Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Rozwiniesz myśl?

 

Temat wątku to: "tanie ogrzewanie od......".

 

Są systemy ogrzewania, gdzie można w dowolny sposób zaprogramować sterowanie ciepłem do poszczególnych pomieszczeń. Są to systemy znacznie droższe od tych którymi posługują się użytkownicy tańszych klimatyzatorów.

 

Mam 4 klimatyzatory, zwykłe najtańsze, najprostsze. Nie ma problemu by dokupić jeszcze 2 na ogrzewanie 2 łazienek. Nie ma problemu by ogrzać łazienki w inny tani sposób.

 

Aktualnie grzeję tanią pompą ciepła cały dom. Jeśli żonie jest za zimno w ulubionym jej pokoju, bo jest tylko 22,5 st.C., to na godzinę, czy dwie włącza klimę uzyskując temperaturę jaką chce.

 

Mój syn zbudował sobie PC PW z klimatyzatora i ma znacznie większy komfort cieplny niż z PC PP. Jednak by zapewnić sobie chłód w lecie dokupił 2 jednostki kanałowe, każda po 5 kW, które mogą współpracować z wspomnianą jednostką zewnętrzną od posiadanej PC PW. Jego PC oparta jest na podzespołach Daikin.

Nie jest to tania firma (Mitsubishi też), ale oferuje posiadaczom trochę większe możliwości niż tańsze budżetowe rozwiązania.

 

Oczywiście nie widzę niż zdrożnego, by wychwalać zastosowane rozwiązania takie, czy inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że jako główny system grzewczy planowałem kable - dlatego mam je na całym domu.

 

A czy po uruchomieniu tych kabli sprawdzałeś miernikiem jakie natężenia pola E i H to generuje? Jeśli nie położyłeś na te kable siatki stalowej z uziemieniem, to wynik pomiarów może zniechęcić Ciebie do używania tych kabli, no chyba że lubisz być pacjentem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy po uruchomieniu tych kabli sprawdzałeś miernikiem jakie natężenia pola E i H to generuje? Jeśli nie położyłeś na te kable siatki stalowej z uziemieniem, to wynik pomiarów może zniechęcić Ciebie do używania tych kabli, no chyba że lubisz być pacjentem.

 

To wyczytałeś w branżowej prasie NOPowców, czy płaskoziemców?

 

Jak chcesz o tym podyskutować, to ten wątek będzie odpowiedni:

 

Czy ktoś interesował się lub dokonał pomiaru promieniowania elektromagnetycznego? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Jest tego trochę w sieci. Czy elektryczne ogrzewanie podłogowe jest szkodliwe i fragment:

Dwie równoległe żyły grzejne same w sobie znoszą indukcję magnetyczną- nie ma możliwości powstania cewki magnetycznej.

 

Taki filmik nakręciłem - porównanie z kuchenką indukcyjną i mikrofalą

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Buduje garaż który czasami bedzie wykorzystywany zimą do róznych prac warsztatowych. Chcialbym mieć mozliwość ogrzewania (ale nieciągłego) tego pomieszczenia. Powierzchnia raczej okolo 35-40m2, raczej nieprzegrodzona sciankami. Ponieważ ogrzewanie nie bedzie ciagle to odpada zastosowanie wody (grzejnikow i podlogowki). Myslalem o kablach grzejnych lub klimie do grzania. Czy to dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wątku to: "tanie ogrzewanie od......".

 

Są systemy ogrzewania, gdzie można w dowolny sposób zaprogramować sterowanie ciepłem do poszczególnych pomieszczeń. Są to systemy znacznie droższe od tych którymi posługują się użytkownicy tańszych klimatyzatorów.

 

Mam 4 klimatyzatory, zwykłe najtańsze, najprostsze. Nie ma problemu by dokupić jeszcze 2 na ogrzewanie 2 łazienek. Nie ma problemu by ogrzać łazienki w inny tani sposób.

 

[...]

 

Oczywiście nie widzę niż zdrożnego, by wychwalać zastosowane rozwiązania takie, czy inne.

 

Ok, ale ja mam kanałówkę na cały dom. Temat sterowania temperaturą oddzielnie na każde pomieszczenie nie był podniesiony przeze mnie. Mi tylko dziwne wydało się, aby montować splity na każde pomieszczenie, a szczególnie na łazienki.

