Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Jeżeli temp będzie niezmienna lub minimalnie niższa, a pobór prądu mniejszy np o 30% to znaczy że COP będzie lepszy

 

Temperatura powinna być proporcjonalnie niższa do obrotów. Jak ogrzewasz np. 100m3/h o 10* to przy 200m3/h powinieneś ogrzać o 5* żeby moc oddawana przez klimę była taka sama. I jeżeli wtedy spadnie pobór prądu - to będzie oznaczało wzrost COPu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COMFEE to w końcu chinol(MIDEA) klimatyzacja ale jak wedle mądrzejszych odemnie wygladają te parametry w tabeli-dobrze/lipa?

 

Istotne to się robi coraz bardziej, bo przegłosowali limity tańszych kWh i dodatek dla grzejącyh prądem 1000zł dla zużycia do 5MWh i 1500 powyżej 5Mhw rocznie.

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne japońska technologia oferuje więcej w tym temacie :) Co mnie obchodzi chwilowe minimalne zejście klimy ?Liczy się ile łyknie całościowo na godzinę. Auto z małym silnikiem też schodzi niżej ze zużyciem na 100km jak jeździsz po mieście a na trasie już niekoniecznie i w rezultacie może się okazać ,że wcale mniej nie będziesz płacił przy dystrybutorze miesięcznie.

Jest też coś takiego jak komfort cieplny, który jest lepszy przy dłuższych interwałach pracy sprężarki a nie raktowaniu zo kilka minut.

A tak na marginesie to dzisiaj rano miałem dziwny objaw w pracy klimatyzacji. Włączyłem ją, popracowała z 3 min., w tym czasie weszła z mocą na 1.7kW po czym się wyłączyła. Oczywiście przez te 3 min nie zdążyła nagrzać pomieszczenia. Defrostu też nie było. Na zewnątrz 8 st. W domu 20.5, nastawione na pilocie 22, grzanie i went auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotne to się robi coraz bardziej, bo przegłosowali limity tańszych kWh i dodatek dla grzejącyh prądem 1000zł dla zużycia do 5MWh i 1500 powyżej 5Mhw rocznie.

 

Niestety klimy nie można wpisać do CEEB więc chyba nici z dotacji:

 

Urządzenia chłodzące pomieszczenia, nawet z funkcją grzania, nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia do CEEB. Zgłaszamy jedynie te urządzenia, które są enumeratywnie wymienione we wzorze deklaracji w sekcji B01.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety klimy nie można wpisać do CEEB więc chyba nici z dotacji:

 

To żadnej pompy ciepła nie można, jeżeli potrafi również chłodzić? Ani gruntowej, ani PW ani PP?

W Rozporządzeniu w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej jest PC PP (pozycja 26). I to jedno z moich źródeł ciepła. Tak wypełniłem zgłaszając zakończenie budowy, to uwzględniłem w EP i to wpisałem do CEEB.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=374582

 

Jest to pompa ciepła i jest enumeratywnie wymieniona i w rozporządzeniu, i w deklaracji w pozycji B01.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie konkretnie było takie:

 

26. Czy klimatyzacja z funkcją podgrzewania jest identyfikowana jako źródło ciepła ? Czy mamy obowiązek zgłaszać ją w deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw?

 

Jak widać powyżej Główny Urząd Nadzoru Budowlanego twierdzi że klima nie podlega wpisowi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam klimy. Mam pompę ciepła powietrze powietrze

 

Zgadza się, ja również wpisałem w CEEB rodzaj ogrzewania pompa ciepła oraz gaz. W tabeli jest wymiona pompa ciepła, nie ma określenia że musi to być PW, czyli może być również PP. Zresztą PP zaliczają również do ulgi termomodernizacyjnej więc nie widzę powodów, aby nie należał się dodatek dla ogrzewających prądem.

 

Co do wcześniejszej rozmowy na temat prędkości wentylatora i COPu z tego wynikającego. Przeprowadziłem proste testy i wyciągnąłem jakieś wnioski. Popraw mnie Kaizen, jeśli gdzieś popełniłem błąd bo przypuszczam że masz więcej pojęcia niż ja na ten temat. Dane raczej dokładne, jednak nie laboratoryjne.

 

Praca klimy przy 5* zewnętrznej i nastawie 23*:

 

Pobór/ temp na wylocie/ wydajność m3

bieg 1 - 775W; 45*; 530 m3/h

bieg 3 - 610W; 39*; 630 m3/h

 

Wziąłem przykładowo mój salon 40m2; 2,7m wysokości - 108 m3

 

bieg 1 - 12,23 min - 45*

bieg 3 - 10,28 min - 39*

 

12,23x39 - 10,28x45 = 14,37

 

14,37/(12,23x39)=0,03 (3%)

 

O tyle % mniej zużyje klima do ogrzania tej samej kubatury do wskazanej temperatury.

 

Nie mam tabeli mocy do tej klimy i nigdzie nie znalazłem, ale klima jest typowo do grzania ze SCOP 5,1

Załóżmy (czysto teoretycznie), że przy tych 5* na zewnątrz ma COP 4 na 1 biegu. W takim układzie na 3 biegu COP będzie wynosił ok 4,12

 

Przy zimowym zużyciu (4 miesiące w tamtym roku) na poziomie 1600kWh, oszczędność będzie ok 50 kWh. Niewiele, a szum wynikający z wyższego biegu jest w tym przypadku akceptowalny tylko w nocy oraz w trakcie nieobecności, czyli w sumie większość dnia. Myślałem że różnice będą większe.

