Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Grześ jakie masz ustawienia swojej PC ? temperatura / czas. czy jest to np. 22st i chodzi długo, czy wyżej z większymi przerwami ?

szukam optymalnego rozwiązania, puki co tylko dogrzewam 2-3h / dziennie

 

Generalnie włączam moją pompę na 21'c na sterowniku, Mój dom to tak jak kiedyś już pisałem eksperyment na którym wiele się nauczyłem i nadal coś wprowadzam i testuję przymierzając się kiedyś.... do budowy domu optymalnego :). Zatem trzeba szczerze powiedzieć że obecna chałupka jest niezbyt izolowana :) najbardziej dokucza grunt gdzie jest raptem 5/8 cm... I to idzie odczuć. Zalecam teraz minimum 20 cm jak ktoś planuje podłogówkę.

 

Ale do sedna, zatem ustawione mam 21'C i to jest na zasadzie ustaw i zapomnij niech dzieje się co chce... Wieczorem przed snem ustawiam na sterowniku 18'C/19'C na pompie (ona wyłącza się jak przegrzeje o ponad 2'C czyli np. 2,1'C na powrocie. tak mam ustawione) Dlaczego tak... otóż u góry na poddaszu gdzie śpimy i dzieciaki mają pokoje pompa na grzaniu potrafi naładować pod 24'C jak jeszcze wejdą w to zyski bytowe. Na dole gdzie są duże przeszklenia i marna izolacja tak się nie dzieje. Generalnie do mrozów tak pod -15'C na poddaszu nie trzeba niczym innym dogrzewać a na parterze tak do -7'C przy tych izolacjach sama pompa daje radę. W lepiej izolowanych domach lepszy sprzęt niż mój i nowszy to taka kanałówka wyrabia bez problemu przez cały sezon wręcz. Podstawą jest szczelny dom również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomaganie wentylami wrzuca się do wspomiagania splita jak chcemy go zabudować jakoś... trzeba stosować wentylatory DC lub EC. Próbować nie próbowałem ale tak zrobić trzeba aby przepchać powietrze, split ma za słabe wentyle aby poradzić dobrze powietrze rozrzucić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, wydłużę też czas i zadam niższą temp.

 

Grześ a próbowałeś już te kiedyś wspominane wentylatory wspomagane? Kolega chemical grzeje kanałowa?

nie, ja mam mały parter więc kanałówka trochę na wyrost by była (+ koszty :/), jedyne co by się przydało to kanał dodatkowy do łazienki, klima jest w salonie alo mimo tego w całym domu temperatura się ładnie podnosi, jak chcę to ograniczych to wystarczy zamknąć drzwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem jeśli mowa o wentylatorach wspomagających mówisz o kanałówce. Tak wywnioskowałem jak mówiłem o przepustnicach w kanałach nawiewnych. Zamykamy dopływ powietrza w pomieszczeniach nieogrzewanych ale mówiłeś ze wtedy może wariować wentylator jednostki wewnętrznej - wzrasta zużycie. Ty masz gree wiec to tez nie jest taka znów firma krzak ale są oczywiście lepsze - droższe. Gree ma chyba jeden z lepszych stosunków ceny do jakości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, wydłużę też czas i zadam niższą temp.

 

 

nie, ja mam mały parter więc kanałówka trochę na wyrost by była (+ koszty :/), jedyne co by się przydało to kanał dodatkowy do łazienki, klima jest w salonie alo mimo tego w całym domu temperatura się ładnie podnosi, jak chcę to ograniczych to wystarczy zamknąć drzwi

 

Jaka firma powierzchnia napisz coś więcej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem jeśli mowa o wentylatorach wspomagających mówisz o kanałówce. Tak wywnioskowałem jak mówiłem o przepustnicach w kanałach nawiewnych. Zamykamy dopływ powietrza w pomieszczeniach nieogrzewanych ale mówiłeś ze wtedy może wariować wentylator jednostki wewnętrznej - wzrasta zużycie. Ty masz gree wiec to tez nie jest taka znów firma krzak ale są oczywiście lepsze - droższe. Gree ma chyba jeden z lepszych stosunków ceny do jakości.

 

Powiem szczerze... nie ma za bardzo sensu ze względu na koszty. Już lepiej ze 2 przepustnice wrzucić do pomieszczeń o mniejszych priorytetach.

 

Co do gree, to co mogę powiedzieć to na pewno ma dużo opcji konfiguracyjnych a to duży plus. Można sobie ustawić spręż, kompensację temperatury, jest system rozmrażania tacy skroplin gotowy do podpięcia i oczywiście inne standardowe rzeczy. Z roku na rok też są te urządzenia lepsze. Ponadto Gree wrzuca już w charakterystykę dane dotyczące rejonów o klimacie zimnym. Są też dobrze opisane dtr'ki z podanymi maksymalnymi i minimalnymi poborami dla pracy pompy. Cena/Jakość całkiem całkiem ale kiedyś planuję wrzucić Toshibę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam model H12AL (dawne oznaczenie AK)

Parametry :

Grzanie Min  kW 0,3

Średnia kW 4,00

Max kW 6,80

SCOP 5,3

 

Chodzi puki co bez zarzutu, ale jestem wku....ny na producenta/sprzedawcę za celowe niedoinformowanie przec co wprowadza w błąd potencjalnego nabywcę ! nie wiem jak inni producenci, ale poniższe parametry wyciągnąłem dopiero ze szczegłówych kart technicznych i wynika z nich, że mierzą to tylko i deklarują dla klimatu umiarkowanego, a my mamy klimat zimny ;]

SCOP podany dla Average ! czy to zgodne z prawem ? sprzedać produkt oznakowany do kraju z innej strefy klimatycznej ? wątpię !

