Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Dołożenie konwektora to jest chwila moment, nie trzeba nawet na ścianie instalować, a jeśli już trzeba to 2 dziury kołek i wszystko zamontowane :) to nie grzejnik wodny, że trzeba kuć ściany, robić bruzdy. Grzejniki na prąd są najlepsze w podłączeniu - najmniej kłopotu bo zasilane są na prąd, który jest w każdym domu (pomijam już moc przyłączeniową domu). Chyba grzejnik ścienny jest najlepszą alternatywą na większe mrozy, jest tani, łatwy w montażu. Co do ogrzewania podłogowego...czy przy 10 cm styropianu ogrzewanie to zda egzamin, chodzi mi o podłogówkę jako bufor ciepła, czy nagrzana podłoga po wyłączeniu kabli długo utrzyma swoją temperaturę czy przy zastosowaniu 10cm styropianu? Wentylatory wspomagające, proszę rozwiń.

Pozdrawiam

 

Nikomu nie zrobiłbym ani nie polecił podłogówki elektrycznej na 10cm styro... To za mało.Względnie można do łazienki zrobić by podłoga nagrzewała się przed kąpielą, wieczorem dajmy na to. Wentylatory wspomagające mowa o tym by nie wstawiać przepustnic a zwiększać przepływ powietrza tylko w wypadku wybranych pomieszczeń lub kondygnacji. Muszę jednak jeszcze to potestować czy ma sens, zobaczyć jakie będą różnice w poborze mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Znalazłem mały klimatyzator samsunga ok 2,8 KW mocy grzejnej ,trochę mniej chłodniczej.Czyli jeszcze lekko za duży jak dla mnie .On ma max nawiew ok 600 m3/h. Dzieląc to przez max przepływ 50m3/h dla rury 75 otrzymujemy wynik 12. Czyli minimum do takiej klimatyzacji potrzeba 12 rur 75.Jak je rozmieścić by była prawidłowa klimatyzacja. Wywiew w korytarzu ,a nawiewy ,ile rur w poszczególnych pomieszczeniach ? Jeszcze raz zamieszczam schemat mojego domu.wentylacja.jpg

miłego wieczoru J.Korona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Znalazłem mały klimatyzator samsunga ok 2,8 KW mocy grzejnej ,trochę mniej chłodniczej.Czyli jeszcze lekko za duży jak dla mnie .On ma max nawiew ok 600 m3/h. Dzieląc to przez max przepływ 50m3/h dla rury 75 otrzymujemy wynik 12. Czyli minimum do takiej klimatyzacji potrzeba 12 rur 75.Jak je rozmieścić by była prawidłowa klimatyzacja. Wywiew w korytarzu ,a nawiewy ,ile rur w poszczególnych pomieszczeniach ? Jeszcze raz zamieszczam schemat mojego domu.[ATTACH=CONFIG]363133[/ATTACH]

miłego wieczoru J.Korona

 

Miałaby być to przeróbka splita ściennego jak domniemam na model kanałowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałaby być to przeróbka splita ściennego jak domniemam na model kanałowy?

 

Witam

teraz będę chciał tylko rozprowadzić rury 75,bo będzie łatwo to zrobić ,później w zasadzie będzie już to niemożliwe.Nie wiem ,czy będzie teraz potrzeba ich podłączenia do klimatyzatora.To jest inwestycja ewentualnie na przyszłość.Z wyliczeń wynika ,że będzie to klimatyzator małej mocy do 2-2,5 kW.Pod takiej wielkości klimatyzator ,chcę przygotować rozprowadzenie rur. I proszę o podpowiedź, w jakich pomieszczeniach mają być one poprowadzone. W przyszłości ,gdy będzie potrzeba to podłączę tylko nawiewy i kupię dopiero wtedy klimatyzator.

Miłego dnia J.Korona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie minimum/optimum cm przy ogrzewaniu podłogowym. Czy ma znaczenie czy jest wodne czy elektryczne chodzi mi o to, czy przy którymś z nich stosuje się mniej/więcej materiału izolacyjnego? Co do wentylatorów, to chcesz dać wentylator kanałowy do kanału którym chcesz sterować? Wentylator generuje dodatkowy pobór energi. Jak to jest z tą przepustnicą, sprawdzałeś czy klimatyzator pobiera więcej prądu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dzień dobry,

 

przez ten powszechny zwyczaj skracania nazw (podłogówka, zimówka, osobówka, ...) przystąpiłem do lektury tego wątku w nadziei, że dowiem się co to jest "kanałówka".

Niestety, wydaje się, że wszyscy, poza mną, już to dawno wiedzą i nikt się nie kwapi, by wyjaśnić co to jest.

