Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Takie pytanko :)

 

Mam pompę ciepła ale przy obecnych temperaturach nie ma szansy aby zmusić ją do pracy ciągłej i przez to taktuje.

Wróciłem więc na razie do grzania tylko w II taryfie.

 

Mam też w salonie klimatyzator SPLIT Gree 3,2KW i zastanawiam się czy była by szansa aby ogrzał on cały dom (117m2). W domu jest rekuepracja i WM.

Czy klima + WM "rozprowadzi" powietrze po całym domu czy nie ma na to szansy ?

 

Dzięki !

W mojej rodzinie jest pompa ciepła oraz gaz. Pompa ciepła (powietrze - woda) pracuje w II taryfie. Współpracuje z buforem 1000 l (bufor pozostał po piecu węglowym). Wszystko jest podporządkowane jak najekonomiczniejszemu sposobowi ogrzewania. Pompa pracuje optymalnie do około 0 st. C. Później gaz.

Przy jednym splicie może być trochę powierzchni gorzej dogrzanej. Jak czytam wypowiedzi innych, to nie tylko ja mam problemy z utrzymaniem komfortowej temperatury w łazienkach.

Może pomyśl o dołożeniu drugiej taniej klimy. Kanałówka, która jest z reguły droższa wymaga sporej interwencji w bryłę domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

 

Dlatego myślałem czy nie mozna by wykorzystać klimy która się "kurzy" i jest duzo niższej mocy więc mogłam by dać sobie radę przy obecnej temp. , ale widzę że nic z tego i z efektów bym nie był zadowolony a zależy mi na takiej samej temp. w całym domu.

Może do tego jeszcze kominek, farelek i np. kocioł na ekogroszek?

Sprawny i przemyślany układ OP powinien ogrzewać dom. Jako jedyny. Bez żadnych dopalaczy. Trzeba było wysposażyć system grzewczy w termostaty. Nie byłoby taktowania, niedogrzanych lub przegrzanych pomieszczeń. Jak się ma jeden (termostat) w całym domu a chce się osiągnąć komfort dla każdego pomieszczenia, to tak jest. Pobaw się bardziej przepływami (rotametrami), którymi regulujesz temp. w pomieszczeniach, a PC będzie na 100% mniej taktowała :lol2:

Jak pisałem, że rotametry są do regulacji przepływów a nie temperatury, to się śmiałeś. a teraz piszesz, że ci PC taktuje. Pozakręcaj bardziej przepływy, na pewno przestanie :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
W mojej rodzinie jest pompa ciepła oraz gaz. Pompa ciepła (powietrze - woda) pracuje w II taryfie. Współpracuje z buforem 1000 l (bufor pozostał po piecu węglowym). Wszystko jest podporządkowane jak najekonomiczniejszemu sposobowi ogrzewania. Pompa pracuje optymalnie do około 0 st. C. Później gaz.

Przy jednym splicie może być trochę powierzchni gorzej dogrzanej. Jak czytam wypowiedzi innych, to nie tylko ja mam problemy z utrzymaniem komfortowej temperatury w łazienkach.

Może pomyśl o dołożeniu drugiej taniej klimy. Kanałówka, która jest z reguły droższa wymaga sporej interwencji w bryłę domu.

:lol2:

Pomyśl także o kominku, kotle na ekogroszek, kotle na olej i przenośnym grzejniku na gaz. Dołóż też kilka farelek.

Boże, widzisz i nie grzmisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko :)

 

Czy ktoś z Was który posiada klimę SPLIT (pojedynczą) ogrzewa nią całe mieszkanie/dom ?

 

Mam pompę ciepła ale przy obecnych temperaturach nie ma szansy aby zmusić ją do pracy ciągłej i przez to taktuje.

Wróciłem więc na razie do grzania tylko w II taryfie.

 

Mam też w salonie klimatyzator SPLIT Gree 3,2KW i zastanawiam się czy była by szansa aby ogrzał on cały dom (117m2). W domu jest rekuepracja i WM.

Czy klima + WM "rozprowadzi" powietrze po całym domu czy nie ma na to szansy ?

 

Czy raczej do takiego czegoś potrzebna by była kanałówka ?

 

Dzięki !

