Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Czyli po jednej na kondygnację może wystarczyć.

A jak jest z rozchodzeniem się ciepła i chłodu po danej kondygnacji ?

Z korytarza pójdzie chłód do przyległych i dalszych pomieszczeń (po zagiętym w L korytarzu na poddaszu) ?

Bo dogrzewanie wiosną / jesienią to raczej tylko na parterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@d7d Z rozchodzeniem się chłodu, jak pisałem wyżej nie ma problemu. Przy obecnych temperaturach (około zera st C.) jest za chłodno jedynie w łazienkach. Ściślej mówiąc - w dolnej łazience przydało by się o 2 - 3 stopnie więcej.

Na piętrze są sypialnie. Mnie do spania wystarcza 18 st. C.

O górnej będę się mógł wypowiedzieć, jak będzie klima na piętrze.

Brak tych kilku stopni chyba dało by się uzupełnić małym piecykiem, lub Kospelem (COP = 1), ale czekam na podłączenie gazu - Kospela nie chcę uruchamiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@d7d Z rozchodzeniem się chłodu, jak pisałem wyżej nie ma problemu. Przy obecnych temperaturach (około zera st C.) jest za chłodno jedynie w łazienkach. Ściślej mówiąc - w dolnej łazience przydało by się o 2 - 3 stopnie więcej.

Na piętrze są sypialnie. Mnie do spania wystarcza 18 st. C.

O górnej będę się mógł wypowiedzieć, jak będzie klima na piętrze.

Brak tych kilku stopni chyba dało by się uzupełnić małym piecykiem, lub Kospelem (COP = 1), ale czekam na podłączenie gazu - Kospela nie chcę uruchamiać.

 

Dlatego ja w łazience mam Termowentylatory z czujką ruchu. Ustawione na 24 stopnie.

 

Termowentylator działa tak, że jak nikogo nie ma w łazience to obniża temperaturę bodajże o 3 stopnie (wtedy utrzymuje 21 stopni). Jeśli wejdziemy do łazienki, to po około 2 minutach włącza się znów na zadane 24 stopni.

 

Moja zona to kiedyś skomentowała : na siku nie działa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boje sie tego prądu troche bo straszą podwyżkami 80% , obok działki mam linię gazową dosłownie z 10m od budynku przyszłego. Tylko nie wiem czy gazem tak da się sterować (grzejniki) aby utzrymywac komfort w ciagu dnia a na noc tylko żeby rury nie zamarzły no i gaz nie chłodzi.

 

Boisz się straszenia i z tego strachu już teraz wolisz płacić drożej? Przecież podwyżkami prądu straszą od kilkunastu lat, a w rzeczywistości on tanieje. Po co słuchasz gazowników i węglarzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Musze to przemysleć , kolega powyzej proponuje jescze klimakonwektor ale to pewnie droże rozwiazanie niz markowy split.

Drzwi nie za bardzo mogę otwierać . W ciagu dnia muszą być zamknięte. Jest to pom. socjalne i gabinet. Zawsze mogę wstawić tam dla dogrzania konwektor lub olejak. trzeba skupić sie na pom. handlowym 45m2 i tam dobrac cos rozsądnego

 

Pozostawisz otwarte na noc i będzie ciepło. W dobrze ocieplonych i szczelnych budynkach wystarczy nawet ta ilość ciepła, która przejdzie przez cienkie ściany wewnętrzne.

Zacznij od splita i zobaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurka grubsza trochę się grzeje. Strata kilkudziesięciu wat na 2 metrach to jednak sporo zważywszy, że urządzenie pracuje przez cały sezon grzewczy.

 

Jak będę zakładał następne dwa splity to zwrócę uwagę, by ograniczyć do minimum rury na zewnątrz.

Podczas modernizacji dodatkowo ociepliłem i odseparowałem od siebie rury klimatyzacji. Ocieplenie z pianki jaka jest do rur CWU. Na to wszystko razem styropian i zalane pianką. Stare ocieplenie było zniszczone przez UV i ptaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze zimne jest cięższe, więc nie ma szans schłodzić góry jeśli klima będzie na dole. I na odwrót, klima u góry nie ogrzeje dołu.

