Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Regulacja anemostatów może i zdaję egzamin ale niestety zdławienie powietrza powoduje wyraźny szum na nich.

będę musiał chyba pomyśleć o jakiś przepustnicach ale od razu na wylocie z jednostki...

Podpowiedziałem najprostsze "użytkowe" rozwiązanie. ;) Jeśli nie boisz się dłubania w instalacji to jak najbardziej przepustnica na wylocie. Kiedyś stosowało się rozwiązania typu "szyber", dobre na etapie montażu, to zapodane przez Rec'a wygląda obiecująco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedziałem najprostsze "użytkowe" rozwiązanie. ;) Jeśli nie boisz się dłubania w instalacji to jak najbardziej przepustnica na wylocie. Kiedyś stosowało się rozwiązania typu "szyber", dobre na etapie montażu, to zapodane przez Rec'a wygląda obiecująco.

 

właśnie sprawdzałem ceny , przepustnice są niewiele droższe od tej gąbki o której Rec pisał.

https://www.allewenta.pl/index.php?route=product/product&product_id=2846&ads=ceneo

zastosuję wiec przepustnice , większą i łatwiejszą możliwość regulacje powinna dać

 

dla zainteresowanych wykresy z pracy przy około -2,-3 stopniach

 

nae0W3.jpg

z5jBN9.jpg

Edytowane przez offan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie do Kolegów którzy dłuże grzeją klimatyzatorem. Jak takie urządzenie zachowuje się przy temperaturze niższej od tej podanej w danych technicznych?

Pierwsza klima którą założyłem w 2017 roku jest przewidziana na grzanie, gdy na dworze jest do - 15 st.C. Pozostałe do -25 st.C.

 

Dzisiaj w nocy temperatura spadła do -16 st.C (przez kilka godzin: od 4-tej do 6-tej). W poprzednim sezonie grzewczym nie wyłączałem tego klimatyzatora od listopada do końca lutego, ale temperatury były wyższe.

Nie wiem czy nie ma to negatywnego wpływu na klimatyzator. Ze zwiększonym poborem prądu mogę się pogodzić, ale chciał bym uniknąć awarii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co już tu wcześniej pisano, większość klim poradzi sobie z niższymi temperaturami niż by wskazywały parametry. Najlepiej gdy klima chodzi non stop, wtedy nie powinno się nic stać (o ile spadek temp. nie jest zbyt duży).

 

To dobrze, jak będzie kończy mi się "zapas prądu", to zmontuję sobie przełącznik, który wyłączy klimy, a załączy piec gazowy. Tak jak obserwuję, to co najmniej do - 5 st.C. klimy są tańsze od gazu nawet w droższej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Tak jak obserwuję, to co najmniej do - 5 st.C. klimy są tańsze od gazu nawet w droższej taryfie.

Albo masz bardzo drogi prąd lub bardzo tani gaz, ewentualnie źle liczysz lub masz jakąś mało wydajną klimę. Wg cen jakie znam, to grzanie gazem jest niewiele tańsze (nie licząc amortyzacji kosztów zakupu i wymiany kotła po około 10 - 12 latach) niż grzanie prądem w nocnej taryfie, a grzanie "klimą" jest prawie 2,5 raza tańsze (grzejąc 24/dobę). Nawet w większe mrozy powinno być dużo taniej niż gazem. Przynajmniej u mnie tak wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IARY4#history/s20171015/e20180415/mcustom

Średnia zmierzona temperatura ostatniego okresu grzewczego od połowy października do połowy kwietnia to +3,9°C.

 

ale ja.ja!

Jak zaczynałem przygodę z energooszczędnym budowaniem, to średnia ta wynosiła 2,7°C.

 

To było "parę" lat temu! (patrz moją datę rejestracji na forum).

Nie wiem skąd jesteś ,ale mój równoleżnik to ok. 50° a południk 19°, więc biegun zimna to raczej nie jest...

