Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Rzeczywiście z m3 gazu uzyskasz jakieś 8-9 kWh, a to co na fakturze to takie oszustwo po to, aby ludzie zakładali ogrzewania gazowe, no bo przecież tanio wychodzi ;)

 

Rzeczywiście zużywasz m3 gazu i tylko to jest prawdziwe. Jeśli jesteś podłączony do sieci średnioprężnej, to jesteś szczęśliwcem. W sieciach średnioprężnych jest reduktor i do klienta wpływa gaz praktycznie o stałym ciśnieniu. Gorzej jest w sieci miejskiej, niskoprężnej. Powinno być 180 mm słupa wody. W lecie, gdy zapotrzebowanie na gaz jest małe często tak jest. Niby wszystko jest prawidłowo przy ciśnieniu 160 do 200 mm słupa wody. W zimie potrafi spaść do 140 mm słupa wody (tak się kiedyś mówiło - teraz to jednostką jest pascal).

Im niższe ciśnienie, tym mniej kWh z m3 gazu (mniej gazu w gazie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście należę do tych szczęśliwców, którzy nie podłączyli się do sieci, choć jest piętro niżej.

 

To Ty chyba mieszkasz w bloku. Inne jest zapotrzebowanie na ciepło nawet w starym bloku, a inne w starym domku. Jak Wspólnota pozwoli możesz nawet założyć PV (widziałem w Szczawnicy). Jak masz balkon, to założysz klimę i po kłopocie - chłodno w lecie, a zimą ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam na fakt 8978kWh z 808m3gazu wg wsp konw 11,111kWh/m3 - za tyle zapłaciłem 1672,89zł

 

Znajomy z pracy w tym roku podłączył gaz i kupił nowy piec o sprawności >104%. Na fakturze ma ponad 11 kWh/m3, a podłączony ciepłomierz pokazuje, że realnie ma jakieś 80% z 11 kWh, czyli około 8,5 kWh/m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ty chyba mieszkasz w bloku. Inne jest zapotrzebowanie na ciepło nawet w starym bloku, a inne w starym domku. Jak Wspólnota pozwoli możesz nawet założyć PV (widziałem w Szczawnicy). Jak masz balkon, to założysz klimę i po kłopocie - chłodno w lecie, a zimą ciepło.

 

Nie w bloku, w domu na poddaszu. W maju zamontowałem klimatyzację. Chłodzi i grzeje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, proszę pisać w temacie wątku.

Dyskusję nt. ilości gazu w gazie, zależności kaloryczności gazu ziemnego od ciśnienia, rzeczywistej sprawności kotłów gazowych proponuje przenieść np. tutaj

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-posz%C5%82o-Wam-juz-w-tym-sezonie/page611

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga. @oszczednyGrześ założył temat, gdzie rozważane jest ogrzewanie ekologiczne klimą w tandemie z elektryką o COP=1. Jak widać da się. Prąd niestety w większości mamy z elektrowni węglowych, a te mają kominy.

 

Temat "klima w tandemie z gazem", to też ekologia. No, ale trochę inny temat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"do tego dochodzi też podwyższone zużycie energii- do 5-6 kwh na dzień (tylko na ogrzewanie)" - co uważam za "nieprzeciętną" bzdurę, jak wyjaśnisz to zużycie - dogrzewasz farelką???

 

Czemu bzdurą? Piec w trybie ogrzewania (łącznie z wiatrakiem rozprowadzającym) je mi 600W. Może faktycznie nie działa 10h, ale myślę, że jakieś 6-8h, już może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy z pracy w tym roku podłączył gaz i kupił nowy piec o sprawności >104%. Na fakturze ma ponad 11 kWh/m3, a podłączony ciepłomierz pokazuje, że realnie ma jakieś 80% z 11 kWh, czyli około 8,5 kWh/m3.

Oczywiście prawdą jest, że faktycznie wykorzystuję o wiele mniej kWh z zakupionego gazu, ale tyle jest na fakturze i za tyle zapłaciłem, dlatego różnicą są straty systemu grzewczego i mogą sięgać nawet ponad 20%. Odnośnie kaloryczności gazu to zgodnie z umową można zareklamować, wtedy dostawca musi to sprawdzić. Jednak w swoich obliczeniach zawsze przyjmuję dane z faktury i nie dywaguję ile kWh z gazu wykorzystam, dostarczona ilość kWh z faktury jest niepodważalna.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam klimę i gaz więc się wypowiem.

 

Dom: parterowy 135m2, Kanadyjczyk izolacje: podłoga 24cm, sciany 34cm, sufit 30cm + strych nieogrzewany 15cm w krokwiach, okna 3 szyby. okolice Krakowa

klima gree 5kW kanałowa

 

Sezon 2017/18: grzanie na 18stopni dom w budowie. wentylacja zatkana.

