Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Z takich ciekawostek, znalezionych w instrukcji serwisowej Mitsubishi: porównanie dwóch podobnych JZ do systemu multi-split:

 

MXZ-2F53VF2 vs MXZ-2F53VFHZ

 

Ta druga JZ jest z systemem 'Hyper-Heating', czyli jak deklaruje producent, zachowuje pełną moc do temperatury -15 stopni.

 

Z wykresów widać, że ta pierwsza JZ zachowuje się podobnie, jak 80% innych urządzeń. Dla -12 na już tylko 60% mocy. No i spada też pobór prądu, ale wolniej, niż ilość dostarczanego ciepła.

 

Ta JZ z 'Hyper-heating' zachowuje wydajność, ale pobór prądu szybko rośnie - w końcu to nie perpetuum mobile :-)

 

Oczywiście są też inne aspekty jak rzadsze czasy defrost, etc. ale IMO generalnie to podobne efekty można osiągnąć przez 'przewymiarowanie' JZ i zmianę programu sterowania sprężarką : przycięcie mocy maksymalnej w wyższych temperaturach + szerszy zakres sterowania od dołu.

 

(o różnicach w cenie za ten 'HH' nawet nie wspominam)

 

[ATTACH=CONFIG]468946[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]468947[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Zna ktoś,.coś na temat tych klimatyzatorów?

Są w miarę tanie, tylko pytanie, czy warto w którąś wchodzić.

Aux fredom plus seria 3 za 1650zł + momtaz

i

Q-smart plus stówkę drożej.

Obie 3,5kW..

 

a co mają robic te klimatyzatory głównie i w jakich pomieszczeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzić głównie plus w okresach przed włączeniem ogrzewania głównego, dogrzać poddasze. Umiejscowienie na końcu schodów, skierowane na przedpokój na poddaszu w kierunku drzwi do innych pokoi.

 

3,5 kW do sporo/ Nie ma teraz klimatyzatorów jakiś z gruntu złych a podnoszenie poprzeczki i branie drogiego modelu jest trochę bez sensu. Zwróciłbym uwagę na głosnośc jednostki wewnętrznej. 20 db to już akceptowalny wynik. Warto zerknąc na tabelę mocy danego modelu to jest bardzo miarodajne przy doborze mocy i konkretnego mdelu. Aux to raczej doświadczony producent i cena atrakcyjna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3,5 kW do sporo/ Nie ma teraz klimatyzatorów jakiś z gruntu złych a podnoszenie poprzeczki i branie drogiego modelu jest trochę bez sensu. Zwróciłbym uwagę na głosnośc jednostki wewnętrznej. 20 db to już akceptowalny wynik. Warto zerknąc na tabelę mocy danego modelu to jest bardzo miarodajne przy doborze mocy i konkretnego mdelu. Aux to raczej doświadczony producent i cena atrakcyjna

 

Dzięki za odpowiedź.

Klimatyzator aux dzisiaj zaklepany.

Może już jutro go odbiorę.

Montaż pewnie do miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecicie jakieś dystanse do montażu stelaża pod klimę?

Mam 20cm styro na elewacji.

Takie, które ogranicza przenoszenie wibracji.

Są jakieś dobre?

Czy każdy montuje bule jak, na byle czym.

Klimę odebrałem w niedzielę.

Teraz czeka na montaż

A tu jest problem.

Bo wysoko o nad doklejonym do domu przedsionkiem z osobnym zadaszeniem kopertowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecicie jakieś dystanse do montażu stelaża pod klimę?

Mam 20cm styro na elewacji.

Takie, które ogranicza przenoszenie wibracji.

Są jakieś dobre?

Czy każdy montuje bule jak, na byle czym.

Klimę odebrałem w niedzielę.

Teraz czeka na montaż

A tu jest problem.

Bo wysoko o nad doklejonym do domu przedsionkiem z osobnym zadaszeniem kopertowym.

 

Dlaczego klimatyzator ma być zamontowany na scianie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednostka wewnętrzna będzie na poddaszu.

Dodatkowo mam piwnicę i z tej strony, po obejściu rurami z klimy, zrobi się ponad 10m.

A jak wiadomo, chłodny czynnik wykrapla wodę na sobie. Więc wolałbym mieć tej wody jak najmniej.

