Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Jeśli ma się tak zorganizowany dom i życie w nim, że nie ma potrzeby chłodzenia i obniżania wilgotności w lecie to rzeczywiście przy małym zużyciu PC jest bez sensu.

PC do cwu bez dofinansowania i jeśli nie mamy szczególnie dużego zużycia ciepłej wody też się nie opłaca.

Dlaczego musiałbyś zmienić na G11? Znajomy zakłada teraz PV u siebie i jakoś pozostaje przy G13. PV ma pokryć właśnie głównie zużycie w najdroższej strefie.

 

Co do pc cuw miałem dofinansowanie 80% z programu OZE inaczej pewno bym sie nie zdecydował. Przy g-12 ni opłaca się odsprzedaż prądu i w żadnej taryfie sie ona nie opłaca co do ogrzewania grzejnikami konwekcyjnymi to najzimniej jest w nocy i wtedy jest II strefa prądu natomiast pv działają w sezonie grzewczym miernie czyli wtedy jak sa najbardziej potrzebne. tak więc sprzedawanie prądu taniej i kupowanie drożej i ładowanie się w koszty inwestycyjne oraz inne np ubezpieczenie to jest całkowicie nieopłacalne przyjemniej na razie

 

Tutaj sie zastanawiałem nad tymi panelami https://forum.budujemydom.pl/topic/28943-panele-fotowoltaiczne-z-80-dofinansowaniem-czy-warto/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w lokalnym sklepie jest ta klima:

KAISAI ECO KED-18KTA KLIMATYZATOR ŚCIENNY 5,1 kW

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6325940736

 

Z montażem. Bez pilota. Za 999zl.

Warto?

 

Myślę że warto , widziałem gdzieś fajny zestaw za ok 1900 do samodzielnego montażu bez konieczności używania pompy próżniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety. Żona dzwoniła, 800 montaż.

 

Ja robiłem przymiarkę do założenia klimy na parter klimakonwektor + kanałowka na poddaszu oparte na jednym inwerterze, ale Oszczędny Grześ rozwiał moje halucynacje, po prostu w moim przypadku ta inwestycja nigdy by się nie zwróciła. Czego ogromnie żałuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem przymiarkę do założenia klimy na parter klimakonwektor + kanałowka na poddaszu oparte na jednym inwerterze, ale Oszczędny Grześ rozwiał moje halucynacje, po prostu w moim przypadku ta inwestycja nigdy by się nie zwróciła. Czego ogromnie żałuje.

A liczyłeś do zysku komfort? Ja u siebie zapłaciłem 3 tyś zł z montażem. Cena montażu zwróciła się w komforcie w lecie, a oszczędności na ogrzewaniu są czystem zyskiem:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomno

Jak nie pompa do cwu to co?

Kable musiałbym położyć raczej w pomieszczeniach na parterze czyli salon, kuchnia + część usługowa. To byłoby jakieś 130m2. Łazienka tak jak pisałem jest mi obojętna bo dla mnie zawsze jest w nich za gorąco, a żona kąpie się we wrzątku, więc łazienka to najmniejszy problem. Niektórzy tu pisali o niskim komforcie ogrzewania samą pompą p-p. Nie do końca wiem co mieli na myśli. Opisz proszę swoje odczucia. Napisz jaki masz dom - wielkość, ocieplenie, reku, WM? Grzejesz wyłącznie pompą p-p? Dogrzewasz kablami? Dużo?

Komfort to pojęcie dość względne. Osobiście np. nie lubię w domu źródeł ciepła, które promieniują. Grzejąc przez kilka lat węglem, robiłem różne modyfikacje, aby spalać w miarę czysto, a grzejniki grzały długo ale na niskiej temperaturze (nie czuć promieniowania od grzejników). W taki sposób "doszedłem" do bufora, a w zeszłym roku zamontowałem w nim grzałkę elektryczną. Grzanie sterowane z regulatora pokojowego + głowice termostatyczne. Było ok choć odczuwało się niekiedy zmiany temperatury w domu. W lecie zamontowałem klimatyzację oraz wentylację z rekuperacją.

Obecnie do grzania używam właśnie pompy ciepła, a dokładnie to Midea MISSION Extreme 3.5 kW. Mieszkanie na poddaszu 80m2 niezbyt dobrze ocieplone. Jednostka wewnętrzna pompy wisi w środkowym pokoju na ścianie dzielącej od pomieszczenia gospodarczego (rysunek poniżej). Pod nią jest sofa i czasami czuć jak trochę dmucha po głowie, ale nie mogłem zamontować w innym miejscu. W środkowym pokoju jest około 23,5*C, jest to w miarę stała temperatura, nie odczuwam jakiś zmian. W pokojach z boku około 21*C (drzwi muszą być w tym przypadku otwarte, jak się zamknie na dłużej to temp trochę spada). Odczuwalnie najzimniej u mnie jest w łazience, ale tam mam dodatkowo grzejnik elektryczny z nadmuchem w dół, którym można sobie dogrzać na czas kąpieli.

Ogólnie to wszyscy w domu zadowoleni, nikt nie narzeka.

wentylacja3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A liczyłeś do zysku komfort? Ja u siebie zapłaciłem 3 tyś zł z montażem. Cena montażu zwróciła się w komforcie w lecie, a oszczędności na ogrzewaniu są czystem zyskiem:D

 

Kwestie komfortu są dla mnie najważniejsze, a klimę na poddaszu planuję przy okazji większego remontu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: u mnie jak na razie klimatyzacja jako PC od kilku dni sprawdza się doskonale. Na "polu" temperatura w granicach zero st.C., więc jest to najtańszy sposób zapewnienia komfortu cieplnego.

