Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Mam coś takiego u siebie. Podłączone w układzie zamkniętym do nawiewu wentylacji, więc nie ma problemu z różnymi wydatkami reku i pompy. Pozwoliło mi schodzić dom w lato o ok 2-3*C. Problemem było zagospodarowanie ciepłej wody (u mnie to 300l bufor i 200l zasobik cwu.

Teraz pompę mam podłączone pod wyrzutnię z reku. Pracuje w nocy, w godzinach taniego prądu i dogrzewa cwu i podłogówkę. Czekam na mrozy, żeby zobaczyć jak się to będzie wtedy.zachowywać.

Ja też mam reku więc tem w upały to max 26-27 stopni te 2-3 stopnie by wystarczyło w zupełności by tem była komfortowa,

poza tym u mnie idzie masa wody co najmniej 500 l ciepłej wody dziennie więc nie było by tak zle z zagospodarowaniem ciepłej wody .

Czyli takie dwa w jednym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że takie rozwiązanie nie będzie tak skutecznej jak zwykły split, a cena podobna. Moja pompa kosztowała 600 zł, więc o wiele mniej niż ta, o której wspominałeś. U mnie pompa w lato pracowała tylko kilka godzin dziennie, ponieważ nie zużywam aż tyle ciepłej wody, nawet basenik ogrodowy na wiele się nie zdał. Teraz też pracuje tylko 3-4h w nocy, nie ma aż takiego zapotrzebowania na ciepło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ciekawy pomysł ale nie wiem czy będzie to funkcjonowało tak jak myślę.

 

Nie Ty pierwszy.

 

Jak dziennie potrzebujesz z 6kWh ciepła do ogrzania CWU to produkujesz jakieś 4kWh chłodu. Jakby to chodzilo przez 6 godzin to daje 666 watów mocy chłodniczej. Niby coś, ale klimy nie zastąpi.

Więcej w powyższym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam porady. Na działce mam starą stodołę -murowaną z kamieni. Zrobiłem już do niej wjazd, bramę, nowy dach itd. Ogólnie ma to być warsztat do pomajstrowania. Szukam teraz dobrego ogrzewania. Co myślicie o nadmuchowym splicie? Nie mam tam teraz komina żeby wstawić jakiegoś kopciucha.

Wydaje mi się że split byłby najlepszy, w miarę w krótkim czasie byłby wstanie podbić mi temperaturę, tak aby dało się tam coś podłubać po południu po pracy.

Musi to być coś co w ciągu kilku-kilkunastu minut podbije mi temperaturę. Zwykła koza czy podobne piece -zanim rozpalę i się ogrzeje to minie godzina może dwie a dalej będzie zimno. Pomieszczenia jest około 45m2 na dole Na piętrze składzik, mógłby być nie ogrzewany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam porady. Na działce mam starą stodołę -murowaną z kamieni. Zrobiłem już do niej wjazd, bramę, nowy dach itd. Ogólnie ma to być warsztat do pomajstrowania. Szukam teraz dobrego ogrzewania. Co myślicie o nadmuchowym splicie? Nie mam tam teraz komina żeby wstawić jakiegoś kopciucha.

Wydaje mi się że split byłby najlepszy, w miarę w krótkim czasie byłby wstanie podbić mi temperaturę, tak aby dało się tam coś podłubać po południu po pracy.

Musi to być coś co w ciągu kilku-kilkunastu minut podbije mi temperaturę. Zwykła koza czy podobne piece -zanim rozpalę i się ogrzeje to minie godzina może dwie a dalej będzie zimno. Pomieszczenia jest około 45m2 na dole Na piętrze składzik, mógłby być nie ogrzewany.

 

Jak zrobiłeś to o czym piszesz, to nie masz 2 "lewych rąk".

Dociepl i załóż klimę. Będzie dobrze...

 

Uściślając - zgodnie z przepisami klimę założy uprawniony fachowiec, Ty dociepl stodołę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobiłeś to o czym piszesz, to nie masz 2 "lewych rąk".

Dociepl i załóż klimę. Będzie dobrze...

 

Uściślając - zgodnie z przepisami klimę założy uprawniony fachowiec, Ty dociepl stodołę.

 

Prawie "sam" wybudowałem dom, i przerobiłem stodołę na warsztat, pracując na etacie w dwa lata. Sam nie wiem jak to zrobiłem.

