Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

  • 4 weeks później...

Witam,

dom szkieletowy który będzie w budowie, zapotrzebowanie na ciepło 4kW przy średniej dobowej -20 st.C. Parter 30m2 kuchnia z salonem otwarta, łazienka na kablach grzejnych.

Piętro 2 sypialnie , około 24m2 . Chce to ogrzać/ochłodzić na splicie. oszczednyGrześ pisałeś na początku wątku o przerobieniu splita na kanałówkę, podpowiesz coś więcej ? jaki wentylator dodatkowo dołożyć, jakie przekroje kanałów, jak zrobić powroty z pokoi itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom szkieletowy który będzie w budowie, zapotrzebowanie na ciepło 4kW przy średniej dobowej -20 st.C.

 

Zapotrzebowanie jest w kWh i jest na sezon grzewczy dla temperatur jakie statystycznie występują w danym miejscu.

W kW jest podawane obciążenie cieplne dla temperatury zależnej od strefy klimatycznej. I jest niezależna od średniej - jest dla jednej, konkretnej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dom szkieletowy który będzie w budowie, zapotrzebowanie na ciepło 4kW przy średniej dobowej -20 st.C. Parter 30m2 kuchnia z salonem otwarta, łazienka na kablach grzejnych.

Piętro 2 sypialnie , około 24m2 . Chce to ogrzać/ochłodzić na splicie. oszczednyGrześ pisałeś na początku wątku o przerobieniu splita na kanałówkę, podpowiesz coś więcej ? jaki wentylator dodatkowo dołożyć, jakie przekroje kanałów, jak zrobić powroty z pokoi itp.

 

nie dziaduj aż tak, kup lepiej odrazu kanałówkę, aż tak drogie nie są

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA się nauczyłem że nadmierne dziadowanie boli a wiele DIY zrobiłem.

Przy budowie domu w którym obecnie mieszkam musiałem wyważyć decyzje miedzy komfortem, budżetem ,a swoimi umiejętnościami gdyż dużą część prac wykonałem samodzielnie.

Kolejna inwestycja ma już swoje założenia i będzie to inwestycja niskobudżetowa.

Na przykładzie różnica między Gree luxury, a Gree kanałową 3,5 kW to w moim regionie 4000zł, przy podstawowym montażu przez firmę.

1igor1 pewne oszczędności w skali budowy całego budynku pozwalają na opłacalność postawienia go, więc czasami lepiej szopa niż nic ;)

Edytowane przez Qprmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy budowie domu w którym obecnie mieszkam musiałem wyważyć decyzje miedzy komfortem, budżetem ,a swoimi umiejętnościami gdyż dużą część prac wykonałem samodzielnie.

Kolejna inwestycja ma już swoje założenia i będzie to inwestycja niskobudżetowa.

Na przykładzie różnica między Gree luxury, a Gree kanałową 3,5 kW to w moim regionie 4000zł, przy podstawowym montażu przez firmę.

1igor1 pewne oszczędności w skali budowy całego budynku pozwalają na opłacalność postawienia go, więc czasami lepiej szopa niż nic ;)

 

Jeśli ktoś ma znajomości w branży niech dobrze popyta. Ja ostatnio dostałem od kolegi propozycje zakupu multisplita z AUX'a z dwoma jednostkami wewnętrznymi kanałowymi 2,5 i 5 kW. Cena dla mnie bez montażu 3900 brutto. Nie pytałem dokładnie o modele bo narazie i tak nie będę kupował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy budowie domu w którym obecnie mieszkam musiałem wyważyć decyzje miedzy komfortem, budżetem ,a swoimi umiejętnościami gdyż dużą część prac wykonałem samodzielnie.

Kolejna inwestycja ma już swoje założenia i będzie to inwestycja niskobudżetowa.

Na przykładzie różnica między Gree luxury, a Gree kanałową 3,5 kW to w moim regionie 4000zł, przy podstawowym montażu przez firmę.

1igor1 pewne oszczędności w skali budowy całego budynku pozwalają na opłacalność postawienia go, więc czasami lepiej szopa niż nic ;)

 

lomo luxury 3,5 katalogowo 2790 kanałówka gree U-match 5300, różnica 2510, montaż bez większych różnic, max 200zł więcej. Ale decyzja należy oczywiście do ciebie, p.s. też budowałem niskobudżetowy dom, za połowę ceny którą dawały firmy, a i tak mam w domu kanałówkę i to mitsubishi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam Już ten temat dobrych klika dni, 150 stron postów,

Mam jedno pytanie i 1 spostrzeżenie

1. Pytanie – czy mógłby ktoś polecić dobra cicha i niekoniecznie tania kanalowke o mocy 5 kW

2. Spostrzeżenie, - planuje zamontować kanałowe na nieogrzewanym poddaszu , z rozprowadzeniem rur , przestrzeni jest tam na tyle dużo ze można by było pokombinować w ten sposób aby, anemostaty nawiewne latem pracowały na nadmuchu zimnego powietrza, wtedy zimne leci na dół i fajnie działa, a z kolei zima jako czerpnie.

Oczywiście pod warunkiem zainstalowania oryginalnej czerpni gdzieś nisko a anemostatów wysoko w suficie.

