Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Jednostki wewnętrzne zamontowane byłby w klatce schodowej - schody zabiegowe, całe zrobione z drewna z przepustami między stopniami.

 

To jest słabe rozwiązanie. Raz, że obydwie jednostki praktycznie grzeją tę samą przestrzeń - ta dolna ogrzeje górę, bo powietrze się uniesie.

Dwa, że ogrzewasz w miejscu, gdzie nie potrzebujesz wysokiej temperatury. A jakim mechanizmem ciepło miałoby się rozejść do sypialni czy salonu? Przy wentylacji mechanicznej chociaż do łazienek by się trochę zassało i trochę wróciło przez wymiennik.

 

Generalnie - bez sensu. Umieść klimy tam, gdzie chcesz mieć najcieplej. Niestety, w łazience to słaby pomysł, ale salon czy nawet sypialnia będą lepszym miejscem, niż klatka schodowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zastanawiam się co w tej sytuacji zrobić. Forsować rozwiązanie dwóch splitów pojedynczych za około 6400 zł czy jednak wybrać multisplit z konsolą za 6900 zł? Instalator wspomniał że jeden split i jedna konsola jako single wyjdzie drożej od takiej wersji w multi.

 

Co w tej sytuacji radzicie?

 

Wytłumacz mi dlaczego urządzenie zubożone o jedną jednostkę zewnętrzną jest droższe od dwóch niezależnych systemów? Nie rozumiem tego. Gdzie tu sens? Jakie to ma zalety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Jeżeli chodzi o koszt to pewnie każdy instalator brałby podobnie. Zależy mi bardziej na informacji czy w tym wypadku próbować przekonywać do swojej wersji czyli 2 splitów czy przystać na multisplit z konsolą.

 

Nie do końca.

Za montaż tego samego klimatyzatora z portalu aukcyjnego 1000 zł. Inny sprzedawca z VAT 8 % (ale mój samodzielny montaż) 300 zł więcej niż koszt z allegro (zarobienie kielichów, skręcenie i wyssanie powietrza przez f-gazowca). Przy czym klimę umieściłem w dogodnym dla mnie miejscu. Wiązało to się ze zdjęciem (i ponownym założeniem) boazerii oraz zrobieniem bruzdy w ścianie. To nie był "prosty" montaż, gdzie jednostka zewnętrzna była by umieszczona z drugiej strony muru. Fachowcy za wszystko sobie liczą - inaczej kosztuje montaż, gdy jednostka zewnętrzna jest na wysokości 2,5 metra, a inaczej gdy na wysokości 5 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by było, gdybym jednostkę zewnętrzną zamontował w garażu ? Wiem że w lecie było by ciepło (gorąco) w garażu, a co z zimą ? Garaż nie jest grzany.

 

Wyrzut z reku do garażu to już problemy - wilgotność. Będzie się skraplała na chłodnych ścianach.

Jak wstawisz tam do tego jednostkę zewnętrzną, to ta wilgoć będzie szroniła wymiennik dużo intensywniej, niż na zewnątrz. I trzeba będzie częściej rozmrażać. Odprowadzić też trzeba gdzieś skropliny.

Kolejny problem - to ciepło odebrane przez jednostkę zewnętrzną trzeba jakoś dostarczyć do tego garażu. Z wyrzutni będzie za mało. Skąd je wziąć? Pewnie trzeba intensywnej wentylacji. Pomoże też brak izolacji od gruntu i ścian zewnętrznych. Ale i tak będzie ryzyko, że przytrafią się sytuacje, gdy w garażu będzie zimniej, niż na zewnątrz. Jak masz garaż odizolowany od świata zewnętrznego i słabo wentylowany - to często w sezonie grzewczym albo i cały czas będzie tam zimniej, niż na zewnątrz.

Plus jednostki zewnętrznej w garażu będzie taki, że osuszy powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzut z reku do garażu to już problemy - wilgotność. Będzie się skraplała na chłodnych ścianach.

