Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

A te potrafią wykrzesać nawet 130% swojej mocy, choć to pewnie bardziej chwyt marketingowy "yntelygentne" przełączanie nawiewu w jednostce wewnętrznej. No chyba że się mylę i zawór 4D w jednostce zewnętrznej otwiera się na maxa?

 

Co do mocy, to mnie interesuje ta najmniejsza, z jaką klima może pracować. Jak włączę klimatyzator, by ogrzewał pokój, to chodzi "cały czas". Jedyne, to na noc przestawiam na minimum ( u mnie 17 st.C.). Nie znaczy to, że rano mam 17 st.C. Spadnie może do 21. Ale po przestawieniu rano na 23 st.C. widzę na liczniku, że pobiera przez jakiś czas więcej prądu (częściej mruga dioda w Orno).

Wracając do mocy minimalnej - gdy temperatura w pokoju (25 m2) jest stała to do podtrzymania jej wystarczył by zwykły grzejnik o mocy 500-600 W. Klima w tym czasie pobierze +- 200 W.

Jeśli bym miał taką o minimalnej mocy 400 W, to pewnie kompresor w niej by "falował".

Zawór 4D chyba to raczej przełącza się, to nie rozprężny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się w celu dogrzewania wszystkich pomieszczeń przy otwartych drzwiach? W siarczyste morzy dogrzewałbym piecem na ekogroszek. Czy przy wentylacji grawitacyjnej oszczędności względem węgla byłby korzystne? Aktualnie przy temp. zewnętrznej 7 stopni koszt dobowy ogrzewania węglem bez CWU to około 7,5 zł.

 

Nie wiem, czy w czymś Ci to pomoże, ale napiszę ;) Mieszkanie 80m2. Wcześniej, gdy grzałem węglem to spalałem około 1 - 1.2t na sezon. Temp w domu 21 - 22 *C

W tym roku zrobiłem WM i założyłem pompę Midea Mission Extreme 3,5 kW w środkowym pokoju. Temp teraz 22 - 23*C, a w sypialniach o 1*C niżej. Od piątku 09.11 wieczorem do teraz tj czwartek 15.11 zużyło 17 kWh, czyli 4,5 zł (na razie grzeję tylko w taniej strefie taryfy G13)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te potrafią wykrzesać nawet 130% swojej mocy, choć to pewnie bardziej chwyt marketingowy "yntelygentne" przełączanie nawiewu w jednostce wewnętrznej. No chyba że się mylę i zawór 4D w jednostce zewnętrznej otwiera się na maxa?

 

To nie chwyt . Tak potrafią ,ale tylko przez krótki czas. Zawór 4D nie ma u nic do rzeczy , on zawsze jest otwarty-,zamknięty" na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chwyt . Tak potrafią ,ale tylko przez krótki czas. Zawór 4D nie ma u nic do rzeczy , on zawsze jest otwarty-,zamknięty" na 100%

 

Nigdy nie zastanawiałem się jak zbudowany w środku jest zawór 4D. Nie było mi to do niczego potrzebne. Sprężarka przepycha czynnik zawsze w jedną stronę. Wydedukowałem, że to zawór 4D jest odpowiedzialny za kierunek przepływy czynnika, a więc za to czy jednostka wewnętrzna jest ciepła, czy zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te potrafią wykrzesać nawet 130% swojej mocy, choć to pewnie bardziej chwyt marketingowy "yntelygentne" przełączanie nawiewu w jednostce wewnętrznej. No chyba że się mylę i zawór 4D w jednostce zewnętrznej otwiera się na maxa?

 

No właśnie nie 4D "kojarzy przepływy" moim zdaniem i steruje podobnie jak 4d w kotle węglowym "ochrona powrotu" i te tematy - choć zgaduje/

 

Należy mniej zgadywać. ;)

 

130% więcej mocy grzewczej (chłodniczej) w inwerterach nie jest żadnym chwytem marketingowym.

Moc grzewcza zależy od wydajności sprężarki.

Wydajność sprężarki zależy od jej prędkości obrotowej.

W jednostce on/off owa prędkość jest stała, w jednostce inwerterowej jest regulowana - także do wartości wyższych niż "nominalne" - stąd owe 130%.

 

A zawór czterodrożny jest prostym przełącznikiem kierunku przepływu czynnika chłodniczego.

