Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

cezary.pl dziękuję :) znalazłam taki: http://allegro.pl/klimatyzator-3-5-kw-mistral-inverter-split-montaz-i6064944057.html

Myjk czy taki split można zdalnie sterować, czy to musi być jakiś specjalny?

 

w ogóle to dziękuję za wszelkie rady :) bez tego nawet bym o klimie nie pomyślała..

Ten konkretny nie ma sterowania przez net. Najczęściej takie są markowane dopiskiem WiFi. Do nich trzeba mieć oczywiście sieć(router jakiś) i podłączenie do internetu, bo klimatyzatorów z modemem 3G to jeszcze nie spotkałem i podejrzewam nikt takiego nie wypuści na rynek. ;) Ale powyższy można powiedzmy wysterować takim dodatkiem: http://allegro.pl/uniwersalny-pilot-ir-po-wifi-do-klimatyzacji-i6054400392.html albo po prostu kupić klimatyzator z taką funkcją: http://allegro.pl/klimatyzator-asw-h12a4-wifi-modul-zew-wew-okazja-i5589830714.html Samsungi i LG też robią z WiFi, ale to już zdecydowanie powyżej 3000 zł.

 

Jeśli zaś chodzi o markowość, serwis... Kupiłem 5 lat temu klimatyzator do salonu. Oczywiście wcześniej zbierałem oferty na zakup+instalacja co wychodziło w granicach 4-5 tys. zł gdzie połowę stanowiła instalacja. Ostatecznie kupiłem chiński badziew za 1500 zł, dokupiłem pompę próżniową, manometr, trochę poczytałem, zainstalowałem z ojcem. Śmiga bezbłędnie. Dopiero na jesieni zeszłego roku pierwszy raz czyściłem wymiennik wewnętrzny. Zewnętrznego nie tykałem jeszcze, ale muszę to chyba jakoś teraz na wiosnę zrobić, bo już zarósł mchem. :D Co więcej, klima wisi na elewacji, bez daszka. Także ja bym się jakoś specjalnie nie przejmował tym serwisem, bo te urządzenia się raczej nie psują.

 

Pamiętaj aby sprawdzić parametry, bo np. mój strasznie słabo grzeje poniżej 7sC i wtedy taktuje -- ale to dlatego, że to tani chiński szajs ON/OFF. Invertery nie powinny mieć takiego problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ma niby rekuperacja pomóc w ogrzaniu pokojów na górze ?

Myślałem, że jakoś pośrednio przeżuci trochę ciepła z dołu do góry ;p Rozumiem , że wentylacja mech nie wyrówna temp pomiędzy dołem a górą. Więc wracając do pytania czy montaż splita na schodach jest lepszym pomysłem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że jakoś pośrednio przeżuci trochę ciepła z dołu do góry ;p Rozumiem , że wentylacja mech nie wyrówna temp pomiędzy dołem a górą. Więc wracając do pytania czy montaż splita na schodach jest lepszym pomysłem ?

 

Z tego co pamiętam miałem okazję koledze tłumaczyć co i jak z tym splitem na klatce schodowej.... Ale raz jeszcze, latem nieco pomoże bo pozwoli pozbyć się wilgoci. O optymalnym rozwiązaniu nie ma mowy bo wiadomo, że korytarz/schody to przecież nie docelowe miejsce chłodzenia. Co do grzania... słabo to widzę. To już lepiej dać np. w salonie jeśli jest otwarty na kuchnie np. Jak będzie gdzieś w centralnym punkcie domu to ponownie nie zapewni nam to odpowiedniego komfortu temperaturowego tam gdzie chcemy. To będzie coś takiego że niby coś grzeje/chłodzi ale tak niezbyt jak chcemy. Wentylacja mechniczna nie wyrówna tych temperatur bo niby w jaki sposób... Jak jest chęć grzania/klimatyzowania większej liczby pomieszczeń które nie stanowią jakoby jednej otwartej przestrzeni to trzeba skłonić się ku kanałówce lub kilka splitów ściennych lub 2 splity ścienne i partyzanckie rozprowadzenie w obniżonym suficie (takie kombinacje znam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

JA tam nic nie widzę w tym względzie... pod elektrycznym ktoś podał tylko kocioł więc dla mnie to jakaś abstrakcja. Tymczasem kanałowa pompa ciepła plus grzejniki za miesiąc luty zjadły 249kwh trzymając w domu od 20,5 - 24'C w zależności od pomieszczenia, pory dnia na 100m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam miałem okazję koledze tłumaczyć co i jak z tym splitem na klatce schodowej.... Ale raz jeszcze, latem nieco pomoże bo pozwoli pozbyć się wilgoci. O optymalnym rozwiązaniu nie ma mowy bo wiadomo, że korytarz/schody to przecież nie docelowe miejsce chłodzenia. Co do grzania... słabo to widzę. To już lepiej dać np. w salonie jeśli jest otwarty na kuchnie np. Jak będzie gdzieś w centralnym punkcie domu to ponownie nie zapewni nam to odpowiedniego komfortu temperaturowego tam gdzie chcemy. To będzie coś takiego że niby coś grzeje/chłodzi ale tak niezbyt jak chcemy. Wentylacja mechniczna nie wyrówna tych temperatur bo niby w jaki sposób... Jak jest chęć grzania/klimatyzowania większej liczby pomieszczeń które nie stanowią jakoby jednej otwartej przestrzeni to trzeba skłonić się ku kanałówce lub kilka splitów ściennych lub 2 splity ścienne i partyzanckie rozprowadzenie w obniżonym suficie (takie kombinacje znam).