A po dwa, nie mam za specjalnie jak puścić przewodów, by to wyglądało estetycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@klaudiusz_x

Czwartą klimę zmodernizowaną na PC PW siostra ma postawioną na gruncie. Może nie zupełnie na gruncie, bo na typowych bloczkach betonowych o wymiarach 12x24x38 cm, łącznie 4 sztuki. Na tym umocowane są amortyzatory wygłuszające, takiego typu:

 

https://allegro.pl/oferta/podstawa-gumowa-antywibracyjna-pod-klimatyzator-agregat-40cm-2szt-12874695020?reco_id=737f8637-f6b3-11ee-8643-8a6ac5fa65b1&sid=1147bbb04b955b96a226cab2e664258d9124ef0862320b2d7366fdd6604cf017

 

Rury z freonem można poprowadzić w korytkach albo w bruzdach w styropianie. Jeśliw styropianie to jest trochę roboty by je potem estetycznie "zatuszować".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta klima ma być do chłodzenia czy do ogrzewania? Jeżeli do grzania to agregat zdecydowanie na gruncie bo się zalodzi i woda bedzie się lała po ścianie bo rura odprowadzajaca zamarznie na 100%. Jeżeli do chłodzenia to może być na ścianie. Co do długości przewodów i wykraplania się wody to sorry ale to debilizm nic się nie wykropli bo nie ma takiej możliwości wody tam nie ma. Natomiast odległośc od agregatu do jednostki wewnętrznej nie wymagajaca dolewek czynnika to 5-10m a maxymalna do 25m. Więc to takie marne argumenty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzania, raczej mało.

Sporadycznie w okresie przejściowym.

Dom to na wzór tego, po zmianach.[ATTACH=CONFIG]469081[/ATTACH]

Jednostka wewnętrzna ma być pomiędzy górnymi oknami, na klatce schodowej.

Od strony wiatrołapu.

Także trochę słabo.

Schody są do wiatrołapu, bo mieszkam na zboczu górki.

Więc z drugiej strony, mam wejście do piwnicy z 3 stopniami schodów.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Przy okazji tematu o tym, jak teraz nieopłacalna jest taryfa G11 przypomniało mi się, ile to bierze moja klima w czasie czuwania...

Moja Gree Lomo Economic (sic!) GWH12QB, moc chłodnicza nominalnie 3,2kW, bierze 37W... Czyli gdyby nie pracowała średnio 20h dziennie, to na nic nierobienie zużyłoby 270kWh rocznie (bez żadnej grzałki).

Jak ktoś nie chłodzi, to warto wyjąć wtyczkę z gniazdka. A jak ktoś chłodzi, to może jakieś smart gniazdko czy programator i odcięcie jej prądu w czasie, gdy nie chodzi?

 

Pochwalicie się, ile biorą wasze klimy w stanie czuwania (wraz z jak najdokładniejszym podaniem modelu, żeby inni mogli wziąć to pod uwagę wybierając sprzęt/producenta)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji tematu o tym, jak teraz nieopłacalna jest taryfa G11 przypomniało mi się, ile to bierze moja klima w czasie czuwania...

Moja Gree Lomo Economic (sic!) GWH12QB, moc chłodnicza nominalnie 3,2kW, bierze 37W... Czyli gdyby nie pracowała średnio 20h dziennie, to na nic nierobienie zużyłoby 270kWh rocznie (bez żadnej grzałki).

Jak ktoś nie chłodzi, to warto wyjąć wtyczkę z gniazdka. A jak ktoś chłodzi, to może jakieś smart gniazdko czy programator i odcięcie jej prądu w czasie, gdy nie chodzi?

 

Pochwalicie się, ile biorą wasze klimy w stanie czuwania (wraz z jak najdokładniejszym podaniem modelu, żeby inni mogli wziąć to pod uwagę wybierając sprzęt/producenta)?

 

Gree amber prestige 7kw przerobiona na pompę ciepła powietrze woda sterownik AHU32bit pobiera na czuwaniu 6-7 wat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2021 roku dokleiłem 10 cm styropianu (na ściany) i teraz jest 23 cm na ścianach.

Od tej pory do chłodzenia w upały używany jest tylko w sypialni jeden klimatyzator wieczorem by obniżyć temperaturę z 23 st. C. do około 20 st. C.

Dawniej w lecie chłodziły też klimatyzatory na parterze. Obecnie jeszcze nie były włączane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Toshibę wyłączyłem na ok. m-c by nie brała na standby, to wyzerowały się wskazania pamięci, zegara i ustawiać na nowo trzeba było. Toshiba jak jest na standby, to co jakiś czas włącza się na kilka sekund wentylator zewn.

 

 

Toshiba- standby.jpgAP50 - standby.jpg

 

Na miernikach jest czas zimowy

Edytowane przez Nie ma końca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...