 

Ważne aby porównując różne modele różnych producentów zwracać na to uwagę, bo inaczej porównuje się 2 zupełnie inne rzeczy.

 

 

Outdoor unit

H12AK UL2

 

Indoor unit

/ H12AK NSM

 

Declared capacity* for heating / Average climate, at indoor

temperature 20ºC and outdoor temperature Tj

 

Declared Coefficient of performance* for heating /

Average climate, at indoor temperature 20ºC and outdoor

temperature Tj

 

Tj=-7ºC Pdh 3.5 kW Tj=-7ºC COPd 3.1 -

Tj=2ºC Pdh 2.0 kW Tj=2ºC COPd 4.9 -

Tj=7ºC Pdh 1.4 kW Tj=7ºC COPd 6.6 -

Tj=12ºC Pdh 0.9 kW Tj=12ºC COPd 7.3 -

Tj=bivalent temperature Pdh 3.7 kW Tj=bivalent temperature COPd 3.3 -

Tj=operating limit Pdh 3.9 kW Tj=operating limit COPd 3.1 -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś ma Samsunga Classic+? Nie udało mi się ni cholery ustawić timera. Robi się to po zalogowaniu przez WIFI, bo pilotem to sobie można najwyżej jednorazowe włączenie i wyłączenie ustawić. Działa mi WIFI, działa sterowanie przez Internet, ale przy próbie dodania timera wyskakuje "błąd rezerwacji". Ktoś coś?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam chyba classic z wifi. ogólnie sterowanie jest słabe. Tajmer wydaje mi sie nie działa, zaś nie ma tez możliwosci ustawienia mocy grzania. Robię to tak ze temperatura w domu 23C, ustawiam klimę na 22C i mimo takiego ukłądu ta klima grzeje na małej mocy. Pobiera wtedy 660W (klima o mocy nominalnej 6,8kW - w grzaniu ma chyba 8kw)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa o modelu HxxAK? Występuje model 9 i 12. Ale z tego co pamietam kartę katalogowa ta jednostka wewnętrzna ma niezły podmuch w porównaniu z konkurencja. Te możliwości ustawień są z punktu instalatora?

 

:) przecież napisałem w pierwszym akapicie "Mam model H12AL", czyli ten mocniejszy.

te dane to z karty, nie wiem co można z poziomu intalatora zrobić, bo nie mam książki serwisowej.

 

u mnie sterowanie przez dodatkowy moduł airpatrol (który dostałem gratis :)), z możliwością dowolnego ustawienia harmonogramów

sterowanie tajmerem z poziomu pilota jest u mnie kiepskie, ale do niczego niepotrzebne jak mam wifi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz. Napisałem to pytanie przed odświeżeniem strony. Jak się sprawuje? Kiedyś myślałem o nim, ma dobry stosunek ceny do wydajności, szczególnie grzewczej. Mam dostęp do instrukcji serwisowej jak i danych technicznych. Jak z poborem prądu, mierzysz go? Jak z rozprowadzeniem powietrza, chodzi mi o osiągi wentylatora bo on zgodnie z specyfikacja na maksymalnych obrotach w ogrzewaniu przetacza ok 1000m3 to jest tajfun! Kanałowki maja tyle w modelach 18.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za krótko, żeby wydawać jakieś wyroki :) puki co nie mam zastrzeżeń, jednostka zewnętrzna nie hałasuje, jest umieszczona z przodu domu i jak chodzi to z tyłu jej nie słychać od tarasu. Tak w dok. jest 16,5m3/min, czy tajfun? nie wiem nie mam porównania do innych, na obroty max. włączam tylko jak mnie nie ma w domu i rozprowadza powietrze dość dobrze, tym bardziej, że mam umieszczony na ścianie wspólnej korytarza i salonu, więc na pokoje mogę dmuchać tym bardziej jak skieruje tak skrzydła.

Zmierzyłem teraz, przy temp. na zewn. +8st. C i ustawieniu na +24st. C zjadła w ciągu godziny ~0,83kWh.

 

Jest coś w tej instrukcji co mogło by się przydać ? można to gdzieś pobrać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za krótko, żeby wydawać jakieś wyroki :) puki co nie mam zastrzeżeń, jednostka zewnętrzna nie hałasuje, jest umieszczona z przodu domu i jak chodzi to z tyłu jej nie słychać od tarasu. Tak w dok. jest 16,5m3/min, czy tajfun? nie wiem nie mam porównania do innych, na obroty max. włączam tylko jak mnie nie ma w domu i rozprowadza powietrze dość dobrze, tym bardziej, że mam umieszczony na ścianie wspólnej korytarza i salonu, więc na pokoje mogę dmuchać tym bardziej jak skieruje tak skrzydła.

Zmierzyłem teraz, przy temp. na zewn. +8st. C i ustawieniu na +24st. C zjadła w ciągu godziny ~0,83kWh.

 

Jest coś w tej instrukcji co mogło by się przydać ? można to gdzieś pobrać ?

U mnie kanałówka jedzie teraz na 400w czasem się wyłączy grzeje w domu na 21 na sterowniku a dogrzewa do 21,5 na parterze i 23 na poddaszu. Temperatury około 6-8'c na zewnątrz. Przy 12'c brała 360 kw. Najmniej na grzaniu widziałem ją 314w poboru. Mam też midee missiona extreme na większe mrozy do wspomagania 2,6kw nominał a najmniej brał 247w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...