Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

http://klima-sklep.pl/82-klimatyzatory-kanalowe?orderby=price&orderway=asc

Sortowanie od najniższej ceny w przybliżeniu pokazuje najniższe moce.

 

No właśnie tam też same od 5 kw wzwyż , zastanawiam się czy aby ktokolwiek produkuje o mniejszych mocach ? większość to raczej do grzania domów . a nie widać mniejszych do grzania mieszkań . nie wiem czy ma sens montowania klimy o mocy 5kw gdzie potrzebna jest np 3kw , być może i lepiej by to działało tylko co z prądem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy ma sens montowania klimy o mocy 5kw gdzie potrzebna jest np 3kw , być może i lepiej by to działało tylko co z prądem .

 

Nie patrz na moc nominalną - patrz na moc w mrozy. A ta może być bardzo daleka od nominalnej - a to wtedy przecież potrzebujesz najwięcej ciepła.

 

Sens małych klim kanałowych jest wątpliwy - bo koszt ich montażu będzie większy, niż 2-3 splitów czy nawet multisplita, a funkcjonalność gorsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kryzys

Moim zdaniem bierz 5kW jest w niej większy agregat przez co więcej ciepła może zebrać. Jest to i tak inventer więc sobie z mocą zjedzie a dom potrzebuje nadal tyle samo energii więc nie powinna ona powodować strat. Mam splita 3,5kW i kanałówkę 5kW przy 5kW nie ma lodu pod wentylatorem a w 3,5kW jest go pełno i wiszą sople wychodzi ze większa jednostka lepiej sobie radzi z defrostami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam klimę i gaz więc się wypowiem.

 

Dom: parterowy 135m2, Kanadyjczyk izolacje: podłoga 24cm, sciany 34cm, sufit 30cm + strych nieogrzewany 15cm w krokwiach, okna 3 szyby. okolice Krakowa

klima gree 5kW kanałowa

 

 

Sezon 2018/19 grzane na 21 stopni

październik 131kWh

listopad 355kWh

grudzień 555kWh od 15tego uruchomiony rekuperator.

styczeń do 22 włącznie 535kWh

Razem 1576 kWh * 0,533zł =840zł

 

Pozdrawiam

 

Szczerze mówiąc myślałem że kanałówka będzie pracowała dużo bardziej oszczędniej niż pompa PW + podłogówka a widzę że wcale tak nie jest :(

Pamiętam że TB od wielu lat "promuje" właśnie kanałówki + dodatkowe ogrzewanie w łazienkach i innych pomieszczeniach z wywiewami jako najbardziej energooszczedne a widzę że wcale tak nie jest :(

 

Dom masz cieplejszy od mojego , w cieplejszej częsci kraju , w domu masz niższą temp , zużycie nie obejmuje CWU , pompa dobrana lepiej mocą niż moja a i tak zużycie u mnie jest niższe (łączne z CWU). U mnie dodatkowo większość czasu pracuje głównie w II taryfie , więc też koszt miesieczny zupełnie inny.

 

Trochę rozczarowałem się tymi wynikami , bo myślałem że zużycie będzie dużo niższe niż u mnie :(

 

Chyba coś za coś ..

Niższe koszty inwestycyjne ale później wyższe koszty eksploatacyjne :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym robić porównania poprawnie wykonanych instalacji.

 

A gdzie on ma ją schrzanioną ? Pytam bo z tego co pamiętam sugeruje się montaż faktycznie nawiewów blisko podłogi ale tez dopuszcza się montaż na suficie. Powietrze i tak przecież się wymiesza i ogrzeje całe pomieszczenie.

 

Montaż w suficie jest dużo lepszy bo nie trzeba szybciej planować gdzie będą stały meble , zabudowa i ma się możliwość wykorzystania 100% powierzchni pomieszczenia. Przy wyrzutni blisko podłogi nie postawi się w tym miejscu zabudowy , szafy , łózka i itd , bo te miejsce nie może być przecież zastawione.

Przy dużych metrażach może nie jest to problem , ale przy małych gdzie każda ściana jest zastawiona to już pewien problem :)

 

Przy klimie Split też klimatyzator montuje się niemalże przy samym suficie a nie przy samej podłodze ;)

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tam też same od 5 kw wzwyż , zastanawiam się czy aby ktokolwiek produkuje o mniejszych mocach ? większość to raczej do grzania domów . a nie widać mniejszych do grzania mieszkań . nie wiem czy ma sens montowania klimy o mocy 5kw gdzie potrzebna jest np 3kw , być może i lepiej by to działało tylko co z prądem .

