Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Chętnie przyłączę się do dyskusji bo z racji tego, że zamontowałem 5,6 kWp PV co załatwia mi sprawę prądu bytowego i planuję dołożenie kolejnych 5 kWp paneli [koszt ok. 13500 zł] jako źródło prądu do ogrzewania klimatyzatorami [i wykorzystanie ulgi termomodernizacyjnej], planuję montaż drugiego klimatyzatora do ogrzewania parteru.

 

Obecnie mam na górze klatki schodowej taki o mocy grzewczej do 7,1 kW

 

http://klima-sklep.pl/klimatyzacja/5247-klimatyzator-scienny-daikin-euro-easy-ftxb60c-rxb60c.html

 

ale jest za głośny by go używać w nocy więc zastanawiam się czy nie byłoby dobrze przenieść go na dół [tam nocą może sobie szumieć] a na górze w jego miejsce wstawić mniejszy z 3,5 kW jak najcichszy.

 

Czy da się wykorzystać obecną instalację od tego na górze i przenieść tylko jednostki zewn. i wewn. i jaki zastosować na górze - podpowiedzcie proszę co wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy da się wykorzystać obecną instalację od tego na górze i przenieść tylko jednostki zewn. i wewn. i jaki zastosować na górze - podpowiedzcie proszę co wybrać.

 

Sprawdź w specyfikacji grubość rur.Możliwe, że w tej mocniejszej będą grubsze.

Sprawdziłeś, czy na mniejszych obrotach wentylatora nie jest ciszej i wydajniej niż przy mniejszej klimie chodzącej na wyższych obrotach? W dzień pewnie większa moc przyda się wyżej (łatwiej chłód spłynie na dół, niż się uniesie).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie przyłączę się do dyskusji bo z racji tego, że zamontowałem 5,6 kWp PV co załatwia mi sprawę prądu bytowego i planuję dołożenie kolejnych 5 kWp paneli [koszt ok. 13500 zł] jako źródło prądu do ogrzewania klimatyzatorami [i wykorzystanie ulgi termomodernizacyjnej], planuję montaż drugiego klimatyzatora do ogrzewania parteru.

 

Obecnie mam na górze klatki schodowej taki o mocy grzewczej do 7,1 kW

 

http://klima-sklep.pl/klimatyzacja/5247-klimatyzator-scienny-daikin-euro-easy-ftxb60c-rxb60c.html

 

ale jest za głośny by go używać w nocy więc zastanawiam się czy nie byłoby dobrze przenieść go na dół [tam nocą może sobie szumieć] a na górze w jego miejsce wstawić mniejszy z 3,5 kW jak najcichszy.

 

Czy da się wykorzystać obecną instalację od tego na górze i przenieść tylko jednostki zewn. i wewn. i jaki zastosować na górze - podpowiedzcie proszę co wybrać.

 

Jeśli dokładać PV - to do 10 kWp, czyli u Ciebie 4,4 kW.

 

Klimatyzatory o mocy około 3,5 kW mają prawie zawsze rurki 1/4 i 3/8 cala. Te o mocy około 7 kW grubszą rurę 5/8 cala.

Obie jednostki da się przenieść bez problemu, fachowiec będzie wiedział "co i jak".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w specyfikacji grubość rur.Możliwe, że w tej mocniejszej będą grubsze.

Sprawdziłeś, czy na mniejszych obrotach wentylatora nie jest ciszej i wydajniej niż przy mniejszej klimie chodzącej na wyższych obrotach? W dzień pewnie większa moc przyda się wyżej (łatwiej chłód spłynie na dół, niż się uniesie).

 

To pewnie zależy od marki i modelu.

 

Nawet w trybie silent jest za głośno, a są dużo cichsze z nieco wyższej półki cenowej dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dokładać PV - to do 10 kWp, czyli u Ciebie 4,4 kW.

 

Klimatyzatory o mocy około 3,5 kW mają prawie zawsze rurki 1/4 i 3/8 cala. Te o mocy około 7 kW grubszą rurę 5/8 cala.

