Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Wystarczy mi, że te 40m2 opędzę do -10, bo ile mamy dni/nocy w roku z temp. -20 i niższą, a nawet -15? U mnie w regionie średnie temp. w styczniu i lutym to -3 do -4. Nawet kiedy przyjdą mrozy po -15 i więcej, to nie utrzymują się długo, poza tym mam grzejniki elektryczne, które wspomogą klimę w takich krytycznych momentach.

 

Jak czytałeś wątek od początku to podobne podejście mam do Twojego. Napisz mi proszę jak masz zaizolowane te 40m2? Jaka tam jest wentylacja? To kawałek domu czy jakieś biuro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest niecała połowa domu, salon, otwarta kuchnia i korytarz, ściana silka + 24cm styro 0,31, na gruncie 35cm styro 0,40 , strop 40cm wełny skalnej 0,35, wentylacja mechaniczna, okna Uw 0,9.

 

Boże... :) bez problemu. Pewnie jednak wątku nie prześledziłeś bo wiedziałbyś że ja mam 8/5 cm w podłodze, 10 cm na ścianach, średnio 25 skosy/35 cm w dachu i u mnie najsłabsza kanałówka Gree 3,5 Kw tej zimy potrzebowała dogrzania grzejnikami tylko jak mrozy walnęły pod -25'C i to tylko na parterze. Ostatnio w jednym z domów zaproponowałem również ten sam sprzęt bo zależało na kasie i również dał radę w zimę. Także nie ma problemu. Może zacytuje nieco wpisów z mojego FB:

 

Wczoraj ponownie pojawiły się mrozy pod -10C a więc po raz kolejny można było potestować kanałówkę (kanałową pompę ciepła powietrze-powietrze) w warunkach dalece odbiegających od tych katalogowych gdzie wydajność liczona jest dla parametrów 7C/20C dla grzania. Tymczasem wieczorem po 21:00 urządzenie grzało spokojnie pomieszczenia na poddaszu do 21,5'C - 23'C przy -10'C. Na parterze gdzie jest mniej nawiewów i mizerna izolacja trzymała się temperatura na poziomie 20-20,5'C. To wszystko przy śmiesznym poborze przez urządzenie w granicach 510-550W, średnia z 60 minut wyniosła 520W. Konkludując, nawet najtańsza klima kanałowa za 4,5 tys. zł. przez znakomitą większość sezonu grzewczego jest w stanie ogrzewać około 100m2 nie najlpepiej izolowanego budynku. A w domku lepiej izolowanym...?

 

Późno, ale niezły mrozik się zrobił bo aż -14'C. Postanowiłem więc przetestować tym razem temperaturę nadmuchu z pompy. Wynik rewelacyjny bo aż 43,8'C! A przecież moje Gree powinno już nie działać przy -10'C? Albo wiać zimnem...;)

 

Koszt ogrzewania za luty to 240kwh z pompy ciepła oraz 9 kwh z grzejników łazienkowych. Temperatura na parterze 20,5-21,5'C na poddaszu od 22-24'C. Na finanse przekłada się to zależnie od stawki za kwh ale policzmy po 60 groszy (cena ostateczna po dodaniu wszystkiego z rachunku itd.). Mamy więc: 149,40 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję rozbudowę małego budynku na domek weekendowy z poddaszem, łącznie ok 65 metrów. Domek ten będzie używany najczęściej w okresie letnim/przejściowym rzadziej zimą. W przyszłości może stanie się domkiem całorocznym...post ten specjalnie umieściłem w tym temacie. Do ogrzewania sa 3 pomieszczenia, salon z kuchnia ok 28 mkw + 2 sypialnie na poddaszu każda po 10mkw. Czytając ten temat klimatyzator (pompa ciepła p-p) będzie najlepszy: możliwość klimatyzacji i ogrzewania, stosunkowo tania inwestycja. Myślę, że na dole jeden split załatwi sprawę, co z poddaszem, do każdego pokoju split to chyba nieopłacalne i zupełnie niepotrzebne bo każdy pokój po 10 metrów, co jeśli by zamontować w przedpokoju jednostkę wewnętrzną i pobawić się z kanałami wentylacyjnymi, lub może to jest zbyteczne? druga opcja to cały dom w kanałówce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję rozbudowę małego budynku na domek weekendowy z poddaszem, łącznie ok 65 metrów. Domek ten będzie używany najczęściej w okresie letnim/przejściowym rzadziej zimą. W przyszłości może stanie się domkiem całorocznym...post ten specjalnie umieściłem w tym temacie. Do ogrzewania sa 3 pomieszczenia, salon z kuchnia ok 28 mkw + 2 sypialnie na poddaszu każda po 10mkw. Czytając ten temat klimatyzator (pompa ciepła p-p) będzie najlepszy: możliwość klimatyzacji i ogrzewania, stosunkowo tania inwestycja. Myślę, że na dole jeden split załatwi sprawę, co z poddaszem, do każdego pokoju split to chyba nieopłacalne i zupełnie niepotrzebne bo każdy pokój po 10 metrów, co jeśli by zamontować w przedpokoju jednostkę wewnętrzną i pobawić się z kanałami wentylacyjnymi, lub może to jest zbyteczne? druga opcja to cały dom w kanałówce.

