Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Nie powiedziałbym że destabilizują w takich warunkach około 0. Czujnikktóry mierzy temp na parterze jest ok 6m od kimy na wysokości ok 1,5m i temperatura na parterze jest w miarę stabilna 23-23,5. Na piętrze 22-22,5. W dzień na klime mam ustawione 23*C na noc przestawiam na 24*C jak będzie zimniej trzeba będzie podbić na 25-26 aby wymusić większą moc. Teraz nie grzeje bo świeci słońce. Narazie próbuję rozkminić czy lepiej na czujniku w klimie czy w pilocie jechać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do defrostów, to wg moich ubiegłorocznych spostrzeżeń gdy temperatura spadnie nieco poniżej zera są rzadsze niż gdy jest kilka stopni "na plusie", zwłaszcza, gdy na dworze jest mżawka, lub mgła. W połowie stycznia tego roku dochodziło do -15 st.C, ale to było w nocy, więc darowałem sobie obserwacje.

 

Niestety, nie mierzyłem czasu trwania defrostu. W moim odczuciu proces przebiegał szybko.

Koszt ogrzewania klimatyzacją nie jest zabójczy dla kieszeni. Wydaje mi się, że jest porównywalny do kosztu ogrzewania PC. PC ma jednak przewagę, gdyż zapewnia ogrzanie całego domu równomiernie.

 

Główną barierą przejścia na PC jest jej koszt - dość spory. Chyba, że się kupi za taką cenę (minus 100 zł):

 

https://www.olx.pl/oferta/powietrzna-pompa-ciepla-daikin-CID628-IDAkkmV.html#9b7b3ac0f3

 

Do tej pompy sąsiad musiał dokupić pare drobiazgów, ale PC działa - więc jest zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie mówię o grzaniu tylko klimą.

 

W jednym mieszkaniu jakieś 35m2 ogrzewałem wyłącznie klimą. Bo było dużo taniej i wygodniej niż grzejnikiem tam zamontowanym.

Nie ma z tym żadnego problemu.

 

Co do defrostów - ważna wilgotność bezwzględna na zewnątrz. Głównie od tego zależy jak szybko klima zarośnie szronem. Klima to leciwy już Panasonic CS-RE12HKE/CU-RE12HKE która teoretycznie grzeje do -15*, ale i przy -22* dawała radę.

W mrozy wilgotność bezwzględna jest dużo niższa niż w ostatnich dniach, więc klima powinna rzadziej się odszraniać. Powinna, ale to zależy od jej umiejętności rozpoznawania potrzeby odszronienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kaizen ale u mnie jest jedna klima na 130m2 podejrzewam że będzie problem jak temperatura na stałe zejdzie poniżej -5.problem nie będzie z mocą tylko dystrybucją "Ciepłego powietrza"

a kolejki zakup dwóch może mieć problem zamortyzowania się względem jednej klimy i COP1 w T2.

Zresztą nieważne czy jedna klima czy dwie to i tak musi być coś do podłogówki.

 

 

@Vr5 używasz czujnika w klimie czy pilocie?

Jak jest wklime to lepiej trzyma temperaturę ale więcej taktuje jak w pilocie to wahania są większe ale taktowania mniej.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vr5 używasz czujnika w klimie czy pilocie?

Jak jest wklime to lepiej trzyma temperaturę ale więcej taktuje jak w pilocie to wahania są większe ale taktowania mniej.

 

Witaj!

Używam czujnika w klimie. Czasem sprawdzam temperaturę pilotem, jaka jest w stosunku do tego termometru, który wisi na ścianie.

 

Sugerowałem Ci kiedyś byś kupił klimę 3,5 kW, gdyż one w zakresie dolnych parametrów mają takie samo zużycie energii i oddają identyczną moc mając często te same sprężarki (#2939).

 

Nie zmieniłem zdania - w wielu klimach o różnej mocy producenci montują te same sprężarki.

 

Pamiętam, że Koledzy @vvvv oraz @wg39070 potraktowali to dość specyficznie. Raczej nie staram robić z siebie półgłówka (czasem się mylę - to fakt), ale czytając ich wypowiedzi ktoś kto nie wie o co chodzi mógł by pomyśleć, że coś jest na rzeczy.

Dodam jeszcze, że bywa tak - zarówno klimatyzatory i pompy ciepła miewają dokładnie te same sprężarki montowane w jednostkach zewnętrznych różniących się mocą...

