Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Instalator będzie montował u mnie splita 3.5 z tradycyjną jednostką wewnętrzną. Ma to służyć tylko do dogrzewania wysokiego na 4-5m, średnio ocieplonego salonu, w którym jest nieocieplona podłoga. Główne ogrzewanie to kaloryfery.

Zastanawiam się nad wysokością montażu. Do wyboru jest ok 60 cm od podłogi (pod parapetem okna) lub obok okna na wysokości ok 2 m. Doradzicie, gdzie najlepiej zamontować? Kwestie estetyczne pomińmy.

Taki obrazek znalazłem na tym forum, o coś takiego mi chodzi:

 

attachment.php?attachmentid=368328

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator będzie montował u mnie splita 3.5 z tradycyjną jednostką wewnętrzną. Ma to służyć tylko do dogrzewania wysokiego na 4-5m, średnio ocieplonego salonu, w którym jest nieocieplona podłoga. Główne ogrzewanie to kaloryfery.

Zastanawiam się nad wysokością montażu. Do wyboru jest ok 60 cm od podłogi (pod parapetem okna) lub obok okna na wysokości ok 2 m. Doradzicie, gdzie najlepiej zamontować? Kwestie estetyczne pomińmy.

Taki obrazek znalazłem na tym forum, o coś takiego mi chodzi:

 

attachment.php?attachmentid=368328

 

koncepcyjnie pomysł dobry nawet lepszy niż pod sufitem. ale.. zabiera cenne miejsce wiszac po sufitem w niczym nie przeszkadza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak na razie 1 głos za i 1 przeciw ...

Miejsca u mnie akurat klimatyzator by nie zabierał, przestrzeni jest zupełnie wystarczająco i wisząc pod oknem, w niczym by nie przeszkadzał.

 

Miejsce zajmuje nie tylko pod oknem, ale też przed nim. Z punktu widzenia fizyki - do grzania lepiej nisko. Z punktu widzenia ustawności pokoju - lepiej wyżej.

Jeszcze przy zwierzakach i małych dzieciach (nawet, jak tylko czasami przychodzą w gości) lepiej dać wyżej, żeby nic nie wylądowało w wentylatorze.

 

Jeszcze jeden aspekt - to wysuszanie podłogi, jak jest nisko. Zwłaszcza przy drewnie może być problem, jak je będzie z bliska owiewał strumień powietrza o temperaturze ponad 30*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia fizyki - do grzania lepiej nisko.

 

Cóż, to jest oczywistość. Jednak jak to przekuć w konkretne wartości zysku/strat w w/w warunkach?

 

Jak pisałem, salon jest wysoki, gdyby pomieszczenie było "normalne", to miałbym małe opory przed klasycznym montażem.

Podłoga jest nieocieplona i jest zimna, bardzo pożądane by było, gdyby klimatyzator w wymiernym stopniu zmienił ten stan rzeczy.

Wysuszeniem się nie martwię, są położone panele na kilkunastoletnim parkiecie. Zależy mi też na zmniejszeniu wilgoci w budynku.

Cóż, skoro doświadczony instalator rozkłada ręce i zostawia mi decyzję, to rozumiem, że nie ma tu jedynej słusznej drogi. Mogę zrobić klasycznie albo zaryzykować.

 

Czym różni się grzanie klimatyzatorem od nawiewu nagrzewnicy czy też "farelki" ? Każde z tych urządzeń emituje ciepła powietrze, o regulowanym przepływie. Jednak raczej mało kto by wieszał farelkę na 2 metrach... Taka eureka mi przyszła do głowy. Czy słusznie?

Edytowane przez zendar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich, nie do końca o splitach, bo mam centralną klimę ale może kogoś zainteresuje na etapie decyzji. Mam cały system z Polskiego Komfortu i chcę się podzielić wrażeniami, bo jak podejmowałem decyzję, to bardzo trudno było mi znaleźć informacje od samych użytkowników.

Napisałem nazwę, bo wiem, że systemów jest kilka, ale ja mam właśnie ten, więc tylko na jego temat mogę się wypowiedzieć.

