Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Prosze o poradę w jakim kierunku pójść w temacie wyboru multi splita do domku szkieletowego?

Do chłodzenia jest :

duzy salon z otwarciem na kuchnię/hall 28m2 + ca 15 m2.

trzy małe sypialnie / 10 - 12 m2

 

Ma być oddzielne sterowanie dla pomieszczeń

Absolutny priorytet jeśli chodzi o poziom hałasu

Znośna cena wysoka jakość ;)

Brak niespodzianek w użytkowaniu

 

Pytanie do użytkowników, instalatorów i wszystkich którzy mogą cos doradzić.

 

Dziękuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Minął sezon grzewczy i muszę powiedzieć, że klimy w zasadzie się sprawdziły. W zasadzie, gdyż czasami trochę brakowało w niektórych zakątkach domu. Ale do tego by ciepło było wszędzie potrzeba jeszcze 3 sztuk..

 

Co do zużycia energii elektrycznej, to z PV zostało pod koniec marca 82 kWh, a teraz "rośnie górka", czyli jest dobrze. Zużyłem 246 m3 gazu, z czego 132 m3 do Świąt, bo później zostały uruchomione wszystkie 4 klimy.

 

Obserwując, jak rozchodzi się w moim domu ciepło z klimatyzatorów doszedłem do wniosku, że zamiast "kombinować" warto będzie zmontować pompę ciepła do ogrzewania pomieszczeń, gdzie nie ma klim. Przy okazji ogrzanie c.w.u. będzie tańsze w eksploatacji.

 

Jako, że jestem emerytem, to nie stać mnie na zakup nowej PC prosto z fabryki.

 

Mój wybór padł na Mitsubishi, gdyż ceny podzespołów z tej firmy w marcu były takie, że "szło" poskładać wszystko "do kupy" w granicach 6 tys. zł. To był mój plan "A".

 

Na razie nie wiem jak się sprawy potoczą, bo kupiłem za "śmieszne pieniądze" złom PC, gdzie do wykorzystania był hydroboks.

Z czystej ciekawości wszystko poskładałem, a znajomy f-gazowiec nabił freonu.

To "cudo techniki" z przed 10-ciu lat zastartowało i przeszło pierwsze testy pomyślnie.

Jak długo "pociągnie", tego nie wie nikt. Jedno jest prawie pewne - hydroboks zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vr dostaniesz tera ekstra emeryturę to sobie kupisz Super nówkę z salonu:)

 

Chciałbym założyć klimę narazie jedną na parterze docelowo druga na piętrze. Jego zadaniem jest wspieranie GGWC w szczycie sezonu jak już nie wyrabia oraz ogrzewanie domu w okresie przejściowym w którym kocioł węglowy się nie sprawdza. Lub teraz jak ogrzewanie jest wyłączone a może trafi się dzień co trzeba by "przepalić"

Docelowo klima ma współgrać z grzałką do grzania podłogówki w taniej taryfie.

Ma ktoś klimę małej mocy taką ok2,5kW jak to się sprawdza.

Myślałem o lomo economic 2,6kW bo dość tanie i chyba jedyna mieszcząca się w budżecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vr dostaniesz tera ekstra emeryturę to sobie kupisz Super nówkę z salonu:)

 

Chciałbym założyć klimę narazie jedną na parterze docelowo druga na piętrze. Jego zadaniem jest wspieranie GGWC w szczycie sezonu jak już nie wyrabia oraz ogrzewanie domu w okresie przejściowym w którym kocioł węglowy się nie sprawdza. Lub teraz jak ogrzewanie jest wyłączone a może trafi się dzień co trzeba by "przepalić"

Docelowo klima ma współgrać z grzałką do grzania podłogówki w taniej taryfie.

Ma ktoś klimę małej mocy taką ok2,5kW jak to się sprawdza.