 

nie ma sensu montować 5kw gdy wystarczy 3kw no chyba że ten 5kw będzie schodził tak samo nisko jak ten mniejszy to wtedy można

 

jak to niema mniejszych niz 5kw sam mam mniejszego samsunga

ale z tej strony np

Klimatyzator kanałowy Gree GFH09K3FI/GUHD09NK3FO

KLIMATYZATOR KANAŁOWY GREE GUD35PS/A-T / GUD35W/NHA-T

 

u mnie przy trochę ponad 80m2 zużycie za styczeń do dnia dzisiejszego 291kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie on ma ją schrzanioną ? Pytam bo z tego co pamiętam sugeruje się montaż faktycznie nawiewów blisko podłogi ale tez dopuszcza się montaż na suficie. Powietrze i tak przecież się wymiesza i ogrzeje całe pomieszczenie.

 

Montaż w suficie jest dużo lepszy bo nie trzeba szybciej planować gdzie będą stały meble , zabudowa i ma się możliwość wykorzystania 100% powierzchni pomieszczenia. Przy wyrzutni blisko podłogi nie postawi się w tym miejscu zabudowy , szafy , łózka i itd , bo te miejsce nie może być przecież zastawione.

Przy dużych metrażach może nie jest to problem , ale przy małych gdzie każda ściana jest zastawiona to już pewien problem :)

 

Przy klimie Split też klimatyzator montuje się niemalże przy samym suficie a nie przy samej podłodze ;)

Skoro przy suficie ma 30*C a w mieszkaniu 21*C to chyba się nie miesza ;) W pompie ciepła kluczowe znaczenie ma różnica temperatur oraz odbiór ciepła.

Mam splita powieszonego przy suficie i u mnie powietrze się miesza - prawie nie ma różnicy temperatury przy podłodze i suficie.

Zmniejszenie nawiewu z 2 na 1 (3 stopniowa regulacja) podnosi temperaturę nawiewu o kilka *C, a zużycie prądu wzrasta o około 8%.

Jeżeli wszystko nie jest zrobione tak jak powinno być to sprawność może być niewielka.

 

Nie robię pomiarów porównawczych. Jednak z powodu tego, iż jednostkę zewnętrzną mam zamontowana na konstrukcji dachu bez gumowych amortyzatorów, (które już kupiłem i czekają na zamontowanie). Przy większych mrozach, gdy jednostka pobiera ponad 650W drgania są słyszalne w mieszkaniu. Przez dwie noce 24 - 26.01 (od 19 - 7) dogrzewałam grzejnikami. "klima" wtedy pracowała z mocą 320 - 350W.

22.01 gdy było w nocy -14 klima zużyła 17 kWh/dobę. 24-26 w nocy było około -9*C Klima pracowała cały czas zużywając średnio po 8 kWh/dobę do tego grzejniki zużywając po 14,5 kWh/12 godzin. Myślę, że można z tego wywnioskować, że przy tych -14*C klima pracowała z COP powyżej 2. Co nadal jest taniej niż grzanie gazem (przynajmniej u mnie w taryfie G13).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma sensu montować 5kw gdy wystarczy 3kw no chyba że ten 5kw będzie schodził tak samo nisko jak ten mniejszy to wtedy można

 

jak to niema mniejszych niz 5kw sam mam mniejszego samsunga

ale z tej strony np

Klimatyzator kanałowy Gree GFH09K3FI/GUHD09NK3FO

KLIMATYZATOR KANAŁOWY GREE GUD35PS/A-T / GUD35W/NHA-T

 

u mnie przy trochę ponad 80m2 zużycie za styczeń do dnia dzisiejszego 291kw

 

No faktycznie są tak małe , zastanawia mnie polityka cenowa , 5 kw klima 4100 natomiast 3,5 kw już 4900 zł , niby parę stówek ale jednak , nic pogadam z fachmanami jak faktycznie ma się sprawa z mocą 5 czy 3,5 kw czy w sumie pobór prądu nie będzie ten sam , na logikę powinno być to samo to w takim wypadku lepiej tą 5kw brać , ciekawe co mi fachmani powiedzą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie są tak małe , zastanawia mnie polityka cenowa , 5 kw klima 4100 natomiast 3,5 kw już 4900 zł , niby parę stówek ale jednak , nic pogadam z fachmanami jak faktycznie ma się sprawa z mocą 5 czy 3,5 kw czy w sumie pobór prądu nie będzie ten sam , na logikę powinno być to samo to w takim wypadku lepiej tą 5kw brać , ciekawe co mi fachmani powiedzą .

