Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

 

Temp na pilocie 21C ustawiłem 23C

Przy 21C pobierał ok 840Wh

Gdy temp. osiągnęła 22C pobrał ok 600Wh

Jak dogrzał do 23C czyli zadaną to pobierał 580Wh

Mniej niż 580Wh nie zszedł.

 

Spróbuj dać powiedzmy 21 czy 20'C niech pochodzi chwilę nawet i z godzinę i powinien zjechać dużo niżej. Mam mideę missiona extreme jako testówka na duże mrozy oraz backup na nie również na dole zamiast grzejników i ona wczoraj chodziła chwilę to trzymała mi na parterze 21,5'C pobierając 265W przy -2'C na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano o 8 załączyłem i ruszyła z kopyta i działa do teraz bez zająknięcia !

przecieków nie stwierdziłem, tak czy inaczej wezwę serwis, w warunkach gwarancji jest coś (w czas sobie przeczytałem), że 2 razy w roku należy robić płatne przeglądy, LG dostarcza za darmo części zamienne jeśli coś jest uszkodzone.

 

Czy ktoś się orientuje z jakim kosztami trzeba się zmierzyć ? Nie było mnie cały czas przy montażu i nie wiem czy instalator i co ustawiał, na co zwrócić uwagę ?

 

OszczędnyGrześ czy to jeszcze Twój rewir :) ? czy jesteś autoryzowany od LG albo możesz kogoś polecić ?

 

Co do wrażeń/komfortu klima typu split nie jest kompletnym systemem i nigdy nie była (jest ok. do pomieszczeń 40m2), u mnie chodzi w tandemie z kablami i do tej pory jeszcze kable poza łazienką nie były włączane (no w kuchni zjadły 1kWh, to pewnie wczoraj). Do małego domu 70-100m2 daje radę, powyżej tego metrażu albo przy domu piętrowym to już pasuje myśleć o kanałówce.

 

Tylko pytanie, czy ktoś się nie boi robić samej kanałówki ? Bo jednak fajnie mieć spokojny sen wiedząc, że jest alternatywne zródło ciepła

 

Co do mnie to poszukam Ci kogoś tam z rejonu jutro.

 

Wracając do kanałówki, nigdy sama tylko tandem. Dlaczego pisałem powyżej i na początku tego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z7 35 to tylko 82m powierzchni.Izolacja to15/15/30.Mam zamiar dołożyć do stropu na 40cm wełny.Okna 3 szybowe,grube drzwi.Wentylacja na razie grawitacyjna,ale już widzę jej wady i niedługo zmienię na mechaniczną z odzyskiem(mam strop drewniany).Gniazdko do klimy miałem przygotowane i mam też watomierz ale instalatorzy stwierdzili że musi być bez wtyczki.Obwód ma osobny bezpiecznik.Wprowadziliśmy się po 10 miesiącach od wbicia łopaty w grunt i klima przydała się rownież do osuszania ,początkowo miałem 70-80 procent wilgotności.Lomo jest tanie, szkoda że nie ma funkcji włączania o zadanej godzinie.Idealnie byłoby aby sterować nim jak kablami.Przymierzałem się do Gree Ucrown ale wiecie jak to jest przed samą przeprowadzką, jakby mieć dwa razy tyle to i tak za mało.

 

U crown to opcja premium :) lomo starczy ale wentylację trzeba zrobić bo w dziurawym domu nie wyobrażam sobie grzania prądem! To musi być szczelne. Jak zrobisz rekuperację to zobaczysz o razu różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz izolacje? Ile m2 do ogrzania? Atlanticki f117? W taniej taryfie jestem za kablami czy matami względnie podczerwień bo można coś podakumulować. Sam mam jednak atlanticki ale będę testował teraz grzejniczki konwektorowo-podczerwone :)
Całość 85m2, ściany silka 18 + 24 styro 0,031, strop 40cm wełny 0,035, podłoga na gruncie 35cm styro 0,04. Tak Atlantici f117. Te 3 sypialnie to łącznie 35m2. Myślę nad jeszcze jednym splitem żeby go rozbić na 3, są w jednym miejscu i z przebiciem kanałów nawiewnych nie byłoby kłopotu, ale powrót... nieużytkowym strychem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość 85m2, ściany silka 18 + 24 styro 0,031, strop 40cm wełny 0,035, podłoga na gruncie 35cm styro 0,04. Tak Atlantici f117. Te 3 sypialnie to łącznie 35m2. Myślę nad jeszcze jednym splitem żeby go rozbić na 3, są w jednym miejscu i z przebiciem kanałów nawiewnych nie byłoby kłopotu, ale powrót... nieużytkowym strychem?