 

Widzę, że jesteś zadowolony z klimy - być może kupisz następną, więc dobrze wiedzieć że tak bywa.

 

Obecnie nie grzałem jeszcze klimami, bo sprawdzam PC. Było kilka zimnych dni i wychodzi na to, że zużycie prądu jest porównywalne między PC-PP oraz PC-PW. Jednak zdecydowanie bardziej przyjaźniej rozchodzi się po domu ciepło rozprowadzane przez PC-PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czaję jej algorytmu dzisiaj cieplej na dworze a żrejak jak głupia 400-500W z torbami pójdę dobrze że tania taryfa. Chyba dlatego że wieczorem otworzyłem wiatrołap gdyż zaczynało tam pizgać.. Jak normalnie chodziła podłoga to było tam 20-21*C aprzy zamkniętych drzwiach i klimie 18*C. Pomieszczenie od północy okno drzwi zewnętrzne i drzwi do nieogrzewanego garażu więcej dziur niż ściany :) a do tego brak zysków słonecznych i bytowych.

 

Chyba nie kupię drugiej klimy. Albo jedna i grzałka albo PC PW. No ale cały sezon przed nami.

 

Co doo kaisaia 3,5 i 2,6 to różniły się moca oddawaną 2,6 miał 800W a 3,5 -1100W chciałem uniknąć taktowania.

Od wczoraj wieczorem nie zauważyłem żadnego defrostu chodzi ciągle bez odstawienia

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czaję jej algorytmu dzisiaj cieplej na dworze a żrejak jak głupia 400-500W z torbami pójdę dobrze że tania taryfa. Chyba dlatego że wieczorem otworzyłem wiatrołap gdyż zaczynało tam pizgać.. Jak normalnie chodziła podłoga to było tam 20-21*C aprzy zamkniętych drzwiach i klimie 18*C. Pomieszczenie od północy okno drzwi zewnętrzne i drzwi do nieogrzewanego garażu więcej dziur niż ściany :) a do tego brak zysków słonecznych i bytowych.

 

Chyba nie kupię drugiej klimy. Albo jedna i grzałka albo PC PW. No ale cały sezon przed nami.

 

Co doo kaisaia 3,5 i 2,6 to różniły się moca oddawaną 2,6 miał 800W a 3,5 -1100W chciałem uniknąć taktowania.

Od wczoraj wieczorem nie zauważyłem żadnego defrostu chodzi ciągle bez odstawienia

 

Trzeba się pogodzić, że dom ma różne zakamarki, że klima ma kilka regulacji (temperatura, szybkość nawiewu). Trzeba patrzeć ile zjada kWh w ciągu doby i różnych temperaturach w ogrzewanych pomieszczeniach. U mnie w pokoju 25 m grzanym klimą szło średnio ok. 6 kWh na dobę przy temperaturach nieco powyżej zera na zewnątrz i temperaturze w środku 22-23 st.C. Jak nie był ogrzewany sąsiedni pokój to nawet o 2 kWh więcej. Przy otwartych drzwiach do kuchni do 10 kWh.

 

Wczoraj przy włączonej tylko PC na ogrzewanie domu zużyłem 27 kWh do godz. 17-tej (licząc od 17-tej poprzedniego dnia), a dzisiaj o tej samej porze licznik pokazał o 24 kWh więcej. W obu dniach wszystko było grzane przy pomocy PC razem z c.w.u. Poprzednia doba była znacznie chłodniejsza. Jak widzisz, zużycie prądu prawie takie samo.

 

We wspomnianym wcześniej pokoju temperatura około 23-23,5 st.C. Są 2 okna, ale i są 2 kaloryfery żeliwne, razem 28 żeberek. W sąsiednim pokoju, gdzie jest jedno okno, a kaloryfer kiedyś został odchudzony z 22 do 16 żeberek było tylko ok. 22,3 st.C. Mnie temperatura wystarczyła i nie włączałem żadnej klimy.

 

Na korytarzu nie jest zimno, mimo, że wymontowałem kaloryfer, bo było potrzebne miejsce na hydroboks. Grzeje się tym co wpadnie z kuchni i co dadzą ściany. Może zostanie tak do wiosny, a może zamontuję wcześniej.

 

Pamiętam z ubiegłego roku - by ogrzać łazienkę klima na ścianie naprzeciwko dmuchała prosto w drzwi. W łazience było ciepło, ale korytarz niepotrzebnie przegrzany. Klima zjadała znacznie więcej prądu od tych zamontowanych w pokojach.