Ja również ogrzewam niemal cały dom splitem (temp. między 22-23), jedynie w jednej sypialni (bo mieszkam sam) na noc odpalam konwektor elektryczny w okresie grudzień-luty, choć teraz chyba zrobię eksperyment i będę podbijał klimę na 25oC na noc, wówczas nie powinno być potrzeby odpalania konwektora. W łazience mam matę elektryczną pod płytkami ale jej nie używam, taniej wychodzi dogrzewać farelką/kurtyną powietrzną tylko w przypadku korzystania z łazienki aby podbić temp do 24-25oC. Ale mój dom jest sporo mniejszy od twojego, choć dużo też zależy od miejsca umieszczenia jedn. wew. U mnie jest ona w rogu domu a mimo to daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Ja również ogrzewam niemal cały dom splitem (temp. między 22-23), jedynie w jednej sypialni (bo mieszkam sam) na noc odpalam konwektor elektryczny w okresie grudzień-luty, choć teraz chyba zrobię eksperyment i będę podbijał klimę na 25oC na noc, wówczas nie powinno być potrzeby odpalania konwektora. W łazience mam matę elektryczną pod płytkami ale jej nie używam, taniej wychodzi dogrzewać farelką/kurtyną powietrzną tylko w przypadku korzystania z łazienki aby podbić temp do 24-25oC. Ale mój dom jest sporo mniejszy od twojego, choć dużo też zależy od miejsca umieszczenia jedn. wew. U mnie jest ona w rogu domu a mimo to daje radę.

 

A jaka wilgotność panuje w tak ogrzewanym domu? jakie stężenie CO2? Jak się śpi, kiedy klima przesusza powietrze? Nie czujesz dyskomfortu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co dobrego?

Pompa ciepła powinna chodzić w trybie ciągłym, najlepiej 24h/dobę.

Widać mało miałes do czyniena ze sprężarkami, elektroniką itp

Mało, tylko kilkadziesiąt lat.

Dlaczego w trybie ciągłym? Czy zużycie w pracy 10 godzin dziennie będzie większe niż przy pracy 24h na dobę? Możesz podać badania empiryczne które to udowodniły? Na pewno jakieś muszą być, bo to stary i powszechny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka wilgotność panuje w tak ogrzewanym domu? jakie stężenie CO2? Jak się śpi, kiedy klima przesusza powietrze? Nie czujesz dyskomfortu?
Klima nie przesusza powietrza. Wpływa na wilgotność dokładnie tak samo jak ogrzewanie farelką, gazowym CO czy grzejnikiem olejowym. Wilgotność przy ogrzewaniu zależy wyłącznie od wentylacji. System grzewczy nie zmienia wilgotności bezwzględnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Klima nie przesusza powietrza. Wpływa na wilgotność dokładnie tak samo jak ogrzewanie farelką, gazowym CO czy grzejnikiem olejowym. Wilgotność przy ogrzewaniu zależy wyłącznie od wentylacji. System grzewczy nie zmienia wilgotności bezwzględnej.

Ciekawe.

Rozumiem, że twierdzisz bezapelacyjnie, że klimatyzacja w trybie grzania/chłodzenia nie wpływa na wilgotność powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka wilgotność panuje w tak ogrzewanym domu? jakie stężenie CO2? Jak się śpi, kiedy klima przesusza powietrze? Nie czujesz dyskomfortu?

Jak wyżej, ogrzewanie klimatyzacją nie wpływa na wilgotność, ma na nią wpływ wentylacja i nasz tryb życia w domu. Mój tryb i wentylacja powoduje, że teraz np mam 38%, ale większość zimy jest na poziomie <=30%, ja ani moi goście nie odczuwamy dyskomfortu. Stężenia CO2 nie znam, nie posiadam czujnika, moja centrala wentylacyjna nie jest w niego wyposażona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Jak wyżej, ogrzewanie klimatyzacją nie wpływa na wilgotność, ma na nią wpływ wentylacja i nasz tryb życia w domu. Mój tryb i wentylacja powoduje, że teraz np mam 38%, ale większość zimy jest na poziomie <=30%, ja ani moi goście nie odczuwamy dyskomfortu. Stężenia CO2 nie znam, nie posiadam czujnika, moja centrala wentylacyjna nie jest w niego wyposażona.

Wentylacja powinna dbać o właściwy poziom wilgotności powietrza. Dlatego rekuperator powinien być wyposażony w wymiennik z odzyskiem wilgoci. Nasz tryb życia, nie powinien regulować wilgotności w domu. Od tego właśnie jest rekuperator z odzyskiem wilgoci.

Wilgotność na poziomie 30% przy temp. 22-23deg wewnątrz jest nieakceptowalna. Pierwszy lepszy artykuł ze stronek o wentylacji. Proszę abyś zwrócił uwagę na to zdanie cyt:

"Należy jednak zaznaczyć, że poziom wilgotności powietrza jest uzależniony przede wszystkim od temperatury panującej w danym pomieszczeniu. Dlatego też im cieplej w pomieszczeniu tym wilgotność powinna być bliższa dolnym wartościom 45-55% i odwrotnie — jeśli w pomieszczeniu jest chłodno, wówczas wartość optymalna może znajdować się w granicach 60-65%. Z tego powodu możemy odczuwać podobny efekt chłodu lub gorąca w dwóch różnych temperaturach."