Przy odwróceniu obiegu, można by tez uzyskać bardziej cicha prace , nawiew generuje chyba większy hałas iż wyciąg.

To tylko taki pomysł, nie twierdze ze dobry, podyskutować można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam Już ten temat dobrych klika dni, 150 stron postów,

Mam jedno pytanie i 1 spostrzeżenie

1. Pytanie – czy mógłby ktoś polecić dobra cicha i niekoniecznie tania kanalowke o mocy 5 kW

2. Spostrzeżenie, - planuje zamontować kanałowe na nieogrzewanym poddaszu , z rozprowadzeniem rur , przestrzeni jest tam na tyle dużo ze można by było pokombinować w ten sposób aby, anemostaty nawiewne latem pracowały na nadmuchu zimnego powietrza, wtedy zimne leci na dół i fajnie działa, a z kolei zima jako czerpnie.

Oczywiście pod warunkiem zainstalowania oryginalnej czerpni gdzieś nisko a anemostatów wysoko w suficie.

Przy odwróceniu obiegu, można by tez uzyskać bardziej cicha prace , nawiew generuje chyba większy hałas iż wyciąg.

To tylko taki pomysł, nie twierdze ze dobry, podyskutować można. ������

 

1. panasonic paci elite

2. a jak chcesz fizycznie zamieniać nawiew z czerpnią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam Już ten temat dobrych klika dni, 150 stron postów,

Mam jedno pytanie i 1 spostrzeżenie

1. Pytanie – czy mógłby ktoś polecić dobra cicha i niekoniecznie tania kanalowke o mocy 5 kW

2. Spostrzeżenie, - planuje zamontować kanałowe na nieogrzewanym poddaszu , z rozprowadzeniem rur , przestrzeni jest tam na tyle dużo ze można by było pokombinować w ten sposób aby, anemostaty nawiewne latem pracowały na nadmuchu zimnego powietrza, wtedy zimne leci na dół i fajnie działa, a z kolei zima jako czerpnie.

Oczywiście pod warunkiem zainstalowania oryginalnej czerpni gdzieś nisko a anemostatów wysoko w suficie.

Przy odwróceniu obiegu, można by tez uzyskać bardziej cicha prace , nawiew generuje chyba większy hałas iż wyciąg.

To tylko taki pomysł, nie twierdze ze dobry, podyskutować można. ������

 

Czy klimatyzacje rotenso to dobre klimatyzacje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kanałówka na strychu musi być podwieszona do krokwi, czy tez może stać na dechach?

Pytam, bo u mnie stoi na dwóch belkach i mogę dostać się tylko do filtra wstępnego. Czy od spodu klimatyzatora jest jakaś odkręcana blacha rewizyjna, żeby móc wyczyścić parownik i te lamelki?

Klimatyzator kanałowy GREE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałoby sie poprzez zastosowanie 4 zaworow i by-passu

zawory 1 i 3 otwarte, 2 i 4 zamkniete lub odwrotnie, wszystko mozna by umiescic na poddaszu

 

rozumiem że pełna automatyka, bo nie wiem czy chciałoby mi się 2 razy w roku chodzić i to przestawiać. Ja mam na dole kratki nawiewne z dołu, na górze z góry, taki układ się sprawdza zarówno zimą w grzaniu jak i latem w chłodzeniu. w drugim domu mam wszystko na górze i na parterze zimą cieżko dogrzać zwłaszcza przy podłodze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kanałówka na strychu musi być podwieszona do krokwi, czy tez może stać na dechach?

Pytam, bo u mnie stoi na dwóch belkach i mogę dostać się tylko do filtra wstępnego. Czy od spodu klimatyzatora jest jakaś odkręcana blacha rewizyjna, żeby móc wyczyścić parownik i te lamelki?

Klimatyzator kanałowy GREE.

 

nie pamiętam dokładnie jak gree, ale 90% kanałówek potrzebuje dostępu od dołu aby wyczyścić wymiennik. ja montuję zawsze podwieszone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. No mnie załatwił monter!

Teoretycznie rzecz biorąc, to gdybym wziął takie "granaty" z ozonem, jakie stosuje się do dezynfekcji aut i gdybym je wsadził do kanałów nawiewnych i uruchomił obieg powietrza na pół godziny, to czy takie "czyszczenie" od bidy wystarczy? Klimatyzator ma za sobą jeden sezon dopiero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. No mnie załatwił monter!

Teoretycznie rzecz biorąc, to gdybym wziął takie "granaty" z ozonem, jakie stosuje się do dezynfekcji aut i gdybym je wsadził do kanałów nawiewnych i uruchomił obieg powietrza na pół godziny, to czy takie "czyszczenie" od bidy wystarczy? Klimatyzator ma za sobą jeden sezon dopiero.

 

Ja mam ozonator używam do dwzynfekcji kanaów wentylacyjnych, samochodu i w obecnej sytuacji paczek.

Ozonator załatwi żyjątka ale nie wyczyści wymiennika z syfu z czasem wydajność klimy zacznie spadać i wymiennik się zalepi. JA po półroku grzania klimą i regularnym co 2 tygodniowym czyszczeniu filtrów widzę że wymiennik trochę obrósł i jjuż go czyściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...