Będzie chłodniej, to włączę ogrzewanie gazowe.

Generalnie - dywersyfikacja to dla mnie dobre rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w lokalnym sklepie jest ta klima:

KAISAI ECO KED-18KTA KLIMATYZATOR ŚCIENNY 5,1 kW

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6325940736

 

Z montażem. Bez pilota. Za 999zl.

Warto?

 

Sprawa się wyjaśniła - za montaż.

Mimo, że cena tego klimatyzatora (KAISAI ECO KED-18KTA) wydajesię dość atrakcyjna (2310 zł), to jest to model nieco przestarzały. Dość wysoki pobór prądu dla minimalnej mocy oraz grzanie do - 15 st.C.

Niech Cię nie zmyli "eco". Teraz ta firma produkuje klimatyzatory z czynnikiem R32, gdzie klima grzeje jeszcze przy temperaturze na zewnątrz - 25 st.C.

Mam 3 klimatyzatory tej firmy z czynnikiem R32. Eksploatuję od niedawna, trudno powiedzieć czy będą działać jeszcze po trzech latach, gdy skończy się gwarancja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam nad Saunier Duval SDH 17-025 kumpel chce mi go oddać za 1100zł. Do tego rurki ok 250zł musiałbym dokupić.

Tyle że nie mam kasy, a przydała by się do ogrzewania parteru.

 

oddać za 1100 bez łaski kup nowy za taką kasę włoskie gówno brać? Ciekawe dlaczego się pozbywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostał za darmo jako bonus, miał u siebie montować i tak mu leży od dwóch lat.

Może by coś opuścił ale mając pustkę w kieszeni nie mam co negocjować.

 

Z pustego to i Salomon nie naleje... Ale tak na poważnie, jeśli ta klima była wcześniej gdzieś eksploatowana i zdjęta przez "fachowca" (przez małe f) to może freon wybrał wolność i zasilił warstwę ozonową. R410a nie jest tani...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu uruchomiłem wreszcie i ja.

Przeczytałem ten temat i nie tylko od dechy do dechy i nareszcie zamontowałem u siebie pompę pp o której myślałem już od dwóch lat.

Grzać grzeje ale ponieważ temperatura na zewnątrz na lekkim plusie to ciężko o jakieś większe podsumowanie zobaczymy jak będzie się zachowywać przy-10.

Na ten moment próbuję jeszcze ogarnąć temperaturę parter-pietro, ponieważ na górze jest trochę cieplej niż na dole a wolał bym odwrotnie.

 

Pytanie do tych co grzeją się kanałówką, jaki macie sposób na zrównoważenie temperatury u góry i na dole ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu uruchomiłem wreszcie i ja.

Przeczytałem ten temat i nie tylko od dechy do dechy i nareszcie zamontowałem u siebie pompę pp o której myślałem już od dwóch lat.

Grzać grzeje ale ponieważ temperatura na zewnątrz na lekkim plusie to ciężko o jakieś większe podsumowanie zobaczymy jak będzie się zachowywać przy-10.

Na ten moment próbuję jeszcze ogarnąć temperaturę parter-pietro, ponieważ na górze jest trochę cieplej niż na dole a wolał bym odwrotnie.

 

Pytanie do tych co grzeją się kanałówką, jaki macie sposób na zrównoważenie temperatury u góry i na dole ?

 

Najlepiej załóż sobie na parterze w pomieszczeniu pomieszczeniach) w którym chcesz mieć cieplej tanią, małą klimę.

Ja mam 3,5 kW, tam, gdzie przebywam najczęściej (25 m2 - 2 okna: średnie zużycie prądu z 5 ostatnich dni 7,2 kWh na dobę).

Nic nie robię, a jest ciepło. Żona jest operatorem pilota - temperaturę w pokoju ustawia w zależności od jej potrzeb na 22 do 25 st.C.

Drugi pokój mniejszy używany od czasu do czasu - średnia zużycia 2,9 kWh na dobę. Temperatura około 20-21 st.C.

Klimatyzacje chodzą przez całą dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyregulować anemostaty tak, by dużo więcej cyrkulacji powietrza było na dole.

 

Regulacja anemostatów może i zdaję egzamin ale niestety zdławienie powietrza powoduje wyraźny szum na nich.

będę musiał chyba pomyśleć o jakiś przepustnicach ale od razu na wylocie z jednostki

 

Najlepiej załóż sobie na parterze w pomieszczeniu pomieszczeniach) w którym chcesz mieć cieplej tanią, małą klimę.

Ja mam 3,5 kW, tam, gdzie przebywam najczęściej (25 m2 - 2 okna: średnie zużycie prądu z 5 ostatnich dni 7,2 kWh na dobę).

Nic nie robię, a jest ciepło. Żona jest operatorem pilota - temperaturę w pokoju ustawia w zależności od jej potrzeb na 22 do 25 st.C.

Drugi pokój mniejszy używany od czasu do czasu - średnia zużycia 2,9 kWh na dobę. Temperatura około 20-21 st.C.

Klimatyzacje chodzą przez całą dobę.

 

Nie za bardzo widzi mi się to rozwiązanie , po to właśnie zakładałem kanałówkę aby nie montować kilku oddzielnych jednostek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...