Dzięki niemu wymiennik zamontowany w obrabianym termicznie pomieszczeniu może być zimny w trybie chłodzenia albo gorący w trybie grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za informację.

 

Biorąc pod uwagę, że mam zbyt małe przekroje wolnych przepustów może lepiej rozważyć instalacje splitów? Tak jak pisałem, zamontowałbym jeden nad schodami (40 cm od sufitu poddasza), a drugi pod (40 cm od podłogi). Moce każdego z nich około 3,5 kW. Chyba, że lepiej mniejsze?

 

Czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się w celu dogrzewania wszystkich pomieszczeń przy otwartych drzwiach? W siarczyste morzy dogrzewałbym piecem na ekogroszek. Czy przy wentylacji grawitacyjnej oszczędności względem węgla byłby korzystne? Aktualnie przy temp. zewnętrznej 7 stopni koszt dobowy ogrzewania węglem bez CWU to około 7,5 zł.

Ogrzewam parter 50m2 splitem zainstalowanym w rogu przekroju budynku. Daje radę. Po ociepleniu różnice temperatur bardzo się zmniejszyły i jest OK.

Klimatyzacja będzie tańsza od węgla niezależnie od rodzaju wentylacji. Nie słuchaj nawiedzonych ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Szukam rozwiazania jak ogrzać pawilon handlowy z płyty warstwowej.

Bedą to 3 pomieszczenia 45m2,12m2 i 12m2.

Klimatyzacja mutisplit się sprawdzi?

Sciany pianka 10cm, dach pianka 12cm.

Jaka moc takiego urzadzenia potrzebna i jakie koszta montazu i eksploatacji.

Chyba ze macie jakieś inne pomysły.

Potrzebuje utrzymywać tam nocą i weekendy temperaturę plusową (łazienka-woda) nawet w najwieksze mrozy i oczywiscie aby zachować komfort przebywania na te 8h w ciagu dnia 21st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Szukam rozwiazania jak ogrzać pawilon handlowy z płyty warstwowej.

Bedą to 3 pomieszczenia 45m2,12m2 i 12m2.

Klimatyzacja mutisplit się sprawdzi?

Sciany pianka 10cm, dach pianka 12cm.

Jaka moc takiego urzadzenia potrzebna i jakie koszta montazu i eksploatacji.

Chyba ze macie jakieś inne pomysły.

Potrzebuje utrzymywać tam nocą i weekendy temperaturę plusową (łazienka-woda) nawet w najwieksze mrozy i oczywiscie aby zachować komfort przebywania na te 8h w ciagu dnia 21st.

 

Na pewno coś na prąd bo to najbardziej regulowane i tanie inwestycyjnie. I tak wersja light po prostu konwektory elektryczne z dobrym sterowaniem lub jeżeli wymagana jest Klima latem to inwerter z wymiennikiem kanałowym lub splitami lub klimakonwerterme ale pokaż jakiś szkic pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Szukam rozwiazania jak ogrzać pawilon handlowy z płyty warstwowej.

Bedą to 3 pomieszczenia 45m2,12m2 i 12m2.

Klimatyzacja mutisplit się sprawdzi?

Sciany pianka 10cm, dach pianka 12cm.

Jaka moc takiego urzadzenia potrzebna i jakie koszta montazu i eksploatacji.

Chyba ze macie jakieś inne pomysły.

Potrzebuje utrzymywać tam nocą i weekendy temperaturę plusową (łazienka-woda) nawet w najwieksze mrozy i oczywiscie aby zachować komfort przebywania na te 8h w ciagu dnia 21st.

 

Multisplit nie ma sensu bo jest droższy od osobnych splitów. Daj na początek jeden split do największego pomieszczenia i zostaw otwarte drzwi w pozostałych. Możesz też zrobić kanałówkę ale split będzie lepszy. Jeśli zamierzasz grzać non stop i w nocnej taryfie, to wystarczy Ci mniejsze urządzenie. Jeżeli wolisz wyłączać na noc, to wtedy większe. Policz zapotrzebowanie na cieplowlasciwie.pl.

Jako punkt wyjścia proponuję split markowy (nie Gree czy inny badziew) o mocy grzewczej 5kW, inwerterowy. Być może nie będzie potrzebny większy niż 7kW. Myślę że warto poszukać urządzeń pracujących do -20°C i jeśli nie będą wyłączane nocą, to powinny wytrzymać nawet mrozy. W razie czego miej w zapleczu np. dwa grzejniki olejowe za 150 zł.