 

Może najmniejsza kanałówka od gree? Wiadomo nie jest to opcja premium ale za niewielką kasę przez większość sezonu przy takich izolacjach jakie masz to wystarczy bez problemu... względnie jakoś zabudować splita. Podeślij jak to wygląda to może coś doradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może najmniejsza kanałówka od gree? Wiadomo nie jest to opcja premium ale za niewielką kasę przez większość sezonu przy takich izolacjach jakie masz to wystarczy bez problemu... względnie jakoś zabudować splita. Podeślij jak to wygląda to może coś doradzę.

Tak to wygląda https://zapodaj.net/87ed9ab24cb2e.png.html

Sorry ale nie chce mi się teraz wnikać jak wstawić obrazek ;) Myślę nad splitem pod sufitem podwieszanym w korytarzy przy sypialniach i przebicia na 3 strony do każdej sypialni, powroty możnaby zrealizować fest zaizolowanymi kanałami przez nieużytkowy strych, to tak na szybko pomyślane.

Edytowane przez michalck81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Mam pytanie za 100 punktów: dotyczy midea mission extreme

w DTR kach piszą o przepływie powietrza na poziomie 300, 425, 470 m3/h w jednostce wewnętrznej. Jak dobrze rozumiem to są tylko tylko te trzy "biegi" czy chodzi to płynnie we jakimś zakresie przepływu?

 

Zobaczę dzisiaj jak będę w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość 85m2, ściany silka 18 + 24 styro 0,031, strop 40cm wełny 0,035, podłoga na gruncie 35cm styro 0,04. Tak Atlantici f117. Te 3 sypialnie to łącznie 35m2. Myślę nad jeszcze jednym splitem żeby go rozbić na 3, są w jednym miejscu i z przebiciem kanałów nawiewnych nie byłoby kłopotu, ale powrót... nieużytkowym strychem?

 

Czy ogrzewanie nadmuchowe mam sens w przypadku budynku akumulacyjnego (silca) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Gree Lomo Eco 3.2 opędzające pół domu (45m2) bierze średnio 600W na godzinę, temp. ustawiona na 22oC i wiatrak na auto. Grzejnik elektryczny 2kW brał średnio 1.5kW na godzinę. Gree pracuje u mnie dopiero od środy więc uczę się jeszcze jego optymalnego funkcjonowania.

 

jak się sprawuje Lomo? Grzejesz codziennie? Jakie zużycie prądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako formułowa pijawka, wrócę nie co do wcześniejszych naszych wypowiedzi. A to dla tego, ze jeszcze w zasadzie nie został rozwiązany problem takiego o to stwierdzenia:

Niech pan zacznie coś konkretnego pisać a nie robić znów jakiejś sklejanki wypowiedzi. Panu się chyba żywcem nudzi. Stesknił sie pan? Przypominam raz jeszcze że klimatyzatory inwerterowe im mniej pobierają kwh tym więcej dają czyli COP jest wyższe. Oczywiście aby tak się działo pewne warunki zaistnieć muszą. Przy otwartych oknach klima będzie jechać na maksa.

Nie trzeba być Einsteinem by w świetle tego co napisał nie co wyżej kolega Adam626 stwierdzić czy faktycznie stwierdzenie "im mniej pobierają, tym więcej dają".

Zakładając, że wielkości przepływu powietrza w jednostce wewnętrznej podawane przez producenta odpowiadają rzeczywistości. Ale gdy by nawet nie, to proporcjonalność zostanie zachowana.

Dziwię się, ze jeszcze nikt z głoszących tą tezę nie sprawdził tego osobiście, a mierniki które są do tego potrzeba to jedynie dwa termometry. Znając pobór prądu przez klimatyzator można w ten prosty sposób wyznaczyć COP w chwili pomiaru.