Myślałem o lomo economic 2,6kW bo dość tanie i chyba jedyna mieszcząca się w budżecie

 

Te pieniądze pójdą na co innego. Jak pisałem PC przeszła pomyślnie próby. W maju będę montował hydroboks "na dobre" w piwnicy (do prób był powieszony w garażu). Przedtem dam na ścianie jasne kafelki.

 

Co do klimy - możesz śmiało kupić klimę nawet 3,5 kW. Różnica w cenie jest minimalna. Pamiętaj - inwerter bierze tylko tyle prądu ile potrzebuje.

Zwróć uwagę na takie parametry:

1. Minimalna moc pobierana

2. Najniższa temperatura na dworze, przy jakiej jeszcze grzeje. Te nowsze grzeją jeszcze przy -20 st.C i więcej. Lepiej kupić na R32.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możecie coś polecić z tych tańszych kimatyzatorów.

 

Klima ma jakieś sensowne sterowanie np w miarę dokładny termostat i ustawienie np granie w strefach czasowych

 

Wiem, że Daikin i Mitsubishi mają takie sterowniki, ale w drogich systemach. Możesz zaprogramować wiele nastaw.

 

W tych tańszych spotyka się często sterowanie na odległość przez wi-fi. Wtedy można zdalnie odczytać temperaturę, jaka jest w domu i włączyć, lub wyłączyć klimę.

Ja tak mam, ale nigdy z tego nie korzystałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tradycyjnej zimy właściwie nie było a sezon grzewczy 2018/2019 u mnie teoretycznie zakończył się 31.03.2019 więc tradycyjnie zamieszczam tabelkę porównawczą zużycia energii przez PC i rekuperator w stosunku do poprzedniego sezonu.

 

[ATTACH=CONFIG]429579[/ATTACH]

 

U mnie dom trochę mniejszy ale zużycie podobne , nie mam rekuperatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na grzanie domu splitem

Dom 90 metrów do ogrzania 70.

Jaka klimat tak w przedziale 3-5 tyś.

Najważniejsze aby była jak najcichsza

Co proponujecie, jak chodzą te co macie.

 

Ja mam klimy raczej z "dolnej półki" cenowej. Za pierwszą w 2017 roku zapłaciłem 1540 zł. Następne kupiłem tej samej firmy w ubiegłym roku, bo pierwsza była cicha i gdy -15 st.C na dworze jeszcze grzeje w domu. Te nowsze na R32 są do - 25 st.C.

Nie podaję marki, bo trudno powiedzieć, czy inne nie są znacznie lepsze. Nie mam porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na grzanie domu splitem

Dom 90 metrów do ogrzania 70.

Jaka klimat tak w przedziale 3-4 tyś.

Najważniejsze aby była jak najcichsza

Co proponujecie, jak chodzą te co macie.

 

Grzeję mieszkanie 80m2 Midea Mission Extreme 3.5 kW. Uważam, że jest cicha, choć nie mam porównania do innych. Właśnie mija 1 rok eksploatacji. Żadnych problemów. Zapłaciłem 3 tyś zł z montażem. Moja jest jeszcze z czynnikiem R-410A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeję mieszkanie 80m2 Midea Mission Extreme 3.5 kW. Uważam, że jest cicha, choć nie mam porównania do innych. Właśnie mija 1 rok eksploatacji. Żadnych problemów. Zapłaciłem 3 tyś zł z montażem. Moja jest jeszcze z czynnikiem R-410A

 

Z mideą jest pewien problem jeżeli chcemy grzać .W wersji najtańszej nie ma zaworu rozprężnego tylko kapilarę.

Zawór rozprężny jes w klasie biznes.

Kapilara jest ok jak mamy w miarę stabilne warunki pracy . NP lodówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inkeddom_LI.jpg

 

Rozkłada jest taki jak na załączonym obrazku(x to pomieszczenia które nie będą grzane).

 

Otwarte drzwi nie będą mi przeszkadzać, bo i tak będzie zamieszkiwany przez 2 osoby.