Obie jednostki da się przenieść bez problemu, fachowiec będzie wiedział "co i jak".

 

 

Dzięki za info, wiem, że oficjalnie 4,4 kWp to max ;-)

 

Co do klimy pewnie grubszą podłączyć to nie problem gorzej byłoby w drugą stronę.

 

Poszukam fachowca i zobaczę co na to powie.

 

Zastanawiam się nad sensem tego wszystkiego bo na grzanie spalam niecałe 2 tony węgla co kosztuje z prądem do kotła <2000 zł rocznie, a tu koszt na wejściu to 13500 + klima z 5 tys zł więc nawet jakby całkowicie mi to zastąpiło kocioł to zwrot będzie po ok. 9 latach.

 

Z drugiej strony za rok panele mogą kosztować mnie znacznie więcej a pieniądze w banku tylko tracą na wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, wiem, że oficjalnie 4,4 kWp to max ;-)

 

Co do klimy pewnie grubszą podłączyć to nie problem gorzej byłoby w drugą stronę.

 

Poszukam fachowca i zobaczę co na to powie.

 

Zastanawiam się nad sensem tego wszystkiego bo na grzanie spalam niecałe 2 tony węgla co kosztuje z prądem do kotła <2000 zł rocznie, a tu koszt na wejściu to 13500 + klima z 5 tys zł więc nawet jakby całkowicie mi to zastąpiło kocioł to zwrot będzie po ok. 9 latach.

 

Z drugiej strony za rok panele mogą kosztować mnie znacznie więcej a pieniądze w banku tylko tracą na wartości.

 

Panele raczej nie zdrożeją a stanieją jak wszystkie wynalazki, natomiast możesz na razie pozostawić kocioł na węgiel jednakże to rozwiązanie będzie coraz droższe w utrzymaniu bo w sposób administracyjny i ekonomiczny będzie wygaszane, żeby nie było krzyku wprowadzana jest obecnie baza kotłow i kominiarzy, wiadomo zgodnie z przepisami komin dla takich urz grz powinien byc czyszczony 4 razy w roku a to kosztuje potem dojdzie opłata emisyjna do węgla i nagle okarze się że to nie ogrzewający prądem są łosiami tylko ogrzewający węglem.

 

BTW jeżeli na razie wszytko działa i jest sprawne to to zostaw w spokoju i nie psuj, masz spore PV , załóż cichą tanią klimę i pogrzej trochę i przetestuj zobaczysz jak ci się zużycie prądu zepnie, moze okazać się że nie tzreba nic zminiać a pieca na węgiel nie używać i nie rujnowac zostawić jako źródło awaryjne.

 

Polecam Ci klimę kaisai, ja korzystając z dobrych doświadczeń Kuliboba założyłem i jestem na razie zadowolony koszt 1 splita z montażem pod Warszawą 2870 brutto. Moc grzewcza 2,9 kw. Co najważniejsze głośność wewnętrzna tylko 21 do 38 dB

Edytowane przez gawel
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Panele może potanieją, ale robocizna wzrośnie i odpis od podatku może być mniejszy, a do chodzenia po dachu nie czuję powołania ;-)

 

Kaisai jak widzę najcichsze 4,1 kW są

 

http://klima-sklep.pl/klimatyzacja/2571-klimatyzator-scienny-kaisai-focus-kfu-12hrdi-kfu-12hrdo.html

 

http://klima-sklep.pl/klimatyzacja/9069-klimatyzator-scienny-kaisai-focus-kwf-12hrdi-kwf-12hrdo.html

 

Poszukam jeszcze najcichszych ale jak słusznie Kaizen zauważył porównać trzeba głośność jednostek przy np. 3-4 kW mocy grzewczej i nie ważne czy znamionowo ma 3,5 kW czy 7 kW tylko by przy około 3-4 kW było najciszej - możliwe, że ze względu na większą dmuchawę większy będzie cichszy.

Co więcej średnica przyłączy pod większy by była identyczna więc przełożenie byłoby bez kombinowania.

 

PS w moim obecnym poza głośnością problemem jest to, że strzela w nim co jakiś czas plastik obudowy - nie wiem czy ten typ tak ma czy w montażu coś jest spieprzone.