Piszę to dla tego, że razi mnie { i nie tylko } podawanie tylko jednego parametru pracy klimy, mam na myśli ilość energii pobieranej w danej chwili, natomiast nie podaje się co otrzymujemy w zamian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki byłby przybliżony koszt budżetowego, ale w miarę sprawdzonego sprzętu (zamontowałbym pewnie sam) na poddasze użytkowe ok 90m2 po podłogach (3pok + łazienka) przy założeniu, że bardziej liczyłbym na lekkie schłodzenie całości latem, ale i dogrzanie w okresach przejściowych. Nad poddaszem jest stryszek nieużytkowy na bebechy instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako formułowa pijawka, wrócę nie co do wcześniejszych naszych wypowiedzi. A to dla tego, ze jeszcze w zasadzie nie został rozwiązany problem takiego o to stwierdzenia:

 

Nie trzeba być Einsteinem by w świetle tego co napisał nie co wyżej kolega Adam626 stwierdzić czy faktycznie stwierdzenie "im mniej pobierają, tym więcej dają".

Zakładając, że wielkości przepływu powietrza w jednostce wewnętrznej podawane przez producenta odpowiadają rzeczywistości. Ale gdy by nawet nie, to proporcjonalność zostanie zachowana.

Dziwię się, ze jeszcze nikt z głoszących tą tezę nie sprawdził tego osobiście, a mierniki które są do tego potrzeba to jedynie dwa termometry. Znając pobór prądu przez klimatyzator można w ten prosty sposób wyznaczyć COP w chwili pomiaru.

Piszę to dla tego, że razi mnie { i nie tylko } podawanie tylko jednego parametru pracy klimy, mam na myśli ilość energii pobieranej w danej chwili, natomiast nie podaje się co otrzymujemy w zamian.

 

Witam kolejną forumową pijawkę. Co do pomiaru rzeczywistego COP pompy P-P (klimatyzatora) to nie jest wcale prosta sprawa. Zwracałem na to uwagę TB ale ten stwierdził ze zadne laboratorium mu tego nie pomierzy. Dwa mierniki to za mało, potrzebny jest jeszcze dokładny pomiar strumienia powietrza nagrzewanego a to mozna zrobic balometrem, a balometr atestowany i kalibrowany to spory koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolejną forumową pijawkę.
No dobra, ale czyż nie jest odmianą balometru anemometr? Szczególnie taki, w którym jest możliwość automatycznego ustawienia powierzchni przekroju kanału i bezpośredni nim pomiar?

Dla tego właśnie pytałem wyżej czy wielkość przepływu nie jest płynne lub na np. 3 biegach? na to pytanie odpowiedział mi wyżej kolega Adam626. Potwierdził, ze są to na ogół 3 sztywno ustawione biegi. Patrząc w DTR-ki klim Przepływ powietrza jest podany dla każdego z osobna biegu. Wystarczy znać już tylko "bieg" na którym pracuje klima a wynik to tylko pomiar 2 temperatur. Podejrzewam, że bieg na którym pracuje klima jest gdzieś sygnalizowany w formie paska lub wręcz cyfry na jakimś wyświetlaczu.

Nie sądzisz, ze tak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się sprawuje Lomo? Grzejesz codziennie? Jakie zużycie prądu?

od 1.12 Lomo hula w godz. 16-6, ostatnio zużycie prądu sprawdzałem w poniedziałek i od 1-5.12 wychodziło średnio 540W/h (w nocy najzimniej było -7*), w tym czasie klima utrzymuje temp. w otwartej połowie domu (salon, kuchnia) 22*, natomiast w sypialniach 19* (wszystko czyli sypialnie, łazienka, wiatrołap, jest póki co otwarte, bo nie ma jeszcze drzwi wew. i dom niezamieszkały jeszcze). W nocy w godz. 22-6 w sypialniach chodzą konwektory atlantica i dobijają do 20-21*. Miałem wrzucać drugiego splita na sypialnie, ale póki co rezygnuję. Lomo u mnie jest umieszczone na ścianie zewnętrznej salonu (zachodnia) a sypialnie są całkowicie po przeciwnej stronie domu (wschodnia), między ścianami zewn. jest 12m więc sądzę, że gdyby umieścić klimę bardziej centralnie pewnie temp. byłaby bardziej równomierna. Testuję jeszcze co tydzień-dwa różne nastawy temp w domu żeby wyjść najkorzystniej dla komfortu a dopiero później ocenić jak ten komfort obciąży kieszeń. Listopad rozgrzewając chałupę wyszedł 570kWh, ale nie wiem ile w tym było klimy, bo w międzyczasie skasowało mi się wskazanie podlicznika na klimę. zobaczymy jak wyjdzie grudzień.

