a nie 4,3MWh.

 

EOsT z mojej strony.

 

w obliczeniach brałeś pod uwagę że PC ma moc 7KW a suma mocy klimatyzacji to 8+3,5 KW

klimą CWU nie zagrzejesz, zasadnicza różnica

 

Największą różnicę robi CWU - chyba pisałem, różnica między grzałką (COP~1) a PC (COP~3) jest zasadnicza.

Zgadza się ta zima była stosunkowo łaskawa po kolejnych 2 sezonach będzie można wyciągać inne wnioski

 

Klima ma zarówno grzałki karteru sprężarki jak i tacy ociekowej - obydwie klimy potrafią zeżreć ~5KWh / dobę przy temp poniżej 5 stopni - PC nie posiada grzałki tacy ociekowej / czy ma grzałkę sprężarki nie wiem. Tu też się nazbiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Klima ma zarówno grzałki karteru sprężarki jak i tacy ociekowej - obydwie klimy potrafią zeżreć ~5KWh / dobę przy temp poniżej 5 stopni - PC nie posiada grzałki tacy ociekowej / czy ma grzałkę sprężarki nie wiem. Tu też się nazbiera.

 

Przepraszam ale teraz piszesz o zużyciu koło 5kWh poniżej 5* przez same grzałki w tych dwóch urządzeniach?

Ten multisplit też jest Amber Prestige?

Kiedyś czytałem, że właśnie w tych modelach grzałki się włączają poniżej 3* i działają cały czas.

Karter - 60W

Taca ociekowa - 120W

Jeśli mam złe dane to proszę mnie poprawić.

Co dawałaby Nam każdej doby poniżej tej temperatury zużycie 4320W. (to tylko dla jednego urządzenia)

Niestety ale to dyskwalifikowało dla mnie to urządzenie na samym starcie.

Podejrzewam, że energia zużywana na same grzałki nie była brana pod uwagę w klasie energetycznej i właśnie ta energia również znacząco wpływa na różnicę, o której mowa w ostatnich kilkunastu postach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale teraz piszesz o zużyciu koło 5kWh poniżej 5* przez same grzałki w tych dwóch urządzeniach?

Ten multisplit też jest Amber Prestige?

Kiedyś czytałem, że właśnie w tych modelach grzałki się włączają poniżej 3* i działają cały czas.

Karter - 60W

Taca ociekowa - 120W

Jeśli mam złe dane to proszę mnie poprawić.

Co dawałaby Nam każdej doby poniżej tej temperatury zużycie 4320W. (to tylko dla jednego urządzenia)

Niestety ale to dyskwalifikowało dla mnie to urządzenie na samym starcie.

Podejrzewam, że energia zużywana na same grzałki nie była brana pod uwagę w klasie energetycznej i właśnie ta energia również znacząco wpływa na różnicę, o której mowa w ostatnich kilkunastu postach.

 

A co z prestiżem i amber (gold) przecież wszyscy tak maja ten klimatyzator jest lepszy niż sex , takie mam wrażenia po wpisach posiadaczy :cool:

 

To że wszyscy coś mają nie oznacza to że nie jest to głupie na przykład much jest wiece niż ludzi jedzą kupy ale ja nie biorę z nich przykładu. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale teraz piszesz o zużyciu koło 5kWh poniżej 5* przez same grzałki w tych dwóch urządzeniach?

Ten multisplit też jest Amber Prestige?

Kiedyś czytałem, że właśnie w tych modelach grzałki się włączają poniżej 3* i działają cały czas.

Karter - 60W

Taca ociekowa - 120W

Jeśli mam złe dane to proszę mnie poprawić.

Co dawałaby Nam każdej doby poniżej tej temperatury zużycie 4320W. (to tylko dla jednego urządzenia)

Niestety ale to dyskwalifikowało dla mnie to urządzenie na samym starcie.

Podejrzewam, że energia zużywana na same grzałki nie była brana pod uwagę w klasie energetycznej i właśnie ta energia również znacząco wpływa na różnicę, o której mowa w ostatnich kilkunastu postach.