 

Do dzisiaj mam te wyliczenia w Excellu i oparte są na miesięcznych odczytach liczników przez..., oj długo. Wówczas kalkulatory OZC jeszcze nie istniały :-)

 

Ale cóż tam, w temacie ocielplenia klimatu to ja już najpewniej za bardzo nie mam się co martwić :-/

 

Wiem, to żadne dane naukowem, ale własne! i dają do myślenia, oj dają!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo masz bardzo drogi prąd lub bardzo tani gaz, ewentualnie źle liczysz lub masz jakąś mało wydajną klimę. Wg cen jakie znam, to grzanie gazem jest niewiele tańsze (nie licząc amortyzacji kosztów zakupu i wymiany kotła po około 10 - 12 latach) niż grzanie prądem w nocnej taryfie, a grzanie "klimą" jest prawie 2,5 raza tańsze (grzejąc 24/dobę). Nawet w większe mrozy powinno być dużo taniej niż gazem. Przynajmniej u mnie tak wychodzi.

 

To jest pierwszy sezon, gdy mam 4 klimy oraz od 29 listopada gaz. Jak na razie, to sobie zapisuję zużycie prądu oraz gazu.

Po to by mieć ciepło w łazience muszę ustawić klimę obok na korytarzu na 24 st.C. Ta klima zużyła w ciągu 24 h 15,9 kWh przy temperaturze na zewnątrz około 0 st.C., a 18,4 kWh od wczoraj do dziś gdy w nocy doszło do -16st.C.

Klima w pokoju 25 m2, gdzie temperaturę utrzymuję około 22 st.C w analogicznym okresie 9,3 i 13,2 kWh.

W pokoju, gdzie temperatura jest około 20st.C (23 m2, jedno okno) zużycie było 4,5 kWh i 5,1 kWh.

O gazie zbyt wiele nie mogę powiedzieć, ale gdy włączę gaz nie muszę grzać na korytarzu ani na parterze, ani na piętrze. Jak przyjdą mrozy to sobie wszystko przeliczę.

Brakuje mi małej PC, która by dogrzała kaloryfery w łazienkach no i może trochę w kuchni...

Gaz mam w taryfie W-2, a piec jest kondensacyjny, więc wychodzi około 20 groszy za 1 kWh z gazu.

Prąd w taryfie dziennej G12w jest droższy niż w G11. W nocnej jest korzystniejszy prąd nawet przy "większych minusach".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Brakuje mi małej PC, która by dogrzała kaloryfery w łazienkach no i może trochę w kuchni...

Gaz mam w taryfie W-2, a piec jest kondensacyjny, więc wychodzi około 20 groszy za 1 kWh z gazu.

Prąd w taryfie dziennej G12w jest droższy niż w G11. W nocnej jest korzystniejszy prąd nawet przy "większych minusach".

Ja mam w łazience grzejnik z nadmuchem w dół. Załącza się go przed kąpielą, aby podgrzać łazienkę, od początku tego sezonu grzewczego zużył 22 kWh.

Mam taryfę G13 i średnia cena prądu w zimie to coś 0,385 zł/kWh i droższy od G11 jest w zimie tylko od 16 - 21. G11 0,56 zł/kWh

Cenę gazu liczyłeś wg wskaźnika konwersji na fakturze (nie wiem jaki masz gaz, ale z reguły to ponad 11 kWh z m3 gazu), czy taki rzeczywisty o którym piszą wszędzie czyli coś koło 8 - 9 kWh z m3? Wliczasz w cenę gazu abonament który płacisz cały rok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w łazience grzejnik z nadmuchem w dół. Załącza się go przed kąpielą, aby podgrzać łazienkę, od początku tego sezonu grzewczego zużył 22 kWh.

Mam taryfę G13 i średnia cena prądu w zimie to coś 0,385 zł/kWh i droższy od G11 jest w zimie tylko od 16 - 21. G11 0,56 zł/kWh

Cenę gazu liczyłeś wg wskaźnika konwersji na fakturze (nie wiem jaki masz gaz, ale z reguły to ponad 11 kWh z m3 gazu), czy taki rzeczywisty o którym piszą wszędzie czyli coś koło 8 - 9 kWh z m3? Wliczasz w cenę gazu abonament który płacisz cały rok?