 

Edycja:

klima w w/w czasie 1-5.12 zjadła średnio 540W/h, a nie jak wcześniej napisałem 700W/h, umknął mi jeden dzień z wyliczeń.

Edytowane przez michalck81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale czyż nie jest odmianą balometru anemometr? Szczególnie taki, w którym jest możliwość automatycznego ustawienia powierzchni przekroju kanału i bezpośredni nim pomiar?

Dla tego właśnie pytałem wyżej czy wielkość przepływu nie jest płynne lub na np. 3 biegach? na to pytanie odpowiedział mi wyżej kolega Adam626. Potwierdził, ze są to na ogół 3 sztywno ustawione biegi. Patrząc w DTR-ki klim Przepływ powietrza jest podany dla każdego z osobna biegu. Wystarczy znać już tylko "bieg" na którym pracuje klima a wynik to tylko pomiar 2 temperatur. Podejrzewam, że bieg na którym pracuje klima jest gdzieś sygnalizowany w formie paska lub wręcz cyfry na jakimś wyświetlaczu.

Nie sądzisz, ze tak jest?

 

Sam bieg nie mówi nam wiele o rzeczywistej wartosci przepływu, to trzeba zmierzyc, wiem najłatwiej sie mierzy wielkosci typu temperatura, napiecie, moc bo są gotowe mierniki, pomiar COP jest pomiarem posrednim wynikajacym pomiarów róznych wielkosci fizycznych. Im dokładniejszy pomiar kazdej z nich tym bardziej dokładny pomiar koncowy. Wiem ze to nie apteka ale chodzi o udowodnienie ze twierdzenia TB nieproprocjonalnym spadku mocy pobieranej w stosunku do mocy oddawanej (czyli wzrost COP do niebotycznych wartosci dla małych obciązen pomp P-P) wymaga pomiarów stosunkowo małych przepływów powietrza a tym samym wzrostu błedu spowodowanego wpływem samego urządzenia pomiarowego czyli balometru, inaczej mówiąc balometr powinien miec najmniejszy mozliwy opór własny aby jak najmniej wpływac na obiekt mierzony. Dlatego tez balometr z małym oporem jest urządzeniem dosc drogim. Nawiasem mówiąc producenci tych pomp na pewno dysponują takim wyposazeniem i dokładnie mierzą osiągi swoich wyrobów. Gdyby ta hipoteza była prawdziwa na pewno zalazło by sie to w DTR oraz a moze szczegolnie w reklamie tych urządzen. Jak dotąd to nie nastąpiło co swiadczy ze te pseudopomiary i wyciągane na ich podstawie wnioski nie mają pokrycia w rzeczywistosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale czyż nie jest odmianą balometru anemometr? Szczególnie taki, w którym jest możliwość automatycznego ustawienia powierzchni przekroju kanału i bezpośredni nim pomiar?

Dla tego właśnie pytałem wyżej czy wielkość przepływu nie jest płynne lub na np. 3 biegach? na to pytanie odpowiedział mi wyżej kolega Adam626. Potwierdził, ze są to na ogół 3 sztywno ustawione biegi. Patrząc w DTR-ki klim Przepływ powietrza jest podany dla każdego z osobna biegu. Wystarczy znać już tylko "bieg" na którym pracuje klima a wynik to tylko pomiar 2 temperatur. Podejrzewam, że bieg na którym pracuje klima jest gdzieś sygnalizowany w formie paska lub wręcz cyfry na jakimś wyświetlaczu.

Nie sądzisz, ze tak jest?

 

Wrzucalem na forum linki do amerykanskich badan sprawnosci i efektywnosci grzania klima. Problem okreslenia COP w warunkach rzeczywistych( nielabolatoryjnych) jest bardziej zlozony jest ci sie wydaje, a glownie rozbija sie o pomiar przeplywu powietrza. I dane z dtr niewiele maja wspolnego z rzeczywistoscia co w tych badaniach wykazano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...