Jak wstawisz tam do tego jednostkę zewnętrzną, to ta wilgoć będzie szroniła wymiennik dużo intensywniej, niż na zewnątrz. I trzeba będzie częściej rozmrażać. Odprowadzić też trzeba gdzieś skropliny.

Kolejny problem - to ciepło odebrane przez jednostkę zewnętrzną trzeba jakoś dostarczyć do tego garażu. Z wyrzutni będzie za mało. Skąd je wziąć? Pewnie trzeba intensywnej wentylacji. Pomoże też brak izolacji od gruntu i ścian zewnętrznych. Ale i tak będzie ryzyko, że przytrafią się sytuacje, gdy w garażu będzie zimniej, niż na zewnątrz. Jak masz garaż odizolowany od świata zewnętrznego i słabo wentylowany - to często w sezonie grzewczym albo i cały czas będzie tam zimniej, niż na zewnątrz.

Plus jednostki zewnętrznej w garażu będzie taki, że osuszy powietrze.

 

Bardziej mi chodzi mi to, że mieszkam obok rzeczki, strasznie ale to strasznie mam dużo wilgoci i tak jak dziś, przy -8, w ciągu godziny potrafiło być 3 defrosty. A to, że nie mam ciepłęgo startu w Gree, to powoduje niestety wychłodzenie domu bo przez pierwsze 5 minut po defroście, temperatura nadmuchiwana po starcie wynosi 16 stopni, i co minutę podnosi się o 1- 1,5 stopnia.

 

Jak by był ciepły start, to nie ma problemu, ale go nie ma i szukam rozwiązania jak by to poprawić. Może wypiąć wentylatory od jednostki wewnętrznej i podłączyć je po czujniku temperatury ? jak osiągnie 20 stopni to dopiero włączyć wentylatory ? może jest gdzies w Gree ustawienie opóźnienia włączenia wentylatorów w kanałówce ? niestety instrukcja nic o tym nie mówi, a w trybie debugowania jest dużo więcej opcji niż opisane w książce ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by było, gdybym jednostkę zewnętrzną zamontował w garażu ?

 

To nie jest dobry pomysł. Pomijając zmianę mikroklimatu w garażu, to odpowiedz sobie na pytanie: z czego jednostka wewnętrzna ma ciepło?

Podpowiem - Ciepło dodatkowe w klimatyzacji (j. wewnętrznej) jest ze schłodzenia powietrza wokół jednostki zewnętrznej. W takim garażu szybko spadnie temperatura i z ciepła w domu "nici". To znaczy pozostanie trochę ciepła z nagrzanego silnika sprężarki, ale nie o to chodzi w pompie ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mamy nie wierzyć w odzysk 85-90%, jeśli z pomiarów temperatury wynika że taki właśnie mam? To każdy może sprawdzić samodzielnie.

 

Taka mała uwaga - odzysk temperatury to nie odzysk ciepła, który jest niższy.

 

Temperaturowy się zgadza - u mnie też z pomiarów wyszło podobnie jak deklaruje producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam klimę na parterze w salonie. Gree 3,5 kw konsola pod oknem.

Grzeje fajnie. Teraz przy -5 pobiera 500w, ale przy plus 8 pobiera 400w i niżej nie chce zejść nawet jak na dworze cieplej. Chociaż w instrukcji jest że schodzi do 200w.

Drga sprawa, ak bym miał ją w sypialni to kicha nie ze względu na głośność wentylatora, ten jest cichy, lecz jak się przełącza zawór trójdrożny przy de frocie to jest niezły hałas. W salonie gdzie się nie śpi to jest akceptowalne w sypialni nie wyobrażam sobie tego hałasu.

Czy przy kanałówce też słychać hałas defrostu ? bo planuję założyć a ta już będzie nawiewać do sypialni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny problem - to ciepło odebrane przez jednostkę zewnętrzną trzeba jakoś dostarczyć do tego garażu. Z wyrzutni będzie za mało. Skąd je wziąć? Pewnie trzeba intensywnej wentylacji. Pomoże też brak izolacji od gruntu i ścian zewnętrznych. Ale i tak będzie ryzyko, że przytrafią się sytuacje, gdy w garażu będzie zimniej, niż na zewnątrz. Jak masz garaż odizolowany od świata zewnętrznego i słabo wentylowany - to często w sezonie grzewczym albo i cały czas będzie tam zimniej, niż na zewnątrz.