 

Otóż to. Problem nie był w mocy klimatyzatorów, ale w ich rozmieszczeniu. Zamontowany na parterze ogrzeje piętro ale go nie schłodzi. Na piętrze schłodzi także i parter (jeśli za dużo ciepła nie idzie oknami i dachem) ale go nie ogrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaletą multi splita jest jedna jednostka zewnętrzna do montażu i do serwisowania.

Wadą mogą być większe odległości między multisplitem a jedn. wewnętrzną .

Przy splicie można jednostkę zewnętrzną dać blisko jednostki wewnętrznej.

Czy długość przewodów między jednostką zewnętrzną a wewnętrzna ma wpływ na sprawność całości - chłodzenie latem i grzanie wiosną i jesienią ?

 

Postawisz na sobie dwie lub trzy jednostki zewnętrzne i masz prawie to samo co jedna większa przy multisplicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawisz na sobie dwie lub trzy jednostki zewnętrzne i masz prawie to samo co jedna większa przy multisplicie.

 

Doskonału pomysł. Tak zrobię. Jedną mam na dachu ganku, a druga ma wieszak o znacznie większej wytrzymałości niż dwie klimy (jednostki zewnętrzne po 25 kg). W tym układzie może do niedzieli "odpalę" trzecią klimę. Jednak będzie to również zależne od tego, kiedy przyjdzie F-Gazowiec, by "zarobić" kielichy i zrobić próżnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawisz na sobie dwie lub trzy jednostki zewnętrzne i masz prawie to samo co jedna większa przy multisplicie.

Dziękuję !

Tak sobie właśnie zakładałem. Jedna jednostka na dole i jedna (może nawet później) na górze.

Czy jednostki zewnętrzne lepiej jest postawić na gruncie (na ziemi) czy mocować do ścian.

Pytanie dotyczy przenoszenia drgań i hałasu.

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję !

Tak sobie właśnie zakładałem. Jedna jednostka na dole i jedna (może nawet później) na górze.

Czy jednostki zewnętrzne lepiej jest postawić na gruncie (na ziemi) czy mocować do ścian.

Pytanie dotyczy przenoszenia drgań i hałasu.

 

To są stosunkowo małe i do tego lekkie jednostki. Izolowane podkładkami gumowymi. To wystarczy. Na gruncie syn miał ustawioną pompę ciepła 10 kW (kompresor przeniósł do kotłowni, a na dworze zostawił wymiennik). Wada przy splitach - dłuższe rury oraz konieczność pilnowania, by nie zarosło to trawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko :)

 

Czy ktoś z Was który posiada klimę SPLIT (pojedynczą) ogrzewa nią całe mieszkanie/dom ?

 

Mam pompę ciepła ale przy obecnych temperaturach nie ma szansy aby zmusić ją do pracy ciągłej i przez to taktuje.

Wróciłem więc na razie do grzania tylko w II taryfie.

 

Mam też w salonie klimatyzator SPLIT Gree 3,2KW i zastanawiam się czy była by szansa aby ogrzał on cały dom (117m2). W domu jest rekuepracja i WM.

Czy klima + WM "rozprowadzi" powietrze po całym domu czy nie ma na to szansy ?

 

Czy raczej do takiego czegoś potrzebna by była kanałówka ?

 

Dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Mam też w salonie klimatyzator SPLIT Gree 3,2KW i zastanawiam się czy była by szansa aby ogrzał on cały dom (117m2). W domu jest rekuepracja i WM.

Czy klima + WM "rozprowadzi" powietrze po całym domu czy nie ma na to szansy ?

 

Czy raczej do takiego czegoś potrzebna by była kanałówka ?

 

Dzięki !

Dużo zależy od rozkładu mieszkania i Twoich wymagań. U mnie split w środkowym pokoju z którego są drzwi do: 2 pokoi, kuchni korytarz i łazienka. Wcześniej ogrzewanie centralne - grzejniki + podłogówka w łazience. Teraz (pierwszy sezon) grzeję splitem. Komfort temperaturowy w mieszkaniu taki sam z wyjątkiem łazienki (ze względu na zimne słabo ocieplone ściany jest chłodniej).

Jeśli splita masz na dole i nie masz zbyt dużo korytarzy i zakamarków to powinno wszystko się zagrzać (musisz mieć otarte wszystkie drzwi).

Włącz i spróbuj.

Co do wentylacji, to nie wiem jaką masz sprawność, ale raczej ciepła to ona nie rozprowadzi, nadmuch jest raczej trochę zimniejszy niż oczekiwana temperatura w pokojach.

