Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Mam teraz ogrzewanie nadmuchowe i rozprowadzane kanały, system feelco, gazowy razem z rekuperacją Dom jest całkiem spory, ma 280m, ogrzewanych 240. Kubatura około 1200m3.

W tym momencie ogrzewanie gazem wynosi mnie jakieś 1000 pln na miesiąc w okresie grzewczym, do tego dochodzi też podwyższone zużycie energii- do 5-6 kwh na dzień (tylko na ogrzewanie).

Dom około 10 letni, ocieplony jak na tamte czasy całkiem dobrze, teraz oczywiście już nie byłoby ok.

W każdym bądź razie wydaje mi sie to naprawdę dużo i myślę na wymianie tego pieca na pompę ciepła powietrze powietrze. Nie uśmiecha mi się taryfa gazowa 3, gdzie za sam abonament płaci się 40 pln za miesiąc (plus oczywiście zużycie). Do tego super by było mieć przyjemny chłodek w lecie. :)

Coś polecacie, co mógłbym wykorzystać w bieżącej instalacji?

Chciałbym zachować takie plusy jak szybkość grzania czy też nawilżanie do zadanego poziomu wilgotności.

 

Wrzuć w wyszukiwarce na tym forum hasło "ogrzewanie nadmuchowe". Pewnie coś Ci "podpasi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

!000 zł miesięcznie na gaz to 6000 zł za sezon grzewczy 6 miesięcy co daje zużycie gazu około 3000 m3 na sezon licząc ok. 2 zł za 1m3 ze wszystkimi opłatami. Z 3000 m3 można uzyskać ok. 27000 kW w zależności od sprawności urządzenia grzewczego, dzieląc to przez 240 m2 wychodzi zużycie energii na poziomie 112,5 kWh/m2/rok a więc sporo za dużo.

Proponuję Ci zrobić mały audyt energetyczny aby wychwycić najbardziej istotne przyczyny tak dużego zapotrzebowania na ciepło zakładając, że Twoja ulubiona temperatura komfortu cieplnego nie wynosi >25*C. Ważne tu jest ustalenie sprawności samej istniejącej instalacji nadmuchowej i o ile okaże się dobra to najprostszym rozwiązaniem byłaby jej modernizacja polegająca na zamianie pieca nadmuchowego na gaz PC na tej samej instalacji co zresztą Feelco robi.

Sam piec mógłby być rezerwowym źródłem ciepła na silne mrozy.

 

Teraz doczytałem Twoją kubaturę i sprawa się trochę wyjaśnia dlaczego masz takie zużycie.

Czy na pewno nie mieszkasz w kościele?

Edytowane przez Rec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z zamarzaniem jednostek zewnętrznych, ostatnio przed jakiś czas było poniżej -12 st C i dwie jednostki się zamroziły tak, że przestał działać wentylator. Firma montująca chce rozwiązać ten problem montując kabel grzewczy "samoregulujący" 50W/mb ok. 3metry na całość prowadząc kabel po rurach odprowadzających skropliny (nie mam pojęcia czy to wystarczy i czy lód nie zrobi się na tacce ociekowej). Czytałem wykresy temperatur/moc kilku producentów i praktycznie wszystkie tego typu kable osiągają moc znamionową już w +10 st C.

 

Mam specyficzne ustawienie tych jednostek (4 szt. jedna nad drugą) i czy możecie mi doradzić jakieś bardziej sensowne rozwiązanie, bo tak mi dojdzie ok 3,6 kilowata na dobę, a i tak nie wiem czy cel zostanie osiągnięty - bo wydaje mi się, że najlepiej to dogrzanie zrealizować przez umieszczenie po metrze zwykłego kabla grzewczego 50w na każdej tacce ociekowej, następnie tą główną rurą do której schodzą skropliny ze wszystkich jednostek, dać kabel samoregulujący ale 10w i puścić go we wnętrzu rurki i jeszcze ją dodatkowo docieplić otuliną?