Nie można mówić o ryzyku "że przytrafią się sytuacje, gdy w garażu będzie zimniej, niż na zewnątrz".

To jest pewność. Jest absolutnie pewne że jednostka zewnętrzna klimatyzacji używanej do ogrzewania umieszczona w garażu to bardzo głupi pomysł. To nie ma najmniejszej szansy działać. Potrzeba np. 2000m3 powietrza na godzinę. Ile m3 ma garaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała uwaga - odzysk temperatury to nie odzysk ciepła, który jest niższy.

 

Temperaturowy się zgadza - u mnie też z pomiarów wyszło podobnie jak deklaruje producent.

Celowo napisałem temperaturowy.

Odzysk ciepła jest wyższy w sytuacji kiedy temperatura na zewnątrz jest powyżej zera i skrapla się woda pochodząca z domu.

Nie wiem jak wygląda bilans energetyczny podczas temperatur ujemnych, kiedy pracuje grzałka zabezpieczająca przed zamarzaniem wymiennika. U mnie od stycznia do dziś rekuperator zużył 260kWh więc są to nieistotne wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam klimę na parterze w salonie. Gree 3,5 kw konsola pod oknem.

Grzeje fajnie. Teraz przy -5 pobiera 500w, ale przy plus 8 pobiera 400w i niżej nie chce zejść nawet jak na dworze cieplej. Chociaż w instrukcji jest że schodzi do 200w.

Drga sprawa, ak bym miał ją w sypialni to kicha nie ze względu na głośność wentylatora, ten jest cichy, lecz jak się przełącza zawór trójdrożny przy de frocie to jest niezły hałas. W salonie gdzie się nie śpi to jest akceptowalne w sypialni nie wyobrażam sobie tego hałasu.

Czy przy kanałówce też słychać hałas defrostu ? bo planuję założyć a ta już będzie nawiewać do sypialni.

 

Mówię wszystkim żeby nie instalowani taniego chińskiego szajsu, ale nie słuchają.

 

W mojej klimie Fujitsu z 2009 roku nie słychać nic poza delikatnym szumem.

Schodzi do 180W w chłodzeniu i ok. 280W w grzaniu. Dziś przy -1° i ustawieniu na 30° pobierała 1300W, a po ustawieniu na 25° pobór ustabilizował się na kilkanaście godzin na poziomie 350W. W domu temperatury 22-23°C.

 

Nie kupujcie Gree.

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam klimę na parterze w salonie. Gree 3,5 kw konsola pod oknem.

Grzeje fajnie. Teraz przy -5 pobiera 500w, ale przy plus 8 pobiera 400w i niżej nie chce zejść nawet jak na dworze cieplej. Chociaż w instrukcji jest że schodzi do 200w.

Drga sprawa, ak bym miał ją w sypialni to kicha nie ze względu na głośność wentylatora, ten jest cichy, lecz jak się przełącza zawór trójdrożny przy de frocie to jest niezły hałas. W salonie gdzie się nie śpi to jest akceptowalne w sypialni nie wyobrażam sobie tego hałasu.

Czy przy kanałówce też słychać hałas defrostu ? bo planuję założyć a ta już będzie nawiewać do sypialni.

 

400 W przy dodatnich temperaturach na zewnątrz to chyba za dużo. Moje klimy, każda o podobnej mocy pobierają wtedy właśnie około 200 W każda. Oczywiście też są ciche. Nie podaję nazwy producenta, bo nie chodzi mi o reklamę firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzut z reku do garażu to już problemy - wilgotność. Będzie się skraplała na chłodnych ścianach.

Jak wstawisz tam do tego jednostkę zewnętrzną, to ta wilgoć będzie szroniła wymiennik dużo intensywniej, niż na zewnątrz. I trzeba będzie częściej rozmrażać. Odprowadzić też trzeba gdzieś skropliny.