 

Śledź co dają w Gminie - może się trafi jakaś "godziwa" dotacja na PV, lub PC. Jeśli się "załapiesz" (może uda Ci się nawet na obie) to problemy ustąpią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czaję jej algorytmu dzisiaj cieplej na dworze a żrejak jak głupia 400-500W /QUOTE]

 

To jest efekt bezwładności cieplnej murów. Jak przyszedł mróz powoli wnikał ściany zewn. i na początku z grzania mało kWh szło. A gdy następnego dnia przyszło ocieplenie to zimno które weszło już w ściany nie odejdzie w 5 min. Ta bezwładność może objawić się w ten sposób, że jak jedbego dnia był mróz a drugiego dnia było już dużo na plusie to może okazać się że pierwszego dnia poszło mniej kWh niż drugiego dnia gdy było zdecydowanie cieplej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żarło bo otworzyłem waitrołap i łązienkę górną podbiłem na 24 bo 23 to już mało a 24 to za dużo Szkoda że kaisai ma nastawy co 1*C. Łazienki odpala się jak na zewnątrz spadnie poniżej 5*C. P około 24h dogrząło budę teraz mam 24,5 i na piętrze 23,5 trochę dużo ale zaczęło w końcu pobierać normalne 250-300W Powierzchnia ogrzewana wzrosła do 150m2 (użytkowa 116m2)

 

Przzez 68h listopada wciągnęło 20,2kWh 100% tania 5zł i 45gr :). W domu piekło chyba dopóki się nie ochłodzi to w dzień ustawię 23 a na noc 24.

 

Poplecznicy TB doradzali ustaw 24 i zapomnij oraz że jestem głupi że jedną klimę chcę opędzić chałupę. Jak by do -5 się dało to byłbym zadowolony Testujemy dalej.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żarło bo otworzyłem waitrołap i łązienkę górną podbiłem na 24 bo 23 to już mało a 24 to za dużo Szkoda że kaisai ma nastawy co 1*C. Łazienki odpala się jak na zewnątrz spadnie poniżej 5*C. P około 24h dogrząło budę teraz mam 24,5 i na piętrze 23,5 trochę dużo ale zaczęło w końcu pobierać normalne 250-300W Powierzchnia ogrzewana wzrosła do 150m2 (użytkowa 116m2)

 

Przzez 68h listopada wciągnęło 20,2kWh 100% tania 5zł i 45gr :). W domu piekło chyba dopóki się nie ochłodzi to w dzień ustawię 23 a na noc 24.

 

Poplecznicy TB doradzali ustaw 24 i zapomnij oraz że jestem głupi że jedną klimę chcę opędzić chałupę. Jak by do -5 się dało to byłbym zadowolony Testujemy dalej.

 

Masz "maleństwo" i lepiej zawczasu się pogodzić, że klima wydoli w okresach przejściowych raczej dodatnich (wczesno-przejściowych). O ujemnych temperaturach na dworze racze trzeba zapomnieć.

Ja swoją pierwszą klimę dałem w ulubionym pokoju dziennym mojej Pani.

Wiele radości sprawia Takiej naciskanie na przycisk "Tem" od strony "+", a po jakimś czasie w odwrotną stronę, bo stwierdza, że jest za ciepło...

 

 

W Twoim wypadku owszem - przyda się gdy ulubiony OEP startuje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klima off stara mnie zajeba... że za gorąco tego jeszcze niebyło

Na noc zmniejszyłem na 23 ale spadek był za wolny przed 4AM wyłączyłem dopier wtedy zaczęło szybko spadac

 

Bez tytułu.jpg

 

Zostaje tylko dusiić gózikami + i - a nie włącz i zapomnij. Normalnie więcej roboty jak z ekogrochem :) Nową zabawkę sobie kupiłem :) Tylko duś guziki, spisuj licznik i wrzucaj do excela :)

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak zastanawiam się by nie ciskać na + i - regulacji temperatury, czysto teoretycznie: klima do grzania zaciąga najcieplejsze powietrze jakie jest możliwe, czyli spod sufitu, a jak nad klimą w suficie zrobiłoby się otwór fi 160 do poddasza, to klima zaciągałaby swoją czerpnią cześć powietrza z spod sufitu i cześć chłodniejszego powietrza z poziomu parteru poddasza. Obieg wymiany nagrzanego powietrza w domu były lepszy, a klima bardziej stabilnie by pracowała, Taka kanałówka w wersji light :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klima off stara mnie zajeba... że za gorąco tego jeszcze niebyło