Mieliśmy rozmawiać ale w końcu nie zadzwoniłeś ;) Ok to już wiem, że 1 splitem nie pogonie całej chałupy :( Grzesiu a taka najtańsza kanałówka to jaki koszt z instalacją ? 130m2 po podłogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy rozmawiać ale w końcu nie zadzwoniłeś ;) Ok to już wiem, że 1 splitem nie pogonie całej chałupy :( Grzesiu a taka najtańsza kanałówka to jaki koszt z instalacją ? 130m2 po podłogach.

 

Prowadzę tyle rozmów, tyle oddzwaniam jak ktoś nie odbiera to potem proszę wybaczyć ale nie prowadzę resjestru :). Zawsze można jednak do mnie dzwonić a oddzwaniam. Ale mniejsza o to. Najtańsza kanałowka... to zależy od domu i oczekiwań. Może realny przykład. Dom parterówka 125 m2 w opcji najprostszej, najtańszej 9 tys zł z montażem całości systemu ale każdy przypadek trzeba indywidualnie rozważyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przy przedświątecznych porządkach oczywiście standardowo wyczyściłem filtr w kanałówce. Od razu po tym zabiegu pobór zmniejszych się o 80W a i urządzenie lepiej zaczęło grzać. Raz jeszcze przypominam wszystkim korzystającym z różnego rodzaju klimatyzatorów czy to do grzania czy chłodzenia o częstej inspekcji i czyszczeniu filtrów. Może wydawać się to śmieszne ale są przypadki, że dopiero przy serwisowaniu urządzenia czyszczone są filtry... nie jest to skomplikowane :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Sprawdź ile zjada. Generalnie im mniej pobiera tym więcej daje.

Generalnie zatem im mniejsze zapotrzebowanie tym mniej bierze :)

Postawiłeś kolego znak równości między swoimi wypowiedziami a przecież jest to przeciwieństwo.

A wiec czy faktycznie im mniej bierze tym więcej daje? bo dla mnie to jakiś flausz, natomiast

na pewno im mniejsze zapotrzebowanie tym mniej bierze to jest logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawiłeś kolego znak równości między swoimi wypowiedziami a przecież jest to przeciwieństwo.

A wiec czy faktycznie im mniej bierze tym więcej daje? bo dla mnie to jakiś flausz, natomiast

na pewno im mniejsze zapotrzebowanie tym mniej bierze to jest logiczne.

 

Niech pan zacznie coś konkretnego pisać a nie robić znów jakiejś sklejanki wypowiedzi. Panu się chyba żywcem nudzi. Stesknił sie pan? Przypominam raz jeszcze że klimatyzatory inwerterowe im mniej pobierają kwh tym więcej dają czyli COP jest wyższe. Oczywiście aby tak się działo pewne warunki zaistnieć muszą. Przy otwartych oknach klima będzie jechać na maksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUPER temat:) Mam takie zapytanie...mają w domu być dwie klimy oczywiście z funkcją grzania, parter i poddasze, ...a że jestem na etapie rozkładania styropianu na posadzce... to lepiej teraz podziałać z rurkami od klimy czy pozostawić to na "potem"??? Jednostka zewnętrzna ma być zamontowana jak najniżej ziemi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUPER temat:) Mam takie zapytanie...mają w domu być dwie klimy oczywiście z funkcją grzania, parter i poddasze, ...a że jestem na etapie rozkładania styropianu na posadzce... to lepiej teraz podziałać z rurkami od klimy czy pozostawić to na "potem"??? Jednostka zewnętrzna ma być zamontowana jak najniżej ziemi...

 

Kanałowe? Jaki dom - ile m2, jakie izolacje, jaka wentylacja? Jakie klimy przymierzane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam raz jeszcze że klimatyzatory inwerterowe im mniej pobierają kwh tym więcej dają czyli COP jest wyższe. Oczywiście aby tak się działo pewne warunki zaistnieć muszą. ....

 

Tej tezy jeszcze nikt udowodnił, nawet producenci nie wiedzą ze ich wyroby mają takie parametry, jedynie u TB COP zbliza sie do 15, TB chciał to sprawdzic w Instytucie Badawczym w Radomiu ale mu odmówiono. Takie niebotyczne COP pozostają puki co w sferze fantazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanałowe? Jaki dom - ile m2, jakie izolacje, jaka wentylacja? Jakie klimy przymierzane?

 

Myślałem o dwóch naściennych, jeden na parter - w salonie (30m2) + otwarty korytarz + kuchnia( razem 55m2). Drugi na poddasze - dokładnie sypialnia (25m2)....będą miały oczywiście chłodzić i zimą wspomagać kable (posadzka anhydrytowa 5cm - można powiedzieć bez akumulacji, mają grzać w taniej, a klima w razie "W" w drogiej)...Dom dość zaizolowany: podłoga płyta 24cm XPS + 14 styro 031, fasada 22cm 031, poddasze 40cm wełny drzewnej 0,38....oczywiście WM.

Myślałem o LG prestige na dół 3,5kW, góra 2,5kW....orientuje się ktoś jak może wyglądać to cenowo - full z montażem? Aha dom 135m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...