Kolejny problem - to ciepło odebrane przez jednostkę zewnętrzną trzeba jakoś dostarczyć do tego garażu. Z wyrzutni będzie za mało. Skąd je wziąć? Pewnie trzeba intensywnej wentylacji. Pomoże też brak izolacji od gruntu i ścian zewnętrznych. Ale i tak będzie ryzyko, że przytrafią się sytuacje, gdy w garażu będzie zimniej, niż na zewnątrz. Jak masz garaż odizolowany od świata zewnętrznego i słabo wentylowany - to często w sezonie grzewczym albo i cały czas będzie tam zimniej, niż na zewnątrz.

Plus jednostki zewnętrznej w garażu będzie taki, że osuszy powietrze.

 

Ja mam PCUw która pobiera powietrze z nieogrzewanego garażu o kubaturze ok 140m3 i faktycznie w garażu jest bardzo sucho , Garaż ma ocieplone wszystkie ściany i bramę, natomiast nie ma ocieplonego daszku/sufitu jest płyta OSB+papa+blacha. Pompa mieli około 400m3/h pracuje w lecie 2-3h/dobę obecnie 8-10. Ponieważ daszek ma bardzo dobrą ekspozycję na południe, zastanawiam się czy go ocieplać bo jednak słońce podbija temperaturę nawet teraz i w efekcie żeby nie było po ociepleniu zimniej niż na dworze o czym napisałeś powyżej?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

400 W przy dodatnich temperaturach na zewnątrz to chyba za dużo. Moje klimy, każda o podobnej mocy pobierają wtedy właśnie około 200 W każda. Oczywiście też są ciche. Nie podaję nazwy producenta, bo nie chodzi mi o reklamę firmy.

 

Śmiało jak dobra i cicha to nie reklama tylko egoizm wobec współforumowiczów :cool:, dawaj śmaiało:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy chwali co ma.:yes: Moja przy chłodzeniu w lecie też schodziła do 150-200 w a na grzaniu min to 350 w. Za to teraz jak jest -7 na dworze to bierze 400-500 w a domu 22 stopnie (klima grzeje salon 40m 2 otwarty na drugie tyle. Musze obaczyć może nie wyłącza się grzałka karteru i tacy jak grzeje na plusie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można mówić o ryzyku "że przytrafią się sytuacje, gdy w garażu będzie zimniej, niż na zewnątrz".

To jest pewność.

 

Wpada sporo ciepła z rekuperacji. Nie dajmy sobie wmówić, że rekuperator odzyskuje 80 czy 90% ciepła. Podawana jest sprawność temperaturowa, a to dużo więcej, niż fizycznie zmierzone kWh. Do tego jak nie ma izolacji od gruntu, to też jest w stanie dostarczyć sporo ciepła.

Im więcej stopni cieplej jest w garażu, niż na zewnątrz, tym wyższy COP klimy. I tym więcej ciepła jest w stanie zabrać z garażu. Jak na zewnątrz jest -15, to ile będzie w garażu?

 

Dla przykłądu gdy na zewnątrz jest -15*, przepływ 100m3/h to wyrzutnia dostarcza prawie pół kilograma wody + powietrze o temperaturze -1* przy sprawności 80%.

Schłodzenie tego poniżej temperatury zewnętrznej i odzyskanie ciepła z kondensacji to sporo kWh.

Więc jak ktoś wybierze klimę o marnej sprawności w niskich temperaturach, to ciepło z gruntu dostarczy wystarczającą ilość ciepła, żeby temperatura nie spadła poniżej zewnętrznej.

 

Ilość m3 w zamkniętym pomieszczeniu nie ma znaczenia. Możesz wstawić jednostkę zewnętrzną do pomieszczenia 2x2x2m z kominkiem, w którym się pali i idę o zakład, że spokojnie da radę. A w garażu będzie mieliło powietrzem obniżając jego temperaturę o stopień czy dwa co przejście. Grunt i wentylacja będzie je ogrzewała... O ile - zależy od temperatur i sytuacji. Co innego, jak jest za oknem +5, a co innego, jak -15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...