Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

zgadza się, chwilowej mocy nie można mierzyć (nie ma to sensu).

Jeśli średnia moc to 870W to by znacyzlo ze przy COP=4 klima oddawała 3,48kW mocy. Czyli pracowała na pełnej mocy.

 

To że komuś pobiera 200W nie ma znaczenia bo oznacza to ze daje wtedy 800W, a po co nam grzanie 800W, potrzebujemy kilowatów:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się, chwilowej mocy nie można mierzyć (nie ma to sensu).

Jeśli średnia moc to 870W to by znacyzlo ze przy COP=4 klima oddawała 3,48kW mocy. Czyli pracowała na pełnej mocy.

 

To że komuś pobiera 200W nie ma znaczenia bo oznacza to ze daje wtedy 800W, a po co nam grzanie 800W, potrzebujemy kilowatów:)

 

Jak pobiera 200W i utrzymuje zadaną temperaturę to wszystko jest OK :). Teraz moje gree bierze 450W przy -2'C na zewnątrz i w domu od 22-20,5'C w zależności od pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam;

Posiadam LG Basic 3,5kW i służy do chłodzenia, ale ostatnio zrobiłem test z grzaniem.

 

W czasie testu - temp zew. +2°C wew. +21,7°C ustawiłem na pilocie 23°C.

W standby zużycie 25mA ~ 5,7W

 

Najmniejsze obroty wiatraka:

Od włączenia do 20 minuty zużycie rosło stopniowo od 0,5A ~ 115W do 6,55A 1506W po ty czasie szybko zaczęło maleć i ustabilizowało się na 2,55A ~586W.

Strumień powietrza był ciepły, bardzo mały i ledwie odczuwalny z odległości ok 0,6m od inwertera.

 

Średnie obroty wiatraka:

Po zmianie prędkości wiatraka przez pierwsze 3 minuty moc była prawie taka sama czyli 586W później zaczeło pomału rosnąć i znowu w okolicach 20 minuty było 6,2A ~ 1426W i znowu zaczeło spadać i ustabilizowało się na 3,8A ~ 874W.

Strumień powietrza był zdecydowanie większy, był ciepły.

 

Najwyższa prędkość:

Po zmianie znowu przez chwile był pobór ok 900W i zaczeło rosnąć do 6,55A ~ 1506W, później spadło i utrzymywało się na 4A~ 920W

Strumień powietrza był większy ale już mniej ciepły.

 

Test trwał 10h - najdłużej 6h na najwyższej prędkości - temp. wew wzrosła do 22,7°C.

Testowałem przede wszystkim zużycie energii, a nie możliwość ogrzania danej powierzchni do danej temperatury.

Zużycie energii po 10h wyniosło 8,70kW.

 

Wnioski,

Wydaje mi się zbyt duży pobór energii w stosunku co piszecie w komentarzach.

Przy średniej prędkości wentylatora inverter w czasie 24h przy 2°C zużyłby ok 21kW ~ 14zł w G11

Nie można mierzyć poboru mocy chwilowej bo wyjdą przekłamania.

 

Więc tak, LG basic nie jest super ekonomiczny jeżeli chodzi o ogrzewanie. Ale co do Twojego testu to weź spróbuj go poobserwować dłużej, musi złapać temperaturę i ją utrzymywać. Wtedy zobaczysz ile weźmie. Inwerter lubi na początku podjechać wyżej aby potem zejść na tyle ile potrzeba i utrzymywać. Jedne robią to szybciej inne dłużej (jak obserwuję).

 

Co do Twojego LG to jeżeli masz najnowszy model tego urządzenia to powinien być w stanie zejść do minimum 240-250 W w sprzyjających warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z7 35 to tylko 82m powierzchni.Izolacja to15/15/30.Mam zamiar dołożyć do stropu na 40cm wełny.Okna 3 szybowe,grube drzwi.Wentylacja na razie grawitacyjna,ale już widzę jej wady i niedługo zmienię na mechaniczną z odzyskiem(mam strop drewniany).Gniazdko do klimy miałem przygotowane i mam też watomierz ale instalatorzy stwierdzili że musi być bez wtyczki.Obwód ma osobny bezpiecznik.Wprowadziliśmy się po 10 miesiącach od wbicia łopaty w grunt i klima przydała się rownież do osuszania ,początkowo miałem 70-80 procent wilgotności.Lomo jest tanie, szkoda że nie ma funkcji włączania o zadanej godzinie.Idealnie byłoby aby sterować nim jak kablami.Przymierzałem się do Gree Ucrown ale wiecie jak to jest przed samą przeprowadzką, jakby mieć dwa razy tyle to i tak za mało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście że Lomo ma timer.