Na noc zmniejszyłem na 23 ale spadek był za wolny przed 4AM wyłączyłem dopier wtedy zaczęło szybko spadac

 

[ATTACH=CONFIG]436652[/ATTACH]

 

Zostaje tylko dusiić gózikami + i - a nie włącz i zapomnij. Normalnie więcej roboty jak z ekogrochem :) Nową zabawkę sobie kupiłem :) Tylko duś guziki, spisuj licznik i wrzucaj do excela :)

 

Przekaż Jej pełną władzę nad tym białym małym urządzeniem trochę przypominającym pilota do TV. Na początek pokaż do czego służą te 2 większe guziki - ten żółty i ten na środku. Wystarczy, a Ty będziesz miał "święty spokój".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ciekawy pomysł ale nie wiem czy będzie to funkcjonowało tak jak myślę.

Obecnie mam Bufor 1000l pod to podpięte kocioł gazowy i kominek z pałaszem wodnym i zastanawiam się czy wpinając w ten bufor takie cośhttps://bojlersklep.pl/pl/p/Pompa-ciepla-CWU-KROMMLER-3%2C6-kW-typu-powietrzewoda/1186

uzyskam jakikolwiek spadek temperatury w domu jednocześnie uzyskując cwu . Pompa pobierając ciepłe powietrze z budynku będzie je gromadziła w buforze z drugiej strony będzie szło zimne powietrze tak jak z klimy , tylko pytanie ile tego zimnego powietrza będzie ? i czy to ma w ogóle sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ciekawy pomysł ale nie wiem czy będzie to funkcjonowało tak jak myślę.

Obecnie mam Bufor 1000l pod to podpięte kocioł gazowy i kominek z pałaszem wodnym i zastanawiam się czy wpinając w ten bufor takie cośhttps://bojlersklep.pl/pl/p/Pompa-ciepla-CWU-KROMMLER-3%2C6-kW-typu-powietrzewoda/1186

uzyskam jakikolwiek spadek temperatury w domu jednocześnie uzyskując cwu . Pompa pobierając ciepłe powietrze z budynku będzie je gromadziła w buforze z drugiej strony będzie szło zimne powietrze tak jak z klimy , tylko pytanie ile tego zimnego powietrza będzie ? i czy to ma w ogóle sens?

 

Ile tego zimnego powietrza bedzie ? 450 cbm/h tyle podaje specyfikacja, wiec jesli tyle wyciagnie ci z domu to tyle musi wejsc przez szpary..

U mnie w domu reku zima chodzi na 100 cbm/h , to jest z odzyskiem ciepla, Ty chcesz 450 bez odzysku, gdybyś miał grzanie za darmo to miałoby sens, ale grzejesz kominkiem lub gazem, latem jak najbardziej, zima nie. Tak mi sie przynajmniej wydaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ciekawy pomysł ale nie wiem czy będzie to funkcjonowało tak jak myślę.

Obecnie mam Bufor 1000l pod to podpięte kocioł gazowy i kominek z pałaszem wodnym i zastanawiam się czy wpinając w ten bufor takie cośhttps://bojlersklep.pl/pl/p/Pompa-ciepla-CWU-KROMMLER-3%2C6-kW-typu-powietrzewoda/1186

uzyskam jakikolwiek spadek temperatury w domu jednocześnie uzyskując cwu . Pompa pobierając ciepłe powietrze z budynku będzie je gromadziła w buforze z drugiej strony będzie szło zimne powietrze tak jak z klimy , tylko pytanie ile tego zimnego powietrza będzie ? i czy to ma w ogóle sens?

 

Mam coś takiego u siebie. Podłączone w układzie zamkniętym do nawiewu wentylacji, więc nie ma problemu z różnymi wydatkami reku i pompy. Pozwoliło mi schodzić dom w lato o ok 2-3*C. Problemem było zagospodarowanie ciepłej wody (u mnie to 300l bufor i 200l zasobik cwu.

Teraz pompę mam podłączone pod wyrzutnię z reku. Pracuje w nocy, w godzinach taniego prądu i dogrzewa cwu i podłogówkę. Czekam na mrozy, żeby zobaczyć jak się to będzie wtedy.zachowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...