Dom mamy 2 poziomowy 180 m użytkowej, podzieliłem system na 2 strefy. Poszedłem szeroko i od razu zakupiłem cały zestaw, czyli:

• piec gazowy Carrier Infinity 96

• Klimatyzator z pompą powietrze-powietrze

• Rekuperator

• Lampa bakteriobójcza

• Nawilżacz powietrza

• Bardzo dużo kratek i tuneli (nie liczyli za to jakoś specjalnie osobno)

Za cały zestaw zapłaciłem wtedy około 65000 brutto. Cała płatność była podzielona na 3 etapy i nawet jak coś się przedłużało na budowie, to nie było z tym żadnego problemu, więc pod tym względem wszystko super.

Do tego musiałem dokupić osobno bojler Ariston na gaz za 3500zł o pojemności 200l. Ten wybór był chyba jedynym błędem, bo mniejszy też by wystarczył pewnie. Teraz płacę około 180 zł miesięcznie tylko za ogrzanie wody przy 4 osobach w domu, ale z drugiej strony nigdy nie brakło nam ciepłej wody 

Co do systemu, to jestem bardzo zadowolony. Ja szukałem przede wszystkim wygody i komfortu w połączeniu z normalnymi rachunkami.

Pod względem wygody to jest naprawdę rewelacja. System jest w zasadzie bezobsługowy a do tego ma wygodną aplikację do sterowania poza domem. Ma to znaczenie, jeśli chcemy ogrzać lub schłodzić dom przed powrotem z pracy lub wczasów. Nagrzanie domu o około 2 - 3 stopnie trwa około 30 min.

Ja mam zaprogramowany cały tydzień, więc poza domem i w nocy temperatura opada do około 20 - 21C z 23C w zależności od pogody na zewnątrz. Lubimy ciepło, więc zimą utrzymuję temperaturę 23 stopnie a latem schładzam do 24 -25 stopni. Dodam tylko że dom mam docieplony 20 cm styropianem szarym z wyższej półki, więc spadki temperatur nie są duże, mimo iż mam zaprogramowany spadek temperatury do 19 stopni w nocy.

W okresie wiosennym i jesiennym system załącza głównie pompę powietrze-powietrze z klimatyzacji. Wszystko dzieje się automatycznie, więc nie trzeba w tym grzebać.

Jedyna obsługa w tym systemie, to odkurzenie filtra w piecu i rekuperatorze co 2 miesiące i wymiana raz w roku.

Filtry kupuję na zamówienie pod Warszawą za 70 zł, czyli około 200 na rok, bo są różne rozmiary i raz w roku trzeba zrobić serwis. Sama usługa kosztuje około 200 zł, ale lampa bakteriobójcza kosztuje kolejne 200 zł i filtr do nawilżacza, ale ceny nie pamiętam. Ogółem jakieś 600 - 800 zł rocznie w przybliżeniu.

Co do samych rachunków to:

Gaz za okres od marca 2017 do 21.01.2019 to średnio miesięcznie 350 zł w tym 180 zł z bojlera, czyli około 170 zł. W okresie grzewczym od listopada do kwietnia rachunki za ogrzewanie to około 570 zł no i oczywiście w tym bojler 180 zł 

Prąd - podaję również prąd, bo często chodzi pompa w okresie przejściowym no i klimatyzacja cały okres letni. W domu mamy wszędzie ledy, ale na okrągło chodzą 3 TV i komputery, więc trudno oddzielić to wszystko od klimy i pompy. Rachunki średnie za okres od wprowadzenia, czyli marzec 2017, to 670 zł średnio miesięcznie.

Podsumowując opłaty, każdy oceni sam czy jest to oszczędny system czy nie, ale dla mnie wydaje się bardzo normalny na poziomie 900 zł średnio miesięcznie. Mieszkając w blokach w 65m2 też płaciłem około 1000 zł opłat z czynszem, którego w domu praktycznie nie płacę.

Za to komfort i temperatury są dla mnie ważniejsze. Pewnie może być mniej opłat mieszkając w 21 C w ciągu dnia zimą lub nie włączając klimy latem często. Każdy ma swoje przyzwyczajenia i swoje poziomy komfortu. Dodam tylko, że praktycznie cały rok nie otwieramy okien, bo nie ma potrzeby. Latem jest klima która ma nawilżane powietrze z nawilżacza, a latem ciepło z pieca też nawilżane.

 

Na koniec chciałem powiedzieć o kilku mitach, o których czytałem przed zakupem.