 

MultiSpit nie jest AmberPrestige, to GWHD(28)NK6LO

AmberPrestige ma klasę A+++ tylko w tych dwóch niższych mocach 2,5 i 3,5 wyższe już mają niższą sprawność. A++

Ciekawostka wszyscy podają jako główną klasę energetyczną dla klimaty ciepłego.

 

W kwestii zużycia ~5kWh tyle zarejestrowało mi na podlicniku - może nie cały dzień była temp żeby się grzałki załączyły - jak klima pracowała to nie wiedziałem ile bierze sprężarka a ile grzałki.

Niby oczywiste że grzała karteru + tacy = 180W ale jakoś nikt tego nie liczy - a prąd żre.

 

Do czego dążę - klima w zakresie CO może być - dobrze dobrana - podobnej wydajności i prądo żerności co PC a różnice robią te dodatki. Nie wiem czy Panas ma jakieś grzałkę sprężarki - grzałki tacy ociekowej na pewno nie mam jest jako opcja do dokupienia.

 

Może się powtórzę ale zasadnicza różnica u mnie to :

- przejście z grzania CWU z grzałi (COP=1) na PC

- być może grzałki dwóch jednostek ze klimatyzacji które pożerały trochę energii

- na końcu być może różnice w wyjdaności grzewczej urządzeń.

Nie jest to poparte pomiarami, jedynie obserwacją i tą dyskusją na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz się mijasz z prawdą czy mijałeś się 21-10-2022 pisząc o poprzednim, czyli tym samym, sezonie grzewczym:

 

Nie mijam się z prawdą w żadnym z tych przypadków. Nie mam powodu żeby zmyślać aby udowodnić swoje tezy. Po prostu piszę o tym jak to u mnie wygląda.

Już Ci wyjaśniam z czego wynika powyższa różnica.

Moja pompa wpięta jest w istniejącą instalację z bojlerem, która do tej pory była ogrzewana kotłem na węgiel, więc w naturalny sposób woda CO grzała też CWU.

Teraz jak grzeję pompą, to temperatura wody CO jest za niska dla CWU, więc mam przepływowy ogrzewacz wody, ale wpięty on jest za bojlerem.

Dołożyłem zawór, który w tanim okienku 13-15 otwiera się i woda CO dogrzewa CWU do temperatury 25-27°. Ma to znaczenie, bo wtedy przypływowy weźmie mniej.

W pierwszym przypadku, który cytujesz, jest podane zużycie za samo ogrzewanie domu z odjęciem energii przeznaczonej na dogrzanie CWU.

Natomiast wczoraj podałem czyste odczyty licznika, stąd rozbieżność.

 

Skończyłeś już sezon grzewczy?

 

W zasadzie tak. Przełączyłem pompę na grzanie CWU a dom dogrzewam od kilku dni klimą jak jest potrzeba. Lada dzień i to nie będzie potrzebne. Ale żyby cyfry się zgadzały, to klima wzięła do dzisiaj 7,83kWh, więc jej zużycie nie ma dużego wpływu na wynik całego sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z prestiżem i amber (gold) przecież wszyscy tak maja ten klimatyzator jest lepszy niż sex , takie mam wrażenia po wpisach posiadaczy :cool:

 

To że wszyscy coś mają nie oznacza to że nie jest to głupie na przykład much jest wiece niż ludzi jedzą kupy ale ja nie biorę z nich przykładu. .

 

A skąd się wzięła fama ze ten amber prestige to takie cudo? Pewnie od tego Zygfryda z okolic Limanowej, który o mało nie ślinił się trzymając pilota w ręku nagrywając swoje filmy na YT.

Niby ludzie są zadowoleni bo grzeje ale jak spoglądają na zuzycie energii to pojawia się dziwna konsternacja.

Mało tego; sami instalatorzy powtarzają te brednie ze jak klima ma grzać to musi posiadać grzałki wiec ludziom nie ma się co dziwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd się wzięła fama ze ten amber prestige to takie cudo? Pewnie od tego Zygfryda z okolic Limanowej, który o mało nie ślinił się trzymając pilota w ręku nagrywając swoje filmy na YT.