Edytowane przez tomno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję !

Tak sobie właśnie zakładałem. Jedna jednostka na dole i jedna (może nawet później) na górze.

Czy jednostki zewnętrzne lepiej jest postawić na gruncie (na ziemi) czy mocować do ścian.

Pytanie dotyczy przenoszenia drgań i hałasu.

 

Na gruncie mniej hałasu przez ścianę, ale dalej masz hałas przenoszony rurami i powietrzem. Za to kupa roboty z czyszczeniem z trawy i odśnieżaniem. Dlatego wolę montować na ścianie. Wibracje się nie przenoszą jeśli stosuje się podkładki gumowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko :)

 

Czy ktoś z Was który posiada klimę SPLIT (pojedynczą) ogrzewa nią całe mieszkanie/dom ?

 

Mam pompę ciepła ale przy obecnych temperaturach nie ma szansy aby zmusić ją do pracy ciągłej i przez to taktuje.

Wróciłem więc na razie do grzania tylko w II taryfie.

 

Mam też w salonie klimatyzator SPLIT Gree 3,2KW i zastanawiam się czy była by szansa aby ogrzał on cały dom (117m2). W domu jest rekuepracja i WM.

Czy klima + WM "rozprowadzi" powietrze po całym domu czy nie ma na to szansy ?

 

Czy raczej do takiego czegoś potrzebna by była kanałówka ?

 

Dzięki !

 

Ja mam. Grzeję dziesiąty sezon 50m2 splitem. Przy obecnych temperaturach używałem jej tylko do ogrzewania w II taryfie, ale od kilku dni działa przez pewien czas także w I taryfie bo się przymrozki zaczęły.

WM nie rozprowadzi ciepła wystarczająco aby utrzymać komfort tylko tyle żeby nie było bardzo zimno. Np. u mnie nawiew rekuperacji to obecnie 16-17°C i w ten sposób rekuperator wraz ze stropem ogrzewają piwnicę do 16-17 stopni. Nie da się rekuperatorem ogrzać do 23°C. Rekuperacja sprawia że nie wieje od okien, bo nie ma nawiewników i można maksymalnie uszczelnić okna.

 

Co jest złego w taktowaniu? Co z tego że nie pracuje ciągle i pobiera przez chwilę większą moc podczas włączania? Dlaczego niby jest to problemem jeśli i tak przez większość czasu pracuje na małej mocy, a suma zużytej energii jest niewielka?

 

Split 3kW u Ciebie nie ogrzeje domu jeśli jest piętrowy a klimatyzator jest na piętrze. Parterowy trochę ale musisz otworzyć wszystkie drzwi i mieć dobre ocieplenie oraz rekuperację. Piętrowy - ciepło będzie uciekać do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam. Grzeję dziesiąty sezon 50m2 splitem. Przy obecnych temperaturach używałem jej tylko do ogrzewania w II taryfie, ale od kilku dni działa przez pewien czas także w I taryfie bo się przymrozki zaczęły..

 

No u nas 117m2. Dom parterowy jak w podpisie.

 

Pompa 9KW taktuje i nie ma szansy na ciągłą pracę , a nie chce aby grzała mi z 5-7minut a później z 10-30minut przerwa i ponownie załaczenie , bo w ciągu dnia tych cykli będzie jednak mnóstwo i sądzę że może wpłynać to źle na żywotność pompy dlatego obecnie grzeję czasowo i wtedy pompa działa nonstop i moduluje świetnie moc.

Wszyscy "straszą" taktowaniem , a jak wiadomo pompa to nie tania rzecz i każdy chce aby podziałała jak najdłużej.

 

Dlatego myślałem czy nie mozna by wykorzystać klimy która się "kurzy" i jest duzo niższej mocy więc mogłam by dać sobie radę przy obecnej temp. , ale widzę że nic z tego i z efektów bym nie był zadowolony a zależy mi na takiej samej temp. w całym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
A co dobrego?

Pompa ciepła powinna chodzić w trybie ciągłym, najlepiej 24h/dobę.

Widać mało miałes do czyniena ze sprężarkami, elektroniką itp

 

Tak? Coś podobnego.

Trzeba było bardziej przewymiarować PC. Może kupić 12kW, zamiast 6kW, bo tak radzą "fachowcy" z tego wspaniałego forum :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...