Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

image006.jpgimage002.jpgimage005.jpgimage011.jpg

 

I dalej rozdzielacz w trakcie izolacji oraz "nakładania" filmu/powłoki z jonami srebra.

 

Kolejno nawiew do salon - zależało nam na skierowaniu nawiewu w dół w jak najtańszy sposób.

 

Nawiewnik do ciepłego/zimnego powietrza NCD.

 

I 2 rozdzielacze gotowe do montażu na Midei 5,3 Kw

Edytowane przez oszczednyGrześ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czytając wątek o wentylacji trafiłem tutaj. Będę miał kilka pytań,jednak na początek opiszę swój dom.

Buduje dom o powierzchni ok 130 m2, z ociepleniem od środka. Celuje w dom pasywny.Pierwsze obliczone OZC, mnie nie satysfakcjonowało ,dlatego zwiększyłem grubość ocieplenia ,i wprowadziłem inne rozwiązania, mające zmniejszyć jego zapotrzebowanie na ciepło. Dom będzie miał wodne ogrzewanie podłogowe.Mam zrobione dwa bufory ciepła / 2000 l/ pomysłu Adama MK .Bufory będą głównie grzane piecem na drzewo/ jest to dla mnie najtańsze źródło energii/. Lubię wylegiwać się w wannie ,dlatego liczę ,że to ciepła woda będzie głównie decydowała o zużyciu energii.Bufory mogą być grzane dodatkowo grzałką elektryczną,chcę zrobić solar typu Jaśka i jest w nim spirala do podłączenia ewentualnie w przyszłości pompy ciepła.

W domu wentylacja mechaniczna, rekuperator zrobiony dawno, również według planu Adama. Mam duże wentylatory pozwalające na wydatek do 800 m3/h powietrza. Powietrze do rekuperatora będzie brane z ŻGWC . Dzięki GWC latem pozbędę się trochę wody z powietrza i będę próbował schładzać pomieszczenia ,dlatego tak duże wydajności wentylatorów. Zimą trochę powietrze nawilżę. Wentylacja nie może być zrobiona na teraz. Przeżyłem już trochę i nie wiem jak długo jeszcze uda mi się pożyć. Dom w perspektywie ma być dla 4 osób.Chcę zbudować w miarę nowoczesny dom z namiastką inteligentnej instalacji ,by pokazać ,że taki prawie emeryt też może myśleć inaczej.

Ja będę palił w piecu raz na kilka dni ,ale moi następcy może będą woleli pompę ciepła i grzanie nadmuchowe.Dlatego chciałbym ,na etapie budowy poprowadzić przewody o takiego grzania. Moje ścianki wewnętrzne będą zbudowane-regips ,w konstrukcji 10 cm wełny.Dalej folia paroizolacyjna i 30 cm styropianu grafitowego.Na tym etapie budowy mogę właśnie ,w warstwie 10 cm wełny poprowadzić przewody 75 ,wyprowadzić nawiewy .

Teraz moje pytanie ile tych przewodów poprowadzić w poszczególnych pomieszczeniach by był o później dobrze.

Dobrze zakładam ,że przy 1000 m3/h potrzeba min 20 rurek 75.wentylacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]362745[/ATTACH]

 

a czy przy kanałówce można te zakończenia jakoś ukryć? bo nie zbyt to ladnie wygląda.

Przecież to nie do końca zmontowane :). Akurat zdjęcie robione przed założeniem talerzy od anemostatów. Na powrocie mamy wiele opcji od kratek, przez grille po innego rodzaju anemostaty. Wszystko rozbija się zawsze o portfel. Najtaniej z reguły wychodzi taki anemostat, chociaż niekoniecznie.

Edytowane przez oszczednyGrześ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czytając wątek o wentylacji trafiłem tutaj. Będę miał kilka pytań,jednak na początek opiszę swój dom.

Buduje dom o powierzchni ok 130 m2, z ociepleniem od środka. Celuje w dom pasywny.Pierwsze obliczone OZC, mnie nie satysfakcjonowało ,dlatego zwiększyłem grubość ocieplenia ,i wprowadziłem inne rozwiązania, mające zmniejszyć jego zapotrzebowanie na ciepło. Dom będzie miał wodne ogrzewanie podłogowe.Mam zrobione dwa bufory ciepła / 2000 l/ pomysłu Adama MK .Bufory będą głównie grzane piecem na drzewo/ jest to dla mnie najtańsze źródło energii/. Lubię wylegiwać się w wannie ,dlatego liczę ,że to ciepła woda będzie głównie decydowała o zużyciu energii.Bufory mogą być grzane dodatkowo grzałką elektryczną,chcę zrobić solar typu Jaśka i jest w nim spirala do podłączenia ewentualnie w przyszłości pompy ciepła.