Przy ok. 3 kW najcichsze klimatyzatory z tego co widzę mają ok. 33 dB więc powinno być ok byle nie strzelały.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukam fachowca i zobaczę co na to powie.

 

Zastanawiam się nad sensem tego wszystkiego bo na grzanie spalam niecałe 2 tony węgla co kosztuje z prądem do kotła <2000 zł rocznie, a tu koszt na wejściu to 13500 + klima z 5 tys zł więc nawet jakby całkowicie mi to zastąpiło kocioł to zwrot będzie po ok. 9 latach.

 

Z drugiej strony za rok panele mogą kosztować mnie znacznie więcej a pieniądze w banku tylko tracą na wartości.

 

Kaisai Fokus to pewnie "leżak magazynowy" - na R410A. Teraz sprzedają na R32 i nie warto kupować na R410A.

Owszem wymieniłem jednostkę zewnętrzną Daikin`a z 2008 roku na nowszą z 2018 roku też na R410A ale po bardzo atrakcyjnej cenie (mimo że ta stara jest w 100 % sprawna). Jak by Fokus z montażem był w cenie do 2 tys. to może warto. Kup lepiej np. Fly lub ECO KEX albo inny na R32.

 

Ja wymieniłem na nowszą j. zewnętrzną z tego samego powodu o którym piszesz - "pieniądze w banku tylko tracą na wartości". Historia pokazuje, że inflacja to młodsza siostra hiperinflacji.

 

Co do rury 5/8 "obsłuży" klimę gdzie powinna być 3/8, ale wymaga redukcji z obu stron. W zasadzie chyba lepiej wymienić tą 5/8 na oryginalną, bo z lutowaniem (twardym) w miejscu redukcji może być system mniej pewny jeśli chodzi o szczelność oraz po lutowaniu mogą być jakieś "brudy".

 

Rura 5/8 jest sporo droższa od 3/8 cala, więc jeśli da się ją wykorzystać do tego "starego" o większej mocy - czysty zysk".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko.

Czy takie cudo można podpiąć pod pc pw i używać do chłodzenia? Zamiast klimatyzatora?

Wygląda jak grzejnik.

Klimatyzatory mają trochę inną budowę.

Stąd pytam.

https://www.olx.pl/oferta/nowe-klimakonwektory-climaveneta-a-life2-904-dlmv-6-15-kw-prawy-lewy-CID628-IDERLvq.html

 

A chłodnica w kanał wentylacyjny? I wentylacja na jakimś sensownym przewiewie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak można.

I działa jak klimatyzator.

Trzeba jedynie mieć, odpowiednio zaizolowaną instalację i odpływ wody z każdej jednostki.

 

Z dodatkowymi przewodami miałbym trochę zachodu.

Mam za to wolne po jednym obiegu w rozdzielaczach.

Czy ma sens puszczenie tego razem z podłogówką?

Tak by nie przekraczać punktu rosy? Wtedy nie musiałbym kombinować z dodatkowymi rurkami.

Klimakonwektor w przedpokoju bym powiesił, przy otwartych drzwiach teoretycznie powinno dać radę.

Ewentualnie, która izolacja najlepsza? Jakim przewodem puścić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaisai Fokus to pewnie "leżak magazynowy" - na R410A. Teraz sprzedają na R32 i nie warto kupować na R410A.

Owszem wymieniłem jednostkę zewnętrzną Daikin`a z 2008 roku na nowszą z 2018 roku też na R410A ale po bardzo atrakcyjnej cenie (mimo że ta stara jest w 100 % sprawna). Jak by Fokus z montażem był w cenie do 2 tys. to może warto. Kup lepiej np. Fly lub ECO KEX albo inny na R32.

 

Ja wymieniłem na nowszą j. zewnętrzną z tego samego powodu o którym piszesz - "pieniądze w banku tylko tracą na wartości". Historia pokazuje, że inflacja to młodsza siostra hiperinflacji.