 

Z ogrzewania "drutami" w jakie by to nie było postaci zrezygnowałem. Ostatnie eksperymenty to grudzień i styczeń w poprzednim sezonie. W C.O. wstawiłem piec Kospel (naprawiony z odzysku - cena zakupu pomijalna). Nie warto.

Mam PV dość spore i od nowego roku wybrałem taryfę G12w. Czekam na nową umowę kompleksową ponad 3 tygodnie. Ale w Tauronie chyba obchodzą nadal Barbórkę, bo na liczniku G12E. G12E zlikwidowali od 01.01.2019 r.

Cena gazu jest bardzo umowna, bo w zimie znacznie spada ciśnienie, więc pewnie nie więcej otrzyma się jak z 10 kWh z m3. Wiem o czym piszę, bo moja najbliższa rodzina jest związana od lat z tą branżą.

Abonament niestety trzeba płacić, ale to "grosze" w stosunku do korzyści z posiadania rezerwowego źródła ciepła.

Oprócz tej małej brakującej PC typu PW będę musiał poprawić ocieplenie między strychem a resztą domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena gazu jest bardzo umowna, bo w zimie znacznie spada ciśnienie, więc pewnie nie więcej otrzyma się jak z 10 kWh z m3. Wiem o czym piszę, bo moja najbliższa rodzina jest związana od lat z tą branżą.

Abonament niestety trzeba płacić, ale to "grosze" w stosunku do korzyści z posiadania rezerwowego źródła ciepła.

 

Jak sobie liczyłem cenę gazu, to sam abonament mi podbijał cene o 5-7 gr na kWh (w zależności od tego jakie zużycie zakładałem). Im mniejsze zużycie, tym drożej to wychodzi. Oczywiście można to liczyć inaczej, ale u siebie rozważałem gaz tylko i wyłącznie do celów CO+CWU, więc abonament wliczałem.

 

Znajomy zamontował piec kondensacyjny z reklamowaną sprawnością ponad 100%. Podłączył też ciepłomierz i wychodzi, że z tych deklarowanych przez gazownie ~11 kW, realnie ciepła w rury idzie około 9 kW, co efektywnie podbija cenę 1 kWh z faktury o 20%.

Dopiero taką cenę można porównywać z ceną 1 kWh energii elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie liczyłem cenę gazu, to sam abonament mi podbijał cene o 5-7 gr na kWh (w zależności od tego jakie zużycie zakładałem). Im mniejsze zużycie, tym drożej to wychodzi. Oczywiście można to liczyć inaczej, ale u siebie rozważałem gaz tylko i wyłącznie do celów CO+CWU, więc abonament wliczałem.

 

Znajomy zamontował piec kondensacyjny z reklamowaną sprawnością ponad 100%. Podłączył też ciepłomierz i wychodzi, że z tych deklarowanych przez gazownie ~11 kW, realnie ciepła w rury idzie około 9 kW, co efektywnie podbija cenę 1 kWh z faktury o 20%.

Dopiero taką cenę można porównywać z ceną 1 kWh energii elektrycznej.

Zgadzam się, ale jest wysoce prawdopodobne, że przy lekkiej zimie ( a takie już się zdarzały) nie odpalę ani razu pieca C.O., więc zapłacę tylko abonament. To obecnie w skali roku mniej niż 200 zł. Wtedy nie ważne, czy w gazie jest 100 procent gazu, czy 80%. W moim przypadku gaz, to dywersyfikacja, a ta musi kosztować. Podstawowe paliwo to słońce. Oczywiście po przerobieniu na prąd, zakumulowaniu i odzysku - jak w temacie: "tanie ogrzewanie...".

 

Do kraju docierają nowe technologie i nie wiem, czy na tym poprzestaniemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej załóż sobie na parterze w pomieszczeniu pomieszczeniach) w którym chcesz mieć cieplej tanią, małą klimę.

Ja mam 3,5 kW, tam, gdzie przebywam najczęściej (25 m2 - 2 okna: średnie zużycie prądu z 5 ostatnich dni 7,2 kWh na dobę).

