Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Licząc na oko nie jestem pewien czy jest sens to minimum przekraczać. Wydaje mi się że chcąc bardziej zmniejszyć koszt energii lepiej będzie zainstalować PV i PC.

Np. dobre drzwi to 5000 zł i nijak mi nie wychodzi że zaoszczędzą 1000kWh rocznie. Tymczasem PV w tej cenie wyprodukuje 1000kWh. Klimatyzacja za pół tej kwoty zaoszczędzi również powyżej 1000kWh ogrzewając dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Czy ktos mi moze powiedziec jak sie nazywa czesc ktora laczy jednostke wewnetrzna z kanalami ?

 

Adapter? Rozdzielacz?

 

Czy powinienem tego szukac na stronach producenta, chodzi mi o rozmiar i spasowanie.

 

Robi sie na wymiar. Ryj, adapter, rozdzielacz jak kto chce... Jakie urzadzenie. Jak dobrane kanały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos mi moze powiedziec jak sie nazywa czesc ktora laczy jednostke wewnetrzna z kanalami ?

 

Adapter? Rozdzielacz?

 

Czy powinienem tego szukac na stronach producenta, chodzi mi o rozmiar i spasowanie.

 

Skrzynka rozprężna. Jej wykonanie jest zależne od parametrów urządzenia i instalacji, zatem jak wyżej wspomniano wykonuje się pod konkretną aplikację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Chłopaki jak często zaglądacie do klimatyzatorów? I nie chodzi mi o czyszczenie filtrów bo to prosta czynność ale raczej o pozostałe bebechy jednostki wewnętrznej.Po wrzuceniu poniższego postu nie wygląda to zachęcająco jeśli chodzi o obsługę i zdrowie:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?341623-Pompa-ciep%C5%82a-ch%C5%82odzenie&p=7695661&viewfull=1#post7695661

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dzień dobry, chciałbym podłączyć się do tematu.

W remontowanej starej chałupie chcę zastosować koncepcję OszczędnegoGrzesia/TB, czyli RPC + reku + trochę kabli.

 

Dom parterowy,ok 100m2, podpiwniczony (wszędzie oprócz kuchni i salonu), ściany z żużlobetonu, gr. 45cm, poddasze niezagospodarowane.

W środku 5osób (2+3), temperatura zimą 20C.

 

Układ pomieszczeń jest dość otwarty, więc jeszcze nie podjąłem decyzji - zacząć od splita, czy od razu montować kanałówkę.

 

Jestem na etapie ogólnej demolki, więc same przepusty (albo od razu kanały) do RPC chcę tak, czy inaczej zrobić teraz, korzystając z Waszej mądrości :)

 

 

Plan domu i wstępne położenie kanałów.

 

SCh - plan sm.jpg

SCh - plan 3d.jpg

 

Ocieplenia na razie brak, w trakcie jest 3cm warstwa tynku perlitowego w salono-kuchni od wewnątrz, reszta ścian do zastanowienia.

Do izolacji podłogi chcę użyć ok 30-40cm granulatu z pur/pumeksu, reszta podłóg jest nad piwnicą i nie bardzo da się je docieplić (ew. od strony piwnicy).

 

Zastanawiam się nad przepustem do salonu - pewnie będzie to najcieplejsze miejsce - jest ustawione od południa, w ścianach planuje zamontować ok 10m2 zysków słonecznych (przeszklenia).

Przy okazji muszę przemyśleć umiejscowienie reku - najchętniej podsufitowo w łazience lub korytarzu, choć to pewnie nie ten wątek.

W sprzęt zamierzam zainwestować minimalnie mało, więc pewnie jakieś chińskie chińczyki (w odróżnieniu od nie chińskich chińczyków).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki jak często zaglądacie do klimatyzatorów? I nie chodzi mi o czyszczenie filtrów bo to prosta czynność ale raczej o pozostałe bebechy jednostki wewnętrznej.Po wrzuceniu poniższego postu nie wygląda to zachęcająco jeśli chodzi o obsługę i zdrowie:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?341623-Pompa-ciep%C5%82a-ch%C5%82odzenie&p=7695661&viewfull=1#post7695661

 

Ja właśnie zamierzam zabrać się za czyszczenie wnętrza.