Łączny koszt systemu grzewczego z instalacją 3000-7000 zł. Roczne koszty 800-1500. Na oko.

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno coś na prąd bo to najbardziej regulowane i tanie inwestycyjnie. I tak wersja light po prostu konwektory elektryczne z dobrym sterowaniem lub jeżeli wymagana jest Klima latem to inwerter z wymiennikiem kanałowym lub splitami lub klimakonwerterme ale pokaż jakiś szkic pomieszczeń.

 

Boje sie tego prądu troche bo straszą podwyżkami 80% , obok działki mam linię gazową dosłownie z 10m od budynku przyszłego. Tylko nie wiem czy gazem tak da się sterować (grzejniki) aby utzrymywac komfort w ciagu dnia a na noc tylko żeby rury nie zamarzły no i gaz nie chłodzi.

Ile kosztuje taki klimakonwektor załózmy 5-6kw dobrej firmy? Dałbym go do wiekszego pomieszczenia a w mniejszych np. same konwektory scienne.

Czy taki klimakonektor utrzymuje temp. zadaną?

Do jakiej najnizszej moze zejść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Multisplit nie ma sensu bo jest droższy od osobnych splitów. Daj na początek jeden split do największego pomieszczenia i zostaw otwarte drzwi w pozostałych. Możesz też zrobić kanałówkę ale split będzie lepszy. Jeśli zamierzasz grzać non stop i w nocnej taryfie, to wystarczy Ci mniejsze urządzenie. Jeżeli wolisz wyłączać na noc, to wtedy większe. Policz zapotrzebowanie na cieplowlasciwie.pl.

Jako punkt wyjścia proponuję split markowy (nie Gree czy inny badziew) o mocy grzewczej 5kW, inwerterowy. Być może nie będzie potrzebny większy niż 7kW. Myślę że warto poszukać urządzeń pracujących do -20°C i jeśli nie będą wyłączane nocą, to powinny wytrzymać nawet mrozy. W razie czego miej w zapleczu np. dwa grzejniki olejowe za 150 zł.

Łączny koszt systemu grzewczego z instalacją 3000-7000 zł. Roczne koszty 800-1500. Na oko.

Tak. Musze to przemysleć , kolega powyzej proponuje jescze klimakonwektor ale to pewnie droże rozwiazanie niz markowy split.

Drzwi nie za bardzo mogę otwierać . W ciagu dnia muszą być zamknięte. Jest to pom. socjalne i gabinet. Zawsze mogę wstawić tam dla dogrzania konwektor lub olejak. trzeba skupić sie na pom. handlowym 45m2 i tam dobrac cos rozsądnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o praktyczne zastosowanie (wybór):

Multi split czy kilka Splitów (np. 3 do 4), np. jedne lub dwa na parterze i podobnie na piętrze (poddasze).

 

Kilka pomieszczeń mieszkalnych do okazjonalnego dogrzewania w okresie jesiennym i wiosennym bez włączonego ogrzewania c.o.

Druga funkcja to chłodzenie w gorącym okresie - głównie piętro (poddasza) bo na parterze jest chłodniej.

 

Jak pracuje (z jaką sprawnością) multi split jeżeli jest włączona tylko jedna lub dwie lub kolejne jednostki wewnętrzne?

Splity po ok. 3,5 kW LG Deluxe bo większe są i głośniejsze i droższe.

 

Odległości miedzy jednostkami wewnętrznymi:

- trzy przy ścianie zewnętrznej

- jeden do ok. 8 od ścian zewnętrznych (piętro).

Przy kolejności montażu w czasie (jeżeli splity):

pierwszy na parterze przy ścianie

drugi na poddaszu w zależności od lokalizacji 8m w centralnym miejscu lub w skrajnym pomieszczeniu i wtedy przy ścianie

trzeci na poddaszu (jeżeli będzie potrzebny bo drugi za mało wychłodzi piętro).

ewentualny czwarty na parterze przy ścianie (jeżeli będzie potrzebny)

Możliwe że jedna klima na dole + jedna na górze wychłodzi latem górę.

Pokój na parterze otwarty a w narożniku przeciwległym do jednostki wewnętrznej, schody na poddasze.

 

Może jak napisałJanWerbinski na początek dać jeden na dole i zobaczyć latem jak to funkcjonuje na górze ?