Nic nie robię, a jest ciepło. Żona jest operatorem pilota - temperaturę w pokoju ustawia w zależności od jej potrzeb na 22 do 25 st.C.

Drugi pokój mniejszy używany od czasu do czasu - średnia zużycia 2,9 kWh na dobę. Temperatura około 20-21 st.C.

Klimatyzacje chodzą przez całą dobę.

 

Mam pytanie czy sprężarka pracuje bez przerwy? Czy robi przerwy? Czy masz 2 oddzielne jednostki zewnętrzne? I ostatnie gdzie konkretnie

w pokojach znajdują się jednostki wewnętrzne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blisko 2 lata temu popełniłem taki temat https://forum.muratordom.pl/showthread.php?247289, i nadal myślę nad modernizacją ogrzewania ale w cenie pieca akumulacyjnego mógłbym mieć klimę do grzania o choćby taką pierwsza lepsza https://allegro.pl/oferta/klimatyzator-gree-lomo-luxury-3-5-kw-pompa-ciepla-7515249652. Tylko mam pytanie dosyć subiektywne ale jaka jest akceptowalna głośność jednostki wewnętrznej ile konkretnie decybeli ? I druga kwestia czy ktoś montował splita pod oknem? U mnie split by grzał na parterze i dla mnie dyskomfortem jest nawiew od góry a gdyby zanotować pod parapetem? Co wy na to może ktoś tak ma to proszę o wrażenia i opinie z takiego rozwiązania.

 

Czy lepiej kupić multisplit czy 2 oddzielne zestawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy sprężarka pracuje bez przerwy? Czy robi przerwy? Czy masz 2 oddzielne jednostki zewnętrzne? I ostatnie gdzie konkretnie

w pokojach znajdują się jednostki wewnętrzne?

 

Obecnie mam 4, wszystkie tego samego producenta. W pokojach na parterze na ścianach wewnętrznych. strumień powietrza skierowany w stronę okna. Pierwsza na wysokości około 1,9 m przy drzwiach wejściowych, a w drugim pokoju nad samymi drzwiami, czyli jakieś 2,2 m. Jak włączyłem, to nie wyłączam. Są to inwertery, więc po osiągnięci zadanej temperatury same zmniejszają swoją moc do potrzeb.

Trzecia na parterze jest ustawiona na 24 st.C. i zżera najwięcej prądu. Na piętrze na 22 st.C. Ale przed załączeniem tej z parteru nastawy były wyższe. Jedna klima 3,5 kW swobodnie ogrzała by większość pomieszczeń, ale w wykonaniu kanałowym. Kanałówkę u mnie w starym domu ciężko by było założyć.

Cenowo to te 4 klimy nie wychodzą drożej od jednej "markowej" kanałówki.

Te 3 klimy zainstalowane w tym roku dlatego kupiłem, bo poprzednia się sprawdziła, wszystkie są ciche, a wentylatory ustawione na najniższe obroty.

Dzisiejszej nocy w ramach testowania obniżę temperaturę na parterze na korytarzu.

Zresztą całość jest testowana, bo 2 ostatnie klimy uruchomił mi f-gazownik dopiero w grudniu 2018 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vr5 dziękuję bardzo za obszerna i bardzo konkretna odpowiedź. A czy klimy tylko zwalniają czy całkiem sie zatrzymują? Podaj proszę producenta. I co myślisz o umieszczeniu pod parapetem ? Masz już jakieś wyniki zużycia lub /i kosztów grzania w ujęciu rocznym?

 

Ja mieszkam w kompaktowym Kanadyjczyku z poddaszem 130m2 mam porządne konwektory atlantic F-18 w 6 pomieszczeniach o łącznej mocy 6kw + 2 drabinki w łazienkach 2x300w oraz podłogówke 380 wat i u mnie to spokojnie wystarcza. Ponieważ rozbuduj e trochę salon i powiekszę okna w salonie myslałem własnie początkowo o piecu akumulacyjnym ale to bez sensu w jego cenie mógłbym mieć fajną klimę. Tylko to usytuowanie na ścianie mi nie poasuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...