Temperatura w granicach 21 stopni wystarczy.

W najdalszym pomieszczeniu, w salonie po grzejniku elektrycznym na mroźniejsze dni, a w łazience wentylator nadmuchowy żeby dogrzewać... jak wyjdzie drogo to PV wrzucę.

 

Tak to widzę.

 

Dziękuję za odzew... poczytam o poszczególnych modelach

 

ps. Ile taki daikin, bo szukam ale chyba słabo?

Edytowane przez Pitrekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś klimę małej mocy taką ok2,5kW jak to się sprawdza.

 

Jako dodatkowy system może być.Szczególnie gdy chcemy szybko podbić lub schłodzić temperaturę.Na dłuższą metę w moim odczuciu jest to proteza ogrzewania.Dlatego planuję zakup klimatyzatora i przerobienie go na pompę PW i wpięcie w kocioł.Mam kocioł z palnikiem na pellet.Myślę,ze mogłoby to fajnie współpracować.Praca palnika według harmonogramu i praca pompy w taniej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako dodatkowy system może być.Szczególnie gdy chcemy szybko podbić lub schłodzić temperaturę.Na dłuższą metę w moim odczuciu jest to proteza ogrzewania.Dlatego planuję zakup klimatyzatora i przerobienie go na pompę PW i wpięcie w kocioł.Mam kocioł z palnikiem na pellet.Myślę,ze mogłoby to fajnie współpracować.Praca palnika według harmonogramu i praca pompy w taniej taryfie.

 

A jaki jest całkowity koszt eksploatacyjny i inwestycyjny tego "frankensztajna" na przestrzeni 5 lat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako dodatkowy system może być.Szczególnie gdy chcemy szybko podbić lub schłodzić temperaturę.Na dłuższą metę w moim odczuciu jest to proteza ogrzewania.Dlatego planuję zakup klimatyzatora i przerobienie go na pompę PW i wpięcie w kocioł.Mam kocioł z palnikiem na pellet.Myślę,ze mogłoby to fajnie współpracować.Praca palnika według harmonogramu i praca pompy w taniej taryfie.

 

Współpracować będzie na pewno. Klima z funkcją grzania, to nie jakaś proteza, lecz też pompa ciepła.

U mnie 4 klimy dość dobrze się sprawdziły. W okresach przejściowych (poniżej -5 st.C) można włączyć gaz, lub odpalić śmieciucha i w domu będzie ciepło.

U mnie tylko gaz, bo pozbyłem się źródła ciepła na "czarne złoto".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współpracować będzie na pewno. Klima z funkcją grzania, to nie jakaś proteza, lecz też pompa ciepła.

U mnie 4 klimy dość dobrze się sprawdziły. W okresach przejściowych (poniżej -5 st.C) można włączyć gaz, lub odpalić śmieciucha i w domu będzie ciepło.

U mnie tylko gaz, bo pozbyłem się źródła ciepła na "czarne złoto".

 

Jesteś moim guru w kwestii grzania tanimi klimami i zamierzam pójść niedługo w twoje ślady, ale co niektórym sprawnym intelektualnie w inny sposób nie tłumacz że nie jesteś wielbłądem bo nie jesteś. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest całkowity koszt eksploatacyjny i inwestycyjny tego "frankensztajna" na przestrzeni 5 lat ?

 

Koszt eksploatacji zależny jest od tego ile energii potrzebuje Twój dom na ogrzanie ( i ewentualnie również dogrzanie cwu). Drugim czynnikiem jest COP oraz wybraniem optymalnej taryfy prądowej dla swoich potrzeb.

 

Koszt "frankensztajna" nie powinien przekroczyć 3 tys. złotych żeby było to ekonomicznie opłacalne. Wymagana wiedza i manualne umiejętności

 

Jak zrobili to inni znajdziesz np tu:

 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2532726.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...