 

Co do rury 5/8 "obsłuży" klimę gdzie powinna być 3/8, ale wymaga redukcji z obu stron. W zasadzie chyba lepiej wymienić tą 5/8 na oryginalną, bo z lutowaniem (twardym) w miejscu redukcji może być system mniej pewny jeśli chodzi o szczelność oraz po lutowaniu mogą być jakieś "brudy".

 

Rura 5/8 jest sporo droższa od 3/8 cala, więc jeśli da się ją wykorzystać do tego "starego" o większej mocy - czysty zysk".

 

Masz rację nastawiam się na Fly, poczekam jednak z tym do końca sezonu chłodniczego to będzie taniej i szybciej niż teraz w szczycie.

 

Na razie zacznę od tego bo firmy od PV też mają taki boom, że nie chce im się jak widzę do mnie znowu jechać montować 5 kWp, przejadę więc sezon grzewczy z tym co mam i zobaczę ile prądu mi zabraknie.

 

PS jeszcze może ktoś mi wyjaśni "tajemnicę poliszynela" dlaczego podane są 4 poziomy ciśnienia akustycznego skoro są 3 "biegi" i 3 wartości przepływów powietrza ?

 

Z danych technicznych wynika, że większy będzie cichszy bo np. ten przy 4,2 kW grzania w trybie turbo ma 40,5 dB

 

http://klima-sklep.pl/klimatyzacja/13729-klimatyzator-scienny-kaisai-fly-kwx-12hrbi-kwx-12hrbo.html

 

a ten ma przy 5,6 kW tylko 37 dB w trybie normalnym - dobrze to odczytałem ?

 

http://klima-sklep.pl/klimatyzacja/13730-klimatyzator-scienny-kaisai-fly-kwx-18hrbi-kwx-18hrbo.html

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację nastawiam się na Fly, poczekam jednak z tym do końca sezonu chłodniczego to będzie taniej i szybciej niż teraz w szczycie.

 

Na razie zacznę od tego bo firmy od PV też mają taki boom, że nie chce im się jak widzę do mnie znowu jechać montować 5 kWp, przejadę więc sezon grzewczy z tym co mam i zobaczę ile prądu mi zabraknie.

 

PS jeszcze może ktoś mi wyjaśni "tajemnicę poliszynela" dlaczego podane są 4 poziomy ciśnienia akustycznego skoro są 3 "biegi" i 3 wartości przepływów powietrza ?

 

Z danych technicznych wynika, że większy będzie cichszy bo np. ten przy 4,2 kW grzania w trybie turbo ma 40,5 dB

 

http://klima-sklep.pl/klimatyzacja/13729-klimatyzator-scienny-kaisai-fly-kwx-12hrbi-kwx-12hrbo.html

 

a ten ma przy 5,6 kW tylko 37 dB w trybie normalnym - dobrze to odczytałem ?

 

http://klima-sklep.pl/klimatyzacja/13730-klimatyzator-scienny-kaisai-fly-kwx-18hrbi-kwx-18hrbo.html

 

Biegów ma więcej: cichy/niski/auto/średni/wysoki/turbo :)

Jeśli rozważasz zakup 3,5kW. To lepiej 2,6 w różnica w osiągach jest tylko jak jest ciepło. W mrozy są praktycznie takie same

Przy -10

2,6=2,67kW

3,5=2,70kw

 

przy -15

2,6=2,39

3,5=2,4

 

A fly 2,6 ma większy potencjał modulacji w dół jak jest ciepło

Copy też mają w zasadzie identyczne chłodzenie nie analizowałem bo nie ma to dla mnie większego znaczenia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, faktycznie nawet obudowy mają tej samej wielkości i w tej 3,5 kW jest tylko 50 g czynnika więcej.

 

Ta 2,6/2,9 kW powinna wystarczyć na samą górę skoro przy -15 mam zapotrzebowanie średniodobowe <8 kW na ogrzanie całego domu + CWU a tak jak piszesz większe jednostki schodzą do 25 dB a ta do 21 a to jest różnica [moje obecne "bydle" do 32 schodzi to już w ogóle różnica ogromna].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...