Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Dawno mnie nie było. Ale też nie ma co podsumowywać. Ciepło jest więc grzanie praktycznie nie działa. Rok temu od 1 września grzałem a teraz kilka dni w październiku ... Zmieniłem taryfę na G12 i jestem zachwycony rachunkami. Wrzesień/październik zużycie w dzień 540kwh w nocy 840kwh. Średnia cena za kWh 46gr. Na wiosnę zabieram się za PV. Czas obniżyć rachunki do minimum ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem taryfę na G12 i jestem zachwycony rachunkami. ;)

 

Ja mam G12E. O 2 godziny więcej taryfy nocnej w stosunku do G12. Ale od stycznia ją likwidują. Tu na forum doradzono mi, żeby przejść na taryfę G12W. Jest droższa o 2 grosze w dziennej za kWh, ale dochodzi ponad 100 dni w roku, gdzie jest tania energia przez 24 godziny na dobę. Taryfę można niestety zmieniać bezpłatnie tylko raz na 12 miesięcy.

Mam sporo PV i niewielki nadmiar prądu, ale planuję dołożyć 2 splity do już działającego, więc zużycie energii wzrośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 grosze w I taryfie to nie problem, jeśli pokrywasz ją w całości z PV. Też bym tak chciał.

 

Jak na razie to pokrywam z PV w obu taryfach. Ale będę miał 3 klimy. Te dwie jeszcze nie założone są do - 25 st.C.

Ta pierwsza, która pracuje od 24 listopada 2017 roku (do - 15 st.C.) w sezonie grzewczym jest w stanie " łyknąć" do 1000 kWh. Stąd G12E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja nie mam w PGE G12E. Co prawda mam G12n lub G12W. Ale myślę że nie będę juz kombinował bo na wiosnę mam zamiar PV zamontować. Myślę o instalacji 7.2kW. co prawda braknie mi około 1700-1800kwh na rok żeby mieć 100% , ale nocna taryfa jest na tyle korzystna, że chyba nie ma się co denerwować...Sam dom potrzebuje około 7000kwh a samochód około 2000kwh. Samochód i tak ładuje w nocy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja nie mam w PGE G12E. Samochód i tak ładuje w nocy...

 

Tauron likwiduje od 01.01.2019 r. G12E. Waham się, czy wybrać G12 czy G12W. Mimo, że za kilka dni uruchomię wszystkie 3 klimy, to w tym sezonie starczy zgromadzonej energii. Zostało kilkanaście worków ekogroszku, które "przepalam" trochę "na siłę", żeby wszystko zużyć, więc klima jeszcze nie ciągnie prądu. Tak, czy inaczej w tym miesiącu piec idzie do likwidacji. Zacznie się korzystanie z prądu.

Kiedyś to liczyłem - taryfa z serii G12 zaczyna być korzystna przy nocnym zużyciu powyżej 21 procent w stosunku do dziennej.

Nie dziwię się że zadowolony jesteś z wybrania G12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tauron likwiduje od 01.01.2019 r. G12E. Waham się, czy wybrać G12 czy G12W. Mimo, że za kilka dni uruchomię wszystkie 3 klimy, to w tym sezonie starczy zgromadzonej energii. Zostało kilkanaście worków ekogroszku, które "przepalam" trochę "na siłę", żeby wszystko zużyć, więc klima jeszcze nie ciągnie prądu. Tak, czy inaczej w tym miesiącu piec idzie do likwidacji. Zacznie się korzystanie z prądu.

Kiedyś to liczyłem - taryfa z serii G12 zaczyna być korzystna przy nocnym zużyciu powyżej 21 procent w stosunku do dziennej.

Nie dziwię się że zadowolony jesteś z wybrania G12.

 

Po 1 gratuluję trafnej decyzji porzucenia kotła (jakiegokolwiek) Po 2 co to za taryfa G12e? pierwszy raz słyszę, a od 15 lat grzeje prądem. Co do opłacalności ja mam zużycie II/I 72/28% i ciekawostka mam dogorywujacą umowe z FORTUM (dawny DUON) i prąd w II mam ponad 3x tańszy niż w I. Za obie strefy płacę prawie tyle samo. To juz jednak historia. Wracam do PGE umowa juz podpisana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie nie było. Ale też nie ma co podsumowywać. Ciepło jest więc grzanie praktycznie nie działa. Rok temu od 1 września grzałem a teraz kilka dni w październiku ... Zmieniłem taryfę na G12 i jestem zachwycony rachunkami. Wrzesień/październik zużycie w dzień 540kwh w nocy 840kwh. Średnia cena za kWh 46gr. Na wiosnę zabieram się za PV. Czas obniżyć rachunki do minimum ;)

 

Jak duzy dom i co z cuw? Bo ja mam takie zużycie w siarczyste mrozy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to za taryfa G12e? pierwszy raz słyszę, a od 15 lat grzeje prądem.

