Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Proponuję brać do obliczeń aktualne dane stąd, czyli to co widnieje w rozliczeniu na fakturze:

 

Na fakturze mogę Ci pokazać - tego jeszcze nie ma. Będzie to, do czego linki wrzucałem. Masz tam daty od kiedy i do kiedy dane stawki obowiązują.

 

Edyta. Jak już chcesz koniecznie ze strony, to masz

https://www.gkpge.pl/Oferta/dla-domu/regionalna/Przydatne-dokumenty

i tam

Taryfa dla energii elektrycznej dla Odbiorców z grup taryfowych G

Cennik taryfowy Sprzedawcy rezerwowego dla Odbiorców energii elektrycznej z grup taryfowych G

Taryfa dla energii elektrycznej dla Odbiorców z grup taryfowych G 2022.pdf

Wkładka do Taryfy G

Wyciąg z taryfy dla usług dystrybucji energii elektrycznej PGE Dystrybucja S.A. obowiązującej od 1.02.2021 r.

Wkładka do Taryfy OSD (stawki brutto)

 

Moje wcześniejsze linki prowadziły do wkładek z tego menu - czyli to, co tak naprawdę istotne.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się sprzeczał, nie wiem dlaczego nie masz tego na fakturze. U mnie są i były wszystkie te pozycje na każdym rozliczeniu półrocznym.

Za jednostkowy koszt kWh odpowiadają na fakturze:

- za energię czynną

- składnik jakościowy

- opłata sieciowa

Wszystko to znajduje się w przesłanych przeze mnie linkach i tabelach

 

Na fakturze dochodzą jeszcze dwie opłaty za MWh (kogeneracyjna i OZE), ale w stopniu na tyle minimalnym, że można pominąć. Pozostałe pozycje na fakturze dotyczą opłat miesięcznych:

- opłata przejściowa

- opłata stała za przesył

- opłata abonamentowa

- opłata mocowa stała

 

Wybacz, nie chce mi się robić skana faktury i wysyłać zdjęcia. Uwierz mi na słowo. U mnie od zawsze były te pozycję i zawsze zgadzały mi się z kwotami przesłanymi w linkach, stąd też pozwoliłem sobie przedstawić moje obliczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, pozycji które wymieniłem. Stawki zgadzały się w poprzednich fakturach z cenami które wskazałem, dlaczego teraz miałyby się różnić? Ja akurat mam rozliczenie półroczne i przyjdzie do mnie gdzieś w marcu. Ceny z każdej z tych pozycji będą rozbite na do końca roku i od 1 stycznia.

Mimo że nie dostałem jeszcze rozliczenia, wiem właściwie z dokładnością co do złotówki, ile zapłacę za prąd. Ja nie płacę tego co mi przesyłają w prognozie, tylko kwotę realnego zużycia które liczę sobie sam. I nie mam po pół roku rozliczenia z np. niedopłatą w wysokości 300 zł., tylko rozliczeniem zbliżonym do zera.

Zacząłem tak robić od momentu pierwszego rozliczenia za gaz, też półrocznego. Prognoza za dwa miesiące była jakieś 200zł, a później wyrównanie z dopłatą 900zł. Stwierdziłem, że wolę płacić co miesiąc za realne zużycie i nie być zaskoczony przy rozliczeniu. Zrobiłem sobie w excelu narzędzie, do którego wpisuję tylko stan licznika, a on sam wylicza mi ile powinienem zapłacić. I robi to na podstawie cen, które wysłałem w linkach.

 

Kaizen, tak swoją drogą, czy wg tego co wysłałeś wychodzi Ci że zapłacisz za prąd 25% więcej? Pytam bo nie chce mi się liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich:

Proszę o radę chce zamontować Klimatyzator głównie do grzania/dogrzewania celem zmniejszenia rachunków (mam podłogówkę wodną z buforem 1300 kozę w której palę dla klimatu /oszczędności)

Klima będzie w otwartym salonie z kuchnią mam tylko jedno miejsce do montażu szerokość klimy do 90 cm.