W domu wentylacja mechaniczna, rekuperator zrobiony dawno, również według planu Adama. Mam duże wentylatory pozwalające na wydatek do 800 m3/h powietrza. Powietrze do rekuperatora będzie brane z ŻGWC . Dzięki GWC latem pozbędę się trochę wody z powietrza i będę próbował schładzać pomieszczenia ,dlatego tak duże wydajności wentylatorów. Zimą trochę powietrze nawilżę. Wentylacja nie może być zrobiona na teraz. Przeżyłem już trochę i nie wiem jak długo jeszcze uda mi się pożyć. Dom w perspektywie ma być dla 4 osób.Chcę zbudować w miarę nowoczesny dom z namiastką inteligentnej instalacji ,by pokazać ,że taki prawie emeryt też może myśleć inaczej.

Ja będę palił w piecu raz na kilka dni ,ale moi następcy może będą woleli pompę ciepła i grzanie nadmuchowe.Dlatego chciałbym ,na etapie budowy poprowadzić przewody o takiego grzania. Moje ścianki wewnętrzne będą zbudowane-regips ,w konstrukcji 10 cm wełny.Dalej folia paroizolacyjna i 30 cm styropianu grafitowego.Na tym etapie budowy mogę właśnie ,w warstwie 10 cm wełny poprowadzić przewody 75 ,wyprowadzić nawiewy .

Teraz moje pytanie ile tych przewodów poprowadzić w poszczególnych pomieszczeniach by był o później dobrze.

Dobrze zakładam ,że przy 1000 m3/h potrzeba min 20 rurek 75.[ATTACH=CONFIG]362788[/ATTACH]

 

przyznam szczerze :) że widać wielką pasję do eksperymentów i własnej pracy. Podziwiam. Ja osobiście na pewno nie robiłbym ogrzewania na paliwo stałe. Według mnie może być problem z nadprodukcją ciepła. Dom o standardzie zbliżonym do pasywnego potrzebuje niewiele energii do ogrzania ze swojego doświadczenia wiem, że dom w którym ja mieszkam gdzie eksperymentuje jest słabo izolowany a kanałówka daje radę i wychodzi mi to korzystniej niż gaz. W węgiel czy drewno na pewno bym się nie bawił bo nie mam czasu na to :). Ale to ja. Widzę jednak że szanowny kolega myśli o młodszej generacji również. A zatem proszę o doprecyzowanie pytania, te 1000m3 dotyczy ewentualnego nawiewu z pompy powietrze-powietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to nie do końca zmontowane :). Akurat zdjęcie robione przed założeniem talerzy od anemostatów. Na powrocie mamy wiele opcji od kratek, przez grille po innego rodzaju anemostaty. Wszystko rozbija się zawsze o portfel. Najtaniej z reguły wychodzi taki anemostat, chociaż niekoniecznie.

 

 

a ma pan jakiś podgląd jak to wygląda po wykończeniu? czy jest możliwosć aby to ładnie zamaskować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam :) Jak pisałem opcji jest wiele. Poszukam gdzieś zdjęcia chociażby tego po wykończeniu, po prostu doszły talerze. Te anemostaty są duże bo to 250mm!

 

Tutaj przykłady nawiewnika NCD oraz zwykły anemostat.

 

Nawiew na NCD

 

image002.jpg

 

Powrót na dużym anemostacie:

 

image001.jpg

 

Dwa powroty na zwykłym anemostacie:

 

image003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toshiba to chyba ta sama co Daikin/Mitshubishi. Jeśli split w moim przypadku to LG będzie dobrym wyborem, myślałem o H09/12AK na każde z piętro. Jeśli kanałówka to LG lub Gree moc 3,5 czy 5 kw? Grześ a Ty ile masz mkw jakie ocieplenie i czym CWU?

 

Powiem tak, LG jedzie na renomie. Nie mówię, że jest zły ale wiele płaci się za logo. Dobrą opcją jest obecnie midea która ma podzespoły toshiby czy mitshubishi. Gree - dużo tego i całkiem całkiem daje radę. Swoją drogą gree niejako przejęło Daikina.

 

Ja mam gree 3,5 Kw starszy model. Mam 100m2 co do ocieplenia to pisałem że raptem 5/8cm podłogi, 10 cm styro na ściany, 25/35 wełny w dachu do tego wentylacja mechaniczna. Ja wiele sprawdzam, badam i testuję, Mam tez nieco izolacji od wewnątrz typu alufox, climaver, farby termoizolacyjne... Teraz będę testował aerogel u siebie. Skąd jesteś, można się umówić ze mną i zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wyczytałem to z forum że LG jedzie na renomie, płaci się za znaczek. Też planuje ocieplenie 10 cm styro na ściany, podłogi i 25cm wełny w dachu. Skoro ja będę mieć około 60 mkw po podłodze, a Ty ogrzewasz 100m2 jednostką 3,5kW to dla mnie taka sama powinna być wystarczająca. Chyba lepszym wyborem będzie jednak kanałówka, kanały na poddaszu przy ściance kolankowej, na dole w suficie jeden w salonie koło okna drugi bliżej kuchni, zaraz przy wejściu i kolejny ewentualnie do łazienki z przepustnicą. Myślę, też że można by zamontować przepustnicę na piętro i parter aby w nocy nie grzać niepotrzebnie parteru. Zastanawia mnie alternatywa przy mrozach czy najzwyklejszy grzejnik do każdego pomieszczenia czy może nagrzewnice kanałową na każde pomieszczenie.