 

Taryfa G12E różni się od G12 tym, że nocna jest od 21.00 do 07.00, a dzienna taka samo: 13.00 - 15.00. Obowiązuje w Tauronie (a nie u wszystkich w całej Polsce). Jestem więc 2 godziny "do przodu".

Mam ją od 2010 roku. Likwidują ją od 01.01.2019 r. - Prezes URE się na to zgodził.

Trzeba się będzie pożegnać z tym dobrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 86kw uzytkowej. Cwu pompą ciepła Ariston nuos 240 sys. Ja mam cały dom na prąd. Łącznie z wodą z hydroforu, boiler aristona, indukcja , pralko suszarka i samochód elektryczny do tego. To są jedyne moje koszty za dom + 38zl za śmieci i jakieś 200zl rocznie podatków. A i mam 3 miesięcznego niemowlaka i 4ro latka :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować poprzedniej wiadomości :

Wrzesien/październik 2018r

Zużycie całkowite: 1 393 kWh

Strefa 1 : 564 kWh

Strefa 2 : 829 kWh

 

Lipiec/sierpień 2018r

Zużycie całkowite: 1 155 kWh

Strefa 1 : 505 kWh

Strefa 2 : 650 kWh

 

Jak widać w dzień podobne zużycia a w nocy widać że auto elektryczne więcej "pali" no i grzanie w nocy... Bo rano mamy u nas blisko 0 i duża wilgotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taryfa G12E różni się od G12 tym, że nocna jest od 21.00 do 07.00, a dzienna taka samo: 13.00 - 15.00. Obowiązuje w Tauronie (a nie u wszystkich w całej Polsce). Jestem więc 2 godziny "do przodu".

Mam ją od 2010 roku. Likwidują ją od 01.01.2019 r. - Prezes URE się na to zgodził.

Trzeba się będzie pożegnać z tym dobrem.

 

Czy ja wiem ? masz niby 2 godziny do przodu na dobę ale w G12w masz tych godzin rocznie 1512 czyli ponad 4 h więcej średniodobowo, ale za to w weekendy wtedy kiedy z pradu korzystam najintensywniej.

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować poprzedniej wiadomości :

Wrzesien/październik 2018r

Zużycie całkowite: 1 393 kWh

Strefa 1 : 564 kWh

Strefa 2 : 829 kWh

 

Lipiec/sierpień 2018r

Zużycie całkowite: 1 155 kWh

Strefa 1 : 505 kWh

Strefa 2 : 650 kWh

 

Jak widać w dzień podobne zużycia a w nocy widać że auto elektryczne więcej "pali" no i grzanie w nocy... Bo rano mamy u nas blisko 0 i duża wilgotność.

 

Czym grzejesz bo masz zużycie prawie 50/50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ja posiadam http://www.austria-email.pl/fileadmin/content-pl/WPA_303_ECO_E-LF__245_047_.pdf . I mam nawet zawór mieszający , ale 300 l wody o temp 45 st C to jest bardzo wysterczające nie grzeję na max bo parzy i poza tym COP tez robi się marny. Chyba masz duże zapotrzebowanie na cuw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo duże. Nie wiem ile bo nie mam licznika, ale w bloku jak mieszkałem to dla dwóch osób było 10m3 na miesiąc. Teraz mamy dzieci, dużo więcej prania i suszenia. Generalnie wody ciepłej starcza nam na 1x wanna, i trzy prysznice . Przy 4tym już jest woda 35 stopni na bojlerze . Dla jednych dobrze dla nas zimno :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo duże. Nie wiem ile bo nie mam licznika, ale w bloku jak mieszkałem to dla dwóch osób było 10m3 na miesiąc. Teraz mamy dzieci, dużo więcej prania i suszenia. Generalnie wody ciepłej starcza nam na 1x wanna, i trzy prysznice . Przy 4tym już jest woda 35 stopni na bojlerze . Dla jednych dobrze dla nas zimno :D

 

Nie spoko ja mam 300 l na 2 osoby i z wanny nie korzystamy. Więc szczerze gdyby nie było prądu to przez 2 dni bym nawet tego chyba nie zauważył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu zakończenia sezonu chłodzenia i przejście na etap ogrzewania( teoretycznie od 1.10)

zamieszczam tabelkę zużycia energii elektrycznej ale w powiązaniu z produkcją PV i zużyciem bytowym.

Ciekawe informacje.

Masz PV 3,2 kWp i w okresie 6 miesięcy (kwiecień do wrzesień) uzyskałeś 2.390 kWh.

Ile masz w pozostałych miesiącach?

Zużycie własne z PV w tym okresie to 1396 kWh czyli 58% z PV i 31,4% zużycia całkowitego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...