Co myślicie o Klimatyzator ścienny KAISAI ECO KEX 3,5kW, KAISAI FLY KWX-12HRBI 3,5kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich:

Proszę o radę chce zamontować Klimatyzator głównie do grzania/dogrzewania celem zmniejszenia rachunków (mam podłogówkę wodną z buforem 1300 kozę w której palę dla klimatu /oszczędności)

Klima będzie w otwartym salonie z kuchnią mam tylko jedno miejsce do montażu szerokość klimy do 90 cm.

Co myślicie o Klimatyzator ścienny KAISAI ECO KEX 3,5kW, KAISAI FLY KWX-12HRBI 3,5kW

 

Kaisaj nie porywa parametrami jednak stosunek jakości do ceny i czas zwrotu jest dość pozytywny

Mam dwie sztuki Fly 2,5kW działa razem z podłogówką w taniej taryfie . Jest to główne ogrzewane a podłogówka służy do poprawy komfortu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak powstawał ten wątek oraz jak niewiele było wtedy informacji odnośnie ogrzewania klimatyzacją.

Teraz ogrzewam już tak dom od 5 lat a dokładnie klimatyzacją split + grzejniki elektryczne.

 

Jakie wnioski ? - buduje drugi dom i będzie tak samo.

 

Aktualnie ogrzewam dom 100m2 parterówkę, na ścianach 20 cm styro , 30cm wełny na stropie, 15 cm styro w podłodze, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Raczej sporo mostków cieplnych - dwa nieużywane kominy, balkon. Słabe okna dwuszybowe.

 

Średni koszt za cały sezon grzewczy z ostanich 5 lat to 1500 zł za prąd na cele grzewcze.

 

Instalacja wtedy kosztowała mnie 6 tyś zł.

 

Nie ma tańszego ogrzewania w nowym domu i przy takich powierzchniach.

 

Przy czym od razu mówię, że nie jest to ogrzewanie dla każdego: niektórym przeszkadza widok grzejników, innym szum z klimatyzacji.

 

W nowym domu zrobię w sypialniach grzejniki, w kuchni i salonie elektryczne ogrzewanie podłogowe + klimatyzacja ( Haier Tundra?)

 

U nas grzejniki chodzą cały czas na termostatach, klimatyzacja tylko w ciągu dnia.

 

Generalnie polecam dla użytkowników, którzy wiedzą z czym się wiąże taki sposób ogrzewania, jeśli dla kogoś widok grzejników jest nie do przyjęcia to może się zastanowić nad matami grzewczymi. Jeżeli szum klimatyzacji w salonie będzie mu przeszkadzał to lepiej, żeby pomyślał o innym sposobie ogrzewania.

 

W domu utrzymujemy w salonie 23 stopnie, w sypialni dziecka 21 , w naszej sypialni 20 , w łazience 21.

 

Jak ktoś ma jakieś pytania to proszę zadawać. Sam wróciłem do tego wątku bo powoli szukam jednostki klimatyzacji do nowego domu. Teraz mam podstawowe LG z tamtych lat ale widać znaczny postęp na rynku. Sąsiad ma Haiera Tundre to na cichym trybie w ogóle go nie słychać.

 

Ps. Błędy popełnione przy budowie pierwszego domu :

- niepotrzebnie wybudowane dwa kominy.

- zrobienie balkonu

- jednostka zewnętrzna klimatyzacji jest na ścianie zamiast na fundamencie obok domu

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak powstawał ten wątek oraz jak niewiele było wtedy informacji odnośnie ogrzewania klimatyzacją.

Teraz ogrzewam już tak dom od 5 lat a dokładnie klimatyzacją split + grzejniki elektryczne.

 

Jakie wnioski ? - buduje drugi dom i będzie tak samo.