Co do poczucia dyskomfortu...Będzie cię trudno przekonać, ale spraw sobie nawilżacz powietrza do sypialni, zadbaj o prawidłowy poziom wilgotności dla temp. jaka tam panuje i prześpij tak kilka nocy.

Wtedy wrócimy do rozmowy o komforcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Jakiś TY mądry... Aż dziw, że taki mądry...

 

Przepraszam za sarkazm.

Kurcze, nie mogę tego pojąć. Dlaczego tak sobie komplikować tak prostą rzecz, jaką jest CO.

Co ci dają dwa źródła ogrzewania? Jest ekonomiczniej? Nie. Jest prościej w obsłudze? Nie. Kiedy zabraknie prądu, jedno z nich przejmuje rolę głównego ogrzewania? Nie.

Podaj jeden powód, dla którego utrzymujesz dwa rodzaje ogrzewania. Proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może do tego jeszcze kominek, farelek i np. kocioł na ekogroszek?

Sprawny i przemyślany układ OP powinien ogrzewać dom. Jako jedyny. Bez żadnych dopalaczy. Trzeba było wysposażyć system grzewczy w termostaty. Nie byłoby taktowania, niedogrzanych lub przegrzanych pomieszczeń. Jak się ma jeden (termostat) w całym domu a chce się osiągnąć komfort dla każdego pomieszczenia, to tak jest. Pobaw się bardziej przepływami (rotametrami), którymi regulujesz temp. w pomieszczeniach, a PC będzie na 100% mniej taktowała :lol2:

Jak pisałem, że rotametry są do regulacji przepływów a nie temperatury, to się śmiałeś. a teraz piszesz, że ci PC taktuje. Pozakręcaj bardziej przepływy, na pewno przestanie :lol2:

 

Chłopie przestań chrzanić głupoty bo się ośmieszasz ..

 

Nic rotametrami nie reguluje i nigdy nie regulowałem. Są odkręcone na max.

 

Nie narzekam na temperaturę mam zbliżoną w cała domu. Termostat bezprzewodowy jest umieszczony w miejscu aby nie był narażony na promienie słońca i itd.

 

Chciałem próbować grzać cały czas bez patrzenia czy to I czy II taryfa ale okazało się że jest obecnie za ciepło na zewnatrz i pompa taktuje przy takiej pracy.

 

Co ciekaw posiadacze słabszych pompy 7KW a nawet 5KW też mają ten sam problem z taktowaniem , więc nie jest to tylko "mój" problem.

A ci co nie mają "problemów" grzeję tylko w II taryfie (czyli większość) i tyle ...

 

Wczoraj ustawiłem termostat , włączyłem strefy czasowe grzania i taktowania nie ma ...

 

Na razie więc wróciłem do grzania tylko w II taryfie a jak przyjdzie "prawdziwa zima" to być może pompa będzie działała bez żadnych ograniczeń czasowych.

Ale czy będzie tak działała to tylko i wyłącznie moja sprawa ...

 

Widać jedynie co potrafisz to hejtować ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również ogrzewam niemal cały dom splitem (temp. między 22-23), jedynie w jednej sypialni (bo mieszkam sam) na noc odpalam konwektor elektryczny w okresie grudzień-luty, choć teraz chyba zrobię eksperyment i będę podbijał klimę na 25oC na noc, wówczas nie powinno być potrzeby odpalania konwektora. W łazience mam matę elektryczną pod płytkami ale jej nie używam, taniej wychodzi dogrzewać farelką/kurtyną powietrzną tylko w przypadku korzystania z łazienki aby podbić temp do 24-25oC. Ale mój dom jest sporo mniejszy od twojego, choć dużo też zależy od miejsca umieszczenia jedn. wew. U mnie jest ona w rogu domu a mimo to daje radę.

 

Dzięki za odpowiedź.

 

Myślę że po prostu dam sobie spokój z klimą.

 

Tak przypuszczałem że nie ma szansy na równomierne dogrzanie klimą bez jakiś tam kombinacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej, ogrzewanie klimatyzacją nie wpływa na wilgotność, ma na nią wpływ wentylacja i nasz tryb życia w domu. Mój tryb i wentylacja powoduje, że teraz np mam 38%, ale większość zimy jest na poziomie <=30%, ja ani moi goście nie odczuwamy dyskomfortu. Stężenia CO2 nie znam, nie posiadam czujnika, moja centrala wentylacyjna nie jest w niego wyposażona.

 

38%

o już pomału oczy zaczynają się zapadać:)

 

@ kaszpir

masz klimę to poco tak się tu zagłębiać przetestuj parę dni i będziesz wiedział:)

 

@"Napoleon" przyprowadź tu Myjusia do kompletu

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...