Może jednak ktoś oświeci takiego niezgułę jak ja, co to jest "KANAŁÓWKA".

 

W nadziei, że umrę mądrzejszy przynajmniej o to jedno,

pozdrawiam,

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Taktowanie zachodzi gdy przewymiarujemy urządzenie dlatego tak jestem za systemem w tandemie gdzie przez znakomitą część sezonu pompa działa efektywnie i ekonomicznie. Każde przewymiarowanie niezależnie z czym mamy do czynienia nie jest rozwiązaniem dobrym. Praca na niskich obrotach również i w przypadku kanałówek skutkuje wzrostem poboru wh i spadkiem wydajności. Do jednostek zewnętrznych dobrze jest wrzucić kabel grzejny tacy skroplin. Dla grzania im niżej nawiew tym lepiej byleby nie w podłodze bo syfi się strasznie. Do Twojej listy dołożyłbym jeszcze tzwn. setbacki czyli ustawianie temperatur grzania z dużymi zobniżkami albo wyłączanie urządzenia celem szukania oszczędności. To wychodzi najtaniej w użytkowaniu jak trzyma nam temperaturę. Na noc można obinżyć 1-2'C względnie zmniejszyć nawiew tzn, dać auto lub nieco powyżej minumum.

 

oszczedny Grzes

 

Z ta tacka skroplin to jak jednostka zewnetrzna bedzie zamontowana na scianie elewacji na wysokosci okolo 4m, to chyba elewacja bedzie schlapana skroplinami podobnie jak niektorzy maja, ze z dachy kapinosem leci prosto na elewacje. Tak jest przy dachach bezokapowych. Wracajac do tematu, slyszalem, ze mino kabla grzejnego w tacce to i tak zamarznie i bedzie sie lalo - przelewala i skapywalo przy wiatrze na elewacje. Chyba ze kabel grzejny w rurce, a rurka puszczone na scianie i pozniej na ta rurke mozna dac styro, bo ja jeszcze nie mam elewacji. Wiec na cos sie musze zdecydowac. Nie wiem, czy nie lepszym rozwiazeniem bedzie zamontowanie jednostki zewnetrznej na postumencie usadowionego na gruncie tuz przy budynku i wejscie z przewodami przez sciane pod katem 45 stopni. Akurat mi pasuje bo za sciana jest pomieszczenie gospodarcze i dale w suficie jest przelot srobiony w stropie co dalej prowadzi na strych do jednostki wewnetrznej. Montaz mam nastepnym tygodniu w czwartek. Mozna tez zamontawac na scianie, ale na wysokosci 1m. Jezeli na postumencie-gruncie to trzeba to obudowac.

 

\Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]362750[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]362751[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]362752[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]362753[/ATTACH]

 

I dalej rozdzielacz w trakcie izolacji oraz "nakładania" filmu/powłoki z jonami srebra.

 

Kolejno nawiew do salon - zależało nam na skierowaniu nawiewu w dół w jak najtańszy sposób.

 

Nawiewnik do ciepłego/zimnego powietrza NCD.

 

I 2 rozdzielacze gotowe do montażu na Midei 5,3 Kw

 

Gdzie mozna kupic taki film folie z jonami srebra?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oszczedny Grzes

 

Z ta tacka skroplin to jak jednostka zewnetrzna bedzie zamontowana na scianie elewacji na wysokosci okolo 4m, to chyba elewacja bedzie schlapana skroplinami podobnie jak niektorzy maja, ze z dachy kapinosem leci prosto na elewacje. Tak jest przy dachach bezokapowych. Wracajac do tematu, slyszalem, ze mino kabla grzejnego w tacce to i tak zamarznie i bedzie sie lalo - przelewala i skapywalo przy wiatrze na elewacje. Chyba ze kabel grzejny w rurce, a rurka puszczone na scianie i pozniej na ta rurke mozna dac styro, bo ja jeszcze nie mam elewacji. Wiec na cos sie musze zdecydowac. Nie wiem, czy nie lepszym rozwiazeniem bedzie zamontowanie jednostki zewnetrznej na postumencie usadowionego na gruncie tuz przy budynku i wejscie z przewodami przez sciane pod katem 45 stopni. Akurat mi pasuje bo za sciana jest pomieszczenie gospodarcze i dale w suficie jest przelot srobiony w stropie co dalej prowadzi na strych do jednostki wewnetrznej. Montaz mam nastepnym tygodniu w czwartek. Mozna tez zamontawac na scianie, ale na wysokosci 1m. Jezeli na postumencie-gruncie to trzeba to obudowac.