Nie wiem jak z kanałówką, ale mam splita 3,5 kW na 80m2 i przy temperaturach koło +5*C zaczyna taktować, co zmniejsza komfort i (chyba) zwiększa zużycie prądu. Dmucha na zmianę raz ciepłym raz chłodnym powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kaszpir007

Niższe koszty inwestycyjne ale później wyższe koszty eksploatacyjne

 

Ale założenie było aby mieć klimę (słuszność tej decyzji udowodniło lato 2018r) i ogrzewanie nie akumulacyjne w okresach przejściowych. Pompa PW nie spełnia tych warunków, dodatkowo jest dużo droższa 20tys?? Ja zapłaciłem za klimę i instalacje około 6,5tys z wszystkim :cool: ale to była promocja po znajomości.

 

@tomno

Proponowałbym robić porównania poprawnie wykonanych instalacji.

 

Aby poprawić sytuację mam kanał sania na wysokości około 1m.

 

Generalnie jak komuś mówię że tyle wychodzi mi za ogrzewanie prądem to ludzie troszkę dziwnie na mnie patrzą. Jestem świadom że tutaj na forum jest elita i może to być jeszcze zły wynik. Chciałem wybudować dom aby za ogrzewanie wyszło do 2tys sezon (wrzesień-maj) przy temperaturze 23stopnie. Na chwilę obecna mogę stwierdzić że kombinacja klima-gaz zrealizuje ten cel taniej i będzie to około 1,5tys zł. Mój teść dla porównania spala 6ton x 1000zł podobna powierzchnia:)

 

@tomno

Nie wiem jak z kanałówką, ale mam splita 3,5 kW na 80m2 i przy temperaturach koło +5*C zaczyna taktować, co zmniejsza komfort i (chyba) zwiększa zużycie prądu. Dmucha na zmianę raz ciepłym raz chłodnym powietrzem.

 

To może są defrosty?

 

@kryzys

.. co prawda to tylko 31m2 ale mieszkanie zimne jak diabli i na parterze...

 

A czym było do tej pory ogrzewane? ile tego paliwa szło?

Edytowane przez hbmm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomno

 

 

Aby poprawić sytuację mam kanał sania na wysokości około 1m.

 

Generalnie jak komuś mówię że tyle wychodzi mi za ogrzewanie prądem to ludzie troszkę dziwnie na mnie patrzą. Jestem świadom że tutaj na forum jest elita i może to być jeszcze zły wynik. Chciałem wybudować dom aby za ogrzewanie wyszło do 2tys sezon (wrzesień-maj) przy temperaturze 23stopnie. Na chwilę obecna mogę stwierdzić że kombinacja klima-gaz zrealizuje ten cel taniej i będzie to około 1,5tys zł. Mój teść dla porównania spala 6ton x 1000zł podobna powierzchnia:)

 

@tomno

 

 

To może są defrosty?

 

Najważniejsze, abyś Ty był zadowolony, bo to twój dom.

 

Co do taktowania mojej pompy to nie chodzi o defrosty. Nie potrafi zejść z mocą już niżej (na grzaniu minimum to o ile pamiętam coś koło 250 W) Osiąga pewną temperaturę i przełącza się na nadmuch. Powietrze wydmuchiwane ma wtedy temp. pokojową, ale gdy wejdzie się w strumień tego powietrza to w odczuciu jest chłodniejsze. Po ponownym starcie przez chwilę dmucha dość ciepłym by po kilku minutach zejść z temp. nadmuchu do "normy". Te wahania temperatury są trochę odczuwalne. Gdy na zewnątrz zrobi się trochę zimniej to grzeje już ciągle, z małymi przerwami na defrost, ale to jest nawet mniej odczuwalne, bo ma "ciepły start".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
@kaszpir007

Ale założenie było aby mieć klimę (słuszność tej decyzji udowodniło lato 2018r) i ogrzewanie nie akumulacyjne w okresach przejściowych.

Jestes w bardzo dużym błędzie myslowym, akumulacja czyli duża bezwladnosc domu to najlepsza sprawa na okresy właśnie przejściowe ale jak masz zrobioną sieczke w głowie to tego się trzymaj.

Klima ok ale tylko do chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kryzys

.. co prawda to tylko 31m2 ale mieszkanie zimne jak diabli i na parterze...

A czym było do tej pory ogrzewane? ile tego paliwa szło?