Hałas z kratek – absolutna bzdura, chyba że ktoś ma źle zrobiony system lub inny rodzaj tuneli. Ja mam pokój biurowy obok kotłowni i w życiu nie słyszałem żadnych odgłosów z kratek w dzień lub w nocy.

Pleśń, bakterie itp. – nie wiem nic na ten temat nigdy ich nie widziałem, jak chyba każdy. Nie wiem czy to zasługa lampy bakteriobójczej (chcę w to wierzyć, bo płacę za nią 200 zł rocznie ). Poważnie mówiąc to nikt nam nigdy nie powiedział, że coś śmierdzi w domu a nawet ostatnio znajoma mówiła, że u nas jest zawsze świeże powietrze w domu, mimo iż żona piekła placki 40 min wcześniej, a nie mamy okapu. Naprawdę z rekuperacją jest inne życie.

Czytałem też wcześniej o kurzu unoszącym ze względu na powiew powietrza. Kolejny mit, podmuchy z kratek są tak delikatne, że trzeba stać pod kratką, żeby coś wyczuć i podnieść rękę w stronę kratki wywiewowej (ja mam kratki w suficie). W tym systemie jest tyle filtrów, że w domu naprawdę nie widzę jakoś specjalnie inaczej zakurzonych rzeczy niż w blokach, a chyba nawet trochę mniej.

 

No i to wszystko co zaobserwowałem. Generalnie polecam ze względu na komfort, bo ja bez klimy rozdmuchującej powietrze latem na cały dom nie wyobrażam sobie już życia przy upałach jakie ostatnio miewamy. Powietrze jest zawsze świeże i w odpowiedniej temperaturze, a ciepło i chłód zawsze dobrane pod nasze upodobania. Mając wybrać jeszcze raz podjął bym tą samą decyzję. Pozdrawiam wszystkich którzy są na etapie podejmowania decyzji, bo wiem, że nie jest łatwa i w moim przypadku dominowała przede wszystkim chęć posiadania klimatyzacji, ale na cały dom i systemu z jednej współpracującej ze sobą firmy. Chciałem mieć też pewność, że dostanę części do systemu za 20-30 lat. Podłogowe ogrzewanie też mi się podoba, bo fajnie się po nim chodzi, ale niestety w tym systemie odpada. My mamy drewniane podłogi i jest komfortowo bez podgrzewania.

Przepraszam za długość wypowiedzi, ale ja nie miałem tylu informacji podejmując decyzję, więc myślę, że paru osobom się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego musiałem dokupić osobno bojler Ariston na gaz za 3500zł o pojemności 200l. Ten wybór był chyba jedynym błędem, bo mniejszy też by wystarczył pewnie. Teraz płacę około 180 zł miesięcznie tylko za ogrzanie wody przy 4 osobach w domu, ale z drugiej strony nigdy nie brakło nam ciepłej wody 

 

Ciężki jest ten twój post. Odniosę się do zużycia cwu. Te 180 zł miesięcznie gazem to katastrofa nie do przyjęcia. Zapewne coś źle policzyłeś, przecież płacisz niewiele więcej za ogrzewanie domu.

 

Pytanie ode mnie. Niedługo mam montaż splita, pytałem i instalator ma zamiar zostawić z tyłu jednostki zewnętrznej pętlę z nadwyżki przewodów. Nie wiem jaka to będzie długość, okaże się w dniu montażu.

O czym to świadczy jeśli zostawia się taką pętlę? Na pytanie, czy pasowałoby te rurki docieplić, instalator stwierdził, że zupełnie nie ma potrzeby.

Bardzo proszę o opinie i sugestie, tak czy inaczej będę miał to urządzenie zamontowane i będę musiał się z nim borykać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytanie ode mnie. Niedługo mam montaż splita, pytałem i instalator ma zamiar zostawić z tyłu jednostki zewnętrznej pętlę z nadwyżki przewodów. Nie wiem jaka to będzie długość, okaże się w dniu montażu.

O czym to świadczy jeśli zostawia się taką pętlę? Na pytanie, czy pasowałoby te rurki docieplić, instalator stwierdził, że zupełnie nie ma potrzeby.

Bardzo proszę o opinie i sugestie, tak czy inaczej będę miał to urządzenie zamontowane i będę musiał się z nim borykać.