 

Opcji jest kilka. Kanałówkę można też tanio zrobić. MOżna też pomyśleć nad "modyfikacją" splita bo takie rzeczy też się kombinuje :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co jeśli by zamontować w przedpokoju jednostkę wewnętrzną i pobawić się z kanałami wentylacyjnymi, lub może to jest zbyteczne?

 

Jeśli godzisz się na otwarte drzwi w pokojach na poddaszu, to zbyteczne.

Umieścisz jednostkę wewnętrzną vis a vis drzwi do tych pokoi, załączysz ruch poziomy żaluzji i ciepło/zimno się rozejdzie. Trochę zależy to od usytuowania tychże drzwi do pokoi.:cool:

 

Jak usytuowanie pokoi będzie niekorzystne, to niech Ci Grześ radzi....:yes:

 

Ergo: 1 jednostka zewnętrzna i 2 wewnętrzne.

Zrób już na etapie rozbudowy przepusty i pomyśl o skroplinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety budynek w kształcie litery L, jeden pokój w jednej części drugi w drugiej. Przedpokój będzie bardzo mały. Nasuwa mi się jeden pomysł na rozkład temperatury tuż przy wlocie powietrza do klimatyzatora niech będzie anemostat nawiewny który będzie doprowadzał powietrze z pokojów z poddasza, drugi anemostat będzie w suficie, który będzie doprowadzał powietrze do pokojów tylko nie wiem czy to zda egzamin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę interesuje się tym tematem także chętnie wysłucham. Modyfikacje spilta na pompę ciepła powietrze-woda i podłogówka w całym domu? czy zupełnie inna bajka?

zwyklego on/off przerobisz bez problemu jesli masz co najmniej jednostke zew. i elektronike od jednostki wew. i takich projektow jest w sieci od groma i dzialaja. z inverterem sprawa jest duzo bardziej skomplikowana. na elektrodzie jest caly watek o budowie pompy, na ecorenovator tez. jesli po niemiecku poslugujesz sie troche wiecej niz "verstehe nur bahnhof" to swego czasu popularne bylo przerabianie klimy z supermarketu na pompe powietrze woda i w sieci troche o tym jest i nawet w ksiazce jest opisana przerobka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcji jest kilka. Kanałówkę można też tanio zrobić. MOżna też pomyśleć nad "modyfikacją" splita bo takie rzeczy też się kombinuje :).

kiedy w koncu pokazesz jak przerobic nasciennego splita na kanalowke??

i kiedy pokazesz te swoje realizacje, bo wrzuciles tak jak ostatnio pare nic nie mowiacych zdjec jakiejs rury w stylu T.B (macie cos ze soboa wspolnego bo polszczyzna, styl i wartosc merytoryczna ta sama). odgrazales sie ze pokazesz realizacje a nie nieostry kawalek sciany z kawalkiem rury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedy w koncu pokazesz jak przerobic nasciennego splita na kanalowke??

i kiedy pokazesz te swoje realizacje, bo wrzuciles tak jak ostatnio pare nic nie mowiacych zdjec jakiejs rury w stylu T.B (macie cos ze soboa wspolnego bo polszczyzna, styl i wartosc merytoryczna ta sama). odgrazales sie ze pokazesz realizacje a nie nieostry kawalek sciany z kawalkiem rury

 

Proponuje znaleźć sobie kogoś podobnego poziomem do dyskusji. Tyle mam do powiedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny problem przy przeróbce z klimatyzatora inverterowego to jest sterowanie. Tylko dochodzą dodatkowe koszty, wymiennik jakieś sterowanie....:) ale możemy grzać cwu dodatkowo :)

 

W przeróbki typu zmiana klimy na pompę p-w nie ma sensu się bawić. Może opiszę co miałem na myśli aby jak najtaniej rozprowadzić powietrze ze splita. Oczywiście to zależy od budynku i kosztów. Ale co zrobić można.

 

1. Montujesz splita w korytarzu jak najwyżej sufitu ale z umiarem :).

2. Obniżasz sufit i robisz kanały do poszczególnych pomieszczeń w tym obniżeniu, można zrobić normalne izolowane lub "torując" drogę np. elementami ze styropianiu.

3. Kanały wprowadzasz przekuwając się do poszczególnych pomieszczeń.

4. Istotne jest to aby splita wspomóc dodatkowym wentylatorem po stronie nawiewu.

5. Nie można zapomnieć o zrobieniu odpowiedniego podejścia do powrotu powietrza.

 

Nieco w tym temacie można poczytać tutaj w j. ang:

 

https://www.buildinggreen.com/news-article/putting-duct-back-ductless-mini-splits

 

Jak znajdę czasu trochę to może uda mi się coś takiego rozrysować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem kolejna porcja zdjęć związanych z kanałówkami

 

image010.jpg

 

image009.jpgimage012.jpgimage014.jpgimage007.jpg

 

Mamy tutaj kolejno powroty do kanałówki w opcji 2x250mm i niewidoczny powrót na końcu korytarza fi 200mm.

 

Następnie rozprowadzenie kanałówki gree w domu 130m2. Urządzenie zamontowane o mocy 3,5kw.

 

Później kanałówka midea 5,3Kw która pierwotnie została źle rozprowadzona i nieprawidłowo ustawiona (opisywałem ten przypadek). Trzeba było po kimś przerabiać.

 

Na końcu raz jeszcze gree przed rozprowadzeniem.

Edytowane przez oszczednyGrześ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...