Niestety nie planuje ocieplać stodoły ze względu na urok części zewnętrznej. Cała jest zbudowana z bardzo ładnego piaskowca i tylko dlatego została na podwórku. Inaczej bym ją całą zepchnął i postawił taki warsztat jak wymarzyłem.

Myślałem jeszcze o ocieplaniu od wewnątrz. Ale to też chyba odpada, bo nic na ścianach nie powieszę.

Bardziej zależy mi na czymś co zadziała jak dmuchawa elektryczna ale będzie bardziej ekonomiczne. Nie liczę tu na kumulację ciepła w ścianach.

Zresztą okna też będą drewniane dobrane do klimatu stodoły. Brama jest rozwierana z desek zamiast bramy podnoszonej.

Z tych względów nie planuje niczego ocieplać. Muszę tylko znaleźć coś co przy takich temperaturach jak dzisiaj nadmucha mi trochę ciepła. Albo kupić nagrzewnicę olejową, elektryczną,ostatecznie postawić komin i wstawić śmieciucha przerobionego na nadmuch, może jednak miała by rację bytu taka pompa z klimatyzatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych względów nie planuje niczego ocieplać.

 

To tylko promienniki podczerwieni, jak chcesz szybko "ogrzać" i chwilę popracować. Mogą być gazowe, mogą elektryczne.

Chcesz poczuć jak to działa - poszukaj knajpy co w chłody ma odpalone takie w ogródku.

To nie ogrzewa Ci powietrza i wychłodzonych, nieizolowanych murów - tylko to, co "oświetlają". Czyli celujesz w swoje stanowisko pracy - i tam masz szybko ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie "sam" wybudowałem dom, i przerobiłem stodołę na warsztat, pracując na etacie w dwa lata. Sam nie wiem jak to zrobiłem.

Niestety nie planuje ocieplać stodoły ze względu na urok części zewnętrznej. Cała jest zbudowana z bardzo ładnego piaskowca i tylko dlatego została na podwórku. Inaczej bym ją całą zepchnął i postawił taki warsztat jak wymarzyłem.

Myślałem jeszcze o ocieplaniu od wewnątrz. Ale to też chyba odpada, bo nic na ścianach nie powieszę.

Bardziej zależy mi na czymś co zadziała jak dmuchawa elektryczna ale będzie bardziej ekonomiczne. Nie liczę tu na kumulację ciepła w ścianach.

Zresztą okna też będą drewniane dobrane do klimatu stodoły. Brama jest rozwierana z desek zamiast bramy podnoszonej.

Z tych względów nie planuje niczego ocieplać. Muszę tylko znaleźć coś co przy takich temperaturach jak dzisiaj nadmucha mi trochę ciepła. Albo kupić nagrzewnicę olejową, elektryczną,ostatecznie postawić komin i wstawić śmieciucha przerobionego na nadmuch, może jednak miała by rację bytu taka pompa z klimatyzatora.

 

Jeśli, to raczej klimatyzator wykorzystany jako pompa ciepła (bez przeróbki klimy na pompy ciepła powietrze-woda). Taki, który grzeje i chłodzi. Co więcej - w lecie może też się przydać, jak mury się nagrzeją.

 

Są dwie możliwości:

- nowa, założona przez fachowca z branży ciepłowniczej. Koszt od 2 tys. zł.

- używana, zakupiona z gazem. Znajdziesz do 1 tys. złotych "z odpaleniem" przez fachowca, ale własnym montażem "mechanicznym".

 

Ot choćby coś takiego, lub o większej mocy:

 

https://www.olx.pl/oferta/klimatyzator-daikin-2-0kw-CID628-IDC66CL.html#4ab6aa504a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie lepiej kilka osobnych klimatyzatorów bo ostatnio czytałem o multisplitach coś takiego:

 

"Połączenie tych wszystkich utrudnień z odzyskiem oleju z układami klimatyzacji typu multi, powoduje niezwykle dużą awaryjność ich działania. Drugą sprawą jest bardzo trudna ich naprawa i diagnoza usterek. Nowy klimatyzator (jednostka zewnętrzna) typu multi posiada ponad 30 czujników, awaria każdego z nich powoduje niewłaściwe działanie, a nierzadko zniszczenie klimatyzatora. Rozwiązań takich należy unikać jeżeli tylko jest to możliwe. Znacznie lepiej zamontować kilka normalnych klimatyzatorów zamiast jednego multi."