U mnie 85m2, ściany silka 18 + 24 styro 0,031, strop 40cm wełny 0,035, podłoga na gruncie 35cm styro 0,04 , WM. Te 22oC to za dużo jak dla mnie, dzisiaj zmniejszyłem na 20oC i zobaczymy jakie będzie zużycie, ale myślę, że coś ok 500W/h.

Edytowane przez michalck81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się, chwilowej mocy nie można mierzyć (nie ma to sensu).

Jeśli średnia moc to 870W to by znacyzlo ze przy COP=4 klima oddawała 3,48kW mocy. Czyli pracowała na pełnej mocy.

 

To że komuś pobiera 200W nie ma znaczenia bo oznacza to ze daje wtedy 800W, a po co nam grzanie 800W, potrzebujemy kilowatów:)

Można - kiedyś się w to bawiłem - więcej na ten temat można poczytać w tym temacie (każdy może to łatwo policzyć u siebie - wtedy wydajność klimy będzie bardziej zrozumiała)

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=5244742&viewfull=1#post5244742

 

W moim przypadku cop ponad 4 występował bardzo rzadko, średnia z kilku pomiarów wypadła jak widać 2,92

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje od miesiąca LG Presitige H12AL Inverter, teraz -0,5st. C na zewnątrz, o godz. 18 zauważyłem, że jednostka wewnętrzna nie grzeje, temp. ustawiona na 22st.C a zewnętrzna cały czas hula, czekałem godzinę i nic, zrestartowałem sprzęt i ruszyło - podziałało do 20 godziny i znowu to samo, na zewnątrz wiatrak napierdziela, a wewnątrz chodzi na mini obrotach i nie grzeje, co to może być ?!? czy się ktoś spotkał z takimi symptomami ? podkręcenie temperatury nic nie zmienia, spróbuję zrestartować...

 

Ciąg dalszy : nie rusza :/, chyba pozostaje mi wezwanie serwisu

Edytowane przez chemical
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano o 8 załączyłem i ruszyła z kopyta i działa do teraz bez zająknięcia !

przecieków nie stwierdziłem, tak czy inaczej wezwę serwis, w warunkach gwarancji jest coś (w czas sobie przeczytałem), że 2 razy w roku należy robić płatne przeglądy, LG dostarcza za darmo części zamienne jeśli coś jest uszkodzone.

 

Czy ktoś się orientuje z jakim kosztami trzeba się zmierzyć ? Nie było mnie cały czas przy montażu i nie wiem czy instalator i co ustawiał, na co zwrócić uwagę ?

 

OszczędnyGrześ czy to jeszcze Twój rewir :) ? czy jesteś autoryzowany od LG albo możesz kogoś polecić ?

 

Co do wrażeń/komfortu klima typu split nie jest kompletnym systemem i nigdy nie była (jest ok. do pomieszczeń 40m2), u mnie chodzi w tandemie z kablami i do tej pory jeszcze kable poza łazienką nie były włączane (no w kuchni zjadły 1kWh, to pewnie wczoraj). Do małego domu 70-100m2 daje radę, powyżej tego metrażu albo przy domu piętrowym to już pasuje myśleć o kanałówce.

 

Tylko pytanie, czy ktoś się nie boi robić samej kanałówki ? Bo jednak fajnie mieć spokojny sen wiedząc, że jest alternatywne zródło ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

caspar w jakim pokoju masz tego splita? ustaw 23-24 ale na obroty automatyczne przez cały czas, zdaj wtedy relacje :)

 

Mam go w salonie ale salon jest otwarty na kuchnie i schody na poddasze, więc teoretycznie grzeje całość.

Przede wszystkim testowałem zachowanie/zużycie energii, a nie czy jest w stanie zagrzać cały budynek klima w salonie.

 

Więc tak, LG basic nie jest super ekonomiczny jeżeli chodzi o ogrzewanie. Ale co do Twojego testu to weź spróbuj go poobserwować dłużej, musi złapać temperaturę i ją utrzymywać. Wtedy zobaczysz ile weźmie. Inwerter lubi na początku podjechać wyżej aby potem zejść na tyle ile potrzeba i utrzymywać. Jedne robią to szybciej inne dłużej (jak obserwuję).

 

Co do Twojego LG to jeżeli masz najnowszy model tego urządzenia to powinien być w stanie zejść do minimum 240-250 W w sprzyjających warunkach.