 

Blaszki wymiennika wewnętrznego mają czarny osad, jest do tego specjalna chemia ze spryskiwaczem, która to oczyszcza. Wentylator też jest zabrudzony.

Dostęp do wymiennika to u mnie 2 śrubki (zdejmujemy całkowicie obudowę). Bardzo łatwy. Do wentylatora jeszcze nie próbowałem.

Zobaczymy jak chemia będzie usuwała ten czarny osad.

 

Wydaje mi się, że przy regularnym użytkowaniu nie powinno się tam nic narodzić. W zimie dmuchamy ciepłem ale powietrze jest dosyć suche (być może tego brakowało koledze, który wzbraniał się przed grzaniem). W lecie jest tam wilgotno ale jednocześnie regularnie dosyć chłodno.

 

Jako że większość mojej rodziny ma alergie na różne rodzaje pleśni, stwierdzam że nie odczuwamy z tytułu używania klimy większych objawów. A już z drzew czy zbóż tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam Wszystkich

 

 

Mam pytanie o karty charakterystyki dla modeli

 

KAISAI FLY KWX-12HRDI/KWX-12HRDO lub KAISAI FLY KWX-18HRDI/KWX-18HRDO

 

Najbardziej interesuje mnie, czy mają lepszy SCOP poniżej 0 od Lomo Luxury.

 

Cena Kaisai jest bardzo atrakcyjna, szczególnie wersji 12, szeroka modulacja, przynajmniej w teorii

 

Klima potrzebna do ogrzania mieszkania 50 m2 o zapotrzebowaniu do 4 kW przy - 16, długi, duży korytarz idealny na montaż jednostki, otwarte przestrzenie

 

Co Waszym zdaniem warto wziąć pod uwagę ?

 

Midea ? Najchętniej wziąłbym U-Crown, ale cena obecnie powala

 

 

Z Lomo Luxury mam doświadczenie, ogrzewam nim 90 m2 murowanego warsztatu/magazynu, praktycznie bez żadnej izolacji na 16-17 stopni, przez 8-10 godzin dziennie i w nocy na podtrzymaniu 8 stopni, pobiera max 400-450 kW miesięcznie. Może nie jest wybitnie ekonomicznie, ale rozwiązanie jest legalne i wygodne. Z minusów słaba aplikacja wifi i nie zejdzie nisko z poborem, nie można zapomnieć o słabym SCOP w zimnym klimacie, na etykiecie jak pamiętam było 2.8

 

 

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu zakończenia sezonu chłodzenia i przejście na etap ogrzewania( teoretycznie od 1.10)

zamieszczam tabelkę zużycia energii elektrycznej ale w powiązaniu z produkcją PV i zużyciem bytowym.

Może komuś trochę statystyki pomoże w decyzjach dotyczących ogrzewania powietrznymi pompami ciepła.

Zużycie 6m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i ja się podepnę, dom parterowy 138 m2, mam już rozłożone kable grzejne, dom jeszcze nie zamieszkały, "wykańczamy". i tak się zastanawiam na klimatyzacja kanałową, czy warto zrobić? najgorsze co mnie przeraża to, ze trzeba otwory wiercić. planowana kanałówka tylko w pomieszczeniach sypialnych i salonie. może same kable wystarczą ale klima chyba fajna sprawa nawet do dogrzewania. czy aby nie robić dodatkowych otworów można kanały od klimatyzacji podłączyć do rozdzielaczy od rekuperacji? jak dobrze to rozwiązać? na zdjęciu planowane nawiewy i wywiewy od rekuperacji, oczywiście umiejscowione są inaczej niz na załączonym obrazku.

rzut parteru rekuperacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu zakończenia sezonu chłodzenia i przejście na etap ogrzewania( teoretycznie od 1.10)

zamieszczam tabelkę zużycia energii elektrycznej ale w powiązaniu z produkcją PV i zużyciem bytowym... .