 

Prawdopodobnie pętla z rurek będzie dodatkową objętością na czynnik, taki buforek.

 

Natomiast brak izolacji na rurkach... jak instalator będzie partycypował w rachunkach za EE, czemu nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie pętla z rurek będzie dodatkową objętością na czynnik, taki buforek.

 

Natomiast brak izolacji na rurkach... jak instalator będzie partycypował w rachunkach za EE, czemu nie.

 

Teraz nie wiem czy nie ściemnaim ale ocieplenie rur pwninnomieć wg norm ok 2,5cm zależnie od lambd . Wpisz w gogle grubość ociplenia dla rur ciepłowniczych i chłodniczych.

 

Standardowa otulina to G.. ja swoje dociepliłem dodatkowo polietylenem i obkleiłem taśmą aluminiową przeciwko UV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury chodnicze powinny być zaizolowane izolacja kauczukowa np Armaflex ACE. Polietylen tez izoluje, bardziej nadaje się do rur grzewczych. Izolacja na rurach chłodniczych powinna niemalże idealnie dolegać do powierzchni rury wtedy latem podczas chłodzenia nic się na nich nie wykropli. Równie dobrze krótkie odcinki można dokładnie owinąć taśma kauczukowa pięcio lub dziesiecio centymetrową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury chodnicze powinny być zaizolowane izolacja kauczukowa np Armaflex ACE. Polietylen tez izoluje, bardziej nadaje się do rur grzewczych. Izolacja na rurach chłodniczych powinna niemalże idealnie dolegać do powierzchni rury wtedy latem podczas chłodzenia nic się na nich nie wykropli. Równie dobrze krótkie odcinki można dokładnie owinąć taśma kauczukowa pięcio lub dziesiecio centymetrową.

 

Jest tak jak piszesz.

 

Ja wywaliłem tę śmieszną izolację i założyłem otulinę kauczukową. Dodatkowo zabezpieczyłem taśmą alu. przed UV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Ile kwh na dobe teraz Wam(kulibob,gawel) klimy łykają?

 

Powiem tak ciągle eksperymentuje wiec zużycie nie jest stabilne obecne nastawy parter 24* temperatura podłogi 22,5(cześć miesiąca nastawa kloim 23 ale to za chłodno)

Piętro 23* od dwóch dni włączam klimę na piętrze lepszy komfort spania (chłodniej). Obniżenie nocne o 1* powodowało że klima i tak się nie włączała i tak mieliła powietrze. Teraz jest włączona od 5 do 22

 

Listopad

Klima parter za listopad 113kWh

piętro 89Kwh

Należy uwzględnić podłogówkę z COP1 155.

Kominek co weekend wsad jest mały nie powoduje długiego wyłączenia klimatyzatora.

Dzień z największym zużyciem 21,11

Parter 7,2

Piętro 5,5

Podłoga11,5

 

Średnie zużycie za 27 dni

Parter 4,2

Piętro 3,3

Podłoga 5,7

 

Pierwszego spisywanie wszystkiego to będzie wiadomo jak to z PV wychodzi.

 

Jak Frankenstein?

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak ciągle eksperymentuje wiec zużycie nie jest stabilne obecne nastawy parter 24* temperatura podłogi 22,5(cześć miesiąca nastawa kloim 23 ale to za chłodno)

Piętro 23* od dwóch dni włączam klimę na piętrze lepszy komfort spania (chłodniej). Obniżenie nocne o 1* powodowało że klima i tak się nie włączała i tak mieliła powietrze. Teraz jest włączona od 5 do 22

 

Listopad

Klima parter za listopad 113kWh

piętro 89Kwh

Należy uwzględnić podłogówkę z COP1 155.

Kominek co weekend wsad jest mały nie powoduje długiego wyłączenia klimatyzatora.

Dzień z największym zużyciem 21,11

Parter 7,2

Piętro 5,5

Podłoga11,5

 

Średnie zużycie za 27 dni

Parter 4,2

Piętro 3,3

Podłoga 5,7

 

Pierwszego spisywanie wszystkiego to będzie wiadomo jak to z PV wychodzi.

 

Jak Frankenstein?

 

Jaki szacujesz COP za listopad z tych klim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...