 

 

Dokładnie mam LG Basic E12EM;

 

Dziś znowu przetestowałem temp. zew 0C. tryb nawiewu automatyczny.

 

Temp na pilocie 21C ustawiłem 23C

Przy 21C pobierał ok 840Wh

Gdy temp. osiągnęła 22C pobrał ok 600Wh

Jak dogrzał do 23C czyli zadaną to pobierał 580Wh

Mniej niż 580Wh nie zszedł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, klima wczoraj przez 5h chodziła na 22oC później OFF na 5h, i znowu ON w godz. 22-6 tym razem na 20oC, przez te 13h zjadła 5,3kWh, czyli średnia wychodzi 407W/h. Aż zaczynam kombinować jak wrzucić klimę do 3 sypialni, które póki co obrabiają konwektory Atlantica w taniej taryfie z mocą 70%. W sumie to chyba dom się jeszcze wygrzewa, bo grzanie uruchomione dopiero 2 listopada i temp podnoszona systematycznie z 15oC, a widzę po Atlantic'ach, że chodzą coraz krócej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie, czy ktoś się nie boi robić samej kanałówki ? Bo jednak fajnie mieć spokojny sen wiedząc, że jest alternatywne zródło ciepła

 

Mam split, kanały rozprowadzające (nie uruchomiony wentylator) i kable podłogowe (nie uruchomione). Sprawdzałem pogodę długoterminową i wychodzi na to, że do grudnia będzie nie zimniej niż dzisiaj, więc na pewno pociągnie. Potem zobaczymy. Kable cały czas nie uruchomione, ale cieszy mnie to, że klima tak dobrze sobie radzi.

Można w sumie zrobić bez kabli, za to z nagrzewnicą kanałową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no racja, ale tam gdzie płytki i tak bym dawał kable, łazienka bezwzględnie dla mnie

 

Ja zawsze jestem za tandemem. Dlaczego?:

 

1. Zakładamy małą pompę która mniej kosztuje.

2. Mniejsza pompa potrafi nam schodzić z poborem nawet w granice 100W (np. Toshiby)

3. Przez znakomitą część sezonu w domu dobrze zaizolowanym daje radę sama.

4. Łazienki, kuchnia obowiązkowo mata pod płytki lub kable dla komfortu ciepłej podłogi. I tutaj ustawiamy sobie grzanie np. w taniej taryfie. Łazienka dodatkowo wyposażona jest w grzejnik z nadmuchem do szybkiego podniesienia temperatury nawet do 28'C.

5. Podłogówki na kablach jak ktoś chce może zrobić w całym domu o ile izolacja jest odpowiednia.

6. Alternatywą dla podłogówek są konwektory, które świetnie współpracują z kanałówką czy też splitem. Są też konwektory z podczerwienią... tyle że drogie jeszcze ale fajna sprawa.

7. W razie czego mamy też 2 źrodła ciepła i kanałówka i kable... Jak padnie np. sprężarka kiedyś to nie zaskoczy nas problem jednego urządzenia do grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można w sumie zrobić bez kabli, za to z nagrzewnicą kanałową.

 

Kable czy maty warto pod płytki w takie miejsca dać jak kuchnia czy łazienki. Nagrzewnica kanałowa dla mnie niezbyt fajna opcja, już wolę dać konwektor z precyzyjnym termostatem z dokładnością do 0,1'C. Mam przypadek gdzie gość składał wszystko sam sobie i ma kanałówkę plus folie grzewcze na podczerwień w całym domu. Będziemy obserwować jak to sobie będzie w takiej konfiguracji radzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, klima wczoraj przez 5h chodziła na 22oC później OFF na 5h, i znowu ON w godz. 22-6 tym razem na 20oC, przez te 13h zjadła 5,3kWh, czyli średnia wychodzi 407W/h. Aż zaczynam kombinować jak wrzucić klimę do 3 sypialni, które póki co obrabiają konwektory Atlantica w taniej taryfie z mocą 70%. W sumie to chyba dom się jeszcze wygrzewa, bo grzanie uruchomione dopiero 2 listopada i temp podnoszona systematycznie z 15oC, a widzę po Atlantic'ach, że chodzą coraz krócej.

 

Jakie masz izolacje? Ile m2 do ogrzania? Atlanticki f117? W taniej taryfie jestem za kablami czy matami względnie podczerwień bo można coś podakumulować. Sam mam jednak atlanticki ale będę testował teraz grzejniczki konwektorowo-podczerwone :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...