Kanałówka chodzi ciągle? W każdym miesiącu masz ponad 180 kWh z kanałówki i rekuperatora - trochę dużo. Na dziennej też masz dużo, ale rozumiem, że to pokrywa w całości PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanałówka wraz z rekuperacją rozpoczyna właśnie 3 sezon grzewczy i nigdy nie jest wyłączana poza zwiechami prądu,które się czasami trafiają. Za komfort klimatyzacji z rekuperacją 80 czy 100 zł miesięcznie jest tego warte. Przecież nie wyłączę wentylacji a zyski bytowe też podwyższają temperaturę latem natomiast zimą to wartość dodana a o ile, to wynika z porównań aktualnej tabelki z moją wcześniejszą za poprzedni sezon zamieszczoną w tym samym wątku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i ja się podepnę, dom parterowy 138 m2, mam już rozłożone kable grzejne, dom jeszcze nie zamieszkały, "wykańczamy". i tak się zastanawiam na klimatyzacja kanałową, czy warto zrobić? najgorsze co mnie przeraża to, ze trzeba otwory wiercić. planowana kanałówka tylko w pomieszczeniach sypialnych i salonie. może same kable wystarczą ale klima chyba fajna sprawa nawet do dogrzewania. czy aby nie robić dodatkowych otworów można kanały od klimatyzacji podłączyć do rozdzielaczy od rekuperacji? jak dobrze to rozwiązać? na zdjęciu planowane nawiewy i wywiewy od rekuperacji, oczywiście umiejscowione są inaczej niz na załączonym obrazku.

 

 

Klimatyzacji (600-1000m3/h) nie łączy się z wentylacją (100-300m3/h), przekroje kanałów do jednego lub drugiego będą złe.

jak chcesz kanałówkę, musisz ją pociągnąć osobno.

Nad czym też właśnie rozmyślam

 

 

Edit:

Choć doczytuję Rec właśnie tak (wentylację z klimą) ma zrobione.

Tu masz szkic Clarneta, jak to można zrobić:

https://blog.karbon.com.pl/wp-content/uploads/2013/07/szkic-instalacji-RZQGL.jpg

 

Warunkiem jest pewnie pompa ciepła pracująca w trybie ciągłym (latem i zimą), inaczej sam reku nie przepchnie swojej porcji*.

 

Zastanawia mnie użycie pomp o dużych wydajnościach (Rec ma 12,5kw na 160m2 pu, na blogu Clarneta są podobne wydajności w przykładach).

Sumaryczne zużycie prądu u Reca jest tak, czy inaczej niskie, więc pewnie akurat Daikiny są po prostu dobre - na najzimniejsze dni jest zapas mocy i nie potrzeba dodatkowych grzejników, a na pozostałą część sezonu jednostka schodzi bardzo nisko z poborem.

 

 

To co proponuje OszczędnyGrześ na te same kubatury jest 2-3 razy mniejszej wydajności (i przy okazji tyleż tańsze), tyle że te dodatkowe grzejniki na szczyty zapotrzebowania mogą być już niezbędne.

 

* Było takie pytanie na blogu i Adrian odpowiedział, że reku może też pracować sam.

Przy takiej instalacji, musi to być jednak dobry reku (z wysokim sprężem)

Rec, mógłbyś coś o tym napisać? Czy przy wyłączonej klimie wentylacja działa wystarczająco?

 

Choć, żeby coś powiedzieć, to pewnie trzeba byłoby dłużej potestować gdzieś latem

Edytowane przez pio_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pio_° napisał

Przy takiej instalacji, musi to być jednak dobry reku (z wysokim sprężem)

Rec, mógłbyś coś o tym napisać? Czy przy wyłączonej klimie wentylacja działa wystarczająco?