Oczywiście mogą tutaj wystąpić delikatne błędy w pomiarze temperatury i chwilowej mocy, nie mam urządzeń ani warunków laboratoryjnych, ale nawet niech to będzie nie 3 a 5% różnicy, uważam że jest ona bardzo mała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy błąd to łączenie temperatury na wylocie z klimy z założeniem że dana kubatura zostala ogrzana. Nie oczekujmy, że po kilkunastu minutach będziemy mieć w miarę ustalona temperaturę. Takie porównanie można zrobić po kilkugodzinnej pracy z zadanymi parametrami. Gdy pomieszczenie jest wychlodzone i gdy nawet ogrzejemy w nim powietrze do zadanej temperatury to wieksze straty tego ciepła trzeba bedzie uzupełnić niż, gdy klima pochodzi już kilka godzin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadziłem proste testy i wyciągnąłem jakieś wnioski.

 

Potrzebujesz jeszcze temperatury zasysanego do klimy powietrza.

dt x ciepło właściwe powietrza x przepływ - i masz moc grzewczą. Jak masz moc pobieraną z gniazdka to prosto policzyć COP. Tylko z dokładnym zmierzeniem faktycznego przepływu będzie pewnie problem - więc dane nie będą dokładne, ale przybliżenie będzie na potrzeby domowe IMO wystarczające (zakładając stałą temperaturę na zewnątrz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy błąd to łączenie temperatury na wylocie z klimy z założeniem że dana kubatura zostala ogrzana. Nie oczekujmy, że po kilkunastu minutach będziemy mieć w miarę ustalona temperaturę.

 

Absolutnie nie uważam, że w kilkanaście minut ogrzeję daną kubaturę do temperatury na wylocie. Ale do obliczeń trzeba wykorzystać dostępne dane i uwzględnić je w czasie dla tych samych warunków. Obydwie metody będą potrzebowały innego czasu do określonego dogrzania, ale chodzi o to, ile zużyją energii na to. Oczywiście nie jest to super dokładne i żadna z tego praca naukowa, tylko zwykła matematyka.

 

Ale minęły dwie noce i mogę powiedzieć coś o odczuciach organoleptycznych. Tutaj Kaizen moim zdaniem ma rację i sprawność przy wyższym biegu jest lepsza.

Już tłumaczę dlaczego tak uważam.

Włączyłem klimę 11 września na AUTO tylko w godzinach taniego prądu. Nie ingeruję, a klima utrzymuje temperaturę raczej na stałym poziomie. Sprawdzam w zasadzie co dzień ok 7 rano przed wyjściem do pracy, czyli godzinę po wyłączeniu i zawsze jest w okolicach 23,2*.

Przedwczoraj, chcąc przetestować tą teorię wyższej sprawności na wyższym biegu, przełączyłem klimę na 3 bieg (w AUTO chodzi poza startem na 1 biegu). I tu pojawiło się kilka zaskoczeń:

1. Okazuje się, że klimatyzacja schodzi jednak poniżej 600W (520-540), których na AUTO nie dane mi było zobaczyć

2. W AUTO, standardowo robi sobie przerwę co ok. 55 minut na 5 minut, na 3-jce co 2-3 godziny robi 7-8 minutową przerwę

3. Zużycie skoczyło w stosunku do ostatniej średniej dobowej w górę o ok 10%, ale i była to najzimniejsza noc w tym okresie. 3* (więc już z defrostami) w porównaniu do poprzednich 7-9*. Co ciekawe temperatura mimo to podniosła się o 7 rano do 23,5*. Czyli zużyła minimalnie więcej energii przy wyraźnie niższej temperaturze, podnosząc jednocześnie temperaturę wewnętrzną.

 

Teraz mają być warunki takie jak przez ostatni tydzień, więc porównanie będzie bardziej miarodajne. Przypuszczam, że lepsze niż moje wcześniejsze wyliczenia. Temperatura powinna się podnieść przy mniejszym lub podobnym zużyciu. Jeśli zostanie na dotychczasowym poziomie, zużycie powinno być wyraźnie niższe.

Podzielę się wynikiem za jakieś 2-3 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,mam u siebie Rotenso imoto ,są to podstawowe modele i jestem zadowolony .Co prawda nie robią za główny system grzewczy ,ale może w tym roku przeciągnę dla nich sezon ponieważ nie zakupiłem jeszcze wyjątkowo w tym roku pelletu..

 

U mnie wg projektu domu zapotrzebowanie 13kW, Klima Mitsubishi AP50 wg obserwacji jaką moc pobiera sprężarka to tak do -5C--7C jest wstanie utrzymać +21C na parterze (na samej klimie na III biegu nadmuchu). Gdy w minionych sezonach na samym węglu szło 4-4,5t węgla to po włączeniu klimy i pieca na węgiel (grzał też cwu), to wyszło za sezon klima 1.900kWh + 1,5t węgla,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...