Niby ludzie są zadowoleni bo grzeje ale jak spoglądają na zuzycie energii to pojawia się dziwna konsternacja.

Mało tego; sami instalatorzy powtarzają te brednie ze jak klima ma grzać to musi posiadać grzałki wiec ludziom nie ma się co dziwić.

 

Obalę tą teorię, jakoby GAP brał 180W stele poniżej 3*. Bo to jest temperatura od której włączają się grzałki. Nie wiem jak dokładnie to pracuje i na jakiej zasadzie, ale sprawdzę w odpowiednim momencie.

 

Dam przykład 3 kolejnych dni:

 

Początek lutego 2022 - temperatury w tym okresie min -3, max 3, średnia z tych 3 dni to -0,16* - śr. zużycie dobowe 19,47kWh. Nie wnikam czy to mało czy dużo, brak porównania z innymi jednostkami w tych samych warunkach.

 

Drga połowa lutego 2022 - temperatury w tym okresie min 3, max 9, średnia z tych 3 dni to 6,16* - śr. zużycie dobowe 13,11kWh.

 

Wg tej teorii, że Amber Prestige bierze dziennie 4,32kWh wyłącznie na grzałki, oznacza to, że na początku lutego przy średniej -0,16* zużył w celach tylko grzewczych 15,15kWh na dobę

W takim razie w drugiej połowie lutego, kiedy to grzałki się nie włączały (no może tylko chwilkę bo raz w nocy spadła temperatura do 3*, ale ile mogło to potrwać? 4-5 godzin?), klima zużyła przy średniej temp. 6,16* 13,11kWh na dobę.

 

Spójrzcie u siebie jak to wygląda, mówię tu o posiadaczach klim bez grzałek, czy te różnice między takimi temperaturami są faktycznie u Was aż tak małe? Jeśli nie to macie odpowiedź. Grzałki nie mogą chodzić 24h/dobę. Nie wiem jak, sprawdzę kiedyś, ale musi być jakiś algorytm który nimi steruje i włącza w odpowiednim momencie.

 

Ja mam Swierol tą klimę ale nie wypowiadam się o niej w żaden gloryfikujący sposób. Ba, drażni mnie że nie schodzi niżej z poborem. Ale jestem zadowolony z tego, że nie ważne -15 czy -20 stopni, w domu bez dodatkowego źródła komfort jest taki sam i klima na prawdę daje radę. Szczerze powiem że nawet czytając to forum, nie zauważyłem żeby ludzie jakoś nadmiernie ją wychwalali. Więcej zachwytów słychać już raczej od posiadaczy Kaisaiów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ale nie koniecznie być wina grzałek, choć na pewno nie pomagają i nie wina niskich temperatur. Dużo zużywa klimatyzator na defrosty i jak ich jest z kilkadzisias co 40 minut srednio to na pewno to nie pomaga. Ale to sie dzieje nie w mrozy tylko od +2 do -2 w wrunkach dużej wilgotności, z moich obserwacji wynika że klimatyzator lepiej działa na -7/-10 niż w ww. przedziale temperatur.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obalę tą teorię, jakoby GAP brał 180W stele poniżej 3*. Bo to jest temperatura od której włączają się grzałki. Nie wiem jak dokładnie to pracuje i na jakiej zasadzie, ale sprawdzę w odpowiednim momencie.

 

Dam przykład 3 kolejnych dni:

 

Początek lutego 2022 - temperatury w tym okresie min -3, max 3, średnia z tych 3 dni to -0,16* - śr. zużycie dobowe 19,47kWh. Nie wnikam czy to mało czy dużo, brak porównania z innymi jednostkami w tych samych warunkach.

 

Drga połowa lutego 2022 - temperatury w tym okresie min 3, max 9, średnia z tych 3 dni to 6,16* - śr. zużycie dobowe 13,11kWh.