 

No tu to ciężko odpowiedzieć bo 3,5 roku tam mieszka i po roku zepsuł się piec węglowy , więc grzał 2-woma grzejnikami olejowymi płacąc przy tym średnio 150 zł/miesiąc , po sprawdzeniu faktury ostatniej 7800kw a zużyciem właściwym 15800 kw widać że trzeba będzie dopłacić jakieś 4-5 koła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kaszpir007

 

 

Ale założenie było aby mieć klimę (słuszność tej decyzji udowodniło lato 2018r) i ogrzewanie nie akumulacyjne w okresach przejściowych. Pompa PW nie spełnia tych warunków, dodatkowo jest dużo droższa 20tys?? Ja zapłaciłem za klimę i instalacje około 6,5tys z wszystkim :cool: ale to była promocja po znajomości.

 

 

No mnie kosztowało to sporo więcej ...

 

Ale jak sam piszesz jeszcze masz gaz a instalacja za darmo nie jest , tak samo jak zbiornik na CWU.

Grzenie CWU zawsze będzie wtedy z COP1.

Myślę że jak to wszystko sie doda to już tak wcale super tanio nie wychodzi.

 

Pompa PW 9KW + zbiornik 300L + montaż + kotłownia poniżej 20tys , dodatkowo miałem dofinansowanie z gminy chyba 2000zł , wiec 18tys.

Podłogówkę w całym domu za 5000zł jak dobrze pamiętam , czyli kompletna instalacja CO/CWU za około 23tys.

 

Ostatni rachunek za prąd za cały rok za CO/CWU (rodzina 4 osobowa , w domu cały czas powyżej 22stopni) to było niecałe 900zł , niemalże całość tylko w II taryfie.

 

Sam myślałem nad pompą powietrzną kanałową , ale tak naprawdę nie daje się nadmuchu w pomieszczeniach mokrych (łazienka , kuchnia) i tam robi się wtedy ogrzewanie podłogowe elektryczne lub jakieś maty i itd , aby przy zamontowanej WM nie zakłócać pracy i od razu nie "wyciągać" tego co zostanie nadmuchane :)

Więc też koszty instalacji rosną i później mamy tak naprawdę 2 ogrzewania i 2 rachunki :)

 

Innym minusem jest dla mnie hałas . Kanałówka to jednak kilka razy większy przepływ powietrza niż rekueperator i musi być zapewniony odpowiedni przepływ bo potrzebna jest spora "prędkość przepływu do "transmisji" ciepła a to powoduje hałas.

Oczywiście hałas można ograniczyć , ale wątpie że da się zrobić całkowicie niesłyszalną instalację ...

 

Mam w salonie klimę Split Gree na R32 3,5KW i nawet na pierwszym biegu ją słyszę i to słyszę w sypialni oddalonej na samym końcu domu. Fakt tam gdzie mieszkam jest super cicho (słyszę latającego komara w pokoju) ale jak dla mnie taki poziom hałasu instalacji grzewczej byłby dla mnie nieakceptowalny.

 

Dom mam z silkatów i dużą akumulację ciepła. Mam bardzo duże przeszklania od południa i wszystkie pomieszczenia "mieszkalne" od południa. Problem przegrzewania mocno ograniczyły u mnie rolety i naprawdę silikat świetnie chroni przed przegrzaniem. Klimę mam w salonie , ale szczerze rzadko używam , bo rolety chronią mocno przed przegrzewaniem.

 

Nie mówię że kanałówka jest zła. Ma swoje zalety i wady. Patrząc na same ceny to kanałówka jest około 6-7 tysięcy tańsza od pompy PW.

 

Dla mnie osobiście ogrzewanie nadmuchowe jest świetne do domków wakacyjnych , firm i innych pomieszczeń używanych sporadycznie bo wtedy można szybko i tanio ogrzać dużą przestrzeń. Do ogrzewania domów mieszkalnych są jednak lepsze systemy grzewcze i sądzę że z tego powodu ogrzewanie nadmuchowe w domach mieszkalnych to raczej "ciekawostka" niż standard ..

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale pchanie się do kawalerki z pompą ciepła za 20 tys hm , watpię aby ktoś miał taką fantazję , tu ma być tanio bo nie wiadomo jak długo tam pomieszka , za rok dwa zechce iść na większe i kto to zapłaci ?

 

Wiesz inaczej wygląda sprawa w nowo budowanym domu , inaczej w starym , inaczej w małym mieszkaniu a inaczej w dużym mieszkaniu/domu.

 

Do takiej kawalerki to sądzę że zwykła klima Split będzie najtańszym rozwiązaniem. Montaż kanałówki do kawalerki to też lekki "przerost formy nad treścią".

Jak gdzieś nie dogrzeje to kupi jakąś "farelkę" i tam dogrzeje ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...