 

d4247296b0e3.jpg

Edytowane przez Navigare
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te jednostki górne będą zalewać te pod spodem

 

Jeśli fachowcy nie założyli odpływów z jednostek1,2,3 od góry.

Ja mam na ścianie północnej 2 jednostki podobnie, jak na zdjęciu, ale w tacce na wyższym poziomie jest wąż odpływowy. Woda spływa omijając jednostkę powieszoną niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszkam, aczkolwiek dom jest całkiem spory i wysoki. Myślę, że te 120 to też z nieużytkowym poddaszem. Plus odpadnie też garaż. Więc realnie powinno być jakieś 800m3.

Co nie zmienia faktu, że wydaje mi się, to i tak sporo za dużo.

Ponieważ jest to mój pierwszy sezon w tym domu, nie mam dokładnego zużycia. W ciągu roku- grudzień grudzień zostało zużyte 4000m3 gazu, ale tam było więcej osób.

Grzanie ustawiam raczej mało. Praktycznie 19 stopni. Oprócz tego kominek czasem zapalę, w ten dni system pracuje mniej.

Ponieważ chcę założyć sobie PV, zasadna jest też zmiana ogrzewania. Hybryda z Feelco jest rozważana, ale jestem temu niechętny- chcę zrezygnować z gazu (do tego dochodzi cena w USD, całkiem sporo). Można zaadaptować inne pompy ciepła powietrze powietrze, ale mało informacji na forach jest. Ewentualnie wymiana całego pieca, łącznie z rekuperatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

800 m3 kubatury do ogrzania to jak dwa 150 m2 typowe domy i tak musisz oceniać swoją nieruchomość. Piszesz, że planujesz PV więc zapytam jaki masz w tym cel bo przecież nie dla samej sztuki aby mieć. Musi to współpracować z pozostałymi elementami ogrzewania. Chcesz zrezygnować z gazu na rzecz PC PP kosztem oszczędności 500 zł rocznie w skali roku za abonament gazowy a może zostawić ten gaz i pomyśleć nietradycyjnie np. o GHP w systemie powietrznym wykorzystując istniejące kanały i istniejącą rekuperację ale to wyłącznie mój punkt widzenia. Wszystko zależy od budżetu jaki masz na ten cel. Można oczywiście zastosować PC PP kanałową albo i dwie.Rzecz rozbija się o sprawdzonych wykonawców, których w Polsce jest bardzo mało.Wśród forumowiczów z dobrą wiedzą i praktyką wykonawczą to w zasadzie są: oszczędny Grześ coraz mniej tu zaglądający i klarnet w ogóle nie udzielający się w tym wątku mimo olbrzymiego doświadczenia.(ciekawe dlaczego). Szukając bardziej oszczędnego rozwiązania Twoich problemów mógłbyś wspomóc istniejący system ogrzewania tanimi splitami. Ja za 3 splity 3,5 kW na R32 z montażem i uruchomieniem które trwało 5 godzin zapłaciłem 7 tys zł. Gdyby to się sprawdziło wtedy warto zbilansować ich zużycie energii el. PV. przy doborze właściwej taryfy a gaz byłby w rezerwie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Rec takie czasy nastały, że PV nie jest już nawet w kraju węglem stojącym sztuką dla sztuki. Mając swoje 3,2 kWp wiesz o czym piszę. Kolega @makthom przymierza się do PV. Zapewniam Cię (choć prorokiem nie jestem), że czy będzie grzał gazem, czy się z niego wycofa to znajdzie sposób na wykorzystanie prądu z PV.

Oczywiście, jeśli grzać, to nie "drutami", tylko czymś z COP dużo powyżej 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli grzać czymś z COP >1 to trzeba się zastanowić czy PV się opłaca. Ja oceniam koszty inwestycyjne eksploatacyjne razem inaczej to nie ma sensu. W moim przypadku czyli dom 130m2 ogrzewany "drutami na ścianie w obudowie" czyli konwektorami i przy PV 5KW za 8000 tyś po dofinansowaniu w 80% i tak się to nie opłaca. No niestety. Liczyłem kombinowałem i nie warto pomijając dewastację dachu oraz gwarancję opłacalności odsprzedaży prądu w przyszłości.