Listopad:brak sufitu 30cm 442kWh

Grudzień brak sufitu 30cm 491 kWh

Styczeń 468kWh

Luty 507kWh

Marzec 396kWh

Kwiecień 33kWh

Razem 2337kWh * 0,533zł = 1245zł

 

Sezon 2018/19 grzane na 21 stopni

październik 131kWh

listopad 355kWh

grudzień 555kWh od 15tego uruchomiony rekuperator.

styczeń do 22 włącznie 535kWh

Razem 1576 kWh * 0,533zł =840zł

 

Gaz uruchomiony 22 stycznia podłogówka 100% temperatura podniesiona w domu do 22stopnie, przez ostatnie 4 dni temperatura zew -5 -7 dzień noc średnie dobowe zużycie 5,3m3 gz50 (11kWh w 1m3) z fv wynika że gaz kosztuje około 1,78zł + abonament co daje za dzień 9,43zł. Klimatyzator w takich samych warunkach pobierał do 30kWh czyli około 15zł. Niestety z gazem mam bardzo krótkie doświadczenie ale już widać że jest dużo taniej w trudnych dla klimy warunkach. Będę grzał do wiosny gazem i zobaczymy.

 

Założenie jest takie że klimą grzeje miesiące przejściowe wrzesień, październik kawałek listopada, może marzec i kwiecień generalnie gdy temperatura jest nie niższa niż 5stopni ale tak aby nie robiły się defrosty. Zakładam iż wtedy sprawność klimy będzie większa i wyjdzie taniej od gazu.

 

Obserwacje z używania klimy: Szybko można podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Burczy sprężarka:( w dzień tego się nie słyszy ale w nocy słychać a mam ją zamontowaną 10m od domu na postumencie betonowym i dodatkowo poustawiane pustaki od strony domu). Na czerpni jednostki wew zamontowane filtry G4 fajnie zbierają kurz:) Klima fajnie wykorzystuje zyski ze słońca i gdy jest słoneczny dzień to nieraz cały potrafi nie grzać.

Anemostaty mam zamontowane w suficie przez co podczas pracy pod sufitem robi się około 30stopni:( tylko salon na wysokości 1m)

Co do gazu to jeszcze trudno coś powiedzieć ale podłoga ma 24-25stopnie a przy klimie miała 20-21stopni. Kocioł huczy ale ten huk nie jest tak przenikający dom jak sprężarka.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@funky_koval

to nie hałas to burczenie. Ale to jest tak że jeden słyszy drugi nie a trzeci słyszy i go denerwuje. Ostatnio był u mnie kolega i mówię do niego słyszysz jak burczy ta sprężarka.... a on że nic nie słyszy.

 

@tomno

Jednostki podłączył gość co pracuje w firmie z klimami, więc pewnie wiedział co robił. Próżnię robił około 1h, sprawdzał coś na manometrach mówił ze jest ok bo ma 30barów. Zakładał to jesienią 2017r a latem 18r podjechał gdy było gorąco i jeszcze raz sprawdzał i dobił czynnika.

przed dobiciem przy chłodzeniu na max pobierała 2100W po dobiciu 2500W nie wiem kiedy było lepiej i tu może coś ewentualnie być źle.

Z tym +30 pod sufitami to jest tak ze konstrukcja anemostatów powoduje rozwiewanie nadmuchu na boki a one są na suficie więc tam robi się gorąco podczas pracy urządzenia rozwiązaniem jest odkręcenie tych blaszek wtedy strumień gorącego powietrza idzie pionowo w dół powodując lepsze wymieszanie. Nie miałem jak i nie chciałem robić nawiewów przy podłodze więc jest to świadomy błąd wykonawczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z gazem mam bardzo krótkie doświadczenie ale już widać że jest dużo taniej w trudnych dla klimy warunkach. Będę grzał do wiosny gazem i zobaczymy

Mam gaz i klimę, kiedyś testowałem opłacalność grzania klimę w porównaniu do gaz (u mnie gz 50) - ale kto czyta stare posty sprzed kilku lat?

 

PS jak je odnajdziesz to poznasz temp w których klima była bardziej opłacalna od gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kbab

Wybacz ale nie mam zasobów czasowych aby czytać ponad 100 stron postów z tego 90% bezwartościowych. Lecz przyznam że chętnie zapoznał bym się z twoimi obserwacjami.

Odszukałem, początek od 5 str, z 09.2009r.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4907928&viewfull=1#post4907928

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpocznijcie od tego gazu , niech mnie ktoś naprowadzi na małą klimę kanałową do 3,5kw , ma ogrzewać ok 31m2 , cena niekoniecznie najwyższa , szukam szukam ale od 5kw widzę tylko ,

 

http://klima-sklep.pl/82-klimatyzatory-kanalowe?orderby=price&orderway=asc

Sortowanie od najniższej ceny w przybliżeniu pokazuje najniższe moce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...