 

Trochę nie tak jak próbujesz to opisać.Zarówno pompa ciepła jak i rekuperator pracują cały czas i chociaż rekuperator może pracować sam to nie ma takiej potrzeby, ponieważ jego strumień świeżego powietrza po odzysku ciepła/chłodu po rekuperacji jest połączony poprzez skrzynię mieszającą z wlotem do kanałówki a tym samym uzupełnia aktualnie potrzebną ilość świeżego powietrza w całym obiegu klimatyzacji/ogrzewania.

N.b. moja instalacja też była wykonana przez Clarneta a jej istotą poprawnego działania jest prawidłowy dobór średnic kanałów do szybkości przepływu powietrza w całym regulowanym zakresie i mocy cieplnej urządzenia oraz kilka drobnych tricków wymagających jednak dużej wiedzy teoretycznej popartej praktyką zdobytą na sporej liczbie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle się wysłowiłem - w takim przypadku pompa ciepła musi pracować w trybie ciągłym, wtedy wiadomo, że wszystko będzie działać ok, bo kanały są dobrane do wielokrotnie większej PC, a nie wentylacji.

 

Ludzie szukający połączenia tych dwóch, najczęściej chcą wykorzystać kanały z wentylacji do PC, a samą pompę włączać tylko wtedy kiedy muszą (zimą na dogrzewanie, latem jak upał).

Wtedy to nie zadziała.

 

U Ciebie jest mega wypas (w porównaniu do rozwiązania, które Grześ proponuje w tym wątku) - PC dużej mocy, kanały nawiewne w prawie wszystkich pomieszczeniach, przez co jest pewnie super komfortowe, czego ceną jest jego cena :)

 

Zwykła kanałówka, zwykłe reku, wszystko na osobnych kanałach będzie tańsze + PC można włączać, tylko kiedy trzeba.

 

 

Przy czym oczywiście nie neguję rozwiązania Clarneta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cenię sobie wpisy OszczędnegoGrzesia dlatego w tym jego wątku pozwoliłem sobie zamieszczać praktyczne doświadczenia z moją pompą kanałową, mało tego w innej lokalizacji za tydzień będę instalował 3 splity Kaisai 3,5 kW cieplnej na R32, głównie do dogrzewania 3 pomieszczeń bazując na jego opisanych doświadczeniach.

Co do zużycia energii to w okresie przejściowym czyli teraz kanałówka współpracując z rekuperatorem pobierają 3,5 kWh energii el. na dobę utrzymując zadane 22°C jak widać na załączonym screenie.

Zużycie 24h.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...
to i ja się podepnę, dom parterowy 138 m2, mam już rozłożone kable grzejne, dom jeszcze nie zamieszkały, "wykańczamy". i tak się zastanawiam na klimatyzacja kanałową, czy warto zrobić? najgorsze co mnie przeraża to, ze trzeba otwory wiercić. planowana kanałówka tylko w pomieszczeniach sypialnych i salonie. może same kable wystarczą ale klima chyba fajna sprawa nawet do dogrzewania. czy aby nie robić dodatkowych otworów można kanały od klimatyzacji podłączyć do rozdzielaczy od rekuperacji? jak dobrze to rozwiązać? na zdjęciu planowane nawiewy i wywiewy od rekuperacji, oczywiście umiejscowione są inaczej niz na załączonym obrazku.

Klima to około cztery razy większe powierzchnie przekrojów. Przy używaniu klimatyzacji także do chłodzenia pojawia się nowy problem - kanały wentylacji nie są ocieplone i będzie kondensacja, wilgoć i grzyb. Dlatego nie łączymy tych układów. Jeśli jednak ktoś chce je łączyć to co najwyżej może podpiąć wentylację do kanałów klimatyzacji. Wtedy teoretycznie niewielkim problemem będzie jedynie to czy przy tak niskich przepływach zrównoważy nawiewy do wszystkich pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...