Lub od razu dwa splity w wersji: "pierwszy" + "drugi" split (multisplit) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyczna uwaga, w 2016 r. założyłem widoczny w stopce klimatyzator, jednak był zakładany po zrobieniu elewacji i tynków wewnątrz, a mnie nie chciało się pruć ściany wewnątrz domu (co teraz bym zrobił), wobec czego rurki biegną 2m po elewacji w swojej fabrycznej "otulinie" (oczywiście są zabudowane kanałem/korytkiem, jest to w mało widocznym miejscu więc nie przeszkadza mi to). W takim stanie rzeczy klima schodziła z poborem max do 490-500W, wczoraj jednak na owe rurki na zewnątrz dołożyłem dodatkową otulinę z pianki czego skutkiem jest spadek poboru do poziomu 430W (dokładnie 426-428W). Ciekaw jestem jak by to wyglądało gdybym jednak puścił je wewnątrz w ścianie, na ile wówczas udałoby się zejść, ale sądzę, że mogłoby to być nawet 370-380W. To takie moje uwagi po 2-letnim użytkowaniu klimy wyłącznie do ogrzewania (chłodzenia nie potrzebuję). Edytowane przez michalck81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o praktyczne zastosowanie (wybór):

Multi split czy kilka Splitów (np. 3 do 4

 

Musisz rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw. Za splitami przemawiają niższe koszty inwestycyjne w porównaniu z multisplitem, brak konieczności zgłaszania do CRO w przypadku R32 w/g dotychczasowych przepisów a w przypadku awarii jednego splita, pozostałe działają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rurki biegną 2m po elewacji w swojej fabrycznej "otulinie" (oczywiście są zabudowane kanałem/korytkiem, jest to w mało widocznym miejscu więc nie przeszkadza mi to). W takim stanie rzeczy klima schodziła z poborem max do 490-500W, wczoraj jednak na owe rurki na zewnątrz dołożyłem dodatkową otulinę z pianki czego skutkiem jest spadek poboru do poziomu 430W (dokładnie 426-428W).

 

Rurka grubsza trochę się grzeje. Strata kilkudziesięciu wat na 2 metrach to jednak sporo zważywszy, że urządzenie pracuje przez cały sezon grzewczy.

U mnie przewody w obu klimach mają po 5 metrów, ale tylko kilkadziesiąt centymetrów jest na zewnątrz. Większość wytraca ciepło w domu.

 

Jak będę zakładał następne dwa splity to zwrócę uwagę, by ograniczyć do minimum rury na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za splitami przemawiają niższe koszty inwestycyjne w porównaniu z multisplitem, brak konieczności zgłaszania do CRO w przypadku R32 w/g dotychczasowych przepisów a w przypadku awarii jednego splita, pozostałe działają.

 

Myślę, że nie ma logicznego wytłumaczenia wyższa cena multisplita. Jest mniej części (jedna jednostka zewnętrzna zamiast kilku), a do tego wyższy pobór minimalny energii elektrycznej w przypadku pracy tylko jednej jednostki w budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaletą multi splita jest jedna jednostka zewnętrzna do montażu i do serwisowania.

Wadą mogą być większe odległości między multisplitem a jedn. wewnętrzną .

Przy splicie można jednostkę zewnętrzną dać blisko jednostki wewnętrznej.

Czy długość przewodów między jednostką zewnętrzną a wewnętrzna ma wpływ na sprawność całości - chłodzenie latem i grzanie wiosną i jesienią ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jak napisałJanWerbinski na początek dać jeden na dole i zobaczyć latem jak to funkcjonuje na górze ?

Lub od razu dwa splity w wersji: "pierwszy" + "drugi" split (multisplit) ?

 

Miałem od 2003 roku mały(7000 BTU) split na piętrze. W lecie wystarczył do wychłodzenia domu. Po jego zdemontowaniu założyłem w listopadzie 2017 r. w pokoju na parterze split 3,5 kW. Piętra nie schłodził, ale działał świetnie do ogrzewania. Przy otwartych drzwiach trochę ciepła potrafiło powędrować do góry.

12-tego listopada "odpaliłem" drugą klimę też na parterze. Jak się uporam z podłączeniem gazu zakładam kolejny na piętrze. W lecie musiałem kilka razy włączyć na piętrze klimę przenośną, gdyż z parteru nie dochodził chłód . Stacjonarna wystarczyła tylko do schłodzenia parteru .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...