 

\Pozdrawiam

 

Czy zamarznie... to zależy jak zorganizowane jest odmrażanie. Niektóre kanałówki mają taką opcję do podłączenia kabla. Można na kablu samoregulującym. Niektórzy wkładają kabel dużej mocy i na wtyczce po prostu. Można jeszcze na termostacie kabel. W większości przypadków jakie mam taca nie zamarza tak jak byłoby to bez kabla. Przy bardzo dużych jednostkach kabla zwykle nie trzeba do tacy dawać bo one poradzą sobie pomiędzy odwilżami. Małe kanałówki kabel obowiązkowo! Są też rejony o specyficznym mikroklimacie gdzie wilgotność jest taka że potrafi nieźle namieszać i to nawet w odległościach parę kilometrów do siebie.

 

Co do chlapania po elewacji zgodzę się że tak jest dlatego jednostkę montować dobrze jest tak około 3-4 metry od ziemi bo wtedy jakoś jeszcze idzie to opanować, jak można niżej to jeszcze lepiej. U mnie jest na 6 metrach i dół jest nieco obryzgany zimą ale planuję tam obłożyć płytkami elewacyjnymi. Teraz jedną pompę daję na ziemi właśnie na podstawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie idzie kupić tak ot w sklepie, ja załatwiałem sobie z producentem przewodów antybakteryjnych które robią dla mnie.

 

Dziekuje za odpowiedz.

 

Jezeli bys mogl te folie dla mnie zorganizowac bylbym wdzieczny. Druga rzecz, o ktora chcialem zapytac to mam zamiar zasysanie-powrot do jednostki wew. z klatki schodowej w postaci 2x przewod antybakterial fi 200mm i 3x fi 200 ze strychu. Strych jest ocieplony nakrokwiowo i uszczelniony. Temperatura na strychu w zimie zblizona do temperatury w pomieszczeniach na poddaszu, wiec czy moge zaciagac z 3 rur, w sumie bedzie 1570cmkw, a nadmuch 7x fi 160 czyli w sumie 1406cmkw, z tym ze te 7 beda z przepustnicami i na pewno przykreconych bedzie kilka pomieszczen wiec przeplyw mniejszy niz 1406cmkw.

Prosze poradzic, czy ze strychu i klatki schodowej bo jednostka wew. bedzie na strychu tuz nad klatka schodowa i mysle, ze to dobra lokalizacja dla 2x200mm i ze strychu 3x200mm.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zamarznie... to zależy jak zorganizowane jest odmrażanie. Niektóre kanałówki mają taką opcję do podłączenia kabla. Można na kablu samoregulującym. Niektórzy wkładają kabel dużej mocy i na wtyczce po prostu. Można jeszcze na termostacie kabel. W większości przypadków jakie mam taca nie zamarza tak jak byłoby to bez kabla. Przy bardzo dużych jednostkach kabla zwykle nie trzeba do tacy dawać bo one poradzą sobie pomiędzy odwilżami. Małe kanałówki kabel obowiązkowo! Są też rejony o specyficznym mikroklimacie gdzie wilgotność jest taka że potrafi nieźle namieszać i to nawet w odległościach parę kilometrów do siebie.

 

Co do chlapania po elewacji zgodzę się że tak jest dlatego jednostkę montować dobrze jest tak około 3-4 metry od ziemi bo wtedy jakoś jeszcze idzie to opanować, jak można niżej to jeszcze lepiej. U mnie jest na 6 metrach i dół jest nieco obryzgany zimą ale planuję tam obłożyć płytkami elewacyjnymi. Teraz jedną pompę daję na ziemi właśnie na podstawie.

 

Oszczedny Grzes jeszcze jedno pytanie, czy jednostka Mitsu PEAD-RP60JAQ / PUHZ-ZRP60VHA jest ta wg Ciebie 'duza'?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak z ta jednostka duza, czy za mala, zeby sobie poradzila z odprowadzaniem skroplin pomiedzy odwilzami?

 

W Twojej lokalizacji według mnie problemów nie będzie chyba że przyjdzie zima z czasów Potopu Szwedzkiego ;). Jak się boisz to możesz wrzucić do tacy trochę kabla na gniazdko i tyle a w razie W po prostu wetkniesz :). Koszt nieduży. Ale na prawdę w Słupsku nie widzę sensu. 3,5kW według mnie nawet by poradziło. U was tak nie mrozi mocno a i odwilże częstsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Czy split zawieszony tak nisko, zda to egzamin? Grześ, jak Twoja PC PP się sprawuje obecnie bo zapewnię już działa ������

 

Tak moja PC działa już chwilę. Do dzisiaj zjadła 48kwh od początku miesiąca. W domu temperatury od 22 - 21 'C. Czy split zawieszony tak nisko zda egzamin to tak, zdaje. Też zależy co mamy na myśli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...