 

Ale to co nie jest opłacalne dla mnie może być opłacalne przy dużych domach jak przytoczony dom pare postów wyżej, wniosek prosty ogrzewanie dużego domu nigdy nie jest tanie. relatywnie może być tanie w przeliczeniu na 1m2 ale nominalnie do zapłaty wyjdzie powyżej 1000 zł /300m2 i to będzie dobry wynik jeżeli sa jeszcze przeszklenia lub dom stoi w Suwałkach.

 

I w takim domu PV jest warte zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

800 m3 kubatury do ogrzania to jak dwa 150 m2 typowe domy i tak musisz oceniać swoją nieruchomość. Piszesz, że planujesz PV więc zapytam jaki masz w tym cel bo przecież nie dla samej sztuki aby mieć. Musi to współpracować z pozostałymi elementami ogrzewania. Chcesz zrezygnować z gazu na rzecz PC PP kosztem oszczędności 500 zł rocznie w skali roku za abonament gazowy a może zostawić ten gaz i pomyśleć nietradycyjnie np. o GHP w systemie powietrznym wykorzystując istniejące kanały i istniejącą rekuperację ale to wyłącznie mój punkt widzenia. Wszystko zależy od budżetu jaki masz na ten cel. Można oczywiście zastosować PC PP kanałową albo i dwie.Rzecz rozbija się o sprawdzonych wykonawców, których w Polsce jest bardzo mało.Wśród forumowiczów z dobrą wiedzą i praktyką wykonawczą to w zasadzie są: oszczędny Grześ coraz mniej tu zaglądający i klarnet w ogóle nie udzielający się w tym wątku mimo olbrzymiego doświadczenia.(ciekawe dlaczego). Szukając bardziej oszczędnego rozwiązania Twoich problemów mógłbyś wspomóc istniejący system ogrzewania tanimi splitami. Ja za 3 splity 3,5 kW na R32 z montażem i uruchomieniem które trwało 5 godzin zapłaciłem 7 tys zł. Gdyby to się sprawdziło wtedy warto zbilansować ich zużycie energii el. PV. przy doborze właściwej taryfy a gaz byłby w rezerwie.

 

Dzięki za rzeczowy komentarz. Chcę całkowicie zrezygnować z gazu, nie widzę potrzeby mieć dodatkowego medium, w rezerwie na ogrzewanie mam kominek, więc w razie awarii mam jakieś ciepło. :).

PV chcę założyć około 6kw. Na pewno poradzę sobie ze spożytkowaniem prądu. Plus w lecie chciałbym korzystać z klimy (której nie mam teraz). O tyle dobrze, że w tym momencie PV mogę odliczyć od podatku, więc będzie kosztować mnie 20 procent mniej. Chciałbym by system też był dosyć prosty w obsłudze i dał się zaadoptować w miejscu bieżącego pieca. Na pewno chcę by to było COP>1. Właśnie myślałem o kanałowych pompach ciepła, jak Daikin, ale informacji jest bardzo mało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę całkowicie zrezygnować z gazu, nie widzę potrzeby mieć dodatkowego medium, w rezerwie na ogrzewanie mam kominek=.

Jeśli m3 GZ50 w Twoim przypadku kosztuje 2zł to dom potrzebuje ok 500m3/mies - pomyśl o obniżeniu zapotrzebowania na energię - bo w tym jest Twój problem, wg mojej fakt to 5555kWh, dodatkowo jak wspomniałeś

"do tego dochodzi też podwyższone zużycie energii- do 5-6 kwh na dzień (tylko na ogrzewanie)" - co uważam za "nieprzeciętną" bzdurę, jak wyjaśnisz to zużycie - dogrzewasz farelką???

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...