 

https://www.otech.pl/ciemna-strona-branzy-klimatyzacji/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"

 

Ale... osobiscie dla siebie bym wybral 2 osobne jednostki, nie mniej iz cenowo nie wychodzi jakos drozej jak kiedys sprawdzalem.

 

Jeśli chodzi o ceny to chyba rynek klimatyzatorów i pomp ciepła jest "chory". Niektóre modele tych urządzeń mają niewspółmiernie wyższe ceny mimo, że składają się z podobnych podzespołów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czytam ten temat. Montaż osobnych jednostek odpada, dom będzie wyglądał przy tym jak magazyn albo galeria handlowa. Podoba mi się również kanałówka, przy nowym budynku będę mógł zaplanować i prowadzić kanały ukrywając je w ścianach i stropie. Jedno urządzenie da radę na 100 M2? , wnioskuje to po wpisach autora wątku.

Oczywiście nie będzie to jedyne ogrzewanie. Łazienki i kuchnia podłogowe elektryczne. Wyleczyłem się ( mam nadzieję) z wodnej podłogówki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o defrosty. Moja defrostuje za każdym razem jak się odstaawi tzn osiągnie zadaną przy ponownym starcie zafsze DF.

 

Też już trochę chłodniej i puściłem ją bez kagańca chodzi cały czas i pobiera 250-350W i brak defrostów. Mam się martwić brakiem DF przy pracy ciągłej?

 

Zobacz na jednostkę zewnętrzną czy nie jest oblodzona/zaszroniona. U mnie aktualnie jest za ciepło na defrosty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na zewn. +7°C, deszczowo i nagle jednostka wewnętrzna klimy przestała pracować, pozamykały się nawiewy. Jednostka zewn. wentylator kręci, pobór mocy cały czas 300W, po paru minutach jedn. wewnętrzna powróciła do normalnej pracy. Wyglądało to jakby był defrost, ale przy +7°C?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na zewn. +7°C, deszczowo i nagle jednostka wewnętrzna klimy przestała pracować, pozamykały się nawiewy. Jednostka zewn. wentylator kręci, pobór mocy cały czas 300W, po paru minutach jedn. wewnętrzna powróciła do normalnej pracy. Wyglądało to jakby był defrost, ale przy +7°C?

 

Prawidłowo.

Już pisałem - znacznie częste defrosty są temperaturach dodatnich przy większej wilgotności, niż przy ujemnych i "suchym" powietrzu. To są właśnie pompy ciepła. Żeby było ciepło w środku, to w PC w jednostce zewnętrznej trzeba schłodzić powietrze z otoczenia. Po to są wentylatory. Jeśli by zdjąć śmigło przy parowniku, to rurki by zamarzły i pokryły lodem, a wtedy by jednostka wewnętrzna prawie nic nie dawała ciepła.

Najprostsze, a zarazem błędne rozumowanie, że ciepło w pomieszczeniu to cudowne "rozmnożenie się" energii elektrycznej z elektrycznej.

 

By to zrozumieć to najlepiej wytłumaczyć sobie "na zdrowy chłopski rozum" (pod warunkiem, że jest zdrowy) biorąc do porównań klimę w samochodzie. Klima w samochodzie z jednej strony wydmuchuje ziemne powietrze (w kabinie), a z drugiej gorące - pierwsza "chłodnica" od stromy grila. Sprężarka nie jest napędzana silnikiem elektrycznym! Napędzana jest przy pomocy paska klinowego - otrzymuje energię mechaniczną tak samo, jak alternator z wału napędowego samochodu.

 

Nie ma się co dziwić, że w dodatnich temperaturach parownik w jednostce zewnętrznej przy grzaniu w środku robi się zimniejszy od powietrza atmosferycznego i co jakiś czas osadza się na nim lód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno urządzenie da radę na 100 M2? , wnioskuje to po wpisach autora wątku.

 

Musi być wystarczające duże by sprostać potrzebą.

Klimy te najmniejsze zaczynają się od 2 kW. Ale są większe - 3, kW, 5 kW, 7 kW, 10 kW 12 kW i większe (nawet dużo większe).

 

Nie wykluczone, że na 100 m2 to klima 7 kW może okazać się za duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...