 

Aktualnie ogrzewam dom 100m2 parterówkę, na ścianach 20 cm styro , 30cm wełny na stropie, 15 cm styro w podłodze, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Raczej sporo mostków cieplnych - dwa nieużywane kominy, balkon. Słabe okna dwuszybowe.

 

Średni koszt za cały sezon grzewczy z ostanich 5 lat to 1500 zł za prąd na cele grzewcze.

 

Instalacja wtedy kosztowała mnie 6 tyś zł.

 

Nie ma tańszego ogrzewania w nowym domu i przy takich powierzchniach.

 

Przy czym od razu mówię, że nie jest to ogrzewanie dla każdego: niektórym przeszkadza widok grzejników, innym szum z klimatyzacji.

 

W nowym domu zrobię w sypialniach grzejniki, w kuchni i salonie elektryczne ogrzewanie podłogowe + klimatyzacja ( Haier Tundra?)

 

U nas grzejniki chodzą cały czas na termostatach, klimatyzacja tylko w ciągu dnia.

 

Generalnie polecam dla użytkowników, którzy wiedzą z czym się wiąże taki sposób ogrzewania, jeśli dla kogoś widok grzejników jest nie do przyjęcia to może się zastanowić nad matami grzewczymi. Jeżeli szum klimatyzacji w salonie będzie mu przeszkadzał to lepiej, żeby pomyślał o innym sposobie ogrzewania.

 

W domu utrzymujemy w salonie 23 stopnie, w sypialni dziecka 21 , w naszej sypialni 20 , w łazience 21.

 

Jak ktoś ma jakieś pytania to proszę zadawać. Sam wróciłem do tego wątku bo powoli szukam jednostki klimatyzacji do nowego domu. Teraz mam podstawowe LG z tamtych lat ale widać znaczny postęp na rynku. Sąsiad ma Haiera Tundre to na cichym trybie w ogóle go nie słychać.

 

Ps. Błędy popełnione przy budowie pierwszego domu :

- niepotrzebnie wybudowane dwa kominy.

- zrobienie balkonu

- jednostka zewnętrzna klimatyzacji jest na ścianie zamiast na fundamencie obok domu

 

Witam. Ja od dłuższego czasu jestem w kropce jeżeli chodzi o ogrzewanie. Od kotła na pellet, po budżetową pompę ciepła po właśnie klimę. Ktoś pisał że dla mojego takki wariant styknie, co sądzisz? Domek - Sosenka 4 Wariant B. Domek nie będzie szkieletowy lecz murowany. Strop drewniany. Zamiast ładować hajs w ogrzewanie, nie lepiej jest właśnie jak piszesz? na górze do pokoi i łazienki , grzejniki na prąd. Na dole klima + grzejnik w łazience?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lwojtaszek, a dlaczego nie rozważasz kanałówki? Co mnie w niej zadziwia w tej do której mam dostęp, że z niej dmucha w zimie +26°C na poddaszu czyli tak jak podłogówka i COP jest większy niż w splicie co na parterze z +40°C daje ze splita w tym samym czasie.

Rozumiem że grzejnikami elektrycznymi to jest tylko dogrzewanie tam gdzie klima nie dojdzie (poza łazienką). Klima jako główne żródło ciepła w salonie ogarnia kondygnację, a w oddalonych pokojach jest o 1°, lub 2° lub 3°C mniej i grzejniki elektryczne tylko podbijają temp. do właściwej, czyli nie biorą całego ciężaru ogrzewania pomieszczenia a tylko dogrzewają o parę °C.

W sypialni mam grzejnik wodny i jak żona rano zakręciła kaloryfer, przewietrzyła pokój, wieczorem coś jakoś w sypialni chłodniej (drzwi cały czas otwarte) temperatura o 1,5°C mniejsza i kaloryfer zimny, no tak żona zapomniała rano jak zamykała okno odkręcić zawór termostatyczny na kaloryferze. I to dało mi do myślenia, że przez cały dzień spadło tylko o 1,5°C, czyli jak niewiele potrzeba na dogrzanie do zadanej temperatury/utrzymania tej zadanej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...