 

Dla mnie 4 klimy to byłoby za dużo. Jednostki zewnętrzne traktuję jako zło koniczene ;) i taka ilość byłaby dla mnie za duża. Ale to też zależy od działki, na której stoi dom i tego, czy jest gdzieś ustronne miejsce, gdzie te graty można postawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Buduje garaż który czasami bedzie wykorzystywany zimą do róznych prac warsztatowych. Chcialbym mieć mozliwość ogrzewania (ale nieciągłego) tego pomieszczenia. Powierzchnia raczej okolo 35-40m2, raczej nieprzegrodzona sciankami. Ponieważ ogrzewanie nie bedzie ciagle to odpada zastosowanie wody (grzejnikow i podlogowki). Myslalem o kablach grzejnych lub klimie do grzania. Czy to dobry pomysł?

 

Kable w posadzce mają za dużą bezwładność. Zdążysz skończyć pracę, zanim się ciepło zrobi ;P

Jeśli już, to wstaw promienniki ciepła nad miejscem pracy - to da efekt ciepła praktycznie od razu.

Klima też może być, ale przy takim podgrzewaniu na zawołanie, lepiej montować większą moc niż w przypadku klim, które mają utrzymać stałą temperaturę w domu. Im większa moc, tym szybciej nagrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem o kablach bo moglbym grzac w nocnej taryfie. Odpalam ogrzewanie wieczorem a rano wylaczam i przez 8h powinno być w miarę cieplo. Chociaz nie wiem czy w noc nagrzeje podlogą od powiedzmy 5C do 18C.

 

Poprzedni dom był ogrzewany dwoma klimtyzatorami przypodłogowymi i to nie w trybie ciągłym, lecz wtedy, gdy ktoś w domu przebywał. Klimatyzator bardzo szybko nagrzewał pomieszczenie i moim zdaniem w Twoim garażu też zda egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iros91 napisał:

Otrzymałem ofertę na system feelco...

To pokaż tą ofertę aby ją ocenić. Prawdopodobnie bazują na Zubadanie, mają dość dobrze ogarnięty system filtrowania powietrza w/g amerykańskich norm. Twój problem polega na tym, że jak pisałeś dom jeszcze nie powstał i ma mieć ok. 100m2 w układzie piętrowym. Taką powierzchnię można ogrzać przysłowiową świecą czy czymkolwiek innym, taniej przy dobrej izolacji, chyba, że koszty inwestycyjne nie mają znaczenia. Bardziej przydałaby się klimatyzacja poddasza latem, bo naprawdę trzeba sporo wysiłku włożyć (w tym projektowego) w poddasze aby się nie przegrzewało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferta jest w pdf i jest tylko wymienione :

- pompa ciepła z centrala nawiewną Mitsubishi HH 6kw

- sterownik

- kanały

- montaż i ustawianie

Oraz dodatkowy opis jakie to nie jest cudowne itd. Cena tego ogrzewania i tak jest dla mnie korzystniejsza niż PC PW, podłogowe wodne i coś na piętro ( pewnie grzejniki bo strop drewniany) .

Dopiero po przeczytaniu tego wątku zainteresowałem się ogrzewaniem nadmuchowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest bez cwu. Pc PW panasa to chyba było około 25 tys zł. Do tego trzeba doliczyć ogrzewanie podłogowe wodne i na parter ogrzewanie. Nie podpisuje jeszcze żadnej umowy , natrafiłem na taki system i chciałem na forum poznać opinię u doświadczonych.

Klima kanałowa z rekuperacją pewnie wyjdzie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednostce zewnętrznej należy czyścić wymiennik ciepła. Jeśli tylko grzejesz, raz w roku powinien wystarczyć, jeśli także chłodzisz raz...dwa razy w roku.

Co do j.w. - tak jak z każda klimą, raz na rok...dwa czyszczenie (dezynfekcja) wymiennika wewnętrznego.

 

Ogólnie częstotliwość i intensywność zależy od (nie) czystości powietrza, tak wewnątrz jak i na zewnątrz. Jeśli wszystkie podłogi masz w dywanie / wykładzinie, to brud w j.w będzie większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie grzanie klima poki co kompletna lipa.

Buczy to nawet na malym biegu, w pokoju obok slychac halasy dobiegajace z jednostki. Rozklad temperatur taki ze co kawalek to inna temperatura, a poza tym cieplo jest jakies malo przyjemne.

Dobrze ze koszty niewielkie. Na szczescie ogrzewanie podlogowe i rurki pod grzejniki wyprowadzone, wiec ten sezon do konca(nie mieszkam jeszcze na dobre), a przyszly cos nadajacego sue do uzytku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...