Ja niestety centralna polska :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wyczytałem to z forum że LG jedzie na renomie, płaci się za znaczek. Też planuje ocieplenie 10 cm styro na ściany, podłogi i 25cm wełny w dachu. Skoro ja będę mieć około 60 mkw po podłodze, a Ty ogrzewasz 100m2 jednostką 3,5kW to dla mnie taka sama powinna być wystarczająca. Chyba lepszym wyborem będzie jednak kanałówka, kanały na poddaszu przy ściance kolankowej, na dole w suficie jeden w salonie koło okna drugi bliżej kuchni, zaraz przy wejściu i kolejny ewentualnie do łazienki z przepustnicą. Myślę, też że można by zamontować przepustnicę na piętro i parter aby w nocy nie grzać niepotrzebnie parteru. Zastanawia mnie alternatywa przy mrozach czy najzwyklejszy grzejnik do każdego pomieszczenia czy może nagrzewnice kanałową na każde pomieszczenie.

Ja niestety centralna polska :)

 

to wszystko jest zawsze do indywidualnego podejścia - mowa o kanałówce. Co do Twojej lokalizacji to projektowałem całość nawet i dla forumowicza ze Gdańska :). A w ramach wycieczki do Krakowa wybrać się można :)Piszesz o 25 cm w dachu, dałbym te 30 chociaż, znam różnicę gdy dołożyliśmy w jednym z domów dodatkowe 5cm. Co do ogrzewania jednostką 3,5Kw to pamiętaj, że jest to rodzaj dogrzewania i działa to w hybrydzie z konwektorami lub podłogówką na prąd. A że przez ostatnie zimy praktycznie nie trzeba było korzystać z dogrzewań poza łazienkami na czas kąpieli to inna sprawa :). Trzeba też zważyć na to, że mam dom raczej idealny do eksperymentów ze słabą izolacją więc jak domek będzie lepiej zbudowany to i zupełnie inny komfort i jeszcze niższe rachunki i jeszcze bardziej ekonomiczna praca urządzenia. Przepustnice... powiem tak dławienie przepływu powietrza powoduje spadek wydajności urządzenia i wzrasta pobór mocy. Trzeba by to z głową zrobić, myślałem raczej nad wentylatorami wspomagającymi i pracuję teraz na tą koncepcją. Może tą zimą przetestuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ją już mam kotłownie ,która teraz grzeje stary dom . Prowadziłem tylko do niej ruru z nowego. Mam bufory i to w nich będę grzał wodę ,która później ciepło odda do CO i CW więc żadnego przegrzania nie będzie. Resztka ciepła z pieca ogrzeje ziemię w oranżerii.

Popalić raz na tydzień też nie jest problemem,dodatkowo za przemawia duże zużycie ciepłej wody do kąpieli i cena

Niedługo będę żył tylko z emerytury a wtedy każda Złotówka ma znaczenie

1000 m 3 taka wydajnosc powietrza miały kanalowki opisane wyżej.Ja nie zakładam ,że u mnie ma być 1000. Ja nie wiem jaką kanalowki trzeba by do mojego domu ,tu proszę o poradę jakiej mocy powinna być i jak i ile rur 75 podać w poszczególnych pomieszczeniach.Jak pisałem chce poprowadzić tylko rury ,teraz łatwo ,później prucie ścian.Milego dna J.Korona.

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożenie konwektora to jest chwila moment, nie trzeba nawet na ścianie instalować, a jeśli już trzeba to 2 dziury kołek i wszystko zamontowane :) to nie grzejnik wodny, że trzeba kuć ściany, robić bruzdy. Grzejniki na prąd są najlepsze w podłączeniu - najmniej kłopotu bo zasilane są na prąd, który jest w każdym domu (pomijam już moc przyłączeniową domu). Chyba grzejnik ścienny jest najlepszą alternatywą na większe mrozy, jest tani, łatwy w montażu. Co do ogrzewania podłogowego...czy przy 10 cm styropianu ogrzewanie to zda egzamin, chodzi mi o podłogówkę jako bufor ciepła, czy nagrzana podłoga po wyłączeniu kabli długo utrzyma swoją temperaturę czy przy zastosowaniu 10cm styropianu? Wentylatory wspomagające, proszę rozwiń.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...