 

Wg tej teorii, że Amber Prestige bierze dziennie 4,32kWh wyłącznie na grzałki, oznacza to, że na początku lutego przy średniej -0,16* zużył w celach tylko grzewczych 15,15kWh na dobę

W takim razie w drugiej połowie lutego, kiedy to grzałki się nie włączały (no może tylko chwilkę bo raz w nocy spadła temperatura do 3*, ale ile mogło to potrwać? 4-5 godzin?), klima zużyła przy średniej temp. 6,16* 13,11kWh na dobę.

 

Spójrzcie u siebie jak to wygląda, mówię tu o posiadaczach klim bez grzałek, czy te różnice między takimi temperaturami są faktycznie u Was aż tak małe? Jeśli nie to macie odpowiedź. Grzałki nie mogą chodzić 24h/dobę. Nie wiem jak, sprawdzę kiedyś, ale musi być jakiś algorytm który nimi steruje i włącza w odpowiednim momencie.

 

Ja mam Swierol tą klimę ale nie wypowiadam się o niej w żaden gloryfikujący sposób. Ba, drażni mnie że nie schodzi niżej z poborem. Ale jestem zadowolony z tego, że nie ważne -15 czy -20 stopni, w domu bez dodatkowego źródła komfort jest taki sam i klima na prawdę daje radę. Szczerze powiem że nawet czytając to forum, nie zauważyłem żeby ludzie jakoś nadmiernie ją wychwalali. Więcej zachwytów słychać już raczej od posiadaczy Kaisaiów.

 

Mogę się odnieść jedynie w taki sposób. Od 23.12 do 23.02 moja klima była ustawiona cały czas na 16*. Nie mieszkam tam więc nie potrzebuje więcej do malowania ścian. W tym okresie zużycie wyniosło 297kwh razem ze światłem itd ale są żarówki ledowe więc to pomijalne zużycie. Średnia dobowa wynosi zatem poniżej 5kWh. Wiem, że u mnie grzałka tacy włącza się tylko na defrosty.

Ile by wyniosła przy np 21 czy 22*? Nie wiem czy w jakiś wiarygodny sposób oszacować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się odnieść jedynie w taki sposób. Od 23.12 do 23.02 moja klima była ustawiona cały czas na 16*. Nie mieszkam tam więc nie potrzebuje więcej do malowania ścian. W tym okresie zużycie wyniosło 297kwh razem ze światłem itd ale są żarówki ledowe więc to pomijalne zużycie. Średnia dobowa wynosi zatem poniżej 5kWh. Wiem, że u mnie grzałka tacy włącza się tylko na defrosty.

Ile by wyniosła przy np 21 czy 22*? Nie wiem czy w jakiś wiarygodny sposób oszacować.

 

Ja wiem x2,5 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale teraz piszesz o zużyciu koło 5kWh poniżej 5* przez same grzałki w tych dwóch urządzeniach?

Ten multisplit też jest Amber Prestige?

Kiedyś czytałem, że właśnie w tych modelach grzałki się włączają poniżej 3* i działają cały czas.

Karter - 60W

Taca ociekowa - 120W

Jeśli mam złe dane to proszę mnie poprawić.

Co dawałaby Nam każdej doby poniżej tej temperatury zużycie 4320W. (to tylko dla jednego urządzenia)

Niestety ale to dyskwalifikowało dla mnie to urządzenie na samym starcie.

Podejrzewam, że energia zużywana na same grzałki nie była brana pod uwagę w klasie energetycznej i właśnie ta energia również znacząco wpływa na różnicę, o której mowa w ostatnich kilkunastu postach.

 

Grzałka tacy ociekowej w gree już przy plus 1 stopni się załącza i tak w instrukcji pisze ale ja latem ją wyłączę na stałe bo wg mnie nic to nie daje , miałem haiera monoblok 8kw i tam nic się nie działo a grzałki tej nie było a że ja grzeję przeważnie tylko 120m2 podłogówki prestigem 7 kw więc on praktycznie nie ma defrostów bo więcej stoi niż pracuje być może jak by była taka potrzeba i grzał całe 200m2 to pewnie i defrosty byłyby częstrze